*

Αποστολέας Θέμα: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;  (Αναγνώστηκε 15803 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 01:12:12 μμ »
Ναι όντως. Ρώτησα το δάσκαλου από το ολοήμερο αν αυτός που κάνει την παράλληλη είναι ειδικός κ μου είπε ναι. Από την άλλη όμως κάθεται λίγες ώρες γιατί πρέπει να γυρίσει στην τάξη του. Τελικά δεν έχω καταλάβει τί είναι. Ο μαθητής μου τα πάει πάντως πολύ καλά μαζί του. Την τελευταία εβδομάδα όμως έχει πολλά νεύρα, θυμώνει συνεχώς κ χτυπάει παιδιά στο σχολείο. Στο μάθημά μας δε μπορεί να συνεργαστεί. Φωνάζει, μιμείται ήχους κ κλαίει κάθε τόσο ότι δε μπορεί να γράψει ή να κάνει ανάγνωση..ακόμη κ αν πρόκειται μόνο να γράψει ενα νούμερο ή μια λέξη αρνείται πεισματικά. Η συμπεριφορά του έχει αλλάξει ξαφνικά κ δε μπορώ να καταλάβω αν έχει συμβεί κάτι ή αν είναι απλά μια περίοδος που θα περάσει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:17:49 »

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 04:34:54 μμ »
Ναι όντως. Ρώτησα το δάσκαλου από το ολοήμερο αν αυτός που κάνει την παράλληλη είναι ειδικός κ μου είπε ναι. Από την άλλη όμως κάθεται λίγες ώρες γιατί πρέπει να γυρίσει στην τάξη του. Τελικά δεν έχω καταλάβει τί είναι. Ο μαθητής μου τα πάει πάντως πολύ καλά μαζί του. Την τελευταία εβδομάδα όμως έχει πολλά νεύρα, θυμώνει συνεχώς κ χτυπάει παιδιά στο σχολείο. Στο μάθημά μας δε μπορεί να συνεργαστεί. Φωνάζει, μιμείται ήχους κ κλαίει κάθε τόσο ότι δε μπορεί να γράψει ή να κάνει ανάγνωση..ακόμη κ αν πρόκειται μόνο να γράψει ενα νούμερο ή μια λέξη αρνείται πεισματικά. Η συμπεριφορά του έχει αλλάξει ξαφνικά κ δε μπορώ να καταλάβω αν έχει συμβεί κάτι ή αν είναι απλά μια περίοδος που θα περάσει..

Αναρωτιέμαι τι θα γίνει του χρόνου με όλα αυτά τα παιδιά! Θ' αναγκαστούν να εγκαταλείψουν το σχολείο ή να πάνε σε ειδικό? (όπου συνήθως φοιτούσαν σε παλαιότερες δεκαετίες). Φαντάζομαι οι λίγες πιστώσεις ΕΣΠΑ του χρόνου θα δοθούν στην ειδική αγωγή, που εξυπηρετεί περισσότερα παιδιά, δηλαδή είναι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ. Αυτή είναι πλέον η λογική των κυβερνώντων με βάση και το  μνημόνιο.

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 06:35:31 μμ »
Στο γυμνασιο που δουλευω( μικρο επαρχιακο, δεν υπαρχει  κοντα ειδικο σχολειο) εχουμε στην πρωτη δυο μαθητες που δεν ξερουν να γραφουν κ να διαβαζουν(τα παιδια μου ειπαν οτι στο δημοτικο ηταν σε τμημα ενταξης)φετος λοιπον εχουν ερθει στο γυμνασιο κ απλα υπαρχουν μεσα στην ταξη χωρις τα ιδια να κανουν καμια προσπαθεια κ εμεισ ουσιαστικα χωρις να τους βοηθαμε, επειδη το εθιξα το θεμα στην διευθυνση του σχολειου κ δεν υπηρξε ενδιαφερον ή προθυμια ή γνωση ετσι ωστε να κανουμε κατι, ηθελα να ρωτησω επειδη κ εγω δεν ξερω τι κινησεις μπορουμε να κανουμε, αλλα θελω να κανουμε κατι, να προτεινω,εστω,κατι μπορει καποιος να μου πει τι προβλεπεται γι αυτες τις περιπτωσεις;( να υπενθυμισω οτι προκειται για μικρο επαρχιακο σχολειο κ ενδιαφερον απο τους γονεις(μαλλον) δεν υπαρχει!το εβαλα αλλου αλλα επειδη δεν απαντησε κανενας ειπα να το βαλω κ εδω!

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 06:48:40 μμ »
Ποια είναι η διάγνωση από το ΚΕΔΔΥ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:17:49 »

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 06:50:43 μμ »
Σοβαρά? Δεν ξέρουν να γράφουν και να διαβάζουν στην α γυμνασίου?
TRAGIC!
Τι να πω! Καλύτερα να πήγαιναν σε κάποιο ειδικό σχολείο, δε ξέρω όμως τι γίνεται εφόσον δεν υπάρχει εκεί κοντά!

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 06:53:50 μμ »
Δεν ξερω ποια ειναι η διαγνωση γιατι δεν υπαρχει ενδιαφερον απο την διευθυνση κ δεν μας εχουν ενημερωσει απλα στον επομενο συλλογο θελω να το θιξω το θεμα.vicky ο ενας ξερει να γραφει μονο το ονομα του!

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 07, 2012, 07:01:31 μμ »
Ρώτα τους γονείς αν έχουν πάει στο ΚΕΔΔΥ, θα έχουν αντίγραφο της διάγνωσης. Κρίμα τα παιδιά!
Χωρίς να θέλω να βάλω "ταμπέλα", o μαθητής εφόσον τόσα χρόνια έχει μάθει μόνο το όνομά του , μήπως παρουσιάζει κάποια νοητική υστέρηση? Τι να πω!

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 05, 2023, 11:44:32 πμ »
Συνάδελφοι, καλησπέρα! Μπορεί ένας εκπαιδευτικός να καλύπτει ώρες σε τμήμα ένταξης και στην παράλληλη στο ίδιο σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 05, 2023, 12:30:08 μμ »
Συνάδελφοι, καλησπέρα! Μπορεί ένας εκπαιδευτικός να καλύπτει ώρες σε τμήμα ένταξης και στην παράλληλη στο ίδιο σχολείο;
Τυπικά όχι.
Είναι διαφορετικού τύπου πρόσληψη.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 05, 2023, 12:39:20 μμ »
Πρόκειται για μόνιμο συνάδελφο, του ζητάνε να καλύψει ώρες στο Τμήμα Ένταξης και στην Παράλληλη στο ίδιο σχολείο (ελλείψει εκπαιδευτικού παράλληλης). Πώς θα γίνει αυτό; Υπάρχει νόμος που λέει πως όταν υπάρχει τμήμα ένταξης όσοι έχουν παράλληλη φοιτούν σε αυτό;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2023, 12:52:56 μμ από BELLISSIMA »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 05, 2023, 03:46:34 μμ »
Πρόκειται για μόνιμο συνάδελφο, του ζητάνε να καλύψει ώρες στο Τμήμα Ένταξης και στην Παράλληλη στο ίδιο σχολείο (ελλείψει εκπαιδευτικού παράλληλης). Πώς θα γίνει αυτό; Υπάρχει νόμος που λέει πως όταν υπάρχει τμήμα ένταξης όσοι έχουν παράλληλη φοιτούν σε αυτό;

Όχι, εξου και οι διακριτές αξιολογήσεις...άλλες προτείνουν τμήμα ένταξης και άλλες παράλληλη στήριξη.
Προφανώς ο συνάδελφος θα καλύπτει το ωράριο του διδάσκοντας στο τμήμα ένταξης σε συνδυασμό με κάποιες ώρες παράλληλης στήριξης σε μαθητές, εκτός τμήματος ένταξης.

ο @kapoios μάλλον αναφέρεται σε αναπληρωτές όπου εκεί το κώλυμα υφίσταται λόγω ΕΣΠΑ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2023, 03:48:36 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 05, 2023, 04:03:55 μμ »
ο νόμος λέει "Όπου υπάρχει ιδρυμένο και λειτουργεί Τ.Ε. δεν χορηγείται παράλληλη στήριξη".

Αποσυνδεδεμένος eirini222

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • πε70
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 05, 2023, 09:36:21 μμ »
Δεν ισχύει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος eirini222

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • πε70
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 05, 2023, 09:45:04 μμ »
Ο νόμος λέει ότι ο εκπαιδευτικος του τμήματος Ένταξης μπορεί να απασχολήθει στην παράλληλη στηριξη. Ωστόσο επειδή έχω περάσει το ίδιο ζητά οτιδήποτε σου λένε να κάνεις ΓΡΑΠΤΑ !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.14 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.