*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 862628 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για την απάντηση! Μακάρι η αίτησή μου να προλάβει να πάρει αριθμό πρωτοκόλλου, αλλιώς θα κλαίω τα 120 ευρώ!

Αν έχω καταλάβει καλά, δεν τα χάνεις απλά περιμένεις για την επόμενη φορά που θα διενεργηθούν οι εξετάσεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mar_nik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έστειλαν σε κάποιον άλλο επιστολή που να ζητάνε κάποιο φορολογικό αποδεικτικο που να αποδεικνύει ότι δούλεψε στα σδε;;

Αποσυνδεδεμένος Nikoletta Karasmani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Έστειλαν σε κάποιον άλλο επιστολή που να ζητάνε κάποιο φορολογικό αποδεικτικο που να αποδεικνύει ότι δούλεψε στα σδε;;
Το ίδιο θέμα είχα κι εγώ.
Είχα στείλει τις προϋπηρεσίες των χρόνων που έχω δουλέψει (το κλασικό χαρτί που παίρνουμε από τα σδε όπου αναγράφονται οι ώρες) και μου ζήτησαν φορολογικά/ασφαλιστικά αποδεικτικά για μια συγκεκριμένη χρονιά. Τους έστειλα τη "Βεβαίωση αμοιβών τρίτων" όπου φαίνονται τα στοιχεία εργοδότη (ΙΝΕΒΙΔΙΜ) καθώς και το ποσό που μου καταβλήθηκε. Εκείνη τη χρονιά ήμουνα με ΑΕΔ. Τους έστειλα και τη σύμβαση, επιπλέον. Τα δικαιολογητικά φτάσανε στις 7/10 και στο σύστημα αυτή τη στιγμή γράφει "Εκκρεμεί έλεγχος της αίτησης σας".

Να σημειώσω ότι κατάφερα να μιλήσω στο τηλέφωνο με υπάλληλο γιατί πήγε φίλος στον ΕΟΠΠΕΠ κι έτσι είχαμε απευθείας σύνδεση... Χιλιάδες αιτήσεις ελάχιστοι υπάλληλοι.
Τα φράγκα τα δίνουμε μπροστά σε έναν οργανισμό όπου δεν έχει πρόσωπο (σαν μυθιστόρημα του Κάφκα). Στη σελίδα του ΕΟΠΠΕΠ γράφει χαρακτηριστικά:
"Ενίσχυση της Πρόσβασης των πολιτών στις υπηρεσίες ΣυΕΠ και σε διαδικασίες Πιστοποίησης προηγούμενης άτυπης μάθησης      (Access - APEL)."
Στα μάτια μου αυτή η "ενίσχυση" μεταφράζεται στο εξής: κάνουν υποχρεωτική την πιστοποίηση, αυξάνεται η ζήτηση σε αιτήσεις πιστοποίησης (επιτελούν έτσι το στόχο της "ενίσχυσης") και στο τέλος δεν μπορούν κάν να τις διαχειριστούν αυτές τις αιτήσεις. Δεν μπορώ να φανταστώ από πόσες μεριές μπορεί να τα τρώνε οι τύποι (χιλιάδες αιτήσεις - δεκάδες χιλιάδες ευρώ, χρηματοδότηση από Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο).  Βέβαια δε μιλώ για την/τον όποια/ο υπάλληλο τρέχει να τα βγάλει πέρα σ' αυτόν τον κυκεώνα αιτήσεων/τηλεφωνημάτων (αν και έχουν και αυτοί ευθύνη καθώς θα μπορούσαν κινηθούν μέσα από τα συλλογικά τους όργανα για αυτή την πίεση που δέχονται ίσως).
Για εμάς, το να θες να δουλέψεις στα ΣΔΕ είναι ένα συνεχές κυνήγι σεμιναρίων ή όποιο άλλο τυράκι βρουν το οποίο να περιλαμβάνει λεφτά... Δεν είναι τόσο θέμα προσόντων το θέμα τους (φέτος αποσπούν κι άλλους μονίμους που κάποιοι από αυτούς μπορεί να μην έχουν καμιά εμπειρία σε εκπαίδευση ενηλίκων) ούτε τους ενδιέφερε ποτέ να στελεχώσουν ποιοτικά τα σδε αλλά η επικρατούσα λογική είναι αυτή του άρπα κόλλα.
Τέλος δημιουργείται τεράστιο θέμα αδικίας για όλα τα άτομα που δε θα έχουν την ευκαιρία να δώσουν τις εξετάσεις και κατά συνέπεια να δουλέψουν γιατί πολύ απλά δεν μπορούν να επικοινωνήσουν με κανένα τρόπο με τον ΕΟΠΠΕΠ ώστε να ρωτήσουν πιο εξειδικευμένα πράγματα (ούτε τηλέφωνο, ούτε mail, ούτε φόρμα επικοινωνίας).
Να ' ναι καλά οι φίλοι παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
..............
Τα φράγκα τα δίνουμε μπροστά σε έναν οργανισμό όπου δεν έχει πρόσωπο (σαν μυθιστόρημα του Κάφκα). Στη σελίδα του ΕΟΠΠΕΠ γράφει χαρακτηριστικά:
"Ενίσχυση της Πρόσβασης των πολιτών στις υπηρεσίες ΣυΕΠ και σε διαδικασίες Πιστοποίησης προηγούμενης άτυπης μάθησης      (Access - APEL)."
.............
Καλημέρα και καλή εβδομάδα

σε διαδικασίες Πιστοποίησης προηγούμενης άτυπης μάθησης
Γνωρίζει κάποιος τι είναι "Πιστοποίηση προηγούμενης άτυπης μάθησης";

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mar_nik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ίδιο θέμα είχα κι εγώ.
Είχα στείλει τις προϋπηρεσίες των χρόνων που έχω δουλέψει (το κλασικό χαρτί που παίρνουμε από τα σδε όπου αναγράφονται οι ώρες) και μου ζήτησαν φορολογικά/ασφαλιστικά αποδεικτικά για μια συγκεκριμένη χρονιά. Τους έστειλα τη "Βεβαίωση αμοιβών τρίτων" όπου φαίνονται τα στοιχεία εργοδότη (ΙΝΕΒΙΔΙΜ) καθώς και το ποσό που μου καταβλήθηκε. Εκείνη τη χρονιά ήμουνα με ΑΕΔ. Τους έστειλα και τη σύμβαση, επιπλέον. Τα δικαιολογητικά φτάσανε στις 7/10 και στο σύστημα αυτή τη στιγμή γράφει "Εκκρεμεί έλεγχος της αίτησης σας".

Να σημειώσω ότι κατάφερα να μιλήσω στο τηλέφωνο με υπάλληλο γιατί πήγε φίλος στον ΕΟΠΠΕΠ κι έτσι είχαμε απευθείας σύνδεση... Χιλιάδες αιτήσεις ελάχιστοι υπάλληλοι.
Τα φράγκα τα δίνουμε μπροστά σε έναν οργανισμό όπου δεν έχει πρόσωπο (σαν μυθιστόρημα του Κάφκα). Στη σελίδα του ΕΟΠΠΕΠ γράφει χαρακτηριστικά:
"Ενίσχυση της Πρόσβασης των πολιτών στις υπηρεσίες ΣυΕΠ και σε διαδικασίες Πιστοποίησης προηγούμενης άτυπης μάθησης      (Access - APEL)."
Στα μάτια μου αυτή η "ενίσχυση" μεταφράζεται στο εξής: κάνουν υποχρεωτική την πιστοποίηση, αυξάνεται η ζήτηση σε αιτήσεις πιστοποίησης (επιτελούν έτσι το στόχο της "ενίσχυσης") και στο τέλος δεν μπορούν κάν να τις διαχειριστούν αυτές τις αιτήσεις. Δεν μπορώ να φανταστώ από πόσες μεριές μπορεί να τα τρώνε οι τύποι (χιλιάδες αιτήσεις - δεκάδες χιλιάδες ευρώ, χρηματοδότηση από Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο).  Βέβαια δε μιλώ για την/τον όποια/ο υπάλληλο τρέχει να τα βγάλει πέρα σ' αυτόν τον κυκεώνα αιτήσεων/τηλεφωνημάτων (αν και έχουν και αυτοί ευθύνη καθώς θα μπορούσαν κινηθούν μέσα από τα συλλογικά τους όργανα για αυτή την πίεση που δέχονται ίσως).
Για εμάς, το να θες να δουλέψεις στα ΣΔΕ είναι ένα συνεχές κυνήγι σεμιναρίων ή όποιο άλλο τυράκι βρουν το οποίο να περιλαμβάνει λεφτά... Δεν είναι τόσο θέμα προσόντων το θέμα τους (φέτος αποσπούν κι άλλους μονίμους που κάποιοι από αυτούς μπορεί να μην έχουν καμιά εμπειρία σε εκπαίδευση ενηλίκων) ούτε τους ενδιέφερε ποτέ να στελεχώσουν ποιοτικά τα σδε αλλά η επικρατούσα λογική είναι αυτή του άρπα κόλλα.
Τέλος δημιουργείται τεράστιο θέμα αδικίας για όλα τα άτομα που δε θα έχουν την ευκαιρία να δώσουν τις εξετάσεις και κατά συνέπεια να δουλέψουν γιατί πολύ απλά δεν μπορούν να επικοινωνήσουν με κανένα τρόπο με τον ΕΟΠΠΕΠ ώστε να ρωτήσουν πιο εξειδικευμένα πράγματα (ούτε τηλέφωνο, ούτε mail, ούτε φόρμα επικοινωνίας).
Να ' ναι καλά οι φίλοι παιδιά!

ευτυχως κ εγω εβγαλα ακρη, εστειλα μειλ στο πρωτοκολλο κ την επομενη ημερα μου εστειλαν με μειλ το χαρτι που λες κ εσυ.. τα εστειλα στον εοππεπ σημερα μιας κ ειχα περιθωριο λογω διορθωσης συμπληρωσης χαρτιβν που ζητουνταν. αντε να δουμε..

Αποσυνδεδεμένος alexc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω το έντυπο σχέδιο παρουσίασης μικροδιδασκαλίας;
και τι μαθήματα μπορεί να παρουσίασει ο καθένας μας στη μικροδιδασκαλία (τις πρώτες αναθέσεις μας;)

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος #mpourmpoulithra#

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω το έντυπο σχέδιο παρουσίασης μικροδιδασκαλίας;
και τι μαθήματα μπορεί να παρουσίασει ο καθένας μας στη μικροδιδασκαλία (τις πρώτες αναθέσεις μας;)

Σας ευχαριστώ πολύ!!!


Μπες εδώ http://www.eoppep.gr/index.php/el/2-uncategorised/68-trainers-register2-inclusion

και κατέβασε το zip.
Όσο για το τι θα παρουσιάσεις αυτό αφορά εσένα. Αν είσαι π.χ. Αγγλικής φιλολογίας κάντους μια εισαγωγή για τον Present Continuous.
Αλλά προσοχή. Πρέπει μέσα σε 20 ΄ να τελειώσεις την μικροδιδασκαλία.
 

Αποσυνδεδεμένος katia_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω όταν 1 Νοέμβρη βγουν οι ημερομηνίες για επιλογη εξεταστικού κέντρου, εξεταστικά κέντρα θα υπάρχουν σε όλους τους Νομούς για να επιλέξουμε? ή θα είναι μόνο για Αθηνα - Θεσσαλονίκη?Ακόμα, για την αίτηση ξαναδίνουμε πάλι λεφτά?και τέλος ο εριθμός καθε τμηματος που παρουσιαζεις μικροδιδασκαλια ποια μπορει να ειναι η αναλογια του?(πχ 6-12)?Επομενως θα πρέπει να εχεις εκτυπωμενο το υλικο σου πχ σε μια ασκηση πολλαπλης αν βαλεις ή οτιδηποτε επι τα ατομα που ειναι συν τους εξεταστες?

Αποσυνδεδεμένος alexc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Μπες εδώ http://www.eoppep.gr/index.php/el/2-uncategorised/68-trainers-register2-inclusion

και κατέβασε το zip.
Όσο για το τι θα παρουσιάσεις αυτό αφορά εσένα. Αν είσαι π.χ. Αγγλικής φιλολογίας κάντους μια εισαγωγή για τον Present Continuous.
Αλλά προσοχή. Πρέπει μέσα σε 20 ΄ να τελειώσεις την μικροδιδασκαλία.

Σε ευχαριστώ πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Παιδια τελικα δεν αργουν κ τοσο στο εοππεπ . ο φακελος μου και ελεγθηκε κ εγκριθηκε η συμμετοχη μου κατευθειαν σε εξετασεις  :)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος theo1985

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Μόλις είδα ότι και ο δικός μου φάκελος εγκρίθηκε και πάω κατευθείαν για εξετάσεις. Πώς δηλώνω ημερομηνίες και εξεταστικό κέντρο; Μέχρι πότε πρέπει να καταθέσω τα απαιτούμενα έγγραφα;

Φαίη

  • Επισκέπτης
Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω όταν 1 Νοέμβρη βγουν οι ημερομηνίες για επιλογη εξεταστικού κέντρου, εξεταστικά κέντρα θα υπάρχουν σε όλους τους Νομούς για να επιλέξουμε? ή θα είναι μόνο για Αθηνα - Θεσσαλονίκη?Ακόμα, για την αίτηση ξαναδίνουμε πάλι λεφτά?και τέλος ο εριθμός καθε τμηματος που παρουσιαζεις μικροδιδασκαλια ποια μπορει να ειναι η αναλογια του?(πχ 6-12)?Επομενως θα πρέπει να εχεις εκτυπωμενο το υλικο σου πχ σε μια ασκηση πολλαπλης αν βαλεις ή οτιδηποτε επι τα ατομα που ειναι συν τους εξεταστες?
;D ;D ;D ;D ;D Τους έχει φοβηθεί το μάτι μας!!!
Όχι, δε δίνουμε άλλα...

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
    • Προφίλ
μπαινετε στο σαιτ του εοππεπ; εμενα μου λεει οτι δεν μπορω να μπω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 346
Σύνολο: 356

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.