*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 862949 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Για να συμμετάσχω στις εξετάσεις, πρέπει να πληρώ κάποιες προυποθέσεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος IOANNIS131185

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με  ενημερωσαν  χθες  καποιοι  φιλοι  μου  οτι  αδικα  περιμενω  να  με  παρουν  τηλεφωνο για  να  κανω  σεμιναρια ( εχω  κανει  αιτηση  απο  το  Μαιο ) .  Μου  είπαν  οτι  τα  κανονιζουν  μεταξυ  τους  κ  οτι  αν  δεν  εχω  καποιο  γνωστο  να  το  σπρωξει  δε  θα  σε  παρουν  ποτε  τηλεφωνο ... Γιαυτο  κ  αυτο  το  μυστηριο  που  δε  τους  βρισκεις  ποτε  ,τα  κανονιζουν  μεταξυ  τους  κ  πριν  ενα  μηνα  εγινε  σεμιναριο  που  δεν  υπηρξε  ανακοινωση  πουθενα....

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ

Να έχετε υπομονή. Άλλοι από το 2007 περιμέναν.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Με  ενημερωσαν  χθες  καποιοι  φιλοι  μου  οτι  αδικα  περιμενω  να  με  παρουν  τηλεφωνο για  να  κανω  σεμιναρια ( εχω  κανει  αιτηση  απο  το  Μαιο ) .  Μου  είπαν  οτι  τα  κανονιζουν  μεταξυ  τους  κ  οτι  αν  δεν  εχω  καποιο  γνωστο  να  το  σπρωξει  δε  θα  σε  παρουν  ποτε  τηλεφωνο ... Γιαυτο  κ  αυτο  το  μυστηριο  που  δε  τους  βρισκεις  ποτε  ,τα  κανονιζουν  μεταξυ  τους  κ  πριν  ενα  μηνα  εγινε  σεμιναριο  που  δεν  υπηρξε  ανακοινωση  πουθενα....
Παιδιά, μπήκα στο υπομητρώο το 2007. Τότε μου είπαν να περιμένω να γίνουν σεμινάρια και εξετάσεις για να μπω στο τελικό μητρώο. Ε τελικά έδωσα εξετάσεις τώρα τον Οκτώβριο, δλδ 7 χρόνια αναμονή. Υπομονή, μη σκάτε. Τουλάχιστον γίνονται επιτέλους εξετάσεις και θα δώσετε κάποια στιγμή και σαφώς σε λιγότερο από 7 χρόνια. Α! Λεπτομέρεια! Έδωσα μεν εξετάσεις τον Οκτώβριο αλλά τη δήλωση για συμμετοχή στις εξετάσεις και την πληρωμή τα έκανα πέρσι το καλοκαίρι. Οπότε καταλαβαίνετε, μη νομίζετε ότι κάτι δεν πάει καλά ειδικά στη δική σας περίπτωση. :)
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα

Επειδή έχω μπερδευτεί με τα γραφόμενα των συναδέλφων, για εμάς που έχουμε στείλει αίτηση και είναι σε ¨κατάσταση ελέγχου¨τι ισχύει; Θα περιμένουμε να εγκριθεί και μετά θα ασχοληθούμε με τα σεμινάρια και τις εξετάσεις; Έχουμε πολύ μέλλον ακόμα;

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Καλημέρα

Επειδή έχω μπερδευτεί με τα γραφόμενα των συναδέλφων, για εμάς που έχουμε στείλει αίτηση και είναι σε ¨κατάσταση ελέγχου¨τι ισχύει; Θα περιμένουμε να εγκριθεί και μετά θα ασχοληθούμε με τα σεμινάρια και τις εξετάσεις; Έχουμε πολύ μέλλον ακόμα;
Θα σας ενημερώσουν αυτοί. Τηλεφωνούν προσωπικά στους υποψήφιους. Μιλώ με βάση την εμπειρία μου.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ' ότι έχω καταλάβει, μέχρι στιγμής έχουν καλέσει μόνο όσους ήταν στο εισαγωγικό του ΕΚΕΠΙΣ. Το πιο πιθανό είναι η συγκεκριμένη πιστοποίηση να έχει την ίδια κατάληξη με αυτή που είχαν οι προηγούμενες προσπάθειες, όταν και στέλναμε τα δικαιολογητικά μας και περιμέναμε χωρίς να γίνεται τίποτα ποτέ. Ακόμα και αν πιστοποιηθούν όλοι, αμφιβάλω αν γίνει ποτέ υποχρεωτικό προσόν στην πρόσληψη εκπαιδευτών, κάτι που θα ήταν κατάφωρα άδικο για όσους είναι σε αναμονή. Απλά σε αυτή την περίπτωση εμείς θα κλαίμε τα 120 ευρώ και οι παλιότεροι συνάδελφοι θα κλαίνε το χρόνο που ξόδεψαν για να περάσουν τη διαδικασία...

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ' ότι έχω καταλάβει, μέχρι στιγμής έχουν καλέσει μόνο όσους ήταν στο εισαγωγικό του ΕΚΕΠΙΣ. Το πιο πιθανό είναι η συγκεκριμένη πιστοποίηση να έχει την ίδια κατάληξη με αυτή που είχαν οι προηγούμενες προσπάθειες, όταν και στέλναμε τα δικαιολογητικά μας και περιμέναμε χωρίς να γίνεται τίποτα ποτέ. Ακόμα και αν πιστοποιηθούν όλοι, αμφιβάλω αν γίνει ποτέ υποχρεωτικό προσόν στην πρόσληψη εκπαιδευτών, κάτι που θα ήταν κατάφωρα άδικο για όσους είναι σε αναμονή. Απλά σε αυτή την περίπτωση εμείς θα κλαίμε τα 120 ευρώ και οι παλιότεροι συνάδελφοι θα κλαίνε το χρόνο που ξόδεψαν για να περάσουν τη διαδικασία...
Ε κάπως έτσι είναι μάλλον. Τώρα για την αδικία όντως υπάρχει. Και όσοι πιστοποιηθούν τώρα αδικήθηκαν από τους παλιούς που το είχαν πάρει στην προηγούμενη φάση, οπότε οι νέοι θα περιμένουν τη σειρά τους. Θα ήταν εξίσου άδικο κάποιος που παίρνει τώρα την πιστοποίηση να μη μετρήσει επειδή υπάρχουν μη πιστοποιημένοι, από τη στιγμή που κι αυτός παραγκωνίστηκε από παλιότερους ως μη πιστοποιημένος. Κι η λίστα των μη πιστοποιημένων είναι ατέλειωτη, μιας και διαρκώς βγαίνουν νέοι πτυχιούχοι. Εκτός αν είσαι νέος (πτυχιούχος ή απλά στο σύστημα) και έχεις την απαίτηση εσύ να μην "αδικηθείς" και να μη μετρήσει η πιστοποίησή μας, μολονότι κι εμείς "αδικηθήκαμε" (οπότε οι νέοι πιστοποιημένοι θα κάνουμε πάσο και στους πριν και στους επόμενους). Θα σου άρεσε να στο ζητούσαν;  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2015, 12:18:45 μμ από Truth »
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
οσοι εκπαιδευτές πιστοποιηθηκαν τωρα και οσοι ειναι πιστοποιημένοι ήδη δεν καλύπτουν τις αναγκες των ΙΕΚ για εκπαιδευτές οπότε το σενάριο να ειναι υποχρεωτική αυτή η πιστοποίηση για τα ΙΕΚ δεν θα ισχύσει τουλαχιστον σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Όντως, σε γενικές γραμμές δε διαφωνώ. Απλά, δεδομένου ότι η διαδικασία αυτή ξεκίνησε την άνοιξη του 2014, θα πρέπει (πριν ξεκινήσει η προσμέτρηση) τουλάχιστον να πιστοποιηθούν όσοι έστειλαν χαρτιά τους πρώτους μήνες, ανεξάρτητα αν ήταν πιστοποιημένοι στο ΕΚΕΠΙΣ. Αν θέλεις τη γνώμη μου, ήταν λίγο αυθαίρετο να δώσουν προτεραιότητα σε όσους ήταν στο ΕΚΕΠΙΣ, μιας και τα τελευταία 8 χρόνια δεν είχαμε καν το δικαίωμα να εγγραφούμε. Αντίθετα αγνοήθηκαν τελείως πιστοποιημένοι σε άλλους φορείς (πχ. στο ΙΔΕΚΕ). Γι' αυτό και θεωρώ μεγαλύτερη αδικία να βιαστούν να προσμετρήσουν την πιστοποίηση στους παλιούς.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Όντως, σε γενικές γραμμές δε διαφωνώ. Απλά, δεδομένου ότι η διαδικασία αυτή ξεκίνησε την άνοιξη του 2014, θα πρέπει (πριν ξεκινήσει η προσμέτρηση) τουλάχιστον να πιστοποιηθούν όσοι έστειλαν χαρτιά τους πρώτους μήνες, ανεξάρτητα αν ήταν πιστοποιημένοι στο ΕΚΕΠΙΣ. Αν θέλεις τη γνώμη μου, ήταν λίγο αυθαίρετο να δώσουν προτεραιότητα σε όσους ήταν στο ΕΚΕΠΙΣ, μιας και τα τελευταία 8 χρόνια δεν είχαμε καν το δικαίωμα να εγγραφούμε. Αντίθετα αγνοήθηκαν τελείως πιστοποιημένοι σε άλλους φορείς (πχ. στο ΙΔΕΚΕ). Γι' αυτό και θεωρώ μεγαλύτερη αδικία να βιαστούν να προσμετρήσουν την πιστοποίηση στους παλιούς.
Το ότι οι περισσότεροι περιμέναμε 7 χρόνια δε σου λέει κάτι, ε; Και δικαίωμα να είχες να γραφτείς (δεν το ήξερα αλλά δε μου κάνει καμιά διαφορά πάλι), θα περίμενες όπως εμείς. Ή λες ότι εσύ θα εξεταζόσουν νωρίτερα από εμάς που πχ κάναμε τα χαρτιά μας το 2006; Αν είναι δυνατό, απορώ που το αναφέρεις κιόλας.  Ούτε το ότι όλοι εμείς σε κάποιες προκηρύξεις χάσαμε το δικαίωμα επιλογής γιατί προηγούνταν οι έχοντες πιστοποίηση εκεπις ούτε σου λέει κάτι, ε; Τι να πω;... Ελλάδα, το μεγαλείο σου...
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το ύφος της δημοσίευσης. Μάλλον δε διάβασες προσεκτικά όσα έγραψα ή εγώ δεν ήμουν αρκετά σαφής. Δεν έχω καμία διάθεση για τσακωμούς, ούτε έχω την πρόθεση να αδικήσω κάποιον που περιμένει τόσα χρόνια. Άλλωστε και εγώ περιμένω από το 2006. Αναφέρομαι στη νέα πιστοποίηση, η οποία ξεκίνησε το 2014 και για το πότε θα ισχύσει (αν ισχύσει) ως προσόν επιλογής. Αν έχεις διαφορετική άποψη, είναι σεβαστή, αλλά θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις πιο προσεκτικά αυτά που γράφω πριν αγανακτήσεις για το μεγαλείο της Ελλάδας.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Όντως, σε γενικές γραμμές δε διαφωνώ. Απλά, δεδομένου ότι η διαδικασία αυτή ξεκίνησε την άνοιξη του 2014, θα πρέπει (πριν ξεκινήσει η προσμέτρηση) τουλάχιστον να πιστοποιηθούν όσοι έστειλαν χαρτιά τους πρώτους μήνες, ανεξάρτητα αν ήταν πιστοποιημένοι στο ΕΚΕΠΙΣ. Αν θέλεις τη γνώμη μου, ήταν λίγο αυθαίρετο να δώσουν προτεραιότητα σε όσους ήταν στο ΕΚΕΠΙΣ, μιας και τα τελευταία 8 χρόνια δεν είχαμε καν το δικαίωμα να εγγραφούμε. Αντίθετα αγνοήθηκαν τελείως πιστοποιημένοι σε άλλους φορείς (πχ. στο ΙΔΕΚΕ). Γι' αυτό και θεωρώ μεγαλύτερη αδικία να βιαστούν να προσμετρήσουν την πιστοποίηση στους παλιούς.

Συγνώμη συνάδελφε!!!
και εγώ το ίδιο με τον Truth κατάλαβα και θα πάθαινα εγκεφαλικό.
 :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2015, 03:40:04 μμ από rainbowman »

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα σας ενημερώσουν αυτοί. Τηλεφωνούν προσωπικά στους υποψήφιους. Μιλώ με βάση την εμπειρία μου.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ήταν πολύ χρήσιμη γιατί μπερδεύτηκα με αυτά που συμβαίνουν. Άρα λοιπόν στο περίμενε, ζήσε Μάη μου, ελπίζω να μην περιμένουμε κι εμείς 7 χρόνια όπως οι συνάδελφοι που έδωσαν πρόσφατα εξετάσεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 681
Σύνολο: 692

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.