*

Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012  (Αναγνώστηκε 57433 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #924 στις: Ιούνιος 13, 2012, 04:53:39 μμ »
Καθήστε ρε παιδιά ρωτάω γιατί δεν ξέρω. Πάω στο δικηγόρο και έχω τα χαρτόσημα, την μετάφραση έτοιμη και φωτοαντίγραφα. Δηλαδή δεν τον πληρώνω τίποτα;;

Eπίσης για να κάνω την μετάφραση, την γράφω σε ένα απλό word. Χρειάζεται να έχει το ίδιο σχέδιο με το πρωτότυπο πτυχίο;; Δηλαδή αν στο πρωτότυπο υπάρχει ένα πινακάκι με βαθμούς, πρέπει και εγώ να βάλω πινακάκι στη μετάφραση ή μπορεί να είναι και πιο ελέυθερη;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:06:47 »

Αποσυνδεδεμένος iosifina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #925 στις: Ιούνιος 13, 2012, 04:54:57 μμ »
Εμένα για το proficiency μου πήρε 30 ευρώ! Και για το ecdl ακόμα χειρότερα!!!Μου επικύρωσε και τα δύο πτυχία του ECDL.........και το εφ όρου ζωής και το ανανεώσημο γιατί δεν γνώριζε λέει πιο απο τα δύο χρειάζεται για την αίτηση .οοοοοότι να ναι. Νιώθω εξαπατημένη !!! Άσε που με έστειλε να τα βγάλω εγώ φωτοτυπία γιατί λέει χάλασε το φωτοτυπικό του!!! :o

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #926 στις: Ιούνιος 14, 2012, 01:22:31 πμ »
Στα αλήθεια αναρωτηθήκατε γιατί δίνει ο καθένας μας από 50 ευρώ όταν κάνει αίτηση στο ΕΠΠΑΙK;;

Ψάχνοντας λίγο το θέμα κατέληξα σε μια ωραία απόφαση του ΔΙΑΥΓΕΙΑ. Προέρχεται από την ΑΣΠΑΙΤΕ.
Αριθμός εγγράφου: ΑΔΑ: 456Τ46Ψ8ΧΙ-Ρ0Ρ (μπορείτε να δείτε το έγγραφο στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ) ή αλλιώς

http://et.diavgeia.gov.gr/f/all/ada/456%CE%A446%CE%A88%CE%A7%CE%99-%CE%A10%CE%A1

Σε αυτό το έγγραφο αναφέρεται λεπτομερώς η καταβολή ποσών σε κάθε μέλος επιτροπής προκειμένου να στεφθεί με επιτυχία η όλη διαδικασία αξιολόγησης. Ε είπα και εγώ πόσοι άνθρωποι θα είναι και αυτοί;; 3,5, 10, σιγά για τι ποσό πληρωμής

Ούτε λίγο,ούτε πολύ τα χρήματα σε σύνολο που πληρώθηκαν σε όσους συμμετείχαν στο έργο αξιολόγησης πέρυσι το 2011 ανέρχονται στο ποσό προ φόρου......των........

134.016 ευρώ !!!!

Ένα έχω να πω: εννοείται ότι με το 50ρικο περισέυουν και χρήματα να διατεθούν και για άλλες λειτουργίες της σχολής.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το ποσό, ούτε το γεγονός ότι συμμετέχουν πολλοί άνθρωποι ακόμα και καθηγητές, προκειμένου να ολκληρωθεί η αξιολόγηση. Σίγουρα η συμμετοχή καθηγητών και πολλών εξειδικευμένων ατόμων, δίνει ένα κύρος και ασφάλεια στις διαδικασίες επιλογής.
ΕΠΟΜΕΝΩΣ: ΟΥΕ ΚΑΙ ΑΛΛΙΜΟΝΟ ΑΝ ακόμα και με πληρωμή ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΟΛΜHΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΣΑΓΑΓΟΥΝ ΒΥΣΜΑΤΑ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΠΛΑΓΙΟ ΤΡΟΠΟ!!!!!!!!!!

Δεν καταγγέλω κανέναν, απλά πολλά είχαν ακουστεί τουλάχιστον παλιά!!!!!!
Ελπίζω τουλάχιστον να ισχύει η αξιοκρατία εδώ και καιρό, που έτσι θέλω να πιστεύω, μιας και η σχολή δείχνει μια τάση αναβάθμισης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2012, 02:00:30 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος iosifina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #927 στις: Ιούνιος 14, 2012, 07:53:48 πμ »
Σήμερα επικύρωσα το  ECDL Core σε δικηγόρο πριν το επικυρώσω στα ΚΕΠ για να το προσκομίσω με τα άλλα δικαιολογητικά στον ΕΠΠΑΙΚ όταν βγει η προκύρηξη.Χρειαζόταν ??? Η περσινή προκύρηξη δεν έλεγε με σαφήνεια πώς επικυρώνεται (έγραφε ''από τις αρμόδιες αρχές'' ). Γνωρίζει κάποιος αν το proficiency του Michigan (επειδή είναι ξενόγλωσσος τίτλος) χρειάζεται μετάφραση και επικύρωση απο δικηγόρο-μεταφραστή και μετά από το ΚΕΠ? Δεν θέλω να παραπληροφορήσω ή να μπερδέψω κανέναν και γενικώς είναι η πρώτη μου επαφή με τέτοιου είδους αιτήσεις!
το ecdl επειδή είναι από ιδιωτική αρχή και η διαδικασία ήταν αυτή που έκανες ..όσο για το proficiency και αυτο σωστά έπραξες...γιατί όμως περίμενε να βγει η προκύρηξη πρώτα...
Βασικά ο δικηγόρος με μπέρδεψε γιατί δεν ήξερε με σιγουριά να μου πει πιο απο τα δύο(αν έχεις πτυχίο ecdl core μέσα στον φάκελο σου δίνουν δύο πτυχία το ένα γράφει ότι είναι εφ'όρου ζωής και το άλλο ότι κάθε 3 χρόνια πρέπει να ανανεώνεται[αν και όλα τα πιστοποιητκά έχουν πάρει παράταση ανανέωσης μέχρι τις 31/12/2012 διορθώστε με αν κάνω λάθος], και τα 2 έχουν πιστοποίηση από τον οεεκ η διαφορά είναι ότι στο ανανεώσιμο υπάρχει κάτω από την σφραγίδα του οεεκ και μια ακόμη του εσυδ)πιο από τα  δύο καταθέτουμε στην αίτηση του εππαικ ??ή και τα δυο??και αν πρέπει και τα δυο(που μου φαίνεται περίεργο)τα συράπτουμε μαζι???? εγώ έδωσα 10 ευρώ για την επικύρωση του κάθε πιστοποιητικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:06:47 »

Αποσυνδεδεμένος valentino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #928 στις: Ιούνιος 14, 2012, 11:44:00 πμ »
Σήμερα επικύρωσα το  ECDL Core σε δικηγόρο πριν το επικυρώσω στα ΚΕΠ για να το προσκομίσω με τα άλλα δικαιολογητικά στον ΕΠΠΑΙΚ όταν βγει η προκύρηξη.Χρειαζόταν ??? Η περσινή προκύρηξη δεν έλεγε με σαφήνεια πώς επικυρώνεται (έγραφε ''από τις αρμόδιες αρχές'' ). Γνωρίζει κάποιος αν το proficiency του Michigan (επειδή είναι ξενόγλωσσος τίτλος) χρειάζεται μετάφραση και επικύρωση απο δικηγόρο-μεταφραστή και μετά από το ΚΕΠ? Δεν θέλω να παραπληροφορήσω ή να μπερδέψω κανέναν και γενικώς είναι η πρώτη μου επαφή με τέτοιου είδους αιτήσεις!
το ecdl επειδή είναι από ιδιωτική αρχή και η διαδικασία ήταν αυτή που έκανες ..όσο για το proficiency και αυτο σωστά έπραξες...γιατί όμως περίμενε να βγει η προκύρηξη πρώτα...
Βασικά ο δικηγόρος με μπέρδεψε γιατί δεν ήξερε με σιγουριά να μου πει πιο απο τα δύο(αν έχεις πτυχίο ecdl core μέσα στον φάκελο σου δίνουν δύο πτυχία το ένα γράφει ότι είναι εφ'όρου ζωής και το άλλο ότι κάθε 3 χρόνια πρέπει να ανανεώνεται[αν και όλα τα πιστοποιητκά έχουν πάρει παράταση ανανέωσης μέχρι τις 31/12/2012 διορθώστε με αν κάνω λάθος], και τα 2 έχουν πιστοποίηση από τον οεεκ η διαφορά είναι ότι στο ανανεώσιμο υπάρχει κάτω από την σφραγίδα του οεεκ και μια ακόμη του εσυδ)πιο από τα  δύο καταθέτουμε στην αίτηση του εππαικ ??ή και τα δυο??και αν πρέπει και τα δυο(που μου φαίνεται περίεργο)τα συράπτουμε μαζι???? εγώ έδωσα 10 ευρώ για την επικύρωση του κάθε πιστοποιητικού
δώσε αυτό και με τις δύο σφραγίδες(οεεκ,εσυδ)..μη στείλεις και τα δύο μπορεί να στα ακυρώσουν...ΑΝΤΕ ρε πότε θα βγει...???????

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #929 στις: Ιούνιος 14, 2012, 11:59:36 πμ »
εγώ έχω τις 7 ενότητες και έχει διάφοα σηματάκια κάτω και του ΕΣΥΔ και μια χαρά το επικύρωσα σε δικηγόρο. Μου το έβγαλε φωτοτυπιία και έβαλε το χαρτόσημο και τώρα μπορώ και το επικυρώνω σε ΚΕΠ.
Μάλλον ο δικηγόρος που πήγες δεν ήξερε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2012, 01:33:32 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος pote tha kanei ksasteria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #930 στις: Ιούνιος 14, 2012, 12:16:52 μμ »
Μπορεί κάποιος που να γνωρίζει να μου απαντήσει αν το ΕΠΠΑΙΚ θεωρείται μετεκπαίδευση ή όχι;; Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος kxrysa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #931 στις: Ιούνιος 14, 2012, 01:19:15 μμ »
Μπορεί κάποιος που να γνωρίζει να μου απαντήσει αν το ΕΠΠΑΙΚ θεωρείται μετεκπαίδευση ή όχι;; Ευχαριστώ πολύ
Επιμόρφωση στα παιδαγωγικά είναι. Μετεκπαίδευση κάνεις στο βασικό τίτλο σποδών πχ μεταπτυχιακό, σεμινάρια, stage κτλ
Αγάπα αυτό που έχεις τώρα που είναι κοντά σου πριν σε διδάξει η ζωή να το αγαπήσεις όταν θα είναι μακρυά σου....

Αποσυνδεδεμένος iosifina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #932 στις: Ιούνιος 14, 2012, 03:28:38 μμ »
εγώ έχω τις 7 ενότητες και έχει διάφοα σηματάκια κάτω και του ΕΣΥΔ και μια χαρά το επικύρωσα σε δικηγόρο. Μου το έβγαλε φωτοτυπιία και έβαλε το χαρτόσημο και τώρα μπορώ και το επικυρώνω σε ΚΕΠ.
Μάλλον ο δικηγόρος που πήγες δεν ήξερε
ναι ναι ναι κ γω αυτό με τις 7 ενότητες έχω πάρει. Δεν θύμάσαι που μεσα στον φάκελο είχε 2 πτυχία?αυτό με την σφραγιδα του εσυδ είναι το ανανεώσιμο.το άλλο τι το έκανες?

Αποσυνδεδεμένος valentino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #933 στις: Ιούνιος 18, 2012, 12:57:32 μμ »
παιδιά μια απορία...!το proficiency το επικυρώνουμε και το μεταφράζουμε σε δικηγόρο και μετά στα κεπ?δηλαδη στέλνουμε στην ασπαιτε αυτό από τον δικηγόρο ή από το κεπ? :) :) :) :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2012, 01:25:01 μμ από valentino »

Αποσυνδεδεμένος MOFO33

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #934 στις: Ιούνιος 20, 2012, 12:11:01 πμ »
Το Proficiency το μεταφράζεις (σε μεταφραστή εννοείται εκτός αν ο ίδιος είσαι μεταφραστής) και κατόπιν το πας σ'έναν δικηγόρο για να το περάσει από επιτροπή (τυπικά), να επικυρώσει και να επισημάνει με όλη τη σφραγίδα και το χαρτόσημο ότι το πτυχίο είναι γνήσιο. Έπειτα, χρησιμοποιείς αυτό το χαρτί (με τα χαρτόσημα και λοιπές σφραγίδες υπογραφές) ως γνήσιο για να το επικυρώνεις στα ΚΕΠ.

Σχετικά με κάτι που είδα για phd κι ότι τζάμπα το κάνω κλπ. Είναι ντροπή να ξεκινάει κάποιος phd μόνο και μόνο για τον τίτλο του διδάκτορα, αν δεν γουστάρει πραγματικά το αντικείμενο με το οποίο ασχολείται η διατριβή του! Πραγματικά ντράπηκα για τα άτομα που έχουν τέτοια νοοτροπία! Στο phd αφιερώνεις πάρα πολύ μεγάλο χρόνο από τη ζωή σου (κατά τη διάρκειά του) και ουσιαστικά επενδύεις σ'αυτό! Αν είναι να το κάνεις "στο χαλαρό" και όχι πολλά πολλά τότε καλύτερα να μη το κάνεις!

Αποσυνδεδεμένος ANASTASIA_PE20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #935 στις: Ιούνιος 20, 2012, 12:20:04 πμ »
 :oοποιος γνωρίζει........ :o
εχω το IELTS  στα αγγλικά , πανω γραφει οτι ισχύει για διετια αλλα στην περσινη προκύρηξη δεν αναφερει κατι σχετικό.
Στο βρετανικο  ειπαν οτι δεν υπαρχει πρόβλημα και οτι στο δημοσιο συνήθως δεν κοιτανε τα 2 χρονια..... εχουν περασει 3 χρονια απο τοτε που το εχω. να το βάλω? ή θα με ακυρωσουν ? :-X

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #936 στις: Ιούνιος 20, 2012, 10:42:46 πμ »
Εδώ ο άλλος ξεκινάει PhD για να μπει ΑΣΠΑΙΤΕ, τι να λέμε τώρα. Το αν κάποιον του αρέσει το Phd είναι δικό του πρόβλημα, το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχουν πάντως τα ΑΕΙ που δίνουν διδακτορικά αβέρτα. Υποθέτω εκεί βρίσκεται το πρόβλημα, διότι αυτομάτως υποβαθμίζεται και η ποιότητα των διδακτορικών. Υπάρχει μία πλέον έντονη αμφιβολία κάτα πόσο όλα αυτά τα διδακτορικά είναι πραγματικά αξιοίπιστα και αν έχουν πραγματικά βοηθήσει κάπου,

Όσο αφορά το ΙELTS o περσινός Κ.Α.Υ. δεν ανέφερε κάτι ότι ισχύει για μια διετία ή τριετία. Το θέμα είναι ότι από την στιγμή που αναφέρει το εν λόγω πιστοποιητικό ότι ισχύει για μια διετία, είναι σαν να αυτοαναιρεί ο ίδιος φορέας το πιστοποιητικό που εξέδωσε. Βέβαια επειδή η Κ.Α.Υ. επειδή δεν αναφέρει κάτι τέτοιο ίσως να μην έχεις πρόβλημα. Βάλτο και βλέπεις.

Αποσυνδεδεμένος valentino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2011-2012
« Απάντηση #937 στις: Ιούνιος 20, 2012, 11:42:32 πμ »
Το Proficiency το μεταφράζεις (σε μεταφραστή εννοείται εκτός αν ο ίδιος είσαι μεταφραστής) και κατόπιν το πας σ'έναν δικηγόρο για να το περάσει από επιτροπή (τυπικά), να επικυρώσει και να επισημάνει με όλη τη σφραγίδα και το χαρτόσημο ότι το πτυχίο είναι γνήσιο. Έπειτα, χρησιμοποιείς αυτό το χαρτί (με τα χαρτόσημα και λοιπές σφραγίδες υπογραφές) ως γνήσιο για να το επικυρώνεις στα ΚΕΠ.

Σχετικά με κάτι που είδα για phd κι ότι τζάμπα το κάνω κλπ. Είναι ντροπή να ξεκινάει κάποιος phd μόνο και μόνο για τον τίτλο του διδάκτορα, αν δεν γουστάρει πραγματικά το αντικείμενο με το οποίο ασχολείται η διατριβή του! Πραγματικά ντράπηκα για τα άτομα που έχουν τέτοια νοοτροπία! Στο phd αφιερώνεις πάρα πολύ μεγάλο χρόνο από τη ζωή σου (κατά τη διάρκειά του) και ουσιαστικά επενδύεις σ'αυτό! Αν είναι να το κάνεις "στο χαλαρό" και όχι πολλά πολλά τότε καλύτερα να μη το κάνεις!
εμένα μου το μετάφρασε και το επικύρωσε ο δικηγόρος...λάθος?δε το πήγα σε μεταφραστή...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161419
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.