*

Αποστολέας Θέμα: Γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη Β' Δημοτικού;  (Αναγνώστηκε 27373 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Έχω μια κόρη που πάει στη β' δημοτικού. η δασκάλα της λέει ότι εντολή συμβούλου να μη αναθέτουν δουλειά στο σπίτι και πως όλα θα γίνονται στο σχολείο(!).
Παρ' όλα αυτά, βλέπω πως στο σχολείο κάνουν λιγότερα απ'ό,τι πέρσι.
αυτό είναι κάτι που ισχύει γενικότερα στη χώρα είναι ιδέες της σχολικής συμβούλου της περιοχής μας;
Τι θέλουν να κάνουν; Πού το πάνε το πράγμα;
Μάλιστα η δασκάλα λέει πως τα παιδιά πρέπει να είναι ευτυχισμένα και χαρούμενα, να μην έχουν δουλειά στο σπίτι! εγώ της απάντησα πως το διάβασμα και η ευτυχία δεν είναι ασυμβίβαστοι ούτε  αντίθετοι όροι.
Γενικά είμαστε πολύ προβληματισμένοι (οι γονείς)  με αυτήν την κατάσταση. Δεν λέω να μην ισχύσει αυτό, αλλά με την προϋπόθεση να γίνεται πραγματική δουλειά στο σχολείο! Να υπάρχει και η αντίστοιχη υποδομή. Εδώ βιβλία δεν έχουν, με φωτοτυπίες τη βγάζουν.
Όσοι συνάδελφοι της πρωτοβάθμιας θέλουν ας γράψουν τη γνώμη τους ή την πρότασή τους...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2012, 01:08:44 μμ από Stelios »
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 11:42:05 μμ »
deja vu φίλε μου! Το έζησα πέρισι με αποτέλεσμα μια τάξη όπου τα μισά παιδιά (και δυστυχώς παραπάνω) συλλαβίζουν, αγνοούν τα ζεύγη του 10 και φυσικά για πολλαπλασιασμό ούτε λόγος! Η φετινή δασκάλα δεν ξέρει από που να το πιάσει. Φυσικά δε φταίει μόνο η περισινή δασκάλα, επιβάρυνε όμως ένα ήδη μέτριο τμήμα... Και φυσικά το 1/3 των παιδιών που θα'πρεπε να ξεχωρίζουν, βαριούνται και χαζεύουν.....
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 12:25:56 πμ »
Ακριβως το ιδιο -πιο ακριβως δε γινεται- ειπε και η περυσινη δασκαλα  στην κουμπαρα μου που ηταν το παιδι της στης β' ταξη... Υποστηριζε οτι τους απαγορευουν να βαζουν παραπανω ασκησεις σπιτι και εκεινη δεν το πιστευε νομιζε οτι η δασκαλα βαριοταν να ασχοληθει.... και ουτε που μπορουσε να της κανει κατι παραπανω σπιτι μονη της γιατι η καραμελα ηταν μια: "η κυρια δεν μας ειπε να τα κανουμε αυτα"... καταλαβαινεις τι γινοταν σπιτι ετσι ::)

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 09:04:41 πμ »
Μήπως βιάζεστε λίγο; Ακόμη είναι αρχές Οκτώβρη. Γιατί να έχουν δουλειά στο σπίτι!
Στην πρώτη Δημοτικού τέτοια περίοδο είχαν δουλειά στο σπίτι; Εγώ θυμάμαι ότι μετά τα Χριστούγεννα άρχισαν να έρχονται οι φωτοτυπίες. Δώστε λίγο χρόνο στη δασκάλα να μάθει τα παιδιά, να καλύψει κενά και μετά αρχίστε την κριτική.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος loumbago

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 09:05:44 πμ »
Παιδιά, ακριβώς αυτό μας είπε και μας σύμβουλος των δασκάλων, ότι δεν έχει αλλάξει ακόμη αυτή η νοοτροπία των γονιών με τις φωτοτυπίες και ότι, τέλος πάντων είναι λανθασμένο να νομίζουμε ότι αν ένας δάσκαλος δίνει πολλές φωτοτυπίες είναι και καλός, ενώ αυτός που δεν δίνει, κακός.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 09:48:19 πμ »
εγω εχω ενα αγορακι που παει πρωτη φετος. Δεν ξερω ποια ειναι η γραμμη αλλά το δικο μου θεμα ειναι οτι βρισκω τις απαιτησεις υπερβολικες για τα παιδια. Μόνο στη γλωσσα 2-3 σελίδες στο σχολείο και 1-2 στο σπίτι. Η δασκάλα δεν εχει καταφερει να κανει τον μικρο να γραφει στο σχολειο και τελικα πρεπει να τα κανουμε στο σπιτι. Στο σπιτι βαριεται λιγο αλλα δεν ειναι αρνητικος . Και το κερασακι... με καλεσε ο διευθυντης να μου πει οτι διεγνωσε ανωριμοτητα για ενταξη στο σχολικο περιβαλλον στο παιδι επειδη δεν γραφει στο σχολειο και αργει να μεζεψει την τσαντα του στο τελος.

Αποσυνδεδεμένος MAXIM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 09:56:13 πμ »
καλημερα σε ολους ειμαι εκπαιδευτικος και διαβασα τις γνωμες σας..........δεν θα γραψω αν συμφωνω η διαφωνω μαζι σας θα σας πω ομως οτι οι οδηγιες που ερχονται ειναι κομμενες και ραμμενες για παιδια αμορφωτα και χωρις κριτικη αποψη..........θα το καταλαβετε αργοτερα οταν το παιδι σας θα παει στο γυμνασιο που θα κανετε απλες ερωτησεις και δεν θα μπορει να ανταπεξελθει......μην βιαστειτε να βγαλετε τα συμπερασματα οτι ειναι χαζο......οχι δεν ειναι........ασχοληθειται οσο μπορειται παραπανω με τα παιδια σας βαλτε ασκησεις καντα εξασκηση και βαλτε τα να σκεφτουν μην τους δινετε ετοιμη τροφη..........δυστυχως το σχολειο δεν παιζει τον ρολο που πρεπει να παιζει αλλα και οι δασκαλοι πρεπει να ακολουθησουν τισ οδηγιες αλλιως..........θα αξιολογηθουν αρνητικα............

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 09:58:01 πμ »
Ποσο δικιο εχεις!! Στο νηπιαγωγείο μου ειπαν περσι οτι το παιδι δεν χρειαζοταν να ξερει τοσα πραγματα γιατι αυτο τους δυσκολευε. ειδικα οταν τα παιδια ειναι σε θεση να ξεχωρισουν τι εναι αληθεια και τι παραμυθι...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2012, 10:01:12 πμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος MAXIM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 10:12:29 πμ »
και μια συμβουλη γονεις προσεξτε μην αφηνετε τα παιδια σας μπροστα σε υπολογιστες και αν σας συμβουλευει κανεις οτι επειδη ειναι ζωηρα και δεν καθονται να γραψουν ασκησεις να τα βαλετε σε υπολογιστη μην το κανετε.Εν δεξι κλικ δεν μπορει να αντικαταστησει την αξια της γραφης εδω εγω που ειμαι εκπαιδευτικος  και που μας εχουν βαλει στην διαδικασια να τα κανουμε ολα στον υπολογιστη εχω ξεχασει να γραφω και ντρεπομαι που το λεω.................

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 10:26:04 πμ »
Διεξοδικά αναφέρονται για τις κατ οίκον εργασίες σε εγκύκλιος\.
Εδώ http://users.sch.gr/andrianop/katoikon.pdf θα βρειτε σε γενικές γραμμές τι ισχύει για το Δημοτικό.

Σύμφωνα με τις οδηγίες για Α και Β Δημοτικού προβλέπεται χρόνος εργασίας για το σπίτι 30 λεπτών (και αυτό παίρνοντας ως βάση το μέτριο μαθητή της τάξης).

Οι φωτοτυπίες να δίνονται με φειδώ (αυτό ισχύει για όλες τις τάξεις) και να εξυπηρετούν μαθησιακούς στόχους, που έχουν καλυφθεί στο σχολείο. Δηλαδή να είναι επαναληπτικές ανά ενότητα ή φαινόμενο.

Θεωρητικά, τα νέα βιβλία έχουν αρκετές ασκήσεις και δεν χρειάζεται να καταφεύγουμε σε φωτοτυπίες (μου το έχουν τονίσει σχεδόν όλοι οι Σχολικοί Σύμβουλοι που έχω περάσει τα τελευταία 6 χρόνια).

Αν οι οδηγίες που έχει η δασκάλα είναι αυτές και προσπαθεί να τις ακολουθήσει σίγουρα θα της πάρει λίγο χρόνο μέχρι να μάθει και τα παιδιά να δουλεύουν πιο αποδοτικά και να τα κάνουν  όλα μέσα στην τάξη.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος peltes29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 10:43:00 πμ »
Άρα, τις ίδιες οδηγίες δίνουν μέσες άκρες όλοι οι σύμβουλοι.

Αποσυνδεδεμένος eagle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ό,τι δε ζήσαμε είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 11:09:01 πμ »
Η κόρη μου πάει β Δημοτικού και η δασκάλα βάζει ασκήσεις για το σπίτι.Αντιγραφή, εργασία πχ εκθεσούλα ή ένα κόμικς,να σχηματίσουν προτάσεις με λεξούλες ή κάποιες άλλες ασκήσεις εμπέδωσης στο εργασιών και κάθε Παρασκευή φωτοτυπία γλώσσας και μαθηματικών. Η δασκάλα είναι γύρω στα 55 και τη βρίσκω καταπληκτική!Μόνο να σας πω ότι πέρυσι τις εκφωνήσεις στα τετράδια των παιδιών (23) τις έγραφε με το χέρι και μιλάμε για τρία τετράδια κάθε μέρα!Αν έκανε αυτά που περιγράφετε θα έκανα φοβερή φασαρία. Τώρα καταλαβαίνω γιατί στο γυμνάσιο δεν ξέρουν να συντάξουν μια ολοκληρωμένη παράγραφο...

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 11:46:17 πμ »
Η διαφορά ξέρεις ποια είναι...

ότι αν στην ίδια τάξη υπάρχει και ο "παράξενος" γονιός που βρίσκει ότι κουράζεται το παιδί του και δεν τα καταφέρνει, αν πάει με την εγκύκλιο στο χέρι στο διευθυντή ή το σύμβουλο, θα γίνει παρατήρηση στη δασκάλα (στην καλύτερη περίπτωση) ή θα της γίνει αναφορά.

Ενώ εσύ όσο και αν κάνεις φοβερή φασαρία, η συνάδελφος είναι καλυμμένη διότι ακολουθεί τις οδηγίες και την εγκύκλιο που της έχουν δοθεί.

Σου τα λέω με κάθε καλή πρόθεση, διότι είμαι σχετικά νεά συνάδελφος ακόμα και όταν είσαι στην αρχή χωρίς την εμπειρία στο οπλοστάσιό σου, έχεις την τάση να ακούς αυτό που σου λεει ο ανώτερός σου. Ειδικά όταν υποτίθεται ότι αλλάζει το πνεύμα της εκπαίδευσης.
Προσωπικά, τώρα πια ούτε εγώ ακολουθώ κατά γράμμα όλες τις οδηγίες αν και μένω στο πνεύμα της ομαδοσυνεργατικής και της πολλής δουλειάς στο σχολείο και όχι στο σπίτι. Φροντίζω όμως να ενημερώσω καλά τους γονείς στην αρχή της χρονιάς για το πως θα δουλέψω και τι αποτελέσματα περιμένω.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: γιατί δεν βάζουν δουλειά για το σπίτι στη β' δημοτικού;
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 10:04:36 μμ »
Διεξοδικά αναφέρονται για τις κατ οίκον εργασίες σε εγκύκλιος\.
Εδώ http://users.sch.gr/andrianop/katoikon.pdf θα βρειτε σε γενικές γραμμές τι ισχύει για το Δημοτικό....



επομένως, στην περίπτωσή μου, κάποιος δεν τα ξέρει καλά τα πράγματα: ή η δασκάλα ή ο σύμβουλος




« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2012, 07:05:59 μμ από alexel »
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159422
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 272
Σύνολο: 283

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.