*

Αποστολέας Θέμα: Τριτοκοσμικές συνθήκες στα ακριτικά νησιά  (Αναγνώστηκε 30744 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Τριτοκοσμικές συνθήκες στα ακριτικά νησιά
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 07:33:37 μμ »
Για μικρό νησί μίλησε ο συνάδελφος που είπε για ακριβό ενοίκιο και ακριβό φαγητό. Όχι για νησί με πολλές επιλογές όπως είναι η Ρόδος!
Εγώ το ξέρω ότι γενικολογώ αλλά πίστευα πως αυτά δεν αμφισβητούνται... ::) δεν ξέρω...
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τριτοκοσμικές συνθήκες στα ακριτικά νησιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:46:57 »

Αποσυνδεδεμένος TEFLinGR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • ΒΑ, MEd
    • Προφίλ
Απ: Τριτοκοσμικές συνθήκες στα ακριτικά νησιά
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 07:57:10 μμ »
Λοιπόν, για να βάλω λίγο τα πράγματα στη θέση τους από τη μεριά μου. Επίσημη έρευνα στην Ελλάδα ουσιαστικά δεν έχει γίνει ποτέ, εκτός από τις αναφορές που γίνονται στα Πανεπιστήμια από τους καθηγητές. Αυτό ακριβώς ερευνώ εδώ και δύο χρόνια μαζί με μια ομάδα Ελλήνων συναδέλφων οι οποίοι έχουμε αναλάβει το συγκεκριμένο project ως μέρος διδακτορικής διατριβής για Πανεπιστήμιο της Βρετανίας. Ανάλογη έρευνα διεξάγεται από ιατρική ομάδα Πανεπιστημίου η οποία ερευνά τη συχνότητα συγκεκριμένων ασθενειών οι οποίες σχετίζονται με την αιμομιξία στην Ελλάδα.

Πώς το κάνουμε; Θα περιγράψω ένα ελάχιστο μέρος για να το συζητήσουμε αφού θέλετε. Από επίσημα στατιστικά των ΚΔΑΥ, από αναλύσεις γενεαλογικών δέντρων σε συγκεκριμένα νησιά της Ελλάδας, από αναφορές διορισμένων εκπαιδευτικών για δυσκολίες στη διδασκαλία και στην αφομοίωση της ύλης που διδάσκουν, καθώς και από συνεντεύξεις κατοίκων με συγκεκριμένες μη κατευθυνόμενες ερωτήσεις. Επίσης αναλύουμε τα ποσοστά επιτυχίας στις εισαγωγικές εξετάσεις στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και αναλύουμε διάφορους παράγοντες που θα μπορούσαν να επηρεάσουν τα ποσοστά αυτά. Επίσης, ψάχνουμε να βρούμε τους λόγους που η πλειοψηφία των μαθητών γυμνασίου κάνει πάρα πολλά ορθογραφικά λάθη ακόμα και σε βασικές λέξεις. Για να το κάνουμε αυτό, έχουμε πάρει άδεια από τους γονείς μετά από συνάντηση μαζί τους και κανείς δεν αποσκοπεί στο να στιγματίσει τους κατοίκους ή τα νησιά μας. Άλλωστε τα στοιχεία όσων συμμετέχουν στην έρευνα και τα ονόματα των νησιών είναι απόρρητα και φυσικά δεν θα δημοσιευτούν.

Σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται μικρό νησί η Ρόδος. Εμείς μιλάμε για νησιά με 200-500 κατοίκους. Επίσης, το γεγονός ότι δεν υπάρχει δημοσιευμένη έρευνα που να αναφέρεται στο αντικείμενο, δεν μου λέει κάτι, γιατί ακριβώς αυτό προετοιμάζουμε εμείς.

Ο στόχος της έρευνάς μας είναι ακριβώς αυτός. Να μη γενικολογούμε. Τώρα για το συνάδελφο που ρώτησε από πού προκύπτει ότι παντρεύονται συγγενείς, προκύπτει από το γεγονός ότι αρχικά το παραδέχονται οι ίδιοι και δεν το θεωρούν κάτι ιδιαίτερο. Σε συγκεκριμένο νησί, το ποσοστό των δεύτερων και τρίτων εξαδέλφων στα ζευγάρια που είναι σήμερα παντρεμένα, ανέρχεται στο 43,81% αν αυτό βοηθά.

Η όλη έρευνα γίνεται εξωσχολικά και ανεξάρτητα.

Φιλικά πάντα και χωρίς καμία διάθεση για αντιπαράθεση με κανένα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2012, 08:00:17 μμ από TEFLinGR »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τριτοκοσμικές συνθήκες στα ακριτικά νησιά
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 08:30:08 μμ »
Δεν μπορώ να βρω σε ηλεκτρονική μορφή όσα εντύπως έχω διαβάσει και είναι απολύτως τεκμηριωμένα..

Σαφώς και δεν είναι γενικεύσεις,όπως και δεν μιλάμε για νησιά με την έκταση και τον πληθυσμό της Ρόδου,της Λέσβου ή της Κρήτης,κ.ά.
Την επόμενη φορά που κάποιος θα πάει σε συγκεκριμένα μικρά νησιά,ας πάει στην τοπική βιβλιοθήκη να διαβάσει για τις ενετικές ή άλλες επιρροές,τα οικόσημα των οικογενειών και τον τρόπο που
γίνονταν οι γάμοι.

Επίσης  άλλα μέρη της Ελλάδας έχουν υποστεί εσωτερική και εξωτερική μετανάστευση,αλλαγή σύνθεσης πληθυσμού,σοβαρές επιπτώσεις από κατακτητές και εμφύλιο.
Όποιος ενδιαφέρεται ας διαβάσει για την εθνολογική σύσταση του πληθυσμού της Θεσσαλονίκης από βιβλία των  Παπαγιαννόπουλου,Μοσκώφ,Επενεκίδη,κ.ά. και θα καταλάβει τι εννοώ.
Tην εποχή της απελευθέρωσής της  από τους Τούρκους,η Θεσσαλονίκη είχε 160 χιλιάδες κατοίκους, εκ των οποίων το 40% ήταν εβραίοι και οι υπόλοιποι Έλληνες ή μουσουλμάνοι.
Στην συνέχεια εκδιώχθηκαν οι Εβραίοι από τους Γερμανούς,ήρθαν Μικρασιάτες,Κων/λίτες,Πόντιοι...
Μιλάμε για κοσμογονικές αλλαγές σε μια τόσο μικρή ακόμη τότε πόλη.

Άλλο ένας τόπος να έχει γνωρίσει Τούρκους,Γερμανούς,Βουλγάρους,εμφύλιο και άλλο είναι να ακούς το μαντολίνο του λοχαγού Κορέλλι.
Καλώς ή κακώς,κάθε τόπος έχει την ιστορία του,τον πολιτισμό του και με λίγη μελέτη μπορείς να ερμηνεύσεις την σημερινή του εικόνα.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2012, 09:14:17 μμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος TEFLinGR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • ΒΑ, MEd
    • Προφίλ
Απ: Τριτοκοσμικές συνθήκες στα ακριτικά νησιά
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 08:36:55 μμ »
Αν μπορείς στείλε μου με pm τους τίτλους για να τα δω κι εγώ. Όσες μελέτες έχω διαβάσει εγώ έχουν αμφισβητηθεί για διάφορους λόγους, με τους οποίους κι εγώ συμφωνώ, ειδικά για τον τρόπο συλλογής και ανάλυσης των στοιχείων καθώς και της κλίμακας της έρευνας.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2012, 09:03:06 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τριτοκοσμικές συνθήκες στα ακριτικά νησιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:46:57 »

Αποσυνδεδεμένος venetia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τριτοκοσμικές συνθήκες στα ακριτικά νησιά
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 09:30:19 μμ »
Πέρυσι στο νησί που ήμουν πλήρωνα 280 ευρώ για μία τρύπα χωρίς θέρμαση, 0,25 η τιμή της κιλοβατώρας και 2,5 το κυβικό. Συνάδελφοι πλήρωναν περισσότερα αν π.χ. είχε ηλεκτρική κουζίνα και πληντύριο. Υπήρχαν κάποιοι που σε εξυπηρετούσαν κυρίως γονείς μαθητών μας και γιατροί και κάποιοι άλλοι που πραγματικά προσπαθούσαν να σε εκμεταλλευτούν.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τριτοκοσμικές συνθήκες στα ακριτικά νησιά
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 10, 2012, 10:04:27 πμ »
Mια επιστημονική ερευνα, εχει παντα τον αντιλογο της. Η επιστημη προχωραει και γεμίζει "πτώματα".

υ.γ.Ενας λογος που δεν ειπωθηκε οσο αφορα τους γαμους σε μικρες κοινωνιες ειναι το θρησκευτικό αισθημα, ....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 941
    • Προφίλ
Απ: Τριτοκοσμικές συνθήκες στα ακριτικά νησιά
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 07:13:30 μμ »
 :o τι μπορει να εννοει αυτη η τελευταια φράση?? Μαρκος?
Ισως απο το κρυο που τραβαω, να εχει παγωσει και το μυαλο μου και να μην καταλαβαινω
Παω να κουκουλωθω, γιατι για θερμανση.....?!?!@#@@!!!!!!!!!!!!σε τα

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τριτοκοσμικές συνθήκες στα ακριτικά νησιά
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 09, 2018, 01:56:29 πμ »
Πέρυσι στο νησί που ήμουν πλήρωνα 280 ευρώ για μία τρύπα χωρίς θέρμαση, 0,25 η τιμή της κιλοβατώρας και 2,5 το κυβικό. Συνάδελφοι πλήρωναν περισσότερα αν π.χ. είχε ηλεκτρική κουζίνα και πληντύριο. Υπήρχαν κάποιοι που σε εξυπηρετούσαν κυρίως γονείς μαθητών μας και γιατροί και κάποιοι άλλοι που πραγματικά προσπαθούσαν να σε εκμεταλλευτούν.

Αν και το νήμα είναι παλιό, το θέμα είναι πάντα επίκαιρο.
Οι τιμές των ενοικίων λόγω κρίσης τα τελευταία χρόνια έχουν πέσει πολύ. Σε πολλά μικρά (αλλά όχι κοσμικά νησιά)  βρίσκεις πλέον  με 200-220 ευρώ αρκετά καλό διαμέρισμα, κάποιες φορές ακόμα και φτηνότερο (πχ στους Λειψούς και στη Νίσυρο βρίσκεις και με 180).
Πάντως, κατά τα άλλα, ας μη θεωρούμε τίποτα δεδομένο σε επίπεδο συνθηκών, εκεί το αυτονόητο συχνά δεν υφίσταται. Στην πινέζα κάνεις διάλειμμα από τον πολιτισμό, με τα θετικά του αλλά και τα αρνητικά του. Όσο μικρότερο είναι το μέρος τόσο λιγότερες είναι οι επιλογές σε όλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2018, 02:00:55 πμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Τριτοκοσμικές συνθήκες στα ακριτικά νησιά
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 09, 2018, 11:37:44 πμ »
Όντως το νήμα είναι παλιό, θα ήθελα όμως να ξέρω αν ο/η TEFLinGR ολοκλήρωσε την μελέτη και πού είναι δημοσιευμένη... Πάντως, όλοι όσοι περάσαμε από νησιά νομίζω ότι το διαπιστώσαμε, για τους γάμους συγγενών και τα αυξημένα ποσοστά μαθησιακών δυσκολιών, χαμηλής νοημοσύνης κ.λπ.... επίσης, ασθένειες κληρονομικές πιο συχνές στα νησιά, όπως κυστική ίνωση, κ.λπ.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Τριτοκοσμικές συνθήκες στα ακριτικά νησιά
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 09, 2018, 02:41:19 μμ »
Έχοντας υπηρετήσει πολλα Χρονια σε ακριτικά νησιά,έχω να δηλώσω ότι υπάρχουν κάποια όπου το μαθησιακό επίπεδο ειναι πολύ καλύτερο των αστικών κέντρων λόγω μεγάλης ενασχόλησης των γονέων με αυτό( ίσως και λόγω μεγάλου ανταγωνισμού των γονιών). Αντίθετα το μεγαλύτερο ποσοστό μαθητών με διαφορά θέματα, σε σημείο που μου προξενεί εντύπωση, ειναι σε πολύ μεγάλο αστικό κέντρο και δη σε ακριβή περιοχή. Δεν πρόκειται για μούφα περπιπτωσεις, ειναι περιπτώσεις που μπορείς να τις καταλάβεις και χωρίς να δεις τις διαγνώσεις που συνοδεύουν, κυρίως αυτισμού. Όσο για τις γενικεύσεις, τύπου οι κληρονομικές ασθένειες ειναι πιο συχνές στα νησιά, δεν υπάρχουν τόσο μεγάλες διάφορες με αρκετά μερη της ηπειρωτικής Ελλάδας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2018, 02:50:49 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Τριτοκοσμικές συνθήκες στα ακριτικά νησιά
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 09, 2018, 02:57:20 μμ »
Παράθεση
Όσο για τις γενικεύσεις, τύπου οι κληρονομικές ασθένειες ειναι πιο συχνές στα νησιά, δεν υπάρχουν τόσο μεγάλες διάφορες με αρκετά μερη της ηπειρωτικής Ελλάδας

Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ, εννοούσα κάτι τέτοιο, όπως π.χ. την νόσο της Νάξου, την οποία μάλιστα εντόπισε πρώτος ο Ναξιώτης γιατρός Πρωτονοτάριος. Αυτό είναι ένα ενδεικτικό παράδειγμα. https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%82_%CE%9D%CE%AC%CE%BE%CE%BF%CF%82
Σε νησί από το οποίο πέρασα όντως παντρεύονταν ξαδέρφια μεταξύ τους, άλλωστε είχαν και το ίδιο επίθετο. Μάλιστα ήταν γνωστό μεταξύ των καθηγητών ότι το τάδε σόι έχει πρόβλημα, και όλως περιέργως τα παιδιά αυτών των οικογενειών είχαν μαθησιακές δυσκολίες.

Παράθεση
έχω να δηλώσω ότι υπάρχουν κάποια όπου το μαθησιακό επίπεδο ειναι πολύ καλύτερο των αστικών κέντρων λόγω μεγάλης ενασχόλησης των γονέων με αυτό( ίσως και λόγω μεγάλου ανταγωνισμού των γονιών).
 
Αυτό επίσης ισχύει. Αλλά και πάλι, αν στο νησί η οικογένεια αντιμετωπίζει πρόβλημα επιβίωσης, δεν μπορεί να βοηθήσει αποτελεσματικά το παιδί. Γιατί δεν υπάρχουν μόνο τα πλούσια νησιά, αλλά και τα μη προνομιούχα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2018, 03:02:35 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τριτοκοσμικές συνθήκες στα ακριτικά νησιά
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 09, 2018, 03:13:47 μμ »
Να μην το εστιάζουμε μόνο στα νησιά, γενικά σε οποιουσδήποτε πληθυσμούς υπάρχει μικρή δεξαμενή γενετικής ποικιλίας εμφανίζονται κάποιες ασθένειες αν θυμάμαι καλά τις αποκαλούν εκφυλιστικές. Γι' αυτό το λόγο και όταν ένα είδος θηλαστικού φτάσει κάτω από έναν αριθμό ατόμων και περιορίζεται μόνο σε μια περιοχή που υπάρχει γενετική συγγένεια μεταξύ τους οι επιστήμονες θεωρούν δεδομένη την εξαφάνιση τους. Υπάρχουν αρκετές έρευνες πάνω σε αυτό το κομμάτι. Ε τώρα λογικό είναι αυτό το φαινόμενο να εμφανίζεται, είτε σε μικρά νησιά, είτε σε απομακρυσμένα και μικρά δυσπρόσιτα ηπειρωτικά χωριά. Τώρα αν υπάρχουν έρευνες συγκεκριμένα για κάποια νησιά δεν γνωρίζω. Πάντως φαντάζομαι το νήμα δεν δημιουργήθηκε γι' αυτό, αλλά για τις συνθήκες στα νησιά και έχω μεγάλη απορία τι συνθήκες θα επικρατούν το Σεπτέμβρη μετά τη φετινή έκρηξη του τουρισμού. Όταν ζητούν από τους τουρίστες για απλά διαμερίσματα 200 ευρώ τη βραδιά, όταν θα έρθει η ώρα να πάνε οι αναπληρωτές τι σπίτια θα βρούνε και σε τι τιμές οι άνθρωποι;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Τριτοκοσμικές συνθήκες στα ακριτικά νησιά
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 09, 2018, 03:43:00 μμ »
Όταν παρουσιάζεσαι σε ένα μέρος, πολλές ερωτήσεις για τη στέγαση, τις μετακινήσεις, ωράρια, καταστήματα, μερη να φας, στις απαντάνε οι άνθρωποι του γραφείου που ειναι ντόπιοι. Βολεύεσαι για την αρχή και μετά ρωτάς και γύρω γυρω

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τριτοκοσμικές συνθήκες στα ακριτικά νησιά
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 09, 2018, 04:11:52 μμ »
Δεν πρόκειται για ακριτικό νησί, οι συνθήκες διαμονής όμως για  τους εργαζόμενους, όπως επισημαίνει και ο ίδιος ο αρθρογράφος είναι αναμφίβολα τριτοκοσμικές. Αν κάποιοι εκεί έχουν τέτοια νοοτροπία και δείχνουν τέτοια συμπεριφορά προς τους εργαζόμενους του τουρισμού, πως να προσέξουν τούς εκπαιδευτικούς;

http://www.alfavita.gr/arthron/koinonia/se-konteiner-poy-vrazoyn-oi-ergazomenoi-sti-mykono-i-skoteini-pleyra-toy-kosmikoy

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 488

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.