*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές και νέα μέτρα  (Αναγνώστηκε 35829 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Roxanne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« στις: Οκτώβριος 24, 2012, 10:39:31 μμ »
Καλησπέρα!  ;D

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου για την επόμενη χρονιά. Ξέρω πως είναι νωρίς να συζητάμε κάτι τέτοιο,αλλά με έχει τρομάξει πολύ αυτό το νέο. Στα νέα μέτρα προστεθήκαμε κι εμείς, οιαναπληρωτές. Λένε πως από 15.000 και κάτι που πήραν φέτος του χρόνου θα πάρουν 2.000 (!). Θα κάνουν συγχωνεύσεις, θα αυξήσουν τα ωράρια, κτλ. Δουλεύω 4 χρόνια. Φαντάζομαι πως όλοι εδώ δουλεύουμε τόσο και λίγο πιο κάτω. Δε βλέπω διορισμό στο άμεσο τουλάχιστον μέλλον, αλλά ούτε καν πρόσληψη του χρόνου, αφού έχω θέση 1.500 και κάτι στο Β πίνακα. Από την άλλη ακούω πως θα γίνουν συνταξιοδοτήσεις.

Προσπαθώ να είμαι ασιόδοξη, αλλά πραγματικά φοβάμαι... :o
Το αγαπώ το σχολείο και δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είμαι έξω από αυτό! ???
 ??? ???


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:42:39 »

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 11:14:51 μμ »
Αχχχχ!Πώς σε νιώθω.Τα ίδια ακριβώς σκέφτομαι απ΄την μέρα που με προσπέρασε το σύστημα για 2η φορά και περιμένω την γ' φάση.Κάτι μου λέει ότι το σχολείο δεν θα το δω φέτος μετά από 3 χρόνια αναπλήρωσης.Πίκρα!Εγώ μ'αυτά που ακούω έχω πάψει να είμαι αισιόδοξη.

Αποσυνδεδεμένος fiona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω..........ελπιζω........
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 12:12:52 πμ »
Καλησπέρα!  ;D

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου για την επόμενη χρονιά. Ξέρω πως είναι νωρίς να συζητάμε κάτι τέτοιο,αλλά με έχει τρομάξει πολύ αυτό το νέο. Στα νέα μέτρα προστεθήκαμε κι εμείς, οιαναπληρωτές. Λένε πως από 15.000 και κάτι που πήραν φέτος του χρόνου θα πάρουν 2.000 (!). Θα κάνουν συγχωνεύσεις, θα αυξήσουν τα ωράρια, κτλ. Δουλεύω 4 χρόνια. Φαντάζομαι πως όλοι εδώ δουλεύουμε τόσο και λίγο πιο κάτω. Δε βλέπω διορισμό στο άμεσο τουλάχιστον μέλλον, αλλά ούτε καν πρόσληψη του χρόνου, αφού έχω θέση 1.500 και κάτι στο Β πίνακα. Από την άλλη ακούω πως θα γίνουν συνταξιοδοτήσεις.

Προσπαθώ να είμαι ασιόδοξη, αλλά πραγματικά φοβάμαι... :o
Το αγαπώ το σχολείο και δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είμαι έξω από αυτό! ???
 ??? ???
δυστυχως ολα πιθανα ειναι πλεον....και εγω φετος ειμαι εκτη χρονια αναπληρωτρια νηπιαγωγος...ουτε προλαβα να διοριστω και του χρονου κινδυνευω να μην ειμαι και αναπληρωτρια..........τραγικα ειναι τα πραγματα στην παιδεια και γενικα...καληνυχτα

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 12:00:37 μμ »
Oτι θελουν να μειωσουν τα κενα και τους αναπληρωτες θελουν και θα το κανουν ! Απλα εγω προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω πως απο 15.000 θα παει 2.000! οκ αυξηση ωραριου...τα προγραμματα των σχολειων βγαινουν?????? Στις ειδικοτητες πχ γυμναστες αγγλικα πως θα γινει στα δημοτικα? σε 3 σχολεια πας και για να σου βγαλουν προγραμμα 24 ωρων μαρτυραν οι διευθυντες! Συγχωνευσεις ποσες πια ακομη? Εκτος κι αν καταργησει μαθηματα ,συναδελφοι, οπως πχ σταματησει πλεον να διδασκεται η πληροφορικη, τα αγγλικα η γυμναστικη....η τα κανουν απο 1 η 2 ωρα ολα σε καθε ταξη η τα κοψει απο καποιες ταξεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:42:39 »

Αποσυνδεδεμένος k_g

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 12:04:21 μμ »
Roxanne, σε καταλαβαινω ! κι εγω ακομη δεν εχω προσληφθει και νιωθω σαν τιμωρημενη στο σπιτι! Το προβλημα δεν ειναι μονο φετος η του χρονου αν προσληφθουμε! στο μελλον τι γινεται???

Αποσυνδεδεμένος dorothea7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 12:05:43 μμ »
Παιδια ειμαι 5 χρονια αναπληρωτρια και 1 ωρομισθια.Φοβαμαι πολυ για τη νεα χρονια. Παντως δε μου φαινεται λογικο να παρουν 2000 ατομα οσες συγχωνευσεις και να κανουν.Δεν γινεται να λειτουργησουν τα σχολεια με αυτο το τροπο.Πιστευω οτι θα γινει μειωση του χρονου αλλα οχι σε τετοιο βαθμο. Δεν θα τους βγουν τα νουμερα.Παντως το ηθικο μου εχει πεσει και δεν μπορω να δουλεψω ουτε φετος :(

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 12:24:22 μμ »
 :'( :'( :'( :'(Αισθάνομαι πολύ απογοητευμένη!!!!!Δεν πίστευα ποτέ ότι θα φτάσουμε σε τέτοιο σημείο!!Όταν έδωσα εξετάσεις στον ΑΣΕΠ πίστευα ότι το πιο δύσκολο ήταν να δω το όνομά μου ανάμεσα στους 600 διοριστέους νηπιαγωγούς, τώρα που παραμένω για 3η χρονιά ΑΔΙΟΡΙΣΤΗ νιώθω ότι το πιο δύσκολο είναι αυτό που περνάω τώρα!!!!!!Με όλα αυτά που ακούγονται για τον αριθμό των αναπληρωτών, τις συγχωνεύσεις και τις καταργήσεις σχολικών μονάδων,δεν ξέρω πια τι να ελπίζω....... :'( :'( :'( :'(
 Ξέρω ότι θα σας φανεί κάπως ,αλλά τουλάχιστον ελπίζω οι 57 περίπου εναπομείναντες αδιόριστοι  νηπιαγωγοί από τον ΑΣΕΠ που έχουν ΦΕΚ διορισμού ,όπως και εγώ, αλλά και όσοι έχουν κατοχυρώσει δικαίωμα διορισμού μετά από χρόνια αναπλήρωσης τουλάχιστον να δικαιωθούμε κάποια στιγμή!!!!!!! Ευελπιστώ στην συνταξιοδότηση πολλών εκπαιδευτικών λόγω των αυξήσεων στα όρια συνταξιοδότησης.... Τι να πω...
Όλοι οι εκπαιδευτικοί είμαστε ΚΑΤΑΡΡΑΚΩΜΈΝΟΙ!!!!!!!!!!
ΟΣΟ ΖΩ ΕΛΠΙΖΩ.......??????????????????

Αποσυνδεδεμένος Roxanne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 04:31:16 μμ »
Ναι, ρε παιδί μου...Πώς θα το πετύχουν να λειτουργήσει η εκπαίδευση με 2.000 μόνο. Εκτός αν καταφέρουν και αφήσουν θέσεις μόνο σε επαρχία...Τι να πω? Δε μας διορίζουν, γιατί σαν αναπληρωτές συμφέρουμε!

Επιπλέον οι γονείς τι θα κάνουν? Θα το δεχτούν όλο αυτό; που ουσιαστικά εκείνοι είναι που ταλαιπωρούνται πιο πολύ!Τι θα πουν όταν Γυμναστική, Αγγλικά, Εικαστικά,κτλ. θα τα κάνει ένας δάσκαλος γενικής εκπαίδευσης? Που θα τρέχουν τα παιδιά τους χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι τους μετά τις συγχωνεύσεις. Τώρα θέλω να τους δω! Ξέρουν να έρχονται κάθε μια και δυο στο γραφείο των δασκάλων και να ασχολούνται με λεπτομέρειες, αλλά στα ουσιαστικά θέματα ξαφνικά δεν κάνουν τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 06:01:06 μμ »
Όπως λειτουργούσαν τα σχολεία το '85 και το '90 και το΄95. 35αρια τμήματα, συγχωνεύσεις σχολείων, απαγόρευση απόσπασης εκπαιδευτικών σε θέσεις εκτός σχολείων, αύξηση ωραρίου, μετάθεση μόνιμων χωρίς οργανική θέση οπουδήποτε στην Ελλάδα υπάρχει κενό. Τα 20.000 αναπληρωτές είναι φαινόμενο των τελευταίων ετών, δεν υπήρχαν τέτοια νούμερα παλαιότερα.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 06:11:19 μμ »
Eκείνη την περίοδο όμως δεν είναι που διόρισαν και τους πιο πολλούς μονίμους από παντού;;
Aν διορισαν τόσους πολλούς λογικό ήταν, τι να τους κάνουν τους αναπληρωτές;; Aφού όλοι είχαν μπει μόνιμοι

Αποσυνδεδεμένος dorothea7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 06:38:05 μμ »
Εμεις τι κανουμε ειναι το θεμα. Δουλειες δεν υπαρχουν πουθενα.Τιποτα.Τι θα γινει? Ηθελα να ξερα ποσοι τελικα θα δουλευουν σ αυτη τη χωρα της αναπτυξης!!!!!Μονο απολυσεις γινονται

Αποσυνδεδεμένος Roxanne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 07:03:56 μμ »
Ο κλάδος μας ήταν από τους καλύτερους και τον ρίμαξαν... >:(

Αποσυνδεδεμένος gas11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 07:36:21 μμ »
Είναι πραγματικά απίστευτο να ακούς νέους ανθρώπους να λένε "αγαπώ το σχολείο", "θέλω να διδάσκω" και να μη τους αφήνουν να το κάνουν.
Κρίμα πραγματικά, όχι μόνο για τους ίδιους αλλά και για τα παιδιά που θα φθάσουν στο σημείο να είναι στοιβαγμένα μέσα σε μια τάξη και να διδάσκονται από έναν άνθρωπο που θα τρέχει σα τον Βέγγο να διδάξει 100 τάξεις ακόμα.
Κρίμα.

Αποσυνδεδεμένος kooki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 25, 2012, 07:54:52 μμ »
Όπως λειτουργούσαν τα σχολεία το '85 και το '90 και το΄95. 35αρια τμήματα, συγχωνεύσεις σχολείων, απαγόρευση απόσπασης εκπαιδευτικών σε θέσεις εκτός σχολείων, αύξηση ωραρίου, μετάθεση μόνιμων χωρίς οργανική θέση οπουδήποτε στην Ελλάδα υπάρχει κενό. Τα 20.000 αναπληρωτές είναι φαινόμενο των τελευταίων ετών, δεν υπήρχαν τέτοια νούμερα παλαιότερα.

Επειδή δούλευα και το 90 και το 95 ως εκπαιδευτικός εκπλήσσομαι με όσα λες. Τα 35αρια τμήματα ήταν σπάνιο φαινόμενο. Συνέβαινε μόνο σε περιοχές που υπήρχε οξυμμένο πρόβλημα χώρου και μόνο έως ότου χτιζόταν καινούριο σχολείο. Ναι ,τότε άνοιγαν σχολεία. Ούτε έκλειναν ούτε συγχωνεύονταν. Αποσπάσεις εκτός σχολείων και υπήρχαν σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό και με πολύ πιο αδιαφανή τρόπο γίνονταν. Την αύξηση ωραρίου πού την είδες ; Το αντίστροφο ακριβώς συνέβαινε . Υπήρχε μάλιστα η δυνατότητα μείωσης ωραρίου μέσω ανάληψης ενός ή περισσοτέρων προγραμμάτων. Αφήνω ασχολίαστο το τελευταίο  για τις μεταθέσεις. Συνέβαινε το ακριβώς αντίθετο. Να παίρνεις πολύ πιο εύκολα μετάθεση σε οργανική θέση και βεβαίως γίνονταν πολύ περισσότεροι διορισμοί.. Εξού και οι λιγότεροι αναπληρωτές. Όσο για τους δουλοπάροικους-ωρομίσθιους η λέξη ήταν σχεδόν άγνωστη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 647
Σύνολο: 666

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.