*

Αποστολέας Θέμα: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 70945 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mania1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 11:40:52 πμ »
στην δευτεροβαθμια ρεθυμνου μας καλεσαν να υπογραψουμε συμβαση.εχει γινει και αλλου;εχει αλλαξει κατι;
Στη δυτική αττική υπογράψαμε τη σύμβαση μέσα στον Οκτώβριο. Κι εγώ στην αρχή ήμουν καχύποπτη. Προς το παρόν δεν είδα κάτι να αλλάζει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:40:22 »

Αποσυνδεδεμένος dimkat77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #85 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 12:06:48 μμ »
..Εμείς οι αναπληρωτές θυσιάζουμε οικογένεια, σπίτι και προσωπική ζωή για να ασκήσουμε το επάγγελμα του εκπαιδευτικού..Για εμάς έστω και μισό μόριο είναι σημαντική υπόθεση, καθώς με τόσο κόπο και μετά από μεγάλη αναμονή καταφέραμε να κερδίσουμε μια θέση στην τάξη...Θεωρώ οτι είναι απαράδεκτο να δικαιούμαστε μόνο 15 μέρες αναρρωτικής άδειας επειδή  αυτοί είναι ανάξιοι να κρίνουν πότε και ποιός χρειάζεται και πρέπει να πάρει άδεια άνω των 15 ημέρων.....Τον περασμένο Ιούνιο έχασα δίδυμα μωράκια στον έκτο μήνα της εγκυμοσύνης μου....Κάτι πρέπει να κάνουμε!!

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 01:09:44 μμ »
το θέμα δεν είναι μόνο η προϋπηρεσία αλλά και ότι μπορεί να σε απολύσουν αν πάρεις μεγαλύτερη άδεια

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #87 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 01:39:55 μμ »
..Εμείς οι αναπληρωτές θυσιάζουμε οικογένεια, σπίτι και προσωπική ζωή για να ασκήσουμε το επάγγελμα του εκπαιδευτικού..Για εμάς έστω και μισό μόριο είναι σημαντική υπόθεση, καθώς με τόσο κόπο και μετά από μεγάλη αναμονή καταφέραμε να κερδίσουμε μια θέση στην τάξη...Θεωρώ οτι είναι απαράδεκτο να δικαιούμαστε μόνο 15 μέρες αναρρωτικής άδειας επειδή  αυτοί είναι ανάξιοι να κρίνουν πότε και ποιός χρειάζεται και πρέπει να πάρει άδεια άνω των 15 ημέρων.....Τον περασμένο Ιούνιο έχασα δίδυμα μωράκια στον έκτο μήνα της εγκυμοσύνης μου....Κάτι πρέπει να κάνουμε!!

Κοπελιά λυπάμαι πάρα πολύ που το ακούω, εδώ χρειαζόταν ένας καλός δικηγόρος να κάνει μία ξεγυρισμένη μήνυση στο Υπουργείο Παιδείας για πρόκληση ανεπανόρθωτης σωματικής βλάβης και όχι μόνο και μία καταγγελία σε παρόμοιας αρμοδιότητας γραφείο της Ευρωπαϊκής Ένωσης....

Μας θεωρούν ζώα.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:40:22 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ 16.01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 16.01
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #88 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 02:18:34 μμ »
Συμφωνώ!
Avanti: Do fa fa fa,
Sol fa sol fa mi do si mi mi mi, do si do si sol si do,
Do fa fa fa (do si) sol fa sol fa mi do mi...
Και~  Do fa fa fa,
Sol fa sol fa mi do si mi mi mi, do si do si sol si do,
Do fa fa fa (do si) sol fa sol fa mi do mi...

Αποσυνδεδεμένος Yioukos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #89 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 03:29:23 μμ »
Οι αναπληρωτες ΕΣΠΑ μπορεί να υπέγραφαν και να υπογράφουν άλλες συμβάσεις, τις οποίες και δεν γνωρίζω. Όσοι είμαστε πλήρους (όχι ΕΣΠΑ) ωραρίου μας κάλεσαν να υπογράψουμε τέλη Δεκέμβρη σύμβαση. Δεν μου είχε ζητηθεί στο παρελθόν (ξαναλέω πλήρες όχι ΕΣΠΑ). Το "καινούργιο" είναι αυτό που όλοι λέτε και αναφέρεται στην γνωνοδότηση του Υπουργείου για τις 15 μέρες αναρωτικής. Αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι, μπορείς να πάρεις πάνω από 15 μέρες και η σύμβασή σου, αφού εξετάζεται από το οικείο ΠΥΣΔΕ δεν Καταγγέλεται. Εξακολουθείς να είσαι αναπληρωτής αλλά δεν πληρώνεσαι, δεν παίρνεις μόρια. Τώρα θα με ρωτήσετε τί αναπληρωτής είσαι;;; Προφανώς η καταγγελία δεν γίνεται για να μη διαγραφούμε από τους πίνακες για το τρέχον και το επόμενο σχολικό έτος.
ΕίΜαι 5 μηνών έγκυος και προσπαθώ, με προβλήματα να αντέξω. Κουράγιο σε όλους μας  :-*

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #90 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 03:54:07 μμ »
Οι αναπληρωτες ΕΣΠΑ μπορεί να υπέγραφαν και να υπογράφουν άλλες συμβάσεις, τις οποίες και δεν γνωρίζω. Όσοι είμαστε πλήρους (όχι ΕΣΠΑ) ωραρίου μας κάλεσαν να υπογράψουμε τέλη Δεκέμβρη σύμβαση. Δεν μου είχε ζητηθεί στο παρελθόν (ξαναλέω πλήρες όχι ΕΣΠΑ). Το "καινούργιο" είναι αυτό που όλοι λέτε και αναφέρεται στην γνωνοδότηση του Υπουργείου για τις 15 μέρες αναρωτικής. Αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι, μπορείς να πάρεις πάνω από 15 μέρες και η σύμβασή σου, αφού εξετάζεται από το οικείο ΠΥΣΔΕ δεν Καταγγέλεται. Εξακολουθείς να είσαι αναπληρωτής αλλά δεν πληρώνεσαι, δεν παίρνεις μόρια. Τώρα θα με ρωτήσετε τί αναπληρωτής είσαι;;; Προφανώς η καταγγελία δεν γίνεται για να μη διαγραφούμε από τους πίνακες για το τρέχον και το επόμενο σχολικό έτος.
ΕίΜαι 5 μηνών έγκυος και προσπαθώ, με προβλήματα να αντέξω. Κουράγιο σε όλους μας  :-*

ναι,μπορείς να πάρεις αλλά είναι στο χέρι τους να καταγγελίλουν ή όχι τη συμβαση
και ποιος θα το κρίνει αυτό και με ποια κριτήρια;
εδώ εμένα πέρυσι που δεν ίσχυε ακόμη αυτό με τις άδειες,μου είπαν πως θα με απολύσουν επειδή πήγα χαρτί από το γυναικολόγο μου για 30 μέρες και όχι 15 και 15!!
αν συνέβαινε αυτό φέτος,λοιπόν,θα με απέλυαν άνευ συζήτησης,απειλής ή προειδοποιησης!
έλεος δηλαδή!

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #91 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 04:31:21 μμ »
Κοριτσια,κι εγω εχω το ιδιο προβλημα,καθως ειμαι 5 μηνων εγκυος.Νομιζω πως η καταγγελια συμβασης σε περιπτωση αναρρωτικης λογω εγκυμοσυνης απαγορευεται,το ειχε γραψει η bitch που γνωριζει την νομοθεσια.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #92 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 05:36:44 μμ »
Δεν έχει υπάρξει ποτέ καταγγελία σύμβασης σε αναπληρωτή λόγω αναρρωτικής ή άλλης προβλεπόμενης άδειας. Όποιος το έχει δει αυτό ας μας πει πότε και πού έγινε.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #93 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 05:43:44 μμ »

Υπάρχει νόμος από το 1984 που απαγορεύει την καταγγελία της σχέσης εργασίας εργαζόμενης, κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #94 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 05:50:12 μμ »
Δεν έχει υπάρξει ποτέ καταγγελία σύμβασης σε αναπληρωτή λόγω αναρρωτικής ή άλλης προβλεπόμενης άδειας. Όποιος το έχει δει αυτό ας μας πει πότε και πού έγινε.
Μα μπορούσε μέχρι πέρυσι να γίνει καταγγελία; Τη σχολική χρονιά που διανύουμε μπορεί να γίνει καταγγελία της σύμβασης, σύμφωνα με όσα λέει η σύμβαση που υπογράψαμε.
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #95 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 05:56:08 μμ »
Μπορούσε, ναι. Αλλά δεν έγινε ποτέ και ούτε πρόκειται να γίνει.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #96 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 03:27:02 μμ »
http://gr.news.yahoo.com/%CE%B5%CE%AF%CF%83%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82----%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%BC%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%81%CF%89%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82---085403992.html

Είσαι εκπαιδευτικός..; Μην τολμήσεις να αρρωστήσεις!!

Αναρρωτική άδεια έως 15 ημέρες
«Όποιος αναπληρωτής εκπαιδευτικός παίρνει αναρρωτική άδεια πάνω από 15 μέρες χάνει την εκπαιδευτική του προϋπηρεσία, δεν πληρώνεται και ...απολύεται!! » σημειώνεται σε ανακοίνωση του
ΔΣ της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας Ελλάδας (ΔΟΕ), με αφορμή εγκύκλιο του υπουργείου Παιδείας, με την οποία καθορίζεται το πλαίσιο αναρρωτικών αδειών των αναπληρωτών εκπαιδευτικών και των αδειών, λόγω επιπλοκών κύησης.

Ειδικότερα, όπως αναφέρει η Ομοσπονδία, στην εγκύκλιο ορίζεται ότι «οι αναπληρωτές "...δικαιούνται πάντοτε αδείας, διάρκειας όχι μεγαλύτερης του μισού μήνα συνολικά..."».

Η διάταξη αυτή αποτελεί μέρος πλέον και της Σύμβασης Εργασίας, που υπογράφουν οι αναπληρωτές, όπου αναφέρεται ότι: «Δεν αναγνωρίζεται ως χρόνος πραγματικής υπηρεσίας το υπερβάλλον των 15 ημερών διάστημα αναρρωτικής άδειας, σε εφαρμογή των διατάξεων των άρθρων 657 και 658 του Αστικού Κώδικα, περί χρονικού διαστήματος αξίωσης καταβολής μισθού σε περίπτωση αναρρωτικής άδειας, και του αριθμ. 1470/22/08/2008 γνωμοδοτικού εγγράφου του Γραφείου του Νομικού Συμβούλου του Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α., περί αδειών εκπ/κών ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου».

Επίσης, στην εγκύκλιο αναφέρεται ότι «οι ίδιοι εκπαιδευτικοί (οι αναπληρωτές) μετά τη συμπλήρωση ... μισού μήνα, με αποδοχές, απολύονται εφόσον ήθελε κριθεί ότι η περαιτέρω απουσία τους συνιστά σπουδαίο λόγο, που, κατά τις διατάξεις της εργατικής νομοθεσίας, δικαιολογεί καταγγελία σύμβασης εργασίας ιδιωτικού δικαίου...»!

Σχολιάζοντας την εγκύκλιο, οι δάσκαλοι επισημαίνουν ότι «η συγκεκριμένη απόφαση του υπουργείου Παιδείας οδηγεί τους συναδέλφους αναπληρωτές σε απόλυση μέσα στη σχολική χρονιά και χτυπά χωρίς ντροπή ακόμα και τη μητρότητα, στερώντας την εκπαιδευτική προϋπηρεσία από τις έγκυες αναπληρώτριες συναδέλφους. Οι αποφάσεις αυτές, εξαθλιώνουν τους εκπαιδευτικούς με πρώτους τους αναπληρωτές, όπως άλλωστε και όλους τους εργαζόμενους».

Οι δάσκαλοι ζητούν από τον υπουργό Παιδείας να πάρει πίσω την εγκύκλιο, να δοθεί σε όλους τους συμβασιούχους εκπαιδευτικούς πλήρης ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και αναγνώριση της εκπαιδευτικής τους προϋπηρεσίας και να ληφθούν μέτρα στήριξης των αναπληρωτών εκπαιδευτικών, όπως δωρεάν μετακίνηση, επίδομα θέρμανσης και επίδομα ενοικίου.
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

mathpower

  • Επισκέπτης
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #97 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 11:12:17 πμ »
Έγραψε ο Δημήτρης Μπράτης στο προσωποβιβλίο πριν από λίγο:
Παράθεση
Η γνωμοδοτηση του νομικου συμβουλου,σχετικα με τις αδειες των αναπληρωτων ,το γνωστο 15νθημερο,υπαρχει στο υπουργειο απο το 2008.για να ισχυσει επρεπε καποιος υπουργος να την κανει αποδεκτη...ουτε ο Στυλιανιδης,ουτε ο Σσπηλιωτοπουλος,ουτε καν η Διαμαντο πουλου την εκαναν αποδετη....την εκανε αποδεκτη η υπηρεσιακη υπουργος η κ. Κιαου...ναι ναι...αυτη που δεν υπεγραφε και τις παραιτησεις των εκπαιδευτικων κι αναγκαστηκαμε να αποχωρησουμε απο το συμβουλιο...ειχαν δικιο οι αρχαιοι που ελεγαν...αρχη ανδρα(και γυναικα!!!!) δεικνυσι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159561
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 302
Σύνολο: 325

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.