*

Αποστολέας Θέμα: Ειδικοί Παιδαγωγοί - Μαθήματα κατ' οίκον  (Αναγνώστηκε 16041 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Ειδικοί Παιδαγωγοί - Μαθήματα κατ' οίκον
« στις: Νοέμβριος 26, 2012, 09:22:26 πμ »
ερωτηση: ειμαι ειδικη παιδαγωγος και μητερα μου προτεινε να κανω μαθημα στην κορη της στην Β δημοτικου ,που εχει μαθησιακες δυσκολιες  . Ποσο νομιζετε οτι εκτιμαται αυτου του ειδους το ιδιαιτερο, με δεδομενο οτι  οι ειδικοι παιδαγωγοι παιρνουν 30 ευρω την ωρα ..[καθαρη 40-45 ''].
καθε αποψη καλοδεχουμενη...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2012, 12:25:00 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: pd
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:31:18 »

Αποσυνδεδεμένος non-stop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
  • hellooooo!!!
    • Προφίλ
Απ: pd
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 09:45:22 πμ »
Θεωρώ ότι βάσει της κρίσης που επικρατεί τα λεφτά αυτά είναι πολλά...

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: pd
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 11:44:44 πμ »
ΚΑΙ ποια τιμη σου φαινεται λογικη?εγω ειπα τι ισχυει στην αγορα  και οχι τι θα παρω .

Αποσυνδεδεμένος non-stop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
  • hellooooo!!!
    • Προφίλ
Απ: pd
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 12:19:25 μμ »
Δεν ξέρω, ούτε και ξέρω τι ακριβώς ζητάνε στην ειδική αγωγή... απλά εγώ ζήτησα 15 ευρώ για προετοιμασία πανελληνιων και μου είπανε μερικοί γονείς ότι είναι πολλά. Με αυτή τη λογική σου είπα ότι τα 30 μου φαίνονται πολλά. Καλύτερα να απαντήσει κάποιος που ξέρει τον κλάδο σου. Πάντως σου εύχομαι να πετύχεις ό,τι καλύτερο ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδικοί Παιδαγωγοί - Μαθήματα κατ' οίκον
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:31:18 »

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί Παιδαγωγοί - Μαθήματα κατ' οίκον
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 12:54:16 μμ »
να μην δεχθεις με λιγοτερα, στο κατω κατω σε πανεπιστημιο θελουν να περασουν..αντε γιατι τα εχουμε ισοπεδωσει ολα μου φαινεται με αυτη την απαξιωση της γνωσης ...

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί Παιδαγωγοί - Μαθήματα κατ' οίκον
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 01:02:42 μμ »
να μην δεχθεις με λιγοτερα, στο κατω κατω σε πανεπιστημιο θελουν να περασουν..αντε γιατι τα εχουμε ισοπεδωσει ολα μου φαινεται με αυτη την απαξιωση της γνωσης ...


Μου φαίνεται ότι δεν έχεις μεγάλη τριβή με το θέμα των ιδιαιτέρων ή είσαι αρκετά τυχερή και δεν σου έτυχαν ή δεν άκουσες για την εξέλιξη που παρατηρείται στο χώρο!
Όσοι είναι χρόνια στο χώρο...αναγνωρίζουν ότι η πλειοψηφία των γονιών κάνει παζάρια... Σίγουρα οφείλουμε να κρατήσουμε ένα επίπεδο και  είναι κατακριτέες τιμές της τάξης 5/8/10 ευρώ την ώρα, καθώς και νοοτροπίες ''τα κάνω όλα και συμφέρει''... Η απαξίωση δεν είναι μόνο εκεί...Είναι ότι για νύχια, μαλλιά , κτλ. τα δίνουν τα χρήματα αρκετοί γονείς... για την γνώση όμως των παιδιών τους... δεν το κάνουν... Πριν 4 χρόνια θυμαμαι όντως τιμές 30 ευρώ για ιδιαίτερο στην ειδική αγωγή.... Τώρα.... οι τιμές τους (τουλάχοστον στην επαρχία που είμαι...έχουν πέσει στα 20 και 15) ....
Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρετικές περιπτώσεις που θα τα δώσουν... Εύχομαι να πετύχεις τέτοιες γιατί θα σου έρθει πολύ απότομα η πραγματικότητα... Το θέμα έχει συζητηθεί αναλυτικά στο παρόν forum και θα μπορούσες να ανατρέξεις σε παλαιότερα θέματα και αναρτησεις για να καταλάβεις λίγο την κατάσταση ...

Και κάτι τελευταίο...στα φροντιστήρια η ώρα μπορεί να είναι 45- 50 λελπτά. Στα ιδιαίτερα νομίζω μία ώρα θεωρείται 60 λεπτά.
Καλή συνέχεια εύχομαι
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2012, 01:06:07 μμ από Kallipateira »

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί Παιδαγωγοί - Μαθήματα κατ' οίκον
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 01:21:04 μμ »
ενας εκπαιδευτικος που εχει ειδικευθει στην ΕΑ μπορει να αντιμετωπισει περιπτωσεις οπως η δυσλεξια ,η ελλειματικη προσοχη , η διασπαση προσοχης.Εχεις κανει μαθημα με παιδι που εχει διασπαση προσοχης ..? αλλιως δεν μπορεις να καταλαβεις τι εννοω ...σε μια τετοια περιπτωση λαμβανουμε υποψη οτι πρεπει να φερουμε και αποτελεσμα..δηλ. το παιδι να αποδιδει στην ταξη ,πραγμα το οποιο τωρα δεν κανει.. αυτο απαιτει εξειδικευμενο προγραμμα που θα το φτιαξω εγω και θα κανει ΜΟΝΟ για το συγκεκριμενο παιδι και θα εχω την ευθυνη να το αλλαζω οποτε κρινω για να υπαρχει αποτελεσμα..ΓΙΑ να εφαρμοζω  αυτη τη γνωση εγω ,εχω δωσει χρηματα και αλλος που ανελαβε το παιδι με 8 ευρω την ωρα σηκωσε τα χερια ψηλα.
ΜΗΝ τα ισοπεδωνουμε ολα ..ειναι ενα ελευθερο επαγγελμα  και διεπεται απο την αρχη του ανταγωνισμου..

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί Παιδαγωγοί - Μαθήματα κατ' οίκον
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 02:10:48 μμ »
30e είναι σε θέση να ζητήσει ο Ειδικός Παιδαγωγός που έχει κατάρτιση, μεταπτυχιακές σπουδές, επιτυχημένη επαγγελματική εμπειρία άνω της 3ετίας με παιδιά με ΜΔ, διαθέτει μπλοκ παροχής υπηρεσιών και δύναται να εκτιμήσει κατάλληλα την οικονομική κατάσταση της οικογένειας. Οι υπόλοιποι που τα ζητούν έχουν απλά θράσος.
 :)

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί Παιδαγωγοί - Μαθήματα κατ' οίκον
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 02:17:50 μμ »
ενας εκπαιδευτικος που εχει ειδικευθει στην ΕΑ μπορει να αντιμετωπισει περιπτωσεις οπως η δυσλεξια ,η ελλειματικη προσοχη , η διασπαση προσοχης.Εχεις κανει μαθημα με παιδι που εχει διασπαση προσοχης ..? αλλιως δεν μπορεις να καταλαβεις τι εννοω ...σε μια τετοια περιπτωση λαμβανουμε υποψη οτι πρεπει να φερουμε και αποτελεσμα..δηλ. το παιδι να αποδιδει στην ταξη ,πραγμα το οποιο τωρα δεν κανει.. αυτο απαιτει εξειδικευμενο προγραμμα που θα το φτιαξω εγω και θα κανει ΜΟΝΟ για το συγκεκριμενο παιδι και θα εχω την ευθυνη να το αλλαζω οποτε κρινω για να υπαρχει αποτελεσμα..ΓΙΑ να εφαρμοζω  αυτη τη γνωση εγω ,εχω δωσει χρηματα και αλλος που ανελαβε το παιδι με 8 ευρω την ωρα σηκωσε τα χερια ψηλα.
ΜΗΝ τα ισοπεδωνουμε ολα ..ειναι ενα ελευθερο επαγγελμα  και διεπεται απο την αρχη του ανταγωνισμου..

Είναι γνωστά ΟΛΑ τα παραπάνω...και συμφωνώ απόλυτα... Το επάγγελμα είναι όντως ελεύθερο...μην ξεχνάμε ότι τις περισσότερες φορές αποδείξεις δεν κόβονται και οι γονείς τελευταία το ζητάνε κι αυτό.....ή έχω ακούσει περιπτώσεις που ζήτησαν έκπτωση λόγω μη απόδοσης φόρου...αποδείξεων κτλ.
Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να ισοπεδώνονται όλα...σε ποιον αρέσει η απαξίωση του επαγγελμάτος, του κόπου του, των σπουδών, των γνώσεων του... Η προσέγγιση ''έχω δώσει χρήματα'' είναι πραγματικότητα αν και στο δικό μου αξιακό κώδικα το μεταφράζω ''έχω κοπιάσει, έχω αφιερώσει πολύτιμο χρόνο, έχω κάνει θυσίες για να κατακτήσω αυτή τη γνώση και να μπορώ να τη μεταφέρω'' . Όλοι το έχουμε κάνει αυτό...αλλά δυστυχώς οι εποχές αλλάζουν... Σίγουρα αξιόλογες περιπτώσεις  και γονείς που μας εκτιμούν ευτυχώς ακόμα υπάρχουν! Πρέπει να κρατηθεί ένα επίπεδο και συμφωνώ σε αυτό...
Απλά ενημέρωσα λίγο για την κατάσταση γιατί εσύ ζήτησες πληροφορίες και αυτό το καθαρή ώρα 40-45'' λεπτά και 30 ευρώ πιστεύω ότι πολύ λίγοι γονείς ακόμα το κάνουν... Αν η περίπτωση είναι τέτοια που το αντέχει οικονομικά καλά θα το κάνεις.
Γνωρίζω περιπτώσεις ειδικών παιδαγωγών που παίρνουν 20 ευρώ σε 60 λεπτά σε μεγάλες τάξεις. Επίσης άλλων που παίρνουν 25. Αυτοί μέχρι πριν 2 χρόνια έπαιρναν 30-35...Στους γονείς ακόμα και τα 25 πολλά τους φαίνονται και ζητούν μειώσεις.

Ο καθένας φυσικά τιμολογεί διαφορετικά τη δουλειά του ....με βάση γνώσεις, ανάγκες και φυσικά τον κόσμο που συναναστρέφεται...
Εσύ ζήτησες πληροφορίες και εγώ απλά έκανα μία περιγραφή της κατάστασης ''εκ των έσω''.
 Καλή συνέχεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2012, 10:31:13 μμ από Kallipateira »

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί Παιδαγωγοί - Μαθήματα κατ' οίκον
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 02:18:51 μμ »
30e είναι σε θέση να ζητήσει ο Ειδικός Παιδαγωγός που έχει κατάρτιση, μεταπτυχιακές σπουδές, επιτυχημένη επαγγελματική εμπειρία άνω της 3ετίας με παιδιά με ΜΔ, διαθέτει μπλοκ παροχής υπηρεσιών και δύναται να εκτιμήσει κατάλληλα την οικονομική κατάσταση της οικογένειας. Οι υπόλοιποι που τα ζητούν έχουν απλά θράσος.
 :)

 ;) Όντως....τα 30 ευρώ έχουν και ένα ''πακέτο'' πίσω τους...

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί Παιδαγωγοί - Μαθήματα κατ' οίκον
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 02:49:43 μμ »
AYTA GALE2012 ισχυουν για το δημοσιο και το διορισμο σου...τα 3ετιας και λοιπα συναφη....στο ελευθερο επαγγελμα  δεν ισχυουν.. ο καθεις κρινεται απο τα αποτελεσματα της δουλειας  ;)του

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί Παιδαγωγοί - Μαθήματα κατ' οίκον
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 07:37:47 μμ »
AYTA GALE2012 ισχυουν για το δημοσιο και το διορισμο σου...τα 3ετιας και λοιπα συναφη....στο ελευθερο επαγγελμα  δεν ισχυουν.. ο καθεις κρινεται απο τα αποτελεσματα της δουλειας  ;)του

Έχω την εντύπωση ότι η τριετής εμπειρία, ακόμα και αν μιλάμε για ένα ελεύθερο επάγγελμα και πόσο μάλιστα στην ειδική αγωγή, είναι απαραίτητη προκειμένου να αποτελέσει έμπρακτη εγγύηση ότι το αποτέλεσμα μιας δουλειάς μιλά από μόνο του. Έχοντας δουλέψει αρκετά τα προηγούμενα χρόνια με αυτή την ομάδα του μαθητικού πληθυσμού, πράγματι σε μένα είχε εφαρμογή αυτή η τριετία. Οι γονείς όταν έρχονταν σε μένα γνώριζαν τα αποτελέσματα της δουλειάς μου και αυτό διαμόρφωνε αυτομάτως και την τιμή που θα τους ζητούσα. Δεν περίμεναν να πειστούν με προφορικές εγγυήσεις ότι θα είμαι αποτελεσματικός στη δουλειά μου.
Στο θέμα που συζητιέται η άποψή μου είναι ότι τα 20 ευρώ παραμένουν μία αξιοπρεπή τιμή πλέον για αρχή. Το ποσό μεταβάλλεται αναλόγως: α) το πλήθος των ωρών που θα κάνεις την εβδομάδα, β) την απόσταση που πρέπει να διανύσεις, βενζίνη και χρόνος που αφιερώνεις, γ) την οικονομική κατάσταση των γονέων (όλοι κάνουν παζάρια, εκτιμάς στο τέλος τους ειλικρινείς και τους αξιόπιστους στην πληρωμή καθώς πέφτουν κάτι πιστόλια ξεγυρισμένα!)
Όσον αφορά την ώρα, αν μιλάμε για μικρές ηλικίες ποτέ περισσότερο από 45λεπτο. 

Να πω βεβαίως ότι τον πήχη το θέτεις πάντα εσύ. Δουλεύεις με αυτά που σε κάνουν εσένα να αισθάνεσαι καλά. Υπάρχουν άνθρωποι που θέσαν ένα ποσό, ήταν αδιαπραγμάτευτοι σε αυτό και πράγματι κατάφεραν και πέτυχαν αυτό που ζητούσαν. Τους θαυμάζω γιατί το "πούλησαν" ωραία και παρά τις όποιες αντιξοότητες τους βγήκε. Είναι λίγοι όμως αυτοί...
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί Παιδαγωγοί - Μαθήματα κατ' οίκον
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 27, 2012, 08:20:16 πμ »
ευχαριστω για την ειλικρινη απαντηση ..σε αυτο το μηκος κυματος σκοπευω και εγω να κινηθω ..καλη συνεχεια..

Αποσυνδεδεμένος mariadrd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί Παιδαγωγοί - Μαθήματα κατ' οίκον
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 06:01:41 μμ »
Σε μια κοινωνια που ο βασικος μισθος εχει πεσει στα 5 κατοσταρικα, που μεγαλο ποσοστο του εργατικου δυναμικου παραμενει ανεργο θεωρω, κρινω και κατακρινω τον εκπαιδευτικο που απαιτει τετοια ποσα. Σε αλλη περιπτωση υπο αλλες συνθηκες μπορεις να απαιτησεις και περισσοτερα χρηματα, αλλα απο την στιγμη που τα πραγματα εχουν αλλαξει δε μπορουμε παρα να συμβιβαστουμε στις παρουσες συνθηκες. Δε μπορεις να παρεις 30 ευρω απο το γονιο που ζει με το ταμειο ανεργιας και τη βοηθεια των παππουδων. Αν κανεις μαθημα στο παιδι του ταδε που τα καλοκαιρια κανει αμεριμνος τις διακοπες του, οκ....μια χαρα, δεν υποβαθμιζω κανενα μοχθο, ουτε γνωσεις. Αλλα κι εγω ειδικη παιδαγωγος ειμαι κι οταν βλεπεις μια οικογενεια με ενα παιδι που θα επρεπε το κρατος να φροντιζε καλυτερα κι εσυ μπορεις να βοηθησεις απλα ριχνοντας λιγο το κασε σου...δεν ειναι δα και τραγικο. Κι όπως σχολίασαν και μερικοί συναδελφοι αναλογα με τις ωρες, τις αναγκες της οικογενειας, τα εξοδα κινησης υπολογιζεις αναλογως. . . Και τελικα σπουδασαμε ειδικη αγωγη για να παρουμε 20 ευρω παραπανω ή γτ ενδιαφερομαστε πραγματικα για την ειδικη αγωγη? αραγε...?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 579
Σύνολο: 586

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.