*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές και νέα μέτρα  (Αναγνώστηκε 36010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 05:23:03 μμ »
Τέλος πάντων, θέλω να πω ότι είναι τα δάνεια που οικοδόμησαν τις εποχές της ευμάρειας και των μαζικών διορισμών, και στην παιδεία. (6% δεν είναι μεγάλο επιτόκιο, όλοι με τόσο δανείζονταν, απλά ήταν εγκληματικό που η Ελλάδα έπαιρνε συνεχώς δάνεια ενώ είχε σταματήσει να παράγει το οτιδήποτε)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:41:31 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 05:28:14 μμ »
@marinadim
1.000 ευρώ μικτά ξαναλέω ότι παίρνουν ελαχιστότατοι ένστολοι, άρα η συντριπτική πλειοψηφία θα υποστεί από 5% και πάνω περικοπές. Σε πληροφορώ ότι στους τραπεζικούς υπαλλήλους έχει γίνει Αρμαγεδδώνας από τις μειώσεις και τις απολύσεις, οι τράπεζες είναι όλες στο κόκκινο. Ξέρεις τώρα τι θα σου πουν για τους εκπαιδευτικούς και τα λεφτά που παίρνουν αναλογικά με τις ώρες που δουλεύουν όπου πιάσεις αυτή τη συζήτηση.

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 05:31:05 μμ »
@ Green
Δεν τα ξερεις καλα. Κανενας αναπληρωτης δεν μπορει να παρει 1050 ευρω. Υπαρχει το επαισχυντο (και αντισυνταγματικο κατ' εμε) πλαφον 7ετιας
Οσο για τους αστυνομικους και στρατιωτκους οι μειωσεις τους ειναι της πλακας. Οι πιο καλοπληρωμενοι αυτην τη στιγμη του Δημοσιου.
Χαρακτηριστικα: φιλος μου αστυνομικος με 10 χρονια προϋπηρεσιας μετα απο τις μειωσεις (αυτος εμπιπτει στο 10%) θα παιρνει μαζι με τα επιδοματα του (ναι-ναι γιατι σε αυτους δεν τα κοψανε οπως σε εμας τα χαϊβανια) 1250 ευρω καθαρα  :o :o :o
Α! και για να μη μπερδευομαστε: αυτες οι μειωσεις της πλακας (2%-10%-κτλ) ειναι στο βασικο τους μισθο και οχι στο συνολο των αποδοχων τους. Δεν μπορουν να υπολογισουν τα μεικτα γιατι καθε μηνα πληρωνονται διαφορετικο ποσο, αυξομειωνονται τα επιδοματα τους. Αστυνομικοι και στρατιωτικοι εχουν πολυ μικρους βασικους και παρα πολλα επιδοματα. Γι' αυτο και θα εχουν μικροτατες μειωσεις.
Αυτη και μονο αυτη ειναι η αληθεια   
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2012, 05:36:24 μμ από Triainoforos »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 05:36:57 μμ »
1250 ευρώ είναι μαζί με νυχτερινά και αργίες για τον αστυνομικό και τώρα θα είναι λιγότερα (αν και έχω ακούσει αυτά τα λεφτά για ένστολο με 20 χρόνια). Για τους αναπληρωτές έχεις δίκιο, 957 ευρώ είναι για τα 7 χρόνια. Μην το ψάχνουμε όμως συνάδελφε, πάλι οι ιδιωτικοί υπάλληλοι εφαγαν τη μεγαλύτερη φόλα. Αν και δεν πιστεύω ότι θα είναι για πολύ ακόμα αυτοί οι μισθοί και στο δημόσιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:41:31 »

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 05:47:25 μμ »
1250 ευρώ είναι μαζί με νυχτερινά και αργίες για τον αστυνομικό και τώρα θα είναι λιγότερα (αν και έχω ακούσει αυτά τα λεφτά για ένστολο με 20 χρόνια). Για τους αναπληρωτές έχεις δίκιο, 957 ευρώ είναι για τα 7 χρόνια. Μην το ψάχνουμε όμως συνάδελφε, πάλι οι ιδιωτικοί υπάλληλοι εφαγαν τη μεγαλύτερη φόλα. Αν και δεν πιστεύω ότι θα είναι για πολύ ακόμα αυτοί οι μισθοί και στο δημόσιο.

Και εγω σου λεω να μην πιστευεις ο,τι ακους. Ναι εννοειται οτι τα ποσα αυτα ειναι με νυχτερινα και σ/κ. Ετσι σωζονται αλλιως θα ειχαν μεγαλους βασικους και θα ηταν για κλαματα. Αλλα ας μην τρελενομαστε. Γιατι ο ειδικος φρουρος που δεν εχει σπουδασει τιποτα στη ζωη του να παρει παραπανω απο εμενα που εχω ξοδεψει 6 χρονια σε σπουδες, κοπο και χρηματα?
Τεσπα. Αστα. Οπως τα ειπα και παραπανω: ΠΑΣΟΚ κ ΝΔ και ξερο ψωμι

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 05:58:36 μμ »
1250 ευρώ είναι μαζί με νυχτερινά και αργίες για τον αστυνομικό και τώρα θα είναι λιγότερα (αν και έχω ακούσει αυτά τα λεφτά για ένστολο με 20 χρόνια). Για τους αναπληρωτές έχεις δίκιο, 957 ευρώ είναι για τα 7 χρόνια. Μην το ψάχνουμε όμως συνάδελφε, πάλι οι ιδιωτικοί υπάλληλοι εφαγαν τη μεγαλύτερη φόλα. Αν και δεν πιστεύω ότι θα είναι για πολύ ακόμα αυτοί οι μισθοί και στο δημόσιο.

Καλό είναι να το ψάχνουμε και να τα γράφουμε τουλάχιστον εδώ μέσα,για να μην παραμυθιαζόμαστε ότι έγιναν περικοπές σε όλους.

Δεν μπορεί ένας ΕΠΟΠ να παίρνει περισσότερα χρήματα από έναν καθηγητή και να μην το γράφουμε.
Έχω συγγενή 50άρη,απόφοιτο Ανωτάτης Βοϊδοσχολής,κομματικό στέλεχος, που εργάζεται στη Διεύθυνση συγκοινωνιών και από 2100 που έπαιρνε του έκοψαν 550 ευρώ μέχρι σήμερα,οπότε ακόμη παίρνει ενάμιση χιλιάρικο στο χέρι.
Έχω συμμαθητή που έβγαλε την Ευελπίδων και ο μισθός του σήμερα είναι κοντά στα 1250-1300 καθαρά.

Αλλά τα έχουμε ξαναπεί,το σκυλί που σε φυλάει και τον κομματικό στρατιώτη που σε ψηφίζει,δεν νοείται να τους κρατάς νηστικούς.

Οι εκπαιδευτικοί,ήταν για τους κρατούντες ο πιο κατάλληλος κλάδος του Δημοσίου,για να απορροφήσει τους κραδασμούς..
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 06:06:06 μμ »
1250 ευρώ είναι μαζί με νυχτερινά και αργίες για τον αστυνομικό και τώρα θα είναι λιγότερα (αν και έχω ακούσει αυτά τα λεφτά για ένστολο με 20 χρόνια). Για τους αναπληρωτές έχεις δίκιο, 957 ευρώ είναι για τα 7 χρόνια. Μην το ψάχνουμε όμως συνάδελφε, πάλι οι ιδιωτικοί υπάλληλοι εφαγαν τη μεγαλύτερη φόλα. Αν και δεν πιστεύω ότι θα είναι για πολύ ακόμα αυτοί οι μισθοί και στο δημόσιο.

Καλό είναι να το ψάχνουμε και να τα γράφουμε τουλάχιστον εδώ μέσα,για να μην παραμυθιαζόμαστε ότι έγιναν περικοπές σε όλους.

Δεν μπορεί ένας ΕΠΟΠ να παίρνει περισσότερα χρήματα από έναν καθηγητή και να μην το γράφουμε.
Έχω συγγενή 50άρη,απόφοιτο Ανωτάτης Βοϊδοσχολής,κομματικό στέλεχος, που εργάζεται στη Διεύθυνση συγκοινωνιών και από 2100 που έπαιρνε του έκοψαν 550 ευρώ μέχρι σήμερα,οπότε ακόμη παίρνει ενάμιση χιλιάρικο στο χέρι.
Έχω συμμαθητή που έβγαλε την Ευελπίδων και ο μισθός του σήμερα είναι κοντά στα 1250-1300 καθαρά.

Αλλά τα έχουμε ξαναπεί,το σκυλί που σε φυλάει και τον κομματικό στρατιώτη που σε ψηφίζει,δεν νοείται να τους κρατάς νηστικούς.

Οι εκπαιδευτικοί,ήταν για τους κρατούντες ο πιο κατάλληλος κλάδος του Δημοσίου,για να απορροφήσει τους κραδασμούς..

Ενταξει αυτος καλα κανει και τα παιρνει. Εγραψε πανελληνιες, σπουδασε 4 χρονια και ζορικα. Αλλα οι ειδικοι φρουροι και οι ΕΠΟΠ τωρα να παιρνουν ενα καρο επιδοματα και χρηματα ειναι ανηκουστο

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 06:15:27 μμ »
Ενταξει αυτος καλα κανει και τα παιρνει. Εγραψε πανελληνιες, σπουδασε 4 χρονια και ζορικα. Αλλα οι ειδικοι φρουροι και οι ΕΠΟΠ τωρα να παιρνουν ενα καρο επιδοματα και χρηματα ειναι ανηκουστο

Φυσικά δεν τον συγκρίνω με άτομα που συμμετείχαν σε έναν διαγωνισμό με μοναδική αίτηση,εκείνη του  βουλευτικού γραφείου.

Απλά,μιας και η 4ετής του φοίτηση θεωρείται αντίστοιχη με την δική μας,δεν βλέπω λόγο να εξαιρείται και να είναι η μισθοδοσία του σε τέτοια επίπεδα,ενώ εμείς τραβάμε τα χείριστα.

Εγώ ανήκω στην γενιά που,αν ποτέ διοριστεί,θα παίρνει 600 ευρώ σύμφωνα με τις επιταγές του μνημονίου..
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #106 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 06:17:30 μμ »
@ Green
Δεν τα ξερεις καλα. Κανενας αναπληρωτης δεν μπορει να παρει 1050 ευρω. Υπαρχει το επαισχυντο (και αντισυνταγματικο κατ' εμε) πλαφον 7ετιας

Δεν ισχύει αυτό. Ο μισθός του αναπληρωτή μπορεί να φτάσει τα 1380 μεικτά με 7 χρόνια προϋπηρεσίας τα οποία πρέπει να είναι γύρω στα 1050 καθαρά όπως έγραψε και ο Green. Αν έχει μεταπτυχιακό και 7 χρόνια μπορεί να φτάσει τα 1409 μεικτά και αν έχει διδακτορικό και 7 χρόνια προυπηρεσίας μπορεί να φτάσει τα 1620 μεικτά.

Δείτε το παρακάτω έγγραφο: http://blogs.sch.gr/nrammos/files/2012/05/bathm_anapl.pdf


Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #107 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 06:22:30 μμ »
@ Green
Δεν τα ξερεις καλα. Κανενας αναπληρωτης δεν μπορει να παρει 1050 ευρω. Υπαρχει το επαισχυντο (και αντισυνταγματικο κατ' εμε) πλαφον 7ετιας

Δεν ισχύει αυτό. Ο μισθός του αναπληρωτή μπορεί να φτάσει τα 1380 μεικτά με 7 χρόνια προϋπηρεσίας τα οποία πρέπει να είναι γύρω στα 1050 καθαρά όπως έγραψε και ο Green. Αν έχει μεταπτυχιακό και 7 χρόνια μπορεί να φτάσει τα 1409 μεικτά και αν έχει διδακτορικό και 7 χρόνια προυπηρεσίας μπορεί να φτάσει τα 1620 μεικτά.

Δείτε το παρακάτω έγγραφο: http://blogs.sch.gr/nrammos/files/2012/05/bathm_anapl.pdf
Ακριβώς συμφωνώ απολύτως κ επιβεβαιώνω κ γω τόσα ακριβώς συν 70 για το οικογενειακό έπαιρνα την χρονιά που μας πέρασε.

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #108 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 06:41:52 μμ »
@ Green
Δεν τα ξερεις καλα. Κανενας αναπληρωτης δεν μπορει να παρει 1050 ευρω. Υπαρχει το επαισχυντο (και αντισυνταγματικο κατ' εμε) πλαφον 7ετιας

Δεν ισχύει αυτό. Ο μισθός του αναπληρωτή μπορεί να φτάσει τα 1380 μεικτά με 7 χρόνια προϋπηρεσίας τα οποία πρέπει να είναι γύρω στα 1050 καθαρά όπως έγραψε και ο Green. Αν έχει μεταπτυχιακό και 7 χρόνια μπορεί να φτάσει τα 1409 μεικτά και αν έχει διδακτορικό και 7 χρόνια προυπηρεσίας μπορεί να φτάσει τα 1620 μεικτά.

Δείτε το παρακάτω έγγραφο: http://blogs.sch.gr/nrammos/files/2012/05/bathm_anapl.pdf
Ακριβώς συμφωνώ απολύτως κ επιβεβαιώνω κ γω τόσα ακριβώς συν 70 για το οικογενειακό έπαιρνα την χρονιά που μας πέρασε.

Εισαι αναπληρωτρια με >7 χρονια προϋπηρεσια?

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #109 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 06:45:48 μμ »
Τέλος πάντων, θέλω να πω ότι είναι τα δάνεια που οικοδόμησαν τις εποχές της ευμάρειας και των μαζικών διορισμών, και στην παιδεία. (6% δεν είναι μεγάλο επιτόκιο, όλοι με τόσο δανείζονταν, απλά ήταν εγκληματικό που η Ελλάδα έπαιρνε συνεχώς δάνεια ενώ είχε σταματήσει να παράγει το οτιδήποτε)

πλακα κανεις ετσι;
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος enas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #110 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 07:17:33 μμ »
Δ1 βαθμό εγώ πέρυσι 9 χρόνια και κάτι μαζί με τη διετία που μου δίνει το μεταπτυχιακό
επαίρνα 1140€ καθαρά όταν άρχισε να ισχύει η εγκύκλιος περί τον Μαϊο.   

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και νέα μέτρα
« Απάντηση #111 στις: Οκτώβριος 31, 2012, 07:22:48 μμ »
Συγγνώμη συνάδελφοι, 7 και 9 χρόνια προυπηρεσίας αναπληρωτή σημαίνει πάνω από 10 χρόνια ως αναπληρωτές και ωριομίσθιοι. Πόσο χρονών είστε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162208
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 567
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.