*

Αποστολέας Θέμα: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης  (Αναγνώστηκε 69904 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #266 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 12:07:48 πμ »
Κι εγώ αυτό νομίζω. Δεν γίνονται διορισμοί εκεί όπου δεν έχει δοθεί μετάθεση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:57:55 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #267 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 12:12:51 πμ »
θεωρητικά ναι, πρακτικά όμως να που έγινε!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #268 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 12:14:35 πμ »
Αν έγινε τέτοιο πράγμα  , έπρεπε να είχατε κάνει ένσταση . Δεν υπήρχε περίπτωση να μη δικαιωθείτε.


Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #269 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 12:28:53 πμ »
προφανώς και έκανα, λες να μην έκανα; Και η απάντηση ήταν πως.... αυξήθηκε το μαθητικό δυναμικό !!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:57:55 »

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #270 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 12:32:51 πμ »
μα για τι διάστημα μιλάμε ; από την ανακοίνωση των μεταθέσεων μέχρι την ανακοίνωση των κενών για νεοδιόριστους ;

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #271 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 09:01:10 πμ »
Γι'αυτό μιλάμε σουμαχερ.Έχουν γίνει πάρα πολλά.

Εγώ π.χ. εδώ και πολλά χρόνια δεν μπορώ να πάρω μετάθεση απ'τη Β περιοχή στην Α,γιατί έβγαζαν κενά μόνο για αποφοίτους ΤΕΙ και όχι για Πολυτεχνείου.Και επειδή δούλευα σε ΓΕΛ, δε γνώριζα καν πως έχω πάρε δώσε μ'αυτούς.Τελικά όταν καταργήθηκε το μάθημα της Τεχνολογίας και αναγκαστικά πήγα στα ΕΠΑΛ ,κατάλαβα τι παιζόταν εις βάρος μου.Θα μου πεις ,ας πρόσεχες.

Αυτό μου είπε και το υπουργείο."Καταλαβαίνουμε ότι αδικηθήκατε αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα τώρα."

Και δε μιλάω για 1-2 άτομα.Πάνω από 15!Τη μία χρονιά μόνο πήραν εννιά!!!

Για τη γαλλικού,πέρα απ'τη μείωση των μισθών μας ,αυτό το λάθος τους, μου στοίχισε πάρα πολλά λεφτά.
Για το κερασάκι,δεν εξήγησες πως οι υπεράρθμοι κακώς βρίσκονταν στην περιοχή.Είπες μόνο πως δε θα πρέπει να προηγούνται.Γι'αυτό σου "επιτέθηκα"...

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #272 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 10:05:12 πμ »
Αυτό ακριβώς θα σου πώ MHX . Ευτυχώς ή δυστυχώς άγνοια νόμου δεν δικαιολογείται . Απ οτι καταλαβαίνω δεν έγινε κατι παράνομο ούτε στην περίπτωσή σου  . Φαίνεται οτι υπήρχε ένα παραθυράκι που δεν είχες αντιληφθεί και την πάτησες . Κατανοώ την πικρία σου .  Καταλαβαίνεις όμως οτι δεν μπορείς με βάση αυτό ούτε για αδικία να μιλάς (με την ξεκάθαρα νομική έννοια )ούτε να λές οτι σε δικαιώνει το νέο σύστημα περιοχών . Σε συμφέρει ; Ναι . Σε δικαιώνει ; Οχι. Διαφορετικά πράγματα .
-----------------------------------
Bitch

Επίτρεψέ μου να ξαναρωτήσω γιατί με ενδιαφέρει . Πότε ακριβώς βγήκαν οι μεταθέσεις και πότε έγιναν οι διορισμοί στην  περίπτωση που μας αφηγήθηκες ; Ασχολούμαι αρκετά με τα θέματα μεταθέσεων , είτε για προσωπικούς λόγους είτε λόγω των πάρα πολλών γνωστών που έχω  μ και περίπτωση σαν αυτή που περιγράφεις , να μη δοθεί μετάθεση σε μια περιοχή και την ίδια περίοδο να γίνει διορισμος μονίμων , δεν έχω ξαναακούσει . Παρότι έχω ακούσει να γίνονται πράγματα και θάματα στα όρια ακόμα και της νομιμότητας.

Σε κάθε περ'ιπτωση , η γνώμη μου είναι οτι το νέο σύστημα , χωρίς να προσφέρει κάτι στην υπηρεσία και τα σχολεία  , αδικεί ένα πολύ μεγάλο πλήθος συναδέλφων . Δεν μπορεί για κάποιες μεμονομένες παρανομίες* που ίσως έγιναν να μιλάμε για γενικευμένη αποκατάσταση αδικών.

*Μιλάω για παρανομίες όχι για θέματα "νόμια αλλά ανήθικα" .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2013, 10:11:41 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #273 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 11:03:59 πμ »
Δεν κατάλαβες καλά.Έγινε τρανταχτή παρανομία.Στις ομαδοποιημένες ειδικότητες τα κενά μοιράζονται ισομερώς.Το γράφει η εγκύκλιος κάθε χρόνο.

Δηλαδή αν υπάρχουν δύο κενά θα πρέπει να βγει ένα για ΑΕΙ μηχανολόγο και ένα για ΤΕΙ.Στην περίπτωσή μου δόθηκαν 15-20 κενά σε μηχανολόγους ΤΕΙ και κανένα (0) σε μηχανολόγο μηχανικό Πολυτεχνείου!!!

Το ότι δεν γνώριζα τι συμβαίνει το παραδέχομαι.Αυτό όμως δε δικαιολογεί  την επαναλαμβανόμενη και πιστεύω εσκεμμένη παρανομία από το τοπικό ΠΥΣΔΕ και το διευθυντή τεχνικής εκπαίδευσης.

Απ'ό,τι έμαθα εκ των υστέρων από συνάδελφο Γεωπόνο ,ακριβώς το ίδιο συνέβαινε και στην περίπτωσή του με τους αποφοίτους ΤΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #274 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 11:10:58 πμ »
Δεν γνωρίζω τις λεπτομέρειες του προσωπικού σου θέματος  , οπότε δεν μπορώ να αμφισβητήσω αυτά που λές .

Δέχομαι οτι μπορεί να έγινε παρανομία . Δεν είναι και η πρώτη φορά άλλωστε .

Αλλά οι μεμονωμένες παρανομίες αντιμετωπίζονται με ενστάσεις . Δεν θα αποδοθεί δικαιοσύνη με ισοπεδωτικές και γενικευμένες αλλαγές .

Για να το πώ πιο απλά  , εγώ και τόσοι άλλοι που αδικούνται με το νέο σύστημα  , δεν φταίμε στ τίποτα ώστε να πληρώσουμε (εμμέσωε) τη νύφη της δικής σου δικαίωσης .

Φιλικά και χωρίς προσωπικές αιχμές

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #275 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 11:23:59 πμ »
Αυτοί που ίσως θιγούν είναι κυρίως όσοι βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ.Για όλους τους άλλους,ό,τι θα συνεβαινε με τις παλιές περιοχές θα συμβεί και τώρα.Το να πας σε γειτονική περιοχή αν περισσεύεις στη δική σου, ίσχυε και πριν την αλλαγή.

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #276 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 11:58:46 πμ »
Τι μου λέτε;
Γίνονταν όλα αυτά τα παραπάνω;
Πωπω...
Βρείτε μου ένα παράθυρο γρήγορα, να πηδηχτώ!!

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #277 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 12:23:52 μμ »
Θίγονται πολλοί σε διάθεση του ΠΥΣΔΕ  , πολλοί οργανικά υπεράριθμοι ( που ουσιαστικά είναι στη διάθεση με προτεραιότητα επιλογής ) και θίγονται και πολλοί που καταστρέφεται ο προγραμματισμός τους ως προς τις μεταθέσεις .

Μέχρι τώρα με τις μικρές περιοχές  , μπορούσες να ζητήσεις μετάθεση  και να ξέρεις οτι αν την πάρεις πας κάπου καλύτερα (σε προσωπικό επίπεδο καλύτερα ).

Τώρα που η μετάθεση γίνεται σε νομούς , πολλοί δεν θα πάρουν το ρίσκο να ζητήσουν μετάθεση αν και θα το έκαναν με το παλιό σύστημα . Παραμένουν μακριά από τον τόπο τους αλλά μπορεί με τη μετάθεση να βρεθούν κάπου χειρότερα!!!

Άλλοι πάλι έχουν τρομερό δίλημμα για το αν θα παρουν το ρίσκο να κάνουν αίτηση .

Τόση αναστάτωση και τόσο άγχος και τόσες αδικίες γιατί;

Οπως σωστά λές  , η υπηρεσία και τα σχολεία δεν κερδίζουν απολύτως τίποτα  . Μετακινήσεις πλεοναζόντων εντός ΠΥΣΔΕ (και όχι μόνο) ώστε να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα πλεονασμών-ελλείψεων προβλεπόταν μια χαρά και με τις παλιές περιοχές.

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #278 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 01:21:42 μμ »
Συνεπώς,εφόσον γίνονταν και πριν μετακινήσεις εκτός ΠΥΣΔΕ,πάντα στο άγνωστο πήγαινες με τις μεταθέσεις.Καμία αλλαγή.

Είπαμε, θα επηρεάσει πολύ όσους είναι στη διάθεση και λιγότερο τους υπεράριθμους.Τα υπόλοιπα είναι υπερβολές.

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #279 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 03:37:21 μμ »
Θίγονται πολλοί σε διάθεση του ΠΥΣΔΕ  , πολλοί οργανικά υπεράριθμοι ( που ουσιαστικά είναι στη διάθεση με προτεραιότητα επιλογής ) και θίγονται και πολλοί που καταστρέφεται ο προγραμματισμός τους ως προς τις μεταθέσεις .
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι συνάδελφοι,αν μπορέι κάποιος/α με σιγουριά να απαντήσει.Έστω ότι μιλάμε για ένα ΠΥΣΔΕ το οποίο με τα παλιά δεδομένα είχε  τρεις περιοχές.Στην πρώτη ανήκαν σχολεία των δήμων α,β,γ,δ.Στη δεύτερη ανήκαν σχολεία των δήμων ε,στ και ζ και στην τρίτη σχολεία των δήμων η,θ και ι.Με τα νέα δεδομένα,οι μεταθετικές περιοχές αυτού του ΠΥΣΔΕ γίνονται δύο από τρεις και πλέον στην πρώτη ανήκουν σχολεία των δήμων α,β,γ,δ και ε ενώ στη δεύτερη ανήκουν όλα τα υπόλοιπα.Εκπαιδευτικός που ανήκει οργανικά(όντας όμως υπεράριθμος)σε σχολείο του ε δήμου,από το 2013-2014 θα υπηρετεί στην πρώτη ή στη δεύτερη(με τα νέα δεδομένα)περιφέρεια;Και σε συνέχεις του πρώτου ερωτήματος...σε ποια από τις δύο έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση βελτίωσης;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2013, 03:39:54 μμ από efkola »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161834
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.