*

Αποστολέας Θέμα: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;  (Αναγνώστηκε 15802 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« στις: Οκτώβριος 19, 2012, 01:33:53 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω ένα μαθητή Β Δημοτικού με ΔΕΠΥ κ σύνδρομο τουρέτ που έχει επαναλάβει την Α Δημοτικού. Εϊναι δηλαδή ένα χρόνο μεγαλύτερος από τα υπόλοιπα παιδιά. Βγήκε η διάγνωση από το ΚΕΔΔΥ και προτείνουν να έχει βοήθεια από ειδικό αγωγό στο σχολείο. Το σχολείο επειδή έχει κ άλλα παιδιά που έχουν ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες μπορεί να του παρέχει Παράλληλη Διδασκαλία μόνο για 2 ώρες κάθε μέρα και δεν τον έβαλαν σε τμήμα Ένταξης.
Η ερώτησή μου είναι η εξής: κανονικά δε θα έπρεπε να μπει σε τμήμα ένταξης; Είναι αρκετό να έχει μόνο για 2 ώρες παράλληλη στήριξη στην τάξη;

Να προσθέσω εδώ ότι το παιδί το παρακολουθεί παράλληλα παιδοψυχίατρος από δημόσιο νοσοκομείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:11:20 »

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 03:21:10 μμ »
Δυστυχώς δεν είναι θέμα του αν είναι αρκετό ή όχι.

Και το τμήμα ένταξης έχει κανόνες και συγκριμένο όριο μαθητών που μπορεί να απασχολεί και για συγκεκριμένες ώρες. Ειδικά φέτος που οι συνάδελφοι της ειδικής/παράλληλης στήριξης δόθηκαν στα σχολεία με το σταγονόμετρο έχουν γίνει πολλοί συμβιβασμοί ώστε να έχουν όλοι οι μαθητές που χρειάζονται, έστω λίγη βοήθεια.

Επίσης ξέρω ότι στο τμήμα ένταξης προηγούνται οι μαθητές που η διάγνωσή τους μιλά ότι πρέπει να ενταχθούν στο τμήμα.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος dorant

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 03:25:49 μμ »
Έτσι είναι ακριβώς. Το ΚΕΔΔΥ μιλάει για παράλληλη όλη την ημέρα; Το μονο που μπορεις να ζητήσεις ειναι να κανει ο διευθυντης τα αδύνατα δυνατά για δάσκαλο παράλληλης και μετά να περιμένεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2012, 05:05:03 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 05:03:31 μμ »
Οι παράλληλες φέτος είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία....

Στο δικό μου νομό ζητήθηκαν 25, εγκρίθηκαν 15 (οι 10 κόπηκαν στο υπουργείο, γιατί θεώρησαν χωρίς να ξέρουν τα παιδιά ότι δεν χρειάζονται ΠΣ) και στάλθηκαν 7 εκπαιδευτικοί...... Μοιράστηκαν όσο το δυνατόν καλύτερα, αλλά έμειναν παιδιά ακάλυπτα ή καλύφθηκαν μερικώς......

Στη δε δευτεροβάθμια, εγκρίθηκαν 4 και δεν ηρθε καμία!

Θα έρθει δεύτερη φάση; Ανάθεμα με και αν ξέρω!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2012, 05:04:44 μμ από Stelios »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:11:20 »

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 08:21:37 μμ »
Η Διάγνωση εισηγείται φοίτηση σε Δημοτικό Γενικής Εκπάιδευσης με πλήρη παράλληλη στήριξη του από εκπαιδευτικό Ειδικής Αγωγής.
Δεν αναφέρει τίποτα για τμήμα ένταξης. Το θέμα όμως είναι ότι εγώ μίλησα με το δάσκαλο και μου είπε ότι στην Παράλληλη έχει κάποιο δάσκαλο του σχολείου που του δίνουν επιπλέον ώρες. Δεν πρόκειται δηλ. για ειδικό αγωγό. Παράλληλη στήριξη θα έχει μάξιμουμ 2 ώρες τη μέρα γιατί είναι κ άλλα παιδάκια και δε φτάνουν οι δάσκαλοι για την Παράλληλη  :(

*τί παραπάνω κάνουν στα τμήματα ένταξης (γιατί δεν το γνωρίζω);
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2012, 08:26:06 μμ από monogramma »

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 08:42:12 μμ »
Το θέμα όμως είναι ότι εγώ μίλησα με το δάσκαλο και μου είπε ότι στην Παράλληλη έχει κάποιο δάσκαλο του σχολείου που του δίνουν επιπλέον ώρες. Δεν πρόκειται δηλ. για ειδικό αγωγό. Παράλληλη στήριξη θα έχει μάξιμουμ 2 ώρες τη μέρα γιατί είναι κ άλλα παιδάκια και δε φτάνουν οι δάσκαλοι για την Παράλληλη  :(

Αυτό είναι νόμιμο; Δεν το έχω ακούσει ξανά!

Επίσης, στο τμήμα ένταξης μπορούν να φοιτήσουν και παιδιά που δεν έχουν γνωμάτευση απο κεδδυ, ύστερα από υπεύθυνη δήλωση του γονέα κ σύμφωνη γνώμη του συμβούλου.

υσ. το σύνδρομο τουρετ τι είναι;; ???

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 09:05:50 μμ »
Η Διάγνωση εισηγείται φοίτηση σε Δημοτικό Γενικής Εκπάιδευσης με πλήρη παράλληλη στήριξη του από εκπαιδευτικό Ειδικής Αγωγής.
Δεν αναφέρει τίποτα για τμήμα ένταξης. Το θέμα όμως είναι ότι εγώ μίλησα με το δάσκαλο και μου είπε ότι στην Παράλληλη έχει κάποιο δάσκαλο του σχολείου που του δίνουν επιπλέον ώρες. Δεν πρόκειται δηλ. για ειδικό αγωγό. Παράλληλη στήριξη θα έχει μάξιμουμ 2 ώρες τη μέρα γιατί είναι κ άλλα παιδάκια και δε φτάνουν οι δάσκαλοι για την Παράλληλη  :(

*τί παραπάνω κάνουν στα τμήματα ένταξης (γιατί δεν το γνωρίζω);

Παράνομο, παράνομο, παράνομο!!!!!!

Για να δοθεί η παράλληλη στήριξη, ή μάλλον για να πάει για έγκριση στο υπουργείο, απαιτείται μια διαδικασία. Πάει  ο γονιός στο σχολείο με τη γνωμάτευση του ΚΕΔΔΥ που μιλά για παράλληλη στήριξη και κάνει μια αίτηση στο σχολείο ότι επιθυμεί παράλληλη στήριξη για το παιδί του. Το σχολείο δίνει αριθμό πρωτοκόλλου και στέλνει την αίτηση στη διεύθυνση. Η διεύθυνση μαζεύει όλες τις αιτήσεις και τις στέλνει στο υπουργείο. Από εκεί και πέρα, το υπουργείο αποφασίζει σε ποια παιδιά θα εγκρίνει τις αιτήσεις τους και στέλνει στα ΚΕΔΔΥ και στις διευθύνσεις τα ονόματα των παιδιών που δικαιούνται ΠΣ. Μετά δίνει και πιστώσεις και προσλαμβάνει εκπαιδευτικούς, τους οποίους "μοιράζει" στα σχολεία η διεύθυνση σε συνεργασία με το ΚΕΔΔΥ. Είναι δηλαδή ονομαστικές ουσιαστικά οι πιστώσεις, εννοώντας ότι δεν μπορεί να δοθεί ΠΣ σε παιδί που δεν έχει πάρει έγκριση. Δεν συνεπάγεται ότι όσες αιτήσεις σταλούν τόσες θα είναι και οι εγκρίσεις, ούτε ότι όσες εγκρίσεις δοθούν τόσες θα είναι και οι πιστώσεις.

Άρα, όπως καταλαβαίνεις από τη διαδικασία, δεν μπορεί μόνιμος δάσκαλος του σχολείου να πάρει ΠΣ.....

Η ΠΣ είναι δεύετρος δάσκαλος μέσα στην τάξη που κάθεται δίπλα στο παιδί και το βοηθά με το μάθημα της τάξης (σε γενικές γραμμές). Η ΠΣ δίνεται σε παιδιά που μπορούν να επωφεληθούν από αυτή, δεν δίνεται δηλαδή σε μια βαριά ΝΚ για παράδειγμα...
Το ΤΕ είναι ξεχωριστή αίθουσα, όπου τα παιδί είτε μόνο του είτε σε ομάδα με άλλα παιδιά, δουλεύει πάνω στις ανάγκες του με βάση εξατομικευμένο πρόγραμμα.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 09:42:08 μμ »
Πάει  ο γονιός στο σχολείο με τη γνωμάτευση του ΚΕΔΔΥ που μιλά για παράλληλη στήριξη και κάνει μια αίτηση στο σχολείο ότι επιθυμεί παράλληλη στήριξη για το παιδί του. Το σχολείο δίνει αριθμό πρωτοκόλλου και στέλνει την αίτηση στη διεύθυνση.

Αυτό όντως έγινε όπως ακριβώς το γράφεις. Ακόμη δεν έχει ξεκινήσει η παράλληλη στήριξη, ούτε γνωρίζουν ακριβώς πόσες ώρες θα έχει το παιδί διαθέσιμες...οπότε λογικά είμαστε στην αναμονή γιατί γίνονται και οι υπόλοιπες διαδικασίες.
Πώς γίνεται να τον βοηθάει κανονικός δάσκαλος;  :-\
Δε μπορώ να το καταλάβω. Ίσως δεν έχει καταλάβει καλά η μητέρα. Θα περιμένω να ξεκινήσει η όλη διαδικασία και θα σας πω με σιγουριά.

**πάντως είναι σύνηθες να κάνει την παράλληλη στήριξη μη ειδικός αγωγός; το έχετε ξανακούσει;

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 09:45:59 μμ »
υσ. το σύνδρομο τουρετ τι είναι;; ???

Το σύνδρομο τουρέτ συνεπάγεται σε αρκετές περιπτώσεις με ΔΕΠΥ.
Δώσε μια ματιά εδώ, έχει αρκετά στοιχεία: http://tsgenesee.mbg.duth.gr/tsgr.html

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 10:07:51 πμ »
Πάει  ο γονιός στο σχολείο με τη γνωμάτευση του ΚΕΔΔΥ που μιλά για παράλληλη στήριξη και κάνει μια αίτηση στο σχολείο ότι επιθυμεί παράλληλη στήριξη για το παιδί του. Το σχολείο δίνει αριθμό πρωτοκόλλου και στέλνει την αίτηση στη διεύθυνση.

Αυτό όντως έγινε όπως ακριβώς το γράφεις. Ακόμη δεν έχει ξεκινήσει η παράλληλη στήριξη, ούτε γνωρίζουν ακριβώς πόσες ώρες θα έχει το παιδί διαθέσιμες...οπότε λογικά είμαστε στην αναμονή γιατί γίνονται και οι υπόλοιπες διαδικασίες.
Πώς γίνεται να τον βοηθάει κανονικός δάσκαλος;  :-\
Δε μπορώ να το καταλάβω. Ίσως δεν έχει καταλάβει καλά η μητέρα. Θα περιμένω να ξεκινήσει η όλη διαδικασία και θα σας πω με σιγουριά.

**πάντως είναι σύνηθες να κάνει την παράλληλη στήριξη μη ειδικός αγωγός; το έχετε ξανακούσει;

Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς.... το έχω κάψει αρκετά  ;) ;) ;)

Πάντως, αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με το παιδί και δεν μπορεί να σταθεί στην τάξη, αν έχει εγκριθεί και μέχρι να έρθει πίστωση για ΠΣ (και μόνο μέχρι τότε) η διεύθυνση για να διευκολύνει την κατάσταση μπορεί να στείλει έναν extra εκπαιδευτικό στο σχολείο για να βοηθά. Σε καμία πε΄ριπτωση όμως αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ΠΣ
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 10:30:36 πμ »
Σε λίγα χρόνια (για να μην πω από του χρόνου) δε βλέπω παράλληλες και ελαχιστότατα Τ.Ε. Τα παιδιά αυτά θα υποστηρίζονται όπως όπως, θα φοιτούν με μειωμένο ωράριο ή θα πηγαίνουν στο ειδικό όπως στις παλαιότερες δεκαετίες (ο χειρότερος μαθητής στα ειδικά σχολεία είχε asperger που ούτε ήξεραν τί είναι). Για μαθητές με σοβαρότερες ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.........τα συμπεράσματα δικά σας! Γυρίζουμε πίσω ολοταχώς και στην παιδεία!
Ωραίες οι συζητήσεις σας αλλά μου φαίνονται ουτοπικές.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 10:47:05 πμ »
Πάει  ο γονιός στο σχολείο με τη γνωμάτευση του ΚΕΔΔΥ που μιλά για παράλληλη στήριξη και κάνει μια αίτηση στο σχολείο ότι επιθυμεί παράλληλη στήριξη για το παιδί του. Το σχολείο δίνει αριθμό πρωτοκόλλου και στέλνει την αίτηση στη διεύθυνση.

Αυτό όντως έγινε όπως ακριβώς το γράφεις. Ακόμη δεν έχει ξεκινήσει η παράλληλη στήριξη, ούτε γνωρίζουν ακριβώς πόσες ώρες θα έχει το παιδί διαθέσιμες...οπότε λογικά είμαστε στην αναμονή γιατί γίνονται και οι υπόλοιπες διαδικασίες.
Πώς γίνεται να τον βοηθάει κανονικός δάσκαλος;  :-\
Δε μπορώ να το καταλάβω. Ίσως δεν έχει καταλάβει καλά η μητέρα. Θα περιμένω να ξεκινήσει η όλη διαδικασία και θα σας πω με σιγουριά.

**πάντως είναι σύνηθες να κάνει την παράλληλη στήριξη μη ειδικός αγωγός; το έχετε ξανακούσει;

Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς.... το έχω κάψει αρκετά  ;) ;) ;)

Πάντως, αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με το παιδί και δεν μπορεί να σταθεί στην τάξη, αν έχει εγκριθεί και μέχρι να έρθει πίστωση για ΠΣ (και μόνο μέχρι τότε) η διεύθυνση για να διευκολύνει την κατάσταση μπορεί να στείλει έναν extra εκπαιδευτικό στο σχολείο για να βοηθά. Σε καμία πε΄ριπτωση όμως αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ΠΣ

emmaki, εννοώ ότι η μητέρα πήγε στο ΚΕΔΔΥ, έχει τη διάγνωση, την πήγε στο σχολείο και της έδωσαν να συμπληρώσει την αίτηση. Την παρέδωσε και ακόμα αναμένουμε για το τί θα γίνει. Πάντως ρωτήσαμε το δάσκαλο και μας είπε ότι δε μπορεί να έχει πλήρη ΠΣ γιατί δεν υπάρχουν τόσοι πολλοί δάσκαλοι στο σχολείο ώστε να φτάνουν για όλα τα παιδιά. Στην ερώτησή μου για το αν θα είναι οποιοσδήποτε δάσκαλος ή ειδικός αγωγός, πήρα την απάντηση ότι θα είναι ένας οποιοσδήποτε δάσκαλος που θα του δοθούν παραπάνω ώρες για να συμπληρώσει ωράριο  :o Και μάλιστα μου είπε ότι επειδή είναι αρκετά τα παιδιά που χρειάζονται ΠΣ δε θα μπορεί να διατεθεί πλήρη ΠΣ για το μαθητή μου αλλά ένα 2ωρο το πολύ. Μα είναι δυνατόν να μπαίνει για ΠΣ όποιος δάσκαλος δεν έχει συμπληρωμένο ωράριο;
Και όταν ρώτησα το δάσκαλο, μου είπε πως ένα άλλο παιδάκι για να έχει πλήρη ΠΣ από ειδικό αγωγό, έχουν φέρει έναν οι γονείς που τον πληρώνουν και είναι κάθε μέρα μαζί του στην τάξη για όλο το ωράριο και ότι αν μπορούμε να το κάνουμε κι εμείς έτσι..

(μήπως μου είπε βλακείες ο δάσκαλος; τί να πω βρε παιδιά..αλλά το να γίνεται ΠΣ από όποιον εκπαιδευτικό δε συμπληρώθηκαν οι ώρες μου φαίνεται εξωφρενικό)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 03:42:57 μμ »
Ο μόνος τρόπος να γίνει κάτι σαν ΠΣ (όχι πάντως ΠΣ) από εκπαιδευτικό γενικής αγωγής είνια αυτός που σου είπα. Δηλαδή, αν δεν υπάρχει ΠΣ και το πρόβλημα του παιδιού είναι μεγάλο, να υπάρχει ένας δεύτερος εκπαιδευτικός που θα είναι δίπλα του. Δεν θα είναι όμως ΠΣ. Εμείς το έχουμε κάνει σε παιδιά που εμφανίζουν π.χ. πολύ μεγάλη παραβατική συμεπριφορά (π.χ. σπάζουν τα τζάμια του σχολείου, χτυπάνε τα υπόλοιπα παιδιά, σκαρφαλώνουν στα κάγκελα και το σκάνε και άλλα όμορφα) και δεν δικαιούνται ή δεν έχει εγκριθεί ΠΣ. Αν υπάρχει διαθέσιμος δάσκαλος στο σχολείο που δεν συμπληρώνει ώρες, μπορεί να αναλάβει αυτός, αν δεν υπάρχει μπορεί να σταλεί από τη διάθεση, αν δεν υπάρχει και στη διάθεση....ΒΟΗΘΕΙΑ!


ΠΣ όντως μπορούν α προσλάβουν οι γονείς (κατάπτυστο κατά τη γνώμη μου να πετάμε το μπαλάκι στους γονείς για κάτι που είναι ευθύνη του κράτους) αλλά η προϋπόθεση είναι το παιδί να έχει αυτισμό (όχι κάτι άλλο) και να συμφωνήσει ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου. Αναφέρεται ξεκάθαρα στο νόμο της ειδικής αγωγής
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 28, 2012, 10:16:03 πμ »
Του χρόνου ένας πετυχημένος παραλληλισμός του θέματος θα είναι : σπίτι με τη μαμά, τη γιαγιά ή τη νταντά?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.183 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.