*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 862851 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξέρετε πως μπορεί να γραφτεί κάποιος στο εισαγωγικό μητρώο; Γίνεται;

Δεν υπάρχει πια εισαγωγικό μητρώο. Υπήρχε παλιά το 2006-7

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τώρα συγνώμη γιατί μπερδεύτηκα εγώ αν και δε με αφορά άμεσα μια και δίνω απευθείας εξετάσεις μια και έχω 150 ώρες συμπληρωμένες (με το πολύ παραπάνω θα έλεγα)..
Αν κάποιος νεοεισερχόμενος δεν έχει συμπληρωμένες 150 ώρες και επίσης δεν είναι γραμμένος στα μητρώα του ΕΚΕΠΙΣ που υπήρχαν κάποτε, δε δικαιούται ποτέ να δώσει εξετάσεις;;; Θα μας τρελάνουν τελειώς;;  :o

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τώρα συγνώμη γιατί μπερδεύτηκα εγώ αν και δε με αφορά άμεσα μια και δίνω απευθείας εξετάσεις μια και έχω 150 ώρες συμπληρωμένες (με το πολύ παραπάνω θα έλεγα)..
Αν κάποιος νεοεισερχόμενος δεν έχει συμπληρωμένες 150 ώρες και επίσης δεν είναι γραμμένος στα μητρώα του ΕΚΕΠΙΣ που υπήρχαν κάποτε, δε δικαιούται ποτέ να δώσει εξετάσεις;;; Θα μας τρελάνουν τελειώς;;  :o

Γιατί να σε τρελάνουν; Ναι αν είσαι νεοεισερχόμενος περίμενε. Αν δεν έχεις 150 ώρες στην ΕΕ ούτε σεμινάριο περίμενε στην άκρη.
Προηγούνται άλλοι. Περίμενε να αποκτήσεις εμπειρία ή να κάνεις το σεμινάρια και μετά πάνε δώσε εξετάσεις.
Για να είσαι στο μητρώο του εκεπις έχεις σίγουρα από το 2007 κιόλας 150 ώρες τουλάχιστον. Ήταν προϋπόθεση.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γιατί να σε τρελάνουν; Ναι αν είσαι νεοεισερχόμενος περίμενε. Αν δεν έχεις 150 ώρες στην ΕΕ ούτε σεμινάριο περίμενε στην άκρη.
Προηγούνται άλλοι. Περίμενε να αποκτήσεις εμπειρία ή να κάνεις το σεμινάρια και μετά πάνε δώσε εξετάσεις.
Για να είσαι στο μητρώο του εκεπις έχεις σίγουρα από το 2007 κιόλας 150 ώρες τουλάχιστον. Ήταν προϋπόθεση.

Μαζί σου είμαι, και μάλιστα είμαι από αυτούς που φωνάζουν ότι εξετασεις πρέπει να γίνονται πιο συχνά, μια και είναι πολύ πιθανόν όσοι δεν είμαστε ήδη πιστοποιημένοι να χάσουμε και τη φετεινή  χρονιά στα ΙΕΚ. Όμως το θέμα είναι ότι δεν είναι "απόκτησε εμπειρία ή κάνε τα σεμινάρια" είναι αν δεν έχεις εμπειρία θες και μητρώο εκεπις και σεμινάρια. Μα, αν κάποιος δεν έχει εμπειρια δεν μπορεί να γραφτεί σε κατηργημένα μητρώα και άρα δεν έχει νόημα να κάνει σεμινάρια. Επίσης η μόνη περίπτωση να αποκτήσει εμπειρία είναι σε ιδιωτικούς φορείς μια και οι δημόσιοι προσλαμβάνουν σχεδόν αποκλειστικά πιστοποιημένους...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος chrilar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • με Αρέσει πολύ η εκπση ενηλίκων!!!
    • Προφίλ
Καλημέρα ξέρει κανείς τι γίνεται όταν λήξει η πιστοποίηση?
Ευχαριστώ




η πιστοποίηση είναι διάρκειας δέκα ετών... αν στο διάστημα αυτό κάνετε μαθήματα ή κάποιο σεμινάριο ΕΚΠΣΗΣ ΕΚΠΤΩΝ ως επιμορφούμενος/η...τα στέλνετε και ανανεώνετε ακόμη δέκα έτη... διαβάστε/μελετήστε το σχετικό Φ.Ε.Κ. στη σελίδα του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2016, 10:08:27 μμ από chrilar »

Αποσυνδεδεμένος chrilar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • με Αρέσει πολύ η εκπση ενηλίκων!!!
    • Προφίλ
Ερώτηση που σίγουρα κάπου εδώ μέσα έχει απαντηθεί...Οι 150 ώρες διδασκαλίες σε εκπαίδευση ενηλίκων αρκούν για να πάει κάποιος απευθείας σε εξετάσεις και να γλυτώσει το σεμινάριο;


ναι

Αποσυνδεδεμένος chrilar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • με Αρέσει πολύ η εκπση ενηλίκων!!!
    • Προφίλ
Προς το παρόν όμως δεν έχουν βγάλει σεμινάρια και όσοι δεν είχαν 150 ώρες ή δεν έκαναν τροποποιητική όπως εγώ που έχω πάνω από 150 τώρα (όχι πριν 2 χρόνια που έστειλα την αίτηση με τα 120 ευρώ), δεν ξέρουν πότε και αν θα γίνουν. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι ουσιαστικά προσπαθούν να σπρώξουν όσους έχουν 150 και άνω στο να παρακολουθήσουν τα διάφορα σεμινάρια που βγαίνουν από τα ιδιωτικά ΚΕΚ τα οποία κοστίζουν περί τα 350 - 400 ευρώ. Προσωπικά κρατήθηκα και δεν έδωσα 30 ευρώ για τροποποιητική γιατί "φοβάμαι" τι θα συναντήσω στη μικροδιδασκαλία, αν και 5 χρόνια εκπαιδευτικός δεν γνωρίζω τι  απαιτήσεις θα έχουν και πόσο αυστηροί θα είναι οι εξεταστές σε κάτι τέτοιο. Ποια είναι η άποψή σας; Αξίζει τον κόπο να δώσει κάποιος εξετάσεις με πάνω από 150 ώρες χωρίς σεμινάριο; Προσωπικά σκέφτομαι να το ρισκάρω, αρκεί να μου εγκρίνουν την τροποποιητική που θα τους στείλω γιατί δεν έχω 400 ευρώ να δώσω, φαντάζομαι και οι περισσότεροι από εμάς.   




αν εχετε 150 ωρες μπορειτε για δικη σας αυτοβελτιωση να κανετε σεμιναριο. πολλοι φορεις κανουν και να συμμετασχετε στις εξετασεις...

Αποσυνδεδεμένος chrilar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • με Αρέσει πολύ η εκπση ενηλίκων!!!
    • Προφίλ
ALERT ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ!

Ο ΕΟΠΠΕΠ ποτέ δεν είπε και ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ. Και αυτή η κυβέρνηση (η χειρότερη λαιλαπα που περασε ποτε) όπως όλες δίνουν ψωμάκι στους ΚΕΚαρχες (απλά λιγότερο..) και σε "μαγαζιά-παραμάγαζα" καθηγητών πανεπιστημίων ή επιμελητηριών κλπ για να συνεχίσουν να βγάζουν χρήμα στις πλάτες όποιου τρέχει διαχρονικά.. είτε για πιστοποίηση στην ειδική αγωγή παλιοτερα (τρελά φράγκα έβγαλαν τα παραμάγαζα), είτε στην εκπαιδευση ενηλικων τώρα (πάλι θα φάνε καλά), είτε με τα vouchers ανεργων (καλό φαγάκι εφαγαν και τρώνε ακόμα), είτε με την εξειδίκευση στην πολυπολιτισμική εκπαίδευση (η επόμενη τρελή πηγη χρημάτων του ΚΕΚ-ΙΕΚαρχών).

Το ευτύχημα είναι πως με ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΟΠΠΕΠ σας μεταφέρω πως ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ 150 ώρες διδασκαλίας σε εκπαιδευση ενηλικων για ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ "Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής Εκπαδευσης" που ενδιαφέρει εδώ ΑΡΚΕΙ:
1) Να βρείτε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΙΕΚ/ΚΕΚ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΦΟΡΕΑ! π.χ ΕΚΠΑ, Εμπορικό Επιμελητήριο Γαστούνης, Δήμος Διακοφτού, Πανεπιστήμιο Ιωαννινων κλπ! ΟΧΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΕΚ/ΙΕΚ! ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ! ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΣΟΧΗ πρεπει να ανήκει σε δημόσιο φορεα!
2) Αφού το βρείτε ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ ΜΟΝΟ 100 ώρες επιμόρφωσης! ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!! Αν π.χ έχετε ήδη 40 ώρες επιμόρφωσης στην Εκπ. Ενηλικων (από ΔΗΜΟΣΙΟ ΦΟΡΕΑ και μόνο) τοτε χρειάζεστε μονο αλλες 60!!
3) Ο ΕΟΠΠΕΠ στην ελευθερη αγορά ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΠΛΑΦΟΝ στα λεφτά που ζητούν τα "μαγαζια" για να σας επιμορφώσουν! Ετσι ακριβώς μου το είπαν.

ΑΡΑ.. Βρισκετε το πιο φθηνό επιμορφωτικό κεντρο (ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΦΟΡΕΑ επαναλαμβάνω..) και κάνετε ΜΟΝΟ ΟΣΕΣ ΩΡΕΣ σας λείπουν για να συμπληρώσετε τις 100.. Και μετά πάτε και κατευθείαν σας αλλάζουν το status στο σύστημα.. ώστε να φαινεται πως μπορείτε να συμμετέχετε στις επόμενες εξετάσεις πιστοποίησης..

ΑΥΤΑ..





Διευκρινίσεις σχετικά με την παρακολούθηση Προγραμμάτων Εκπαίδευσης Εκπαιδευτών και τους δικαιούχους να συμμετέχουν σε εξετάσεις πιστοποίησης εκπαιδευτικής επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της μη Τυπικής Εκπαίδευσης

[/size]
Διευκρινίσεις σχετικά με την εφαρμογή των διατάξεων της περίπτωσης ββ) του άρθρου 67 του Ν. 4386/2016.
Για να δείτε την Ανακοίνωση πατήστε



http://www.eoppep.gr/images/Anakoinwseis/Dieukriniseis_programmata_ekpaideuton.pdf

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2016, 10:09:28 μμ από chrilar »

Αποσυνδεδεμένος chrilar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • με Αρέσει πολύ η εκπση ενηλίκων!!!
    • Προφίλ
Καλημέρα, θα μπορούσε να μου απαντήσει κάποιος? εχω μπερδευτεί, εγω είμαι ενταγμένη στο εισαγωγικό μητρώο το πρώην εκεπις τότε στο σύστημα είχα καταχωρήσει οτι είχα 150 ώρες οπότε και μπήκα, χωρίς να έχω παρακολουθήσει κάποιο σεμινάριο. Τώρα έχω 2000 ώρες και έχω κάνει σεμινάριο στην εκπαίδευση ενηλίκων 350 ωρών απο ιδιωτικό κεκ πιστοποιημένο απο το εοππεπ. Θα πάω κατευθείαν για εξετάσεις? πρέπει να παρακολουθήσω κάποιο σεμινάριο απο δημόσιο φορέα? Όταν θα κάνω τα χαρτια μου , θα πρέπει στο χαρτοφυλάκιο μου και τα άλλα προσόντα ή θα πάω μόνο με αυτα τα ήδη στοιχεία που είχα καταχωρήσει το 2007? Είναι υποχρεωτικό πχ να βάλω και την παιδαγωγική επάρκεια που έχω? ή θα δώσω 60 € και θα τα στείλω κατευθείαν?




κατευθειαν επειδη ειστε στο ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟ ΜΗΤΡΩΟ πρ. Ε.ΚΕ.ΠΙΣ.... Το 350αρι εν λέει κάτι. Δεν έχει καθοριστεί το θεσμικό πλαίσιο για πιστοποιημένο σεμινάριο ΕΚΠΣΗΣ ΕΚΠΤΩΝ. Απλά το ΚΕΚ ήταν πιστοποιημένο ως Δομή [χώρος-εξοπλισμός-προσωπικο]... όχι για τα προγράμματα.

Αποσυνδεδεμένος petsofas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
@chilar

έχω πάνω από 100 ώρες σε ΙΕΚ. Μπορώ να δώσω κατευθείαν εξετάσεις; Ή πρέπει να γραφτώ σε κάποιο μητρώο; Αν ναι, πως γίνεται αυτό;

Ευχαριστώ πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος eirinix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα,μαλλον για να ξεμπερδευτω εγώ μπέρδεψα άλλους.Το εισαγωγικό μητρώο ήταν παλιά μέχρι το 2007. Τώρα ή έχεις 150 ώρες διδασκαλία στην εκπαίδευση ενηλίκων και πας για εξετάσεις πιστοποίησης χωρίς σεμινάριο, Ή είσαι ενταγμένος σε κάποιο μητρώο και έχεις παρακολουθήσει το πρόγραμμα που λέει μέσα για κάποιες ώρες και πάλι πας κατευθείαν για εξετασεις ή δεν έχεις  τίποτα κι απλά πρέπει να περάσεις από σεμινάριο από ότι κατάλαβα δημοσίου φορέα και μετά πας για εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
έχω λιγότερες από 150 ώρες διδασκαλίας και δεν είμαι σε κανένα μητρώο αλλά θέλω να πάρω την πιστοποίηση.Δεν εχω βρει πουθενα στην ιστοσελίδα του Εοππεπ κατάλογο με τα σεμινάρια που αναγνωρίζονται αν και έχω ακούσει για πολλά. Πρέπει να στείλω τα δικαιολογητικά μου και να περιμένω μήπως βγει η λίστα ή να παρακολουθήσω το σεμινάριο σε κάποιο κεκ πιστοποιημένο από τον Εοππεπ και να τα στείλω μετά όλα μαζί;

Αποσυνδεδεμένος eirinix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα , αφού έχεις λιγότερες από 150 ώρες δεν μπορείς μπορείς να πας κατευθείαν σε εξετάσεις. Ή διεύθυνση του εοππεπ είναι: www.eoppep.gr, θα πας δεξιά και κάπου θα βρεις πιστοποίηση εκπαιδευτών ενηλίκων. Εκεί βρίσκεται το νομοθετικό πλαίσιο και ή αίτηση. Θα σου έλεγα να πάρεις ένα τηλέφωνο την γραμματεία και να σε συνδέσει με το τμήμα πιστοποίησης εκπαιδευτών ενηλίκων. Πιστεύω ότι πρέπει να βρεις σεμιναρια δημοσίου φορέα αλλά ρώτα, πιστεύω αφού κανεις τα σεμινάρια να κάνεις τα χαρτιά σου 1 και καλή δίνοντας 120 €. Αλλά ρώτα και αυτο.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών
« Απάντηση #2001 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 05:14:17 μμ »
Καλήμερα σας,
Θα ήθελα να ρωτήσω εαν χρειάζεται 3ετή εργασιακή εμπειρία στην ειδικότητα σου,για να συμετέχεις στις εξετάσεις εκπαίδευσης ενηλίκων;

Γεια χαρά!..

Η 3ετής Εργασιακή Εμπειρία Είν' Απαραίτητη στους "Εμπειροτεχνίτες" Συναδέλφους - ή κατ' ακρίβεια στους Υποψήφιους χωρίς Πτυχίο Γ' βάθμιας.

Τουλάχιστο αυτό λέει ο Πίνακας δικαιολογητικών αίτησης Πιστοποίησης του Ε.ο.π.π.ε.π.

Στο Λιγκ http://www.eoppep.gr/images/EKPAIDEYTES/dikeologitika.pdf , θα σου ανοίξει το σχετικό πιντιεφ .

Πήγαινε κατ' ευθείαν στο τέλος , στον τίτλο "υποχρεωτικά δικαιολογητικά" - επεξηγεί , ανά περίπτωση..

Κρατάω μια μικρή επιφύλαξη για το Β΄ "υπομητρώο" , αυτό των Εκπαιδευτών των Εκπαιδευτών Ενηλίκων... εφόσον το έχεις δηλώσει.

Τώρα ε.ο.π.π.ε.π. είν' αυτός ... ποτέ δεν ξέρεις!...

θα σου έλεγα "ως εκ περισσού" , ό,τι περισσότερο έστω "άχρηστο" δικαιολογητικό βάλε..


Εδώ ζητάνε 150 ώρες Διδακτικής Εμπειρίας και όσοι έχουμε περισσότερες ... ΔΕΝ ξέρω Τι τρέλλα μας πιάνει και τους στέλνουμε πακέτα βεβαιώσεων με...100δες!..

Συν ότι συμπληρώσαμε στη φόρμα κάθε χρήσιμο ή άχρηστο που έχουμε , στα πεδία της φόρμας..

Τρέλλα , λέω!.. Λες και λύνουμε Σουντόκου και δεν πρέπει ν' αφήσουμε ούτε κουτάκι κενό!...


Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 585
Σύνολο: 592

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.