*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 862380 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Είμαι ενταγμένη στους πίνακες ΛΑΕΚ, έχω πάνω από 150 ώρες σε εκπαίδευση ενηλίκων, έχω κάνει διάφορα σεμινάρια εκπαίδευσης ενηλίκων σε δημόσιους φορείς πάνω από 100 ώρες, αλλά δεν έχω στείλει το φάκελό μου ακόμα στον ΕΟΠΠΕΠ... Θα πρέπει να κάνω τη διαδικασία ή παίρνω μέρος κατευθείαν; Μπερδεύτηκα διαβάζοντας αυτή την ανακοίνωση: http://www.eoppep.gr/images/Anakoinwseis/dieukriniseis_programata_ekpton.pdf

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rethimno

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
https://www.facebook.com/KekTechnikesScholes
Επειδή πολλά γράφονται και ακούγονται ενημερώνουμε όσους κατέθεσαν ήδη το φάκελό τους στον ΕΟΠΠΕΠ για να συμμετέχουν στις εξετάσεις πιστοποίησης Εκπαιδευτών Ενηλίκων και έχουν λάβει την επισήμανση "Συμμετοχή σε εξετάσεις μετά από παρακολούθηση πιστοποιημένου σεμιναρίου", ότι προς το παρόν βρίσκονται σε αδιέξοδο αφού ο ΕΟΠΠΕΠ δεν έχει πιστοποιήσει κανένα τέτοιο σεμινάριο. Η εναλλακτική διαδρομή όμως υπάρχει! -και είναι βασισμένη στο Ν.3486/2016, άρθρο 67, παρ. ββ- (παρακολούθηση δηλαδή σεμιναρίου δημόσιου φορέα Εκπαίδευσης Εκπαιδευτών -όπως του Επιμελητηρίου Ηρακλείου- πάνω από 100 ώρες και εγγραφή σε "άλλο" μητρώο εισηγητών ΄-όπως -όπως στο Μητρώο της σχολής δια Βίου Μάθησης του ΤΕΙ Κρήτης-). Η διαδρομή αυτή έχει ήδη οδηγήσει δεκάδες απόφοιτους μας σε εξετάσεις. Όσοι θέλουν λοιπόν ας το εκμεταλλευτούν, όσο θα υπάρχουν ακόμα θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος alexc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σας,

α)για τις εξετάσεις διαβάζουμε την τράπεζα θεμάτων του 2014 ή θα βγει καινούργια θέματα;;
β)εκτός από την τράπεζα θεμάτων πρέπει να διαβάασουμε κάτι άλλο;
γ) που θα βρούμε το έντυπο σχέδιο παρουσίασης μικροδιδασκαλίας;
Σας ευχαριστώ πολύ!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2016, 08:22:54 μμ από alexc »

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διάβασα εδώ
http://www.eoppep.gr/images/Anakoinwseis/dieukriniseis_programata_ekpton.pdf
το εξής:
"Συνεπώς, ένας υποψήφιος που έχει παρακολουθήσει Πρόγραμμα Εκπαίδευσης Εκπαιδευτών
τουλάχιστον 100 ωρών, που υλοποιείται από φορέα του δημόσιου ή ευρύτερου δημόσιου τομέα,
αλλά δεν είναι ενταγμένος στο Εισαγωγικό Μητρώο του πρώην Ε.ΚΕ.ΠΙΣ, ή σε άλλο Μητρώο
Εκπαιδευτών, δεν είναι δικαιούχος για συμμετοχή σε Εξετάσεις Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της μη Τυπικής Εκπαίδευσης."
Δηλαδή όποιος δεν είναι ενταγμένος σε κάποιο μητρώο εκπαιδευτών, δεν έχει δικαίωμα να συμμετέχει στις εξετάσεις πιστοποίησης; Ακόμη και αν έχει  π.χ. 400 ώρες διδασκαλίας σε ΙΕΚ;
Ποιά είναι τα "άλλα Μητρώα Εκπαιδευτών";  Αν ξέρει κάποιος ας αναφέρει ένα-δύο παραδείγματα.
Όταν κάνεις αίτηση για εκπαιδευτής στα ΙΕΚ και είσαι στους πίνακες υποψηφίων θεωρείται ότι είσαι σε κάποιο μητρώο;
Τι δεν καταλαβαίνω;
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Η προθεσμία της αποστολής της αίτησης με τα δικαιολογητικά μας λήγει τη Δευτέρα 10/10 με σφραγίδα ταχυδρομείου ή πρέπει να έχουν φτάσει στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ μέχρι τότε;

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
β) όσοι εκπαιδευτές έχετε 150 ώρες και άνω έχετε τουλάχιστον τη δυνατότητα να πάτε σε εξετάσεις εφόσον έχει ελεγχθεί ο φάκελός σας (απορώ πως θα προλάβουν για όσους στείλουν μέχρι 10/10/2016 όταν μέχρι τώρα έκαναν χρόνια!)      

Ε ΨΙΤ ΕΚΕΙ ΣΤΟΝ ΕΟΠΠΕΠ:

ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Η προθεσμία της αποστολής της αίτησης με τα δικαιολογητικά μας λήγει τη Δευτέρα 10/10 με σφραγίδα ταχυδρομείου ή πρέπει να έχουν φτάσει στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ μέχρι τότε;

Κανείς;

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Κανείς;

Σε ολες τις προκηρυξεις του κοσμου κ σε ολους τους διαγωνισμους...ισχυει το προφανες! Ναι μεχρι και τη δευτερα υποβολουμε κ αιτηση κ στελνουμε κ το φακελο αμα λαχει!!!
Πως δηλωνουμε ημερομηνια ομως ημερομηνια εξετασεων;;;;;;;;  >:(
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος nasta22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
wam Μπορεις να στειλεις και αυριο τον φακελο συστημενο απλα μου ειπανε οτι δεν ξερουν αν θα προλαβουν να τους ανοιξουν γιατι ειναι κατι χιλιαδες. Δεν υπαρχει η φαση....
 anneta  αν ανοιξουν τον φακελο......αν....... θα μπορεις να δηλωσεις ημερομηνιακαι κεντρο εξετασεων. Το θεμα ειναι να ανοιξει ο φακελος.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2016, 11:28:41 πμ από nasta22 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Δηλαδη nasta22 ακομα κι αν ανοιξει 11 του μηνος, ας πουμε;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Η άγνωστη Χ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Γονείς σας οφείλομεν το ζην, δασκάλοι το Ευ Ζην
    • Προφίλ
Καλημέρα σας.
Είμαι Κοινωνική λειτουργός και έχω την παιδαγωγική επάρκεια από ΑΣΠΑΙΤΕ.
Στα δικαιολογητικά του ΕΟΠΠΕΠ: http://www.eoppep.gr/images/EKPAIDEYTES/dikeologitika.pdf , στην κατηγορία φωτοαντίγραφα πιστοποιητικών / βεβαιώσεων επιμόρφωσης σε θέματα παιδαγωγικά, διάρκειας τουλάχιστον 50 ωρών, έχει την ΑΣΠΑΙΤΕ σαν ένα από αυτά που θα πρέπει να έχουμε, αλλά  δε φαίνεται  σαν αυτό να αρκεί;
Δυστυχώς, εγώ και κάποια άλλα άτομα την πατήσαμε από αυτό, δώσαμε το παράβολο των 120 ευρώ και στείλαμε φάκελο. Από συζητήσεις ανακαλύψαμε την γκάφα μας.  Τώρα τι θα γίνει; Θα μας παραπέμψουν σε σεμινάριο; Θα χάσουμε τα χρήματα; Έχει ακούσει κανείς κάτι σχετικό;

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Σε ολες τις προκηρυξεις του κοσμου κ σε ολους τους διαγωνισμους...ισχυει το προφανες! Ναι μεχρι και τη δευτερα υποβολουμε κ αιτηση κ στελνουμε κ το φακελο αμα λαχει!!!
Πως δηλωνουμε ημερομηνια ομως ημερομηνια εξετασεων;;;;;;;;  >:(

Ημερομηνία δηλώνεις από 1-7 Νοεμβρίου. Εχει βγει σχετική ανακοίνωση. Συμβουλή: μπες κατευθείαν μόλις ανοίξει το σύστημα γιατί διαλέγεις ημερομηνία και σου βγάζει ποια εξεταστικά κέντρα είναι διαθέσιμα την ημερομηνία αυτή. Αν αργήσεις ίσως κλείσουν οι θέσεις (σε μένα στη μία ώρα είχαν κλείσει) οπότε αναγκαστικά διαλέγεις άλλο κέντρο που ίσως είναι (πολύ) μακριά από το σπίτι σου. Επίσης ψάξτε τις ημερομηνίες να βρείτε το κοντινότερο στο σπίτι σας. Πχ μπορεί την ημερομηνία που επιλέξατε να μην υπάρχει κάποιο κοντά σας, αλλά το επόμενο ΣΚ να υπάρχει. Αυτα!
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Καλημέρα σας.
Είμαι Κοινωνική λειτουργός και έχω την παιδαγωγική επάρκεια από ΑΣΠΑΙΤΕ.
Στα δικαιολογητικά του ΕΟΠΠΕΠ: http://www.eoppep.gr/images/EKPAIDEYTES/dikeologitika.pdf , στην κατηγορία φωτοαντίγραφα πιστοποιητικών / βεβαιώσεων επιμόρφωσης σε θέματα παιδαγωγικά, διάρκειας τουλάχιστον 50 ωρών, έχει την ΑΣΠΑΙΤΕ σαν ένα από αυτά που θα πρέπει να έχουμε, αλλά  δε φαίνεται  σαν αυτό να αρκεί;
Δυστυχώς, εγώ και κάποια άλλα άτομα την πατήσαμε από αυτό, δώσαμε το παράβολο των 120 ευρώ και στείλαμε φάκελο. Από συζητήσεις ανακαλύψαμε την γκάφα μας.  Τώρα τι θα γίνει; Θα μας παραπέμψουν σε σεμινάριο; Θα χάσουμε τα χρήματα; Έχει ακούσει κανείς κάτι σχετικό;
Η ΑΣΠΑΙΤΕ δε μετράει γιατί δεν είναι για ενήλικες. Καλά όμως έκανες και την πέρασες στο σύστημα γιατί είναι Παιδαγωγικά. Ομως για να δώσεις εξετάσεις θέλει το σεμινάριο αν δεν έχεις προυπηρεσία. Τα λεφτά δεν τα χάνεις όμως θα περιμένεις πολύ να γίνει κάποιο πιστοποιημένο σεμινάριο-φαντάζομαι θα σας ενημερώσει ο ΕΟΠΠΕΠ. Αν δε μπεις στη διαδικασία αυτή να περιμένεις, μπορείς να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων και να ακυρώσεις την αίτηση. Εχω δει στη διαύγεια τέτοια απόφαση. Γνώμη μου είναι να μην κλείσεις αυτή την "πόρτα"!
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Φοβάμαι ότι ακόμα κι αν τα στείλω αύριο, θα πάει το παράβολο χαμένο, μιας και διαβάζω ότι είναι πολλές οι αιτήσεις... Την προηγουμένη φορά πάλι δεν είχα προλάβει την προθεσμία, πλήρωσα το παράβολο, αλλά δε μου δέχτηκαν το φάκελο με σφραγίδα ταχυδρομείου την τελευταία ημέρα και γι'αυτό ρωτάω τι ισχύει τώρα.

Η διαδικασία επιστροφής παραβόλου που ακολούθησα τότε ήταν η εξής : πήρα τηλ στον ΕΟΠΠΣΠ, μου έδωσαν ένα μέιλ όπου μετά έστειλα τα Προσωπικά μου στοιχεία μαζί με αριθμό τραπέζης, έγραψα ένα δικό μου κείμενο όπου εξηγούσα την περίπτωση για την επιστροφή και τα έβαλαν μετά από 6μήνες  περίπου! Τότε ήταν 100 ευρώ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 508

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.