*

Αποστολέας Θέμα: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;  (Αναγνώστηκε 15801 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 05, 2023, 10:32:39 μμ »
Ο μόνιμος της ειδικής αγωγής έχει διοριστεί για την ειδική αγωγή. Η ειδική αγωγή χωρίζεται σε ειδικά σχολεία, τμήματα ένταξης, παράλληλη στήριξη και άλλα που δε θυμάμαι από τον 3699/08. Συνεπώς μπορεί να απασχοληθεί όπου υπάρξει ανάγκη.
Ο αναπληρωτής όμως δεν επιτρέπεται να απασχοληθεί σε οτιδήποτε άλλο πέρα από αυτό που αναφέρεται στην απόφαση πρόσληψης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:01:07 »

Αποσυνδεδεμένος professora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 06, 2023, 10:58:33 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι. Και σ' εμένα ζητήθηκε το ίδιο. Υποψιάζονται ( ή γνωρίζουν) ότι οι 3 μαθητές που έχουν εγκριθεί για παράλληλη στήριξη δε θα πάρουν τελικά, και μου ζητούν να διαθέσω 12 ή 18 ώρες από το τμήμα ένταξης και να πάω ως παράλληλη στήριξη σε τάξεις συναδέλφων. Είμαι μόνιμη εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής. Ψάχνω τη νομοθεσία, αλλά δεν έχω βρει κάτι ακριβές. Γνωρίζω ότι ο δάσκαλος του Τ.Ε. μπορεί να παρέχει παρέμβαση μέσα στη γενική τάξη σε μαθητές του τμήματος ενταξης. Δεν έχω κανένα θέμα να βοηθήσω στην εύρυθμη λειτουργία του σχολείου, αλλά δεν μπορεί να λειτουργεί ένα τμήμα Ένταξης μόνο 6 ώρες τη βδομάδα προκειμένου να επωφεληθούν κάποιοι. Και δε γνωρίζω, επίσης, εγώ πώς είμαι καλυμμένη, αν κάτι συμβεί σε μια τάξη, που επίσημα δε νομιμοποιούμαι να είμαι. Γνωρίζετε τι συμβαίνει;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2253
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 06, 2023, 11:15:54 πμ »
Ο μόνιμος της ειδικής αγωγής έχει διοριστεί για την ειδική αγωγή. Η ειδική αγωγή χωρίζεται σε ειδικά σχολεία, τμήματα ένταξης, παράλληλη στήριξη και άλλα που δε θυμάμαι από τον 3699/08. Συνεπώς μπορεί να απασχοληθεί όπου υπάρξει ανάγκη.
Ο αναπληρωτής όμως δεν επιτρέπεται να απασχοληθεί σε οτιδήποτε άλλο πέρα από αυτό που αναφέρεται στην απόφαση πρόσληψης.

Καλημέρα συνάδελφοι. Και σ' εμένα ζητήθηκε το ίδιο. Υποψιάζονται ( ή γνωρίζουν) ότι οι 3 μαθητές που έχουν εγκριθεί για παράλληλη στήριξη δε θα πάρουν τελικά, και μου ζητούν να διαθέσω 12 ή 18 ώρες από το τμήμα ένταξης και να πάω ως παράλληλη στήριξη σε τάξεις συναδέλφων. Είμαι μόνιμη εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής. Ψάχνω τη νομοθεσία, αλλά δεν έχω βρει κάτι ακριβές. Γνωρίζω ότι ο δάσκαλος του Τ.Ε. μπορεί να παρέχει παρέμβαση μέσα στη γενική τάξη σε μαθητές του τμήματος ενταξης. Δεν έχω κανένα θέμα να βοηθήσω στην εύρυθμη λειτουργία του σχολείου, αλλά δεν μπορεί να λειτουργεί ένα τμήμα Ένταξης μόνο 6 ώρες τη βδομάδα προκειμένου να επωφεληθούν κάποιοι. Και δε γνωρίζω, επίσης, εγώ πώς είμαι καλυμμένη, αν κάτι συμβεί σε μια τάξη, που επίσημα δε νομιμοποιούμαι να είμαι. Γνωρίζετε τι συμβαίνει;

Όπως είπε και ο mmmm ο μόνιμος μπορεί να απασχοληθεί παντού. Να γίνει επίσημα όμως και να φαίνεται, όχι στο μιλητό

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 06, 2023, 04:43:17 μμ »
Σε σημερινή επικοινωνία σήμερα με το ΚΕΔΑΣΥ συγκεκριμένου νομου, οι μαθητές με παραλληλη στήριξη μπορουν να παρακολουθησουν το ΤΕ μέχρι (και αν ) έρθει εκπ/κος παραλληλης. Αυτό μπορεί να γίνει κ μέσα στην τάξη αν είναι εφικτό στα πλαισια του ΤΕ όμως όχι ως παραλληλη στήριξη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:01:07 »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 06, 2023, 09:16:27 μμ »
Σε σημερινή επικοινωνία σήμερα με το ΚΕΔΑΣΥ συγκεκριμένου νομου, οι μαθητές με παραλληλη στήριξη μπορουν να παρακολουθησουν το ΤΕ μέχρι (και αν ) έρθει εκπ/κος παραλληλης. Αυτό μπορεί να γίνει κ μέσα στην τάξη αν είναι εφικτό στα πλαισια του ΤΕ όμως όχι ως παραλληλη στήριξη

Εντύπωση μου κάνει. Ξέρω ότι μπορούν να παρακολουθούν στο ΤΕ, μαθητές χωρίς γνωμάτευση εφόσον υπάρχει αίτημα για αξιολόγηση αλλά για μαθητές που έχουν ήδη και αναφέρεται παράλληλη, δεν το έχω ξανακούσει. Εκτός κι αν αναφέρει η γνωμάτευση "ΤΕ ελλείψει παράλληλης".

Αποσυνδεδεμένος eirini222

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • πε70
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 06, 2023, 10:51:17 μμ »
Υπάρχει ξεκάθαρα στη νομοθεσία πρόβλεψη να υποστηρίζουμε μαθητές στους οποίους δεν έχει έρθει παράλληλη στηριξη. Παρόλα αυτά βλέπω πως το κάνουν συστηματικά για να μειώσουν κι άλλο τις προσλήψεις.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 06, 2023, 11:09:22 μμ »
@eirini222
Μπορείς να παραθέσεις ή έστω να παραπέμψεις στο σχετικό κομμάτι στο οποίο αναφέρεσαι;
@professora
Είμαι μόνιμη εκπαιδευτικός ειδικής αγωγής. Ψάχνω τη νομοθεσία, αλλά δεν έχω βρει κάτι ακριβές. Γνωρίζω ότι ο δάσκαλος του Τ.Ε. μπορεί να παρέχει παρέμβαση μέσα στη γενική τάξη σε μαθητές του τμήματος ενταξης. Δεν έχω κανένα θέμα να βοηθήσω στην εύρυθμη λειτουργία του σχολείου, αλλά δεν μπορεί να λειτουργεί ένα τμήμα Ένταξης μόνο 6 ώρες τη βδομάδα προκειμένου να επωφεληθούν κάποιοι. Και δε γνωρίζω, επίσης, εγώ πώς είμαι καλυμμένη, αν κάτι συμβεί σε μια τάξη, που επίσημα δε νομιμοποιούμαι να είμαι. Γνωρίζετε τι συμβαίνει;

Έχει απαντηθεί πιο πάνω, στους αναπληρωτές υπάρχει κώλυμα γιατί η σύμβαση τους ορίζει συγκεκριμένα καθήκοντα ενώ εμπλέκεται και το ΕΣΠΑ στη χρηματοδότηση. Σαν μόνιμος δεν υπάρχει θέμα, γνωρίζω προσωπικά συνάδελφο ειδικής  μόνιμο που συμπλήρωνε ωραριο με παράλληλη.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2023, 12:06:35 πμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 07, 2023, 12:15:28 μμ »
Εντύπωση μου κάνει. Ξέρω ότι μπορούν να παρακολουθούν στο ΤΕ, μαθητές χωρίς γνωμάτευση εφόσον υπάρχει αίτημα για αξιολόγηση αλλά για μαθητές που έχουν ήδη και αναφέρεται παράλληλη, δεν το έχω ξανακούσει. Εκτός κι αν αναφέρει η γνωμάτευση "ΤΕ ελλείψει παράλληλης".

Και σε σημερινή συνάντηση με σύμβουλο ειδικής και προιστάμενο ΚΕΔΑΣΥ έγινε σαφές ότι υποστηρίζουμε τα παιδιά στο πλαίσιο του ΤΕ μέχρι και αν έρθει ποτέ η παράλληλη...

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 07, 2023, 02:00:28 μμ »
Υποθέτω άτυπα, στα πλαίσια των γενικών αρχών ειδικής αγωγής και φυσικά με τη σύμφωνη γνώμη του εκπαιδευτικού ένταξης. Αλλιώς θα το δίναν και γραπτώς με σαφή αναφορά στη νομοθεσία.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 07, 2023, 02:58:33 μμ »
Στο ΦΕΚ με το καθηκοντολογιο (Υπουργική Απόφαση 27922/Γ6/2007 - ΦΕΚ 449/Β/03-4-2007) αναφερεται οτι οι εκπαιδευτικοι των ΤΕ
«8. Προσφέρουν τις υπηρεσίες τους σε μαθητές συστεγαζόμενων σχολείων ή σε προγράμματα παράλληλης στήριξης όμορου σχολείου ύστερα από εισήγηση του σχολικού συμβούλου ειδικής αγωγής στην αρμοδιότητα του οποίου ανήκει το σχολείο.»

Με διαστολη ερμηνειας μπορει να σημαινει οτι προσφερουν ΠΣ και στο σχολειο τους, και για δικη του ευκολθα, ωστε να μην μετακινουνται σε ομορο
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος eirini222

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • πε70
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 07, 2023, 03:25:04 μμ »
Ενώ ορίζεται σαφέστατα στη νομοθεσία,  ωστόσο κανένας δεν έχει βγάλει γραπτή απόφαση τοποθέτησης του εκπαιδευτικού ΤΕ σε μαθητή που έχει εγκριθεί παράλληλη στηριξη και δεν έχει έρθει.  Εμένα προσωπικά με " απειλησαν" λέγοντας μου ότι αν δε θελω να υποστηρίξω το μαθητή ως παράλληλη στηριξη θα με μετακινήσουν στο Ειδικό σχολείο της περιοχής που έχει κενό.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης ή Παράλληλη Στήριξη;
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 07, 2023, 07:58:39 μμ »
@eirini222 @emmaki

ο/η Bellissima ανέφερε υποστήριξη μαθητών παράλληλης στο ΤΕ βάσει (προφορικών;) οδηγιών του ΚΕΔΑΣΥ, μέχρι (και αν) έρθει εκπαιδευτικός παράλληλης, όχι να προσφέρει ο (μόνιμος) εκπαιδευτικός ΤΕ υπηρεσίες παράλληλης. Το τελευταίο σαφώς και ισχύει, νομίζω δεν υπάρχει πια αμφιβολία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.