*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων  (Αναγνώστηκε 123124 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jov7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #196 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 08:00:09 πμ »

Λόγω αρρώστιας αναγκάστηκα να απουσιάσω δύο μέρες από την δουλειά. Σκέφτομαι να πάρω μία κανονική άδεια και μία αναρρωτική. Μπορώ να το κάνω αυτό;;
Και τέλος η αναρρωτική χρειάζεται απλώς βεβαίωση από γιατρό ΕΟΠΠΥ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:03:34 »

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #197 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 08:38:58 πμ »
Μπορείς να το κάνεις ναι. Μπορείς εναλλακτικά να πάρεις και 2 μέρες κανονική ή μέχρι 3 μέρες αναρρωτική με βεβαίωση απ'τον γιατρό σου (ΕΟΠΠΥ πάντα).
Αν δε θες να ενημερωθείς για την άδεια κυήσεως όμως, γράψε σε παρακαλώ στο κατάλληλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katiafil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 372
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #198 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 09:32:01 πμ »
Καλημέρα, αν γνωριζει κανεις: ξεκινησε χθες η αδεια κύησής μου και μου ειπανε πως τις 56 μερες θα μου τις δώσουνε σπαστες, οχι συνεχομενες, γιατι είχα πάρει τον προηγούμενο μηνα 5 μερες αναρρωτικη και άρα, επειδη τις πληρωθηκα (με δυο αδειες 3μερες και 2 μερες), για να μην γινει μπερδεμα θα δωσουν την αδεις κύησης με τον τροπο που προανεφερα. Ετσι γίνεται; έχει κανεις το ΦΕΚ  αδειας κύησης;;

Αποσυνδεδεμένος Jov7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #199 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 10:12:35 πμ »
Μπορείς να το κάνεις ναι. Μπορείς εναλλακτικά να πάρεις και 2 μέρες κανονική ή μέχρι 3 μέρες αναρρωτική με βεβαίωση απ'τον γιατρό σου (ΕΟΠΠΥ πάντα).
Αν δε θες να ενημερωθείς για την άδεια κυήσεως όμως, γράψε σε παρακαλώ στο κατάλληλο θέμα.
Ως αναπληρώτρια 7μηνης σύμβασης δικαιούμαι 2 άδειες το μήνα;; Αυτό με το 7 άδειες που δικαιούνται οι αναπληρωτες με έχει μπερδέψει.
Επίσης στην αναρρωτική θα λάβω τις μισές αποδοχές έτσι;; Οπότε σκέφτηκα να πάρω 1+1 για να μην έχω χάσιμο στον μισθό μου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:03:34 »

Αποσυνδεδεμένος Jov7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #200 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 10:14:13 πμ »

Αν δε θες να ενημερωθείς για την άδεια κυήσεως όμως, γράψε σε παρακαλώ στο κατάλληλο θέμα.
Είχα ανοίξει καινούριο θέμα για τις άδειες αναπληρωτών αλλά μου το μετέφεραν σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #201 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 07:54:53 μμ »
Καλημέρα, αν γνωριζει κανεις: ξεκινησε χθες η αδεια κύησής μου και μου ειπανε πως τις 56 μερες θα μου τις δώσουνε σπαστες, οχι συνεχομενες, γιατι είχα πάρει τον προηγούμενο μηνα 5 μερες αναρρωτικη και άρα, επειδη τις πληρωθηκα (με δυο αδειες 3μερες και 2 μερες), για να μην γινει μπερδεμα θα δωσουν την αδεις κύησης με τον τροπο που προανεφερα. Ετσι γίνεται; έχει κανεις το ΦΕΚ  αδειας κύησης;;

Οι 56 ημέρες της άδειας κυοφορίας και οι 63 ημέρες της άδειας λοχείας χορηγούνται υποχρεωτικά και δε μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχουν με την αναρρωτική.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Yioukos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #202 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 09:58:33 μμ »
Οι 56 ημέρες της άδειας κυοφορίας και οι 63 ημέρες της άδειας λοχείας χορηγούνται υποχρεωτικά και δε μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχουν με την αναρρωτική.
Πολύ σωστά!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #203 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 10:16:20 μμ »
Ως αναπληρώτρια 7μηνης σύμβασης δικαιούμαι 2 άδειες το μήνα;; Αυτό με το 7 άδειες που δικαιούνται οι αναπληρωτες με έχει μπερδέψει.
Επίσης στην αναρρωτική θα λάβω τις μισές αποδοχές έτσι;; Οπότε σκέφτηκα να πάρω 1+1 για να μην έχω χάσιμο στον μισθό μου.

Για να πάρει κάποιος κανονική άδεια χρειάζεται να προηγηθεί αίτηση και να εγκριθεί. Επίσης με τη χρήση ημερών κανονικής άδειας μειώνεται το ποσόν της αποζημίωσης μη ληφθείσης αδείας που πληρώνεται στο τέλος της  σχολικής χρονιάς.
Για τα υπόλοιπα έχω απαντήσει ήδη.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2015, 01:40:52 πμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #204 στις: Ιανουάριος 06, 2016, 08:14:58 μμ »
Για να πάρει κάποιος άδεια -και όχι επίδομα- κυήσεως πρέπει να έχει συμπληρώσει 200 ένσημα πριν από την ΠΗΤ; Το διάβασα μόνο σε μια ανάρτηση και αναρωτιέμαι εάν ισχύει. Η αλήθεια είναι ότι η διεύθυνση στην οποία ανήκω με το ζόρι με ενημερώνει. 

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #205 στις: Ιανουάριος 06, 2016, 09:18:11 μμ »
Για να πάρει κάποιος άδεια -και όχι επίδομα- κυήσεως πρέπει να έχει συμπληρώσει 200 ένσημα πριν από την ΠΗΤ; Το διάβασα μόνο σε μια ανάρτηση και αναρωτιέμαι εάν ισχύει. Η αλήθεια είναι ότι η διεύθυνση στην οποία ανήκω με το ζόρι με ενημερώνει.

Θα επαναλάβω ότι η άδεια των 17 εβδομάδων όχι μόνο είναι υποχρεωτική αλλά απαγορεύεται και κάθε απασχόληση της εγκύου ή λεχώνας εργαζόμενης.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #206 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 07:42:18 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
Είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι, 3 μηνών περίπου, και έχουν προκύψει διάφορες δυσκολίες, δυστυχώς. Ο γιατρός μου μου σύστησε πολλή ξεκούραση αρχικά, για να αποφύγουμε το ενδεχόμενο της πλήρους ακινησίας (κρεβάτι-καναπές-τουαλέτα και παλι κρεβάτι) οι πάσχουσες γνωρίζουν. Η αλήθεια είναι ότι φέτος έχω πολλές μετακινήσεις με το αμάξι ωστε να συμπληρωνω ωραριο. Το ερωτημα μου είναι τι προβλέπεται για εμας τις αναπληρωτριες σε περίπτωση που χρειαστεί να παραμείνουμε κλινηρεις για το υπολοιπο της κυησης, μιας και δε δικαιουμαστε αδεια επαπειλούμενης κυσης.Τι γίνεται με την συμβαση, τη μισθοδοσία και την αναγνωριση προϋπηρεσιας.
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #207 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 09:11:24 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
Είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι, 3 μηνών περίπου, και έχουν προκύψει διάφορες δυσκολίες, δυστυχώς. Ο γιατρός μου μου σύστησε πολλή ξεκούραση αρχικά, για να αποφύγουμε το ενδεχόμενο της πλήρους ακινησίας (κρεβάτι-καναπές-τουαλέτα και παλι κρεβάτι) οι πάσχουσες γνωρίζουν. Η αλήθεια είναι ότι φέτος έχω πολλές μετακινήσεις με το αμάξι ωστε να συμπληρωνω ωραριο. Το ερωτημα μου είναι τι προβλέπεται για εμας τις αναπληρωτριες σε περίπτωση που χρειαστεί να παραμείνουμε κλινηρεις για το υπολοιπο της κυησης, μιας και δε δικαιουμαστε αδεια επαπειλούμενης κυσης.Τι γίνεται με την συμβαση, τη μισθοδοσία και την αναγνωριση προϋπηρεσιας.
Ευχαριστω
Με το καλό το μωράκι σου εύχομαι.Δυστυχώς όμως,δεν προβλέπεται τίποτα για τις αναπληρώτριες!μπορείς μόνο να εξαντλήσεις όλη την αναρρωτική(15 μέρες) και την κανονική άδεια(7 μέρες).Αν πάρεις έως αυτές τις ημέρες δε χάνεις ένσημα κ προϋπηρεσία.Χάνεις κάποια χρήματα όμως(για την αναρρωτική είναι νομίζω 10€ περίπου η μέρα).Πέραν αυτών των ημερών δεν ξέρω τι γίνεται,αλλά σίγουρα μπορείς να θεωρηθείς αδικαιολογητως απούσα από τον διευθυντή του σχολείου,αν είναι και κανένα στραβάδι.Εύχομαι όλα να σου πάνε καλα και καλό κουράγιο!

Υ.Γ εγώ πέρσι τέτοια εποχή,έβγαλα όλη τη χρονιά όντας έγκυος και κάνοντας 200χλμ. απόσταση καθημερινά πήγαινε-έλα.Ευτυχώς όλα πήγαν κατ'ευχήν!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #208 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 09:53:01 μμ »

Κατ`αρχάς εύχομαι κι εγώ να πάνε όλα καλά. Αυτό που χάνεις από τη χρήση της αναρρωτικής και της κανονικής άδειας είναι το μισό ημερομίσθιο για τις 3 πρώτες ημέρες της αναρρωτικής και η αποζημίωση μη ληφθείσης άδειας.
Συμφωνώ ότι με χαρτί γιατρού θα είναι πολύ τραβηγμένο να υπάρξουν επιπτώσεις αλλά προσπάθησε να απουσιάσεις όσο το δυνατόν λιγότερες ημέρες.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως αναπληρωτών-ωρομίσθιων
« Απάντηση #209 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 09:57:02 μμ »
Για τις ωρομίσθιες τί ισχύει; Μπορούν να πάρουν κάποια άδεια χωρίς να χάσουν τις ώρες τους σε χρήματα ή προυπηρεσία; Eπίσης στην περίπτωση που κάποιος κάνει δεύτερο πτυχίο κι είναι ωρομίθιος δικαιούται άδεια για να δώσει μαθήματα;
stuDYING...!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159813
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 476
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.