*

Αποστολέας Θέμα: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 70123 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

adigoni

  • Επισκέπτης
Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« στις: Οκτώβριος 11, 2012, 05:32:36 μμ »
Καλησπέρα!Πριν από λίγο ενημερώθηκα τηλεφωνικά από συνάδελφο αναπληρώτρια ότι καλούμαστε στο νομό που υπηρετούμε να υπογράψουμε σύμβαση(πέραν αυτής με την οποία προσληφθήκαμε) αγνώστων λοιπών στοιχείων, αλλιώς απολυόμαστε.Μάλιστα η ειδοποίηση θα γίνει και σε άλλες Δευτεροβάθμιες.Παρακαλώ πολύ όποιος έχει σχετική ενημέρωση να μας πληροφορήσει, θα ρωτήσω αύριο τους αιρετούς.Υποψιάζομαι τρία τινά:α)πληρωμή μας μέσω ΕΣΠΑ, αντί κρατικού προϋπολογισμού, β)μετατροπή της σύμβασής μας σε 7μηνης, άρα αναλογική μείωση του μισθού μας ανά μήνα έως τον Ιούνιο γ)μετακίνησή μας εκτός περιφέρειας κλήσης μας, σε περίπτωση επέκτασης ωραρίου από το Δεκέμβριο.

Επειδή θα βγω έξω κι έπειτα έχω μελέτη για αύριο, θα ξαναμπώ αργά το βράδυ.
Δεν έχω καμία ενημέρωση πλην του ότι καλούμαστε τηλεφωνκά να παρουσιαστούμε στη Δευτεροβάθμια από βδομάδα, μία μέρα, μετά τη λήξη του ωραρίου μας για να υπογράψουμε άγνωστη σύμβαση.Θα στείλω mail σε όσους μπορώ, παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει κάτι να μας διαφωτίσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2013, 06:48:37 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:47:08 »

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 05:56:55 μμ »
Μην αγχωνεσαι adigoni Την συμβαση την ειδα και την υπεγραψα Δεν αναφερει τιποτα απο αυτα που λες Δεν ξερω γιατι μας δωσαν να υπογραψουμε τετοιο κειμενο Εχω κρατησει και αντιγραφο

Αποσυνδεδεμένος Αγγελικη80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Μονιμη Αναπληρωτρια
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 06:22:08 μμ »
Την υπεγραψα και εγω χθες.Ειναι ιδια με την παλια,εκτος απο ενα αρθρο που λεει οτι αν παρεις αναρωτικη περαν των 15 ημερων,δεν θα μετρηση ο χρονος αυτος στην προυπηρεσια σου.Εχω κρατηση αντιγραφο και απο την παλια

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 06:42:43 μμ »
Θα ενημερωθούμε τηλεφωνικά ; Για Α Αθήνας ξέρετε κάτι ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:47:08 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 02:23:10 μμ »
bitch και λοιποί συνάδελφοι διοικητικοί, έχετε κάποια ενημέρωση περί της νέας συμβάσεως που καλούμαστε να υπογράψουμε;Σκέφτομαι μήπως αυτές οι συμβάσεις, ενώ μπορεί να φαίνονται απλές,  εντάσσονται ως υποσημείωση σε κάποια  υπουργική απόφαση για τη μείωση των μισθών μας κλπ...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 07:34:21 μμ »
Αντιγόνη
κατ' αρχήν δεν φαίνεται να ειναι κάτι ύποπτο. Στην δική μας διεύθυνση δεν έχουν υπογραφεί ακόμα αλλά θεωρώ πως αν αποτελεί υποχρέωση της διοίκησης απλά θα ακολουθήσουμε εν καιρώ.

ίσως να ειναι μια υποχρέωση τυπική που προκύπτει απο επιταγές της τρόικας ή μια νέα πολιτική του ΙΚΑ αλλά επίσημη ενημέρωση γι αυτό - εφ όσων ξέρω - δεν έχουμε. ( αν δεν κάνω λάθος κάποτε είχαν μιλησει για προσωπικές αντί συλλογικών συμβάσεων, ίσως να πρόκειται περί αυτού).

Σε κάθε περιπτωση από τα όσα διαβάζω - γιατί τέτοια σύμβαση δεν έχω δει ακόμα in real life and in real time -  δεν φαίνεται να έχει κάτι παράξενο. Δεν μπορώ βέβαια με απόλυτη βεβαιότητα να πω πως δεν κρύβεται και κάτι πιο σκοτεινό απο πισω. Απο την άλλη σκέφτομαι πως αν ας πούμε θέλουν να κόψουν μισθο δεν χρειάζονται πλέον καμια δικαιολογία ή νομιμοποίηση και το έχουν αποδειξει πληστάκις.

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 07:44:24 μμ »
Ευχαριστούμε bitch, αν τυχόν τη Δευτέρα μάθεις κάτι ενημέρωσέ μας :)

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 08:18:43 μμ »
Παιδια καλησπερα,κι εμενα με πηραν τηλ.απο τη διευθυνση μουνα υπογραψω κι εγω.Μια κοπελα πριν ανεφερε οτι αν παρουμε αναρρωτικη περαν των 15 ημερων δεν θα μετραει ο υπολοιπος χρονος ως προυπηρεσια.Αληθευει αυτο;Εγω ειμαι εγκυος και με καιει το θεμα,γιατι δουλευω εκτος της πολης μου και μπορει να μου χρειαστει.Ειναι δυνατον να μας κανουν τετοια λαχταρα;

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 08:22:47 μμ »
Παιδια καλησπερα,κι εμενα με πηραν τηλ.απο τη διευθυνση μουνα υπογραψω κι εγω.Μια κοπελα πριν ανεφερε οτι αν παρουμε αναρρωτικη περαν των 15 ημερων δεν θα μετραει ο υπολοιπος χρονος ως προυπηρεσια.Αληθευει αυτο;Εγω ειμαι εγκυος και με καιει το θεμα,γιατι δουλευω εκτος της πολης μου και μπορει να μου χρειαστει.Ειναι δυνατον να μας κανουν τετοια λαχταρα;
Αληθεύει το διάβασα και εγώ.

Αποσυνδεδεμένος marmor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 04:45:27 μμ »
Παιδια καλησπερα,κι εμενα με πηραν τηλ.απο τη διευθυνση μουνα υπογραψω κι εγω.Μια κοπελα πριν ανεφερε οτι αν παρουμε αναρρωτικη περαν των 15 ημερων δεν θα μετραει ο υπολοιπος χρονος ως προυπηρεσια.Αληθευει αυτο;Εγω ειμαι εγκυος και με καιει το θεμα,γιατι δουλευω εκτος της πολης μου και μπορει να μου χρειαστει.Ειναι δυνατον να μας κανουν τετοια λαχταρα;
Έχω την αίσθηση ότι άλλο αναρρωτική κι άλλο άδεια εγγυμοσύνης ( και ειδικότερα "επαπειλούμενη εγκυμοσύνη"!!!!Γιατί μπορείς να πάρεις και τέτοια ...με μια απλή βεβαίωση γιατρού). Οπότε μην ανησυχείς, θα πάνε όλα καλά!  ;)

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 04:58:23 μμ »
Μακαρι marmor ευχομαι να εχεις δικιο,ωστοσο δε νομιζω οτι στις δικες μας αδειες υπαρχει επαπειλουμενης εγκυμοσυνης.Απλα ζητας αναρρωτικη οπως και για οποιαδηποτε αλλη ασθενεια.Υπαρχει καμια αλλη κοπελα που να το εψαξε αυτο το θεμα;

Αποσυνδεδεμένος titoulini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 05:24:15 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα. Είμαι κι εγώ έγκυος και παρουσιάζομαι αύριο Δευτέρα να αναλάβω υπηρεσία. Ελπίζω να μην ισχύει κάτι τέτοιο για την εγκυμοσύνη γιατί το θέμα είναι πολύ σοβαρό. Αν έχω κάποιο νεότερο αύριο θα σας ενημερώσω.

Αποσυνδεδεμένος Roula_S

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 06:40:05 μμ »
Κορίτσια επειδή είμαι έγκυος κ εγώ ρώτησα στη διεύθυνση τι γίνεται σε περίπτωση επ´απειλούμενης και μου είπαν αυτό ακριβώς που λέει η σύμβαση,οτι πάνω απο 15 μέρες η προϋπηρεσία δεν θα μετράει. Έχω συγχιστεί κι εγω πολύ γιατί είμαι νηπιαγωγός και η δουλεία μου απέχει 2 ώρες μακριά απο το σπίτι και είχα σκοπό να δουλέψω μέχρι τον πέμπτο.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Αναρρωτική άδεια αναπληρωτών
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 08:03:54 μμ »
Πρέπει να ενημερώσουμε τους αιρετούς....Αλήθεια, η ΟΛΜΕ το έχει πάρει χαμπάρι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 437
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.