*

Αποστολέας Θέμα: Οριστικά φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 5109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Animus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • είμαστε ακόμα ζωντανοί!!!
    • Προφίλ
Οριστικά φιλολόγων
« στις: Αύγουστος 14, 2007, 08:47:43 μμ »
pariel ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Γνωρίζω για τους πίνακες αυτούς. Απλά ήθελα να μάθω αν έχει ανακοινωθεί κάπου ο αριθμός αυτών που θα διοριστούν από κάθε πίνακα. Πάντως ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οριστικά φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:24:42 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Οριστικά φιλολόγων
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 14, 2007, 08:57:49 μμ »
Το 30μηνο τελείωσε φέτος. Για την επόμενη χρονιά θα μείνουν 420 από ΑΣΕΠ (το 60%), άρα θα διοριστούν 280 από τον πίνακα διορισμών, για να καλυφθεί το 40%. Συνολικά, δηλαδή, το 2008-09 θα γίνουν 700 διορισμοί, εκτός αν προκύψει καμιά νέα ρύθμιση τύπου 30μήνου.

Αποσυνδεδεμένος Animus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • είμαστε ακόμα ζωντανοί!!!
    • Προφίλ
Απ: Οριστικά φιλολόγων
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 14, 2007, 09:02:20 μμ »
Ευχαριστώ ioanna89. Ο αριθμός του 40% δηλαδή προκύπτει από τον αριθμό των επιτυχόντων του ασεπ. Ο αριθμός των 30μηνητων που διορίζονται πώς προκύπτει; Υπάρχει κάποιο ποσοστό για αυτούς; (εκτός από φέτος που τελείωσε)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Οριστικά φιλολόγων
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 14, 2007, 09:11:47 μμ »
Animus, το 30μηνο ήταν ειδική ρύθμιση για όσους είχαν συμπληρώσει 30 μήνες προϋπηρεσία μέχρι τις 30/6/2004. Σύμφωνα με τη ρύθμιση, αυτοί έπρεπε να διοριστούν εξτρά (επιπλέον του 60-40) σε τρεις "δόσεις" (χρονιές). Σε ορισμένους κλάδους (και στους φιλολόγους) σχεδόν όλοι οι 30μηνίτες διορίστηκαν από την πρώτη χρονιά (2005) μέσω του 40%, αλλά το υπουργείο μετέφερε τις θέσεις που αντιστοιχούσαν στο 30μηνο στον πίνακα του 40% για τις επόμενες δύο χρονιές (2006 και 2007), και έτσι πέρσι και φέτος διορίστηκαν περισσότεροι από τον πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οριστικά φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:24:42 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Οριστικά φιλολόγων
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 16, 2007, 01:44:38 μμ »
http://www.asep.gr/10P_2006/ORIST/PE02/dior_pe02_orist.xls
Περιμένουμε την εγκύκλιο

Αποσυνδεδεμένος sisses

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή τελικά είναι ωραία!!!- ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Οριστικά φιλολόγων
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 17, 2007, 01:53:46 μμ »
Καλό μεσημέρι συνάδελφοι!
Θα ήθελα να ρωτήσω πότε περίπου θα βγουν οι ανανεωμένοι πίνακες αναπληρωτών με τα μόρια του ΑΣΕΠ 2006 από το ΥΠΕΠΘ. Λογικά σύντομα δεν πρέπει να γίνει αυτό, αφού βγήκαν και τα οριστικά του κάδου μας;
Όποιος γνωρίζει κάτι ας μου απαντήσει .

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Οριστικά φιλολόγων
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 17, 2007, 02:16:40 μμ »
Sisses, εφόσον η προθεσμία υποβολής αίτησης διορισμού για τους διοριστέους του ΑΣΕΠ λήγει στις 23 , θα πρέπει λογικά να ανανεωθεί μετά την ημερομηνία αυτή. Νομίζω  πως μερικοί της πρώτης "φουρνιάς" των διοριστέων δεν  θα υποβάλλουν εφέτος αίτηση  και θα καθυστερήσουν λίγο  την ανανέωση του πίνακα .Τις προηγούμενες χρονιές πάντως τον ανακοίνωναν τέλος Αυγούστου με αρχεές Σεπτέμβρη. Άλλο πρέπει να μας ανησυχεί τώρα: οι εκλογές έχουν προκηρυχθεί για τις 16 Σεπτέμβρη και δεν γνωρίζω κατά πόσο θα επιδράσει θετικά ή αρνητικά στην πρόσληψη των αναπληρωτών ή ωρομισθίων . Άκουσα οτι θα "παγώσουν" όλες οι προσλήψεις δεν ξέρω όμως αν αφορά και στους εκπαιδευτικούς.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Οριστικά φιλολόγων
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 17, 2007, 02:26:50 μμ »
Sisses, εφόσον η προθεσμία υποβολής αίτησης διορισμού για τους διοριστέους του ΑΣΕΠ λήγει στις 23 , θα πρέπει λογικά να ανανεωθεί μετά την ημερομηνία αυτή. Νομίζω  πως μερικοί της πρώτης "φουρνιάς" των διοριστέων δεν  θα υποβάλλουν εφέτος αίτηση  και θα καθυστερήσουν λίγο  την ανανέωση του πίνακα .Τις προηγούμενες χρονιές πάντως τον ανακοίνωναν τέλος Αυγούστου με αρχεές Σεπτέμβρη. Άλλο πρέπει να μας ανησυχεί τώρα: οι εκλογές έχουν προκηρυχθεί για τις 16 Σεπτέμβρη και δεν γνωρίζω κατά πόσο θα επιδράσει θετικά ή αρνητικά στην πρόσληψη των αναπληρωτών ή ωρομισθίων . Άκουσα οτι θα "παγώσουν" όλες οι προσλήψεις δεν ξέρω όμως αν αφορά και στους εκπαιδευτικούς.
Στο Υπουργείο που πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι λόγω εκλογών δε θα διοριστούμε εμείς οι φιλόλογοι πριν τις 17 Σεπτεμβρίου, γιατί όλα αναστέλλονται μετά την προκήρυξη εκλογών, εκτός κι αν τελευταία στιγμή υπάρξει ειδίκή ρύθμιση. Αν γίνει αυτο θα πρέπει να περιμένετε, δυστυχώς πολύ....Σκεφτείτε να μη βγει κυβέρνηση αυτοδύναμη στις 16 Σεπτεμβρίου..Τότε πάμε σε νέες εκλογές και σε νέες αναβολές...

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Οριστικά φιλολόγων
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 17, 2007, 02:40:15 μμ »
Δε θα ρισκάρουν , νομίζω Pariel ,την πίεση  του κόσμου και ειδικά των ΜΜΕ.Αλλωστε θα δεις σε μερικές ημέρες θα βγουν οι κάθε είδους παρατρεχάμενοι και οι διάφορες πανελλήνιες ενώσεις εκπαιδευτικών  να φωνάζουν για τις προσλήψεις , τα "πολλά" κενά(που υπάρχουν) , τις χαμένες ώρες και τα τοιαύτα. Προβλέπω μεγάλο πανηγύρι γύρω απο το θέμα που θα τύχει  μεγάλης κομματικής εκμετάλλευσης απο τους μεν και τους δε.Ευτυχώς όμως που έχουμε λίγη κρίση και βλέπουμε ;)

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Οριστικά φιλολόγων
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 17, 2007, 02:47:53 μμ »
Άκουσον , άκουσον : 2100 αναπληρωτές δάσκαλοι και νηπιαγωγοί + 480 μόνιμοι νηπιαγωγοί (www.naftemboriki.gr Αυτό δεν έχει ξαναγίνει ρε παιδιά, ειδικά τόσο νωρίς. Μακάρι να γίνει και με τους φιλολόγους κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Οριστικά φιλολόγων
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 17, 2007, 02:48:23 μμ »
Δε θα ρισκάρουν , νομίζω Pariel ,την πίεση  του κόσμου και ειδικά των ΜΜΕ.Αλλωστε θα δεις σε μερικές ημέρες θα βγουν οι κάθε είδους παρατρεχάμενοι και οι διάφορες πανελλήνιες ενώσεις εκπαιδευτικών  να φωνάζουν για τις προσλήψεις , τα "πολλά" κενά(που υπάρχουν) , τις χαμένες ώρες και τα τοιαύτα. Προβλέπω μεγάλο πανηγύρι γύρω απο το θέμα που θα τύχει  μεγάλης κομματικής εκμετάλλευσης απο τους μεν και τους δε.Ευτυχώς όμως που έχουμε λίγη κρίση και βλέπουμε ;)
Μα εδώ υπάρχει νομίζω συνταγματικο θέμα: όταν διαλύεται η βουλή δε γίνονται προσλήψεις. Μακάρι όμως να υπάρξει αυτό το παραθυράκι κι αυτή η ειδική ρύθμιση. Οι νηπιαγωγοί σστις 10 τελείωσαν τις αιτήσεις κα σε λίγη ώρα ανακοινώνονται τοι τοποθετήσεις

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Οριστικά φιλολόγων
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 17, 2007, 02:55:08 μμ »
Pariel , νομίζω πως εμείς οι εκπαιδευτικοί δεν υπαγόμαστε στην αναστολή των προσλήψεων.Δε μπορώ να παραπέμψω κάπου αλλά  στο παρελθόν είχα αυτή την πληροφόρηση  και τη μεταφέρω. Αδυνατώ πάντως να πιστέψω πως ειδικά οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ  δεν θα ΄ναι εγκαίρως στα σχολεία γιατην έναρξη της χρονιάς. Το αποκλείω κατηγορηματικά.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Οριστικά φιλολόγων
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 17, 2007, 03:01:16 μμ »
Pariel , νομίζω πως εμείς οι εκπαιδευτικοί δεν υπαγόμαστε στην αναστολή των προσλήψεων.Δε μπορώ να παραπέμψω κάπου αλλά  στο παρελθόν είχα αυτή την πληροφόρηση  και τη μεταφέρω. Αδυνατώ πάντως να πιστέψω πως ειδικά οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ  δεν θα ΄ναι εγκαίρως στα σχολεία γιατην έναρξη της χρονιάς. Το αποκλείω κατηγορηματικά.
Μακάρι. Αυτό ευχόμαστε όλοι. Εμένα από το Υπουργείο η κοπέλα μου το απέκλεισε. Μίλησα τώρα και με το το alfavita. Δεν ήξεραν τίποτε: Θα αναδείξουν το θέμα μου είπαν. Πάντως αν διαβάσατε τα μηνύματα στο "βγήκε η εγκύκλιος" μια νηπιαγωγός είπε ότι της τηλεφώνησαν από το υπουργείο να καταθέσουν τις αιτήσεις τους ως τις 10 το πρωί και όχι ως τη δευτέρα που κανονικά έληγε η προθεσμία για να μην ύπάρξει πρόβλημα. Δεν είναι περίεργο ότι στις 10 το πρωί τελείωσαν οι αιτήσεις και από ώρα σε ώρα ανακοινώνονται τα ονόματα των διοριστέων μαζί με 2.000 αναπληρωτές δασκάλους και νηπιαγωγούς. Αν δε διοριστούν οι φιλόλογοι πώς θα γίνουν προσλήψεις αναπληρωτών στον κλάδο μας;

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Οριστικά φιλολόγων
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 17, 2007, 03:43:14 μμ »
 Τελικά δημιουργήθηκε εμπλοκή, πάγωσαν οι διορισμοί: htttp://www.alfavita.gr/anakoinoseis/anak20070817fq.php
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2007, 01:19:50 μμ από rica »
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.