*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 862060 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Τελικά για να διδάσκεισ στα ΙΕΚ χρειάζεται να εισαι πιστοποιημενος;Νομίζω ότι κι αυτά ανήκουν στην μη τυπική εκπαίδευση.
τα ΙΕΚ ανήκουν στην εκπαίδευση ενηλίκων, όμως ανήκουν στην τυπική εκπαίδευση. Μη τυπική εκπαίδευση είναι τα ΚΕΚ, τα προγράμματα (πολιτιστικά κτλ) που γίνονται μετά το ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου κ.α.
Τα ΙΕΚ είναι μη τυπική εκπαίδευση και συνεπώς όταν θ' αρχίσει η εφαρμογή του νόμου θα απαιτείται και γι' αυτά εκπαιδευτική επάρκεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
παιδια εγω που ημουν εκπαιδευτης στα ΣΔΕ, σε ΚΕΕ, σε ΙΕΚ και στον ΟΑΕΔ και εχω παρακολουθησει προγραμματα επιμορφωσης που ανηκω?
ξανακανω αιτηση?

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Τελικά για να διδάσκεισ στα ΙΕΚ χρειάζεται να εισαι πιστοποιημενος;Νομίζω ότι κι αυτά ανήκουν στην μη τυπική εκπαίδευση.
τα ΙΕΚ ανήκουν στην εκπαίδευση ενηλίκων, όμως ανήκουν στην τυπική εκπαίδευση. Μη τυπική εκπαίδευση είναι τα ΚΕΚ, τα προγράμματα (πολιτιστικά κτλ) που γίνονται μετά το ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου κ.α.
Τα ΙΕΚ είναι μη τυπική εκπαίδευση και συνεπώς όταν θ' αρχίσει η εφαρμογή του νόμου θα απαιτείται και γι' αυτά εκπαιδευτική επάρκεια.
τα ιεκ ειναι τυπικη εκπαιδευση γιατι χορηγουν πτυχιο

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Τελικά για να διδάσκεισ στα ΙΕΚ χρειάζεται να εισαι πιστοποιημενος;Νομίζω ότι κι αυτά ανήκουν στην μη τυπική εκπαίδευση.
τα ΙΕΚ ανήκουν στην εκπαίδευση ενηλίκων, όμως ανήκουν στην τυπική εκπαίδευση. Μη τυπική εκπαίδευση είναι τα ΚΕΚ, τα προγράμματα (πολιτιστικά κτλ) που γίνονται μετά το ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου κ.α.
Τα ΙΕΚ είναι μη τυπική εκπαίδευση και συνεπώς όταν θ' αρχίσει η εφαρμογή του νόμου θα απαιτείται και γι' αυτά εκπαιδευτική επάρκεια.
τα ιεκ ειναι τυπικη εκπαιδευση γιατι χορηγουν πτυχιο
Καλό θα είναι όταν γράφουμε κάτι στο φόρουμ να είμαστε σίγουροι γι' αυτό. Δεν θα παραπέμψω σε ορισμούς της σχετικής βιβλιογραφίας, αλλά στο κείμενο του ίδιου του νόμου για τη Δια Βίου Μάθηση (ν. 3879/2010), όπου στο άρθρο 2, παρ. 2 η τυπική εκπαίδευση ορίζεται ως "Η εκπαίδευση που παρέχεται στο πλαίσιο του τυπικού εκπαιδευτικού συστήματος,οδηγεί στην απόκτηση πιστοποιητικών αναγνωρισμένων σε εθνικό επίπεδο από τις δημόσιες αρχές και αποτελεί μέρος της διαβαθμισμένης εκπαιδευτικής κλίμακας. Στην τυπική εκπαίδευση εντάσσεται και η γενική τυπική εκπαίδευση ενηλίκων". Τα Ι.Ε.Κ. αποτελούν αδιαβάθμητη επαγγελματική κατάρτιση  και επομένως δεν ανήκουν στην τυπική εκπαίδευση. Αντίθετα τα Σ.Δ.Ε. που αποτελούν μέρος της διαβαθμισμένης εκπαιδευτικής κλίμακας (απονέμουν απολυτήρια Γυμνασίου) είναι γενική τυπική εκπαίδευση ενηλίκων, δηλαδή τυπική εκπαίδευση. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Τελικά για να διδάσκεισ στα ΙΕΚ χρειάζεται να εισαι πιστοποιημενος;Νομίζω ότι κι αυτά ανήκουν στην μη τυπική εκπαίδευση.
τα ΙΕΚ ανήκουν στην εκπαίδευση ενηλίκων, όμως ανήκουν στην τυπική εκπαίδευση. Μη τυπική εκπαίδευση είναι τα ΚΕΚ, τα προγράμματα (πολιτιστικά κτλ) που γίνονται μετά το ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου κ.α.
Τα ΙΕΚ είναι μη τυπική εκπαίδευση και συνεπώς όταν θ' αρχίσει η εφαρμογή του νόμου θα απαιτείται και γι' αυτά εκπαιδευτική επάρκεια.
τα ιεκ ειναι τυπικη εκπαιδευση γιατι χορηγουν πτυχιο
Καλό θα είναι όταν γράφουμε κάτι στο φόρουμ να είμαστε σίγουροι γι' αυτό. Δεν θα παραπέμψω σε ορισμούς της σχετικής βιβλιογραφίας, αλλά στο κείμενο του ίδιου του νόμου για τη Δια Βίου Μάθηση (ν. 3879/2010), όπου στο άρθρο 2, παρ. 2 η τυπική εκπαίδευση ορίζεται ως "Η εκπαίδευση που παρέχεται στο πλαίσιο του τυπικού εκπαιδευτικού συστήματος,οδηγεί στην απόκτηση πιστοποιητικών αναγνωρισμένων σε εθνικό επίπεδο από τις δημόσιες αρχές και αποτελεί μέρος της διαβαθμισμένης εκπαιδευτικής κλίμακας. Στην τυπική εκπαίδευση εντάσσεται και η γενική τυπική εκπαίδευση ενηλίκων". Τα Ι.Ε.Κ. αποτελούν αδιαβάθμητη επαγγελματική κατάρτιση  και επομένως δεν ανήκουν στην τυπική εκπαίδευση. Αντίθετα τα Σ.Δ.Ε. που αποτελούν μέρος της διαβαθμισμένης εκπαιδευτικής κλίμακας (απονέμουν απολυτήρια Γυμνασίου) είναι γενική τυπική εκπαίδευση ενηλίκων, δηλαδή τυπική εκπαίδευση.
με βαση το νομο αυτο εχεις δικαιο Ιωαννη !!! Πιο κατω αναφερει  και τα ΙΕΚ οτι ανηκουν στην μη τυπικη εκπαιδευση .Επί ΟΕΕΚ τα ΙΕΚ ανηκαν στην τυπικη επαγγελματικη εκπαιδευση και ολες οι μορφες οι υπολοιπες στην ατυπη .Αλλωστε έως σημερα στο προσοντολόγιο εκπαιδευτών για Δ ιεκ δεν είχε προυποθεση την ενταξη στο μητρωο εκπ/των ενηλίκων , ενώ κατι τετοιο δέσμευε απολυτα τα ΚΕΚ , εξ ου και συνεχως οι ιδιοι εκπαιδευτες υλοποιουν προγραμματα στα ΚΕΚ. Πολυ φοβαμαι οτι οι φιλοι μας εκπαιδευτες ΙΕΚ , αν δεν αλλαξει κάτι , θα υποστουν και αυτη την ταλαιπωρία. Ενημερωτικά  παλαιοτερα είχε αναφερθεί  ότι για να διδάξεις σε ΙΕΚ , χρειαζόταν ένταξη στο μητρώο αλλά δεν εφαρμόστηκε ποτέ.Ούτε και για το προσεχές εξάμηνο το βλέπω να γίνεται , οι προθεσμίες δεν βγαίνουν .Πάντως κακώς  συμπεριλήφθηκαν τα ΙΕΚ στην μη τυπική εκπαίδευση , αφου οδηγούν σε πτυχίο και μαλιστα προτάσσεται το πτυχίο αυτο στις θέσεις ΔΕ .Ενημερωτικά  η ερωτηση αυτη μου είχε τεθεί το 2006 σε συνεντευξη για επιλογή σε φορέα εκπαίδευσης ενηλίκων. Ξαναλέω έχεις απόλυτο δίκαιο , μη τυπική εκπαιδευση τα ΙΕΚ πλέον........ε να μεγαλώσει η πίττα     των παραβόλων εξέτασης στον ΕΟΠΠΕΠ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2012, 10:16:42 μμ από εμπειρος »

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Όσα επιχειρήματα και αν γραφτούν..δεν τα λαμβάνουν υπόψη...το πνεύμα είναι το κέρδος χρημάτων...ή/κ πως θα βολεφτεί η μία ή η άλλη ομάδα..ή/κ πως θα αφήνουν άνεργους πτυχιούχους (και καλά στερούνται """"προσόντων"""").. κτλ κτλ
τελικά, αν για τα ιεκ απαιτούν και αυτό +κάπου αλλού + οι υπόλοιποι που δεν είναι εγγεγραμμένοι στο εκεπις, πότε θα συμπληρώσουν την ηλεκτρονική αίτηση; που υπάρχει; πότε στέλνονται τα δικαιολογητικά; παρακαλώ για μία σαφή και υπεύθυνη απάντηση (αν μπορεί να δοθεί με τα έως τώρα δεδομένα). ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος katia_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
γεια σας,θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για το σύστημα πιστοποίησης αν μπορεί κάποιος να με ενημερώσει.Δεν   είμαι ενταγμένη σε εισαγωγικά μητρώα κτλ. άρα πρέπει να ενταχτώ λογικά στους νέους υποψηφίους
-υπάρχει κάπου η ηλεκτρονική αίτηση?το ποσό του παράβολου ή ο τραπεζικος λογαριασμός?ή θα υπάρξει νέα ανακοίνωση?
-αφου τα στείλουμε περιμένουμε ταχυδρομική απάντηση ή βλέπουμε στις ανακοινώσεις?
-μετά την αξιολόγηση του φακέλου πως συμμετέχουμε στα πιστοποιημένα προγράμματα?
Ευαχριστω!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
παιδια εγω που ημουν εκπαιδευτης στα ΣΔΕ, σε ΚΕΕ, σε ΙΕΚ και στον ΟΑΕΔ και εχω παρακολουθησει προγραμματα επιμορφωσης που ανηκω?
ξανακανω αιτηση?
καμμια απαντηση?

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Catwoman, αφού δεν είσαι ενταγμένη στο Μητρώο πιστοποιημένων εκπαιδευτών του ΕΟΠΠΕΠ (πρώην ΕΚΕΠΙΣ), πρέπει να περάσεις τη διαδικασία πιστοποίησης, δίνοντας όποιες εξετάσεις προβλέπονται.

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
τελικα τι γινεται με αυτο? εχουν ανακοινωθει καποιες ημερομηνιες? μπορει κανεις να στειλει δικαιολογητικα?

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Υπάρχει κάποιο νεότερο;
Εγώ έχω μεταπτυχιακό στην Εκπαίδευση Ενηλίκων αλλά δεν κατάλαβα εάν θα χρειαστεί να δώσω κάποιες εξετάσεις για να λάβω την πιστοποίηση ή είμαι από αυτους που την λαμβάνουν αυτόματα. :o
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2012, 12:09:22 πμ από grooog »

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Θα δώσεις κάποιου είδους εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Catwoman, αφού δεν είσαι ενταγμένη στο Μητρώο πιστοποιημένων εκπαιδευτών του ΕΟΠΠΕΠ (πρώην ΕΚΕΠΙΣ), πρέπει να περάσεις τη διαδικασία πιστοποίησης, δίνοντας όποιες εξετάσεις προβλέπονται.

εγω που ειμαι πιστοποιημενη του ΕΚΕΠΙΣ τι πρεπει να κάνω;

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 343
Σύνολο: 343

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.