*

Αποστολέας Θέμα: Λασίθι  (Αναγνώστηκε 14420 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λασίθι
« στις: Αύγουστος 18, 2007, 12:55:12 πμ »
Καλησπέρα και καλή τοποθέτηση σε όλους τους συναδέλφους!Εγώ διορίζομαι στην 4η επιλογή μου στο νομό Λασιθίου!!Ευπρόσδεκτη κάθε πληροφορία για το νομό!!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λασίθι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:30:56 »

Αποσυνδεδεμένος toonoma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 18, 2007, 10:59:33 πμ »
Στο Λασίθι βρίσκονται 3 μικρές πόλεις με πληθυσμό περίπου 10.000 η καθεμία. Όλες είναι γραφικές, όμορφες και με πρόσβαση στη θάλασσα. Θα σου πρότεινα να πας στην Σητεία στη Γ' Λασιθίου, που είναι το μόνο μέρος στο Λασίθι που έχει ζωή και το χειμώνα και έχει από 5 μόρια και πάνω.

Αποσυνδεδεμένος tera2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 18, 2007, 04:29:56 μμ »
Στην Γ λασιθιόυ βέβαια εισαι πολυ πιο απομακρυσμένη απο το Ηρακλειο και την υπολοιπη Κρήτη. Βέβαια και η Β ειναι σχετικα απομακρυσμένη και δίνει λίγα μορια!!!!! Από τιμες ενοικίων δεν ξέρω για να πω αλλα οι ΛΑσιθιώτες είναι αρκετα φιλόξενοι και ήρεμοι άνθρωποι. Γενικα ισχύειε οτι και για την υπολοιπη Κρητη δηάδη ήπιος χειμ΄βας πολυ καλοκαίρι τουρισμος κ.τ.λ Καλη διαμονη λοιπόν και προσοχη στπους δρόμουσ μιας και στην Κρήτη Δεν είμαστε και οι καλύτεροι οδηγοι!!!!

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 852
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 18, 2007, 08:54:56 μμ »
Γειά χαρά,
διορίστηκα πέρυσι στη Β΄ Λασιθίου, που περιλαμβάνει Ιεράπετρα και ένα σχολείο 20 λεπτά από την Ιεράπ4ετρα (Κουτσουράς λέγεται). Η πόλη της Ιεράπετρας δίνει 4 μόρια, ο Κουτσουράς 6. Η πόλη της Ιεράπετρας απέχει 30 λεπτά από τον Άγιο Νικόλαο (πρωτεύουσα) και 1.30 από το Ηράκλειο. Απ' ό,τι λένε είναι μεγαλύτερη από την πρωτέύουσα γιατί ο άγιος νικόλαος έχει κόσμο πολύ μόνο το καλοκαίρι. ΟΙ τιμές μέσα στην πόλη είναι λίγο ακριβές αλλά λίγο πιο έξω (1-2 χιλιόμετρα)μπορείς να βρεις πολύ φτηνά και καλά σχετικά σπίτια. Ο χειμώνας είναι πολύ ήπιος και γενικά δεν θα αντιμετωπίσεις ιδιδίατερα προβλήματα. Πολύ φιλικοί κάτοικοι και γενικά ηρεμία. Μπορείς να ηρεμήσεις και να ασχοληθείς με διάφορα (διάβασμα π.χ. ). Στην Ιεράπετρα υπάρχουν 2!!! θεατρικοί σύλλογοι επίσης όπως και κινηματογράφος, πολλά μαγαζιά για φαγητό, και ό,τι μπορεί να έχει μίσ σύγχρονη πόλη φυσικά τηρουμένων των αναλογιών.Έχει γύρω στους 10.000 κατοίκους με πολλές τράπεζες (ό,τι θέλεις). Για μένα πολύ καλή επιλογή. Σητεία δεν θα πρότεινα γιατί είναι κάπως απομακρυσμένη και μου φάνηκε λίγο, ....ορεινή. Ο Άγιος Νικόλαςο φυσικά είναι πιό κοντά στο Ηράκλειο και γι" αυτό μπορεί κανείς να την προτιμήσει. Είναι κοσμοπολίτικος και πολύ γραφικός. Πάντος όλο το Λασίθι είναι πανέμορφο με πολλά πράγματα να δεις και πολυ φιλικός. όχι όπως στο ΄Ρέθυμνο και τα χανία με τις ληστείς κάθε τόσο. Οι άνθρωποι ασχολούτναι με τον τουρισμό και τα θερμοκήπια και είναι πολύ ...ήρεμοι. Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία και τηλέφωνα (στην Ιεράπετρα) στείλε στο blueswire1@hotmail.com.
Υ.γ. το προσωπικό στη διεύθυνση είηναι πολύ ευγενικό κυρίως με αυτούς που κατάγονται απο μακρυά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λασίθι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:30:56 »

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 18, 2007, 09:16:58 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Θα μπορούσες blueswire να μου στείλεις στο mail μου (tsekoura@upatras.gr) αν θυμάσαι τι εξετάσεις σου ζήτησαν από την υγειονομική επιτροπή και πληροφορίες για το που κυμαίνονται τα ενοίκια.Νομίζω πως θα το προτιμήσω το σχολείο μιας και έχω και αυτοκίνητο και δεν έχω πρόβλημα να μείνω και λίγο πιο έξω.Σου είμαι υπόχρεη για τις πληροφορίες.Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος vesko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 14, 2008, 05:39:23 μμ »
Αγνοείται τo site της εν λόγω Διεύθυνσης (Λασιθίου), λείπουν σχεδόν όλοι οι υπάλληλοι της διεύθυνσης και οι λίγοι που έμειναν δεν γνωρίζουν τίποτα για κενά και για το πότε θα ορκιστούμε αλλά και για το πού θα γίνουν τα ΠΕΚ.

Ο θεός να βάλει το χέρι του !!!


Αν κάποιος γνωρίζει κάτι κάποιος ας το γράψει.

Αποσυνδεδεμένος Lechuck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Με Κατέλη υπουργό Παιδείας, κα Βας Βας Πρωθυπουργό
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 15, 2008, 01:29:00 μμ »
Α
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2010, 10:13:13 πμ από Lechuck »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 852
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 15, 2008, 09:30:23 μμ »
πρόπερσυ ήμουν Β΄λασιθίου, Κουτσουρά, ένα χωριό 20 λεπτά από Ιεράπετρα, καλά μόρια (σχετικά) 6 και πολύ καλές συνθήκες. Τα ΠΕΚ γίνονται στο Ηράκλειο αν θες κάτι άλλο στείλε μήνυμα στο ivozima@in.gr

Αποσυνδεδεμένος sylvia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 15, 2008, 10:20:13 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους..

Είμαι και εγώ για Λασίθι...έχω πάρει πολλές το γραφείο και έχω μιλησει με πολλούς.....μου είπαν ΟΛΟΙ οτι τα πεκ θα γίνουν Λασίθι, μάλλον Άγιο, έτσι λέει είχαν γίνει και πέρσι...ρωτάω συχνά να το επιβεβαιώσω γιατί εδώ μέσα όλοι λένε οτι γίνονται Ηράκλειο αλλά απο το γραφείο δε μου το είπαν ποτέ...

Επίσης ρώτησα αν υπάρχει συγκεκριμένη ημερομηνία να παρουσιαστούμε όπως έχουν βγάλει άλλα γραφεία αλλά μου είπαν οτι αυτό είναι παράνομο...έχουμε λέει το δικαίωμα να παρουσιαστούμε απο 21-25 , αλλά καλύτερα 21 για μας για να τρέχει ο μισθός.....μόλις παρουσιαστούν όλοι μου είπαν οτιι θα βγάλουν τις τοποθετήσεις....

Αυτές ήταν οι πληροφορίες οι επίσημες.....τώρα τι ακριβώς θα γίνει.....;;;;

Αποσυνδεδεμένος Lechuck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Με Κατέλη υπουργό Παιδείας, κα Βας Βας Πρωθυπουργό
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 16, 2008, 12:18:45 πμ »
Β
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2010, 10:13:37 πμ από Lechuck »

Αποσυνδεδεμένος bugleboy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 16, 2008, 08:11:28 μμ »
Στο Λασίθι η αρχική επιμόρφωση διοργανώνεται από το Πεκ ηρακλείου και πραγματοποιείται στον Άγιο αν υπάρχει κοινό (αν είναι πολλοί δηλαδή οι νεοδιόριστοι ή αυτοί που οφείλουν να παρακολουθήσουν). Επομένως εξαρτάται από το πόσοι νέοι φυσικοί ή νέοι φιλόλογοι ή νέοι μαθηματικοί θα υπάρχουν στην καινούρια φουρνιά για το αν τα σεμινάρια θα γίνουν στο Ηράκλειο ή στον Άγιο.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 15, 2009, 06:50:59 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Επειδή διορίστηκα στην περιοχή Λασιθίου Β', που περιλαμβάνει τα σχολεία της Ιεράπετρας, Μακρύ Γιαλού και Κουτσουρά, αν ξέρετε πληροφορίες είναι πολύ ευπρόσδεκτες. Ξέρετε, σχετικά με ενοίκια, με τα σχολεία, τους ανθρώπους, την ποιότητα και τον τρόπο ζωής. Κάθε πληροφορία πολύτιμη. Ευχαριστώ! :)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 16, 2009, 12:02:58 πμ »
Συνάδελφε, πολλά συγχαρητήρια !!!  :) Δυστυχώς για Λασίθι δεν ξέρω τίποτα, έχω πολλά χρόνια να πάω. Αν ήταν για Χανιά, κάτι γινόταν... ;)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Λασίθι
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 16, 2009, 12:20:06 πμ »
Συνάδελφε, πολλά συγχαρητήρια !!!  :) Δυστυχώς για Λασίθι δεν ξέρω τίποτα, έχω πολλά χρόνια να πάω. Αν ήταν για Χανιά, κάτι γινόταν... ;)
Εσύ έχεις χρόνια να πας. Αμ, εγώ που δεν έχω πάει ποτέ μου στην Κρήτη  :-[ :-[ :-[

Ευχαριστώ για τις ευχές και εύχομαι σύντομα και στα δικά σου. :D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 791
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 604
Σύνολο: 618

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.