*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ  (Αναγνώστηκε 68229 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος run

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 24, 2022, 11:01:31 πμ »
Αν κάνω αίτηση απόσπασης εντός πυσδε και εγκριθεί όταν θα είναι να δηλώσουμε σχολεία γιατί δε μου κάνουν δεν δηλώσω κανενα,
ειναι υποχρεωτικο να αποσπάσω κάπου ή παραμένω στην οργανική μου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:40:37 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 24, 2022, 11:08:36 πμ »
στην απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ θα δηλώσεις σχολεία και , αν δεν πάρεις κάτι που δήλωσες, μένεις όπου είσαι (και ανάλογα μετά θα σε διαθέσουν για συμπλήρωση , αν σου λείπουν ώρες κλπ άλλες διαδικασίες) δεν θα κάνεις δήλωση,αν δε θες πάρε και κανά τηλέφωνο στη διεύθυνση.
τα περισσότερα ΠΥΣΠΕ-ΠΥΣΔΕ έχουν πάντως ολοκληρώσει αυτές τις αποσπάσεις πλην ολίγων... το μεγάλο και κάτι λιμά (άλλος ένας παραλογισμός των άριστων, όπου ο κάθε διευθυντής εκπαίδευσης κάνει ό,τι θέλει...τελοσπάντων)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2022, 11:15:01 πμ από asta napane »

Αποσυνδεδεμένος run

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 24, 2022, 11:26:14 πμ »
Γιατί μου λες να πάρω τηλέφωνο στη διεύθυνση;
Δει είναι σίγουρο αυτό που λες;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #129 στις: Αύγουστος 24, 2022, 11:31:08 πμ »
Αν κάνω αίτηση απόσπασης εντός πυσδε και εγκριθεί όταν θα είναι να δηλώσουμε σχολεία Δεν ισχύει ότι πρωτα εγκρινεται η αποσπαση και σε δευτερη φαση ζητάς σχολεια. Ταυτοχρονα γινονται αυτά γιατί δε μου κάνουν δεν δηλώσω κανενα,
ειναι υποχρεωτικο να αποσπάσω κάπου ή παραμένω στην οργανική μου;
κατ αρχας για να ζητησει να αποσπαστει καποιος θα πρεπει να εχει οργανικη σε καποιο σχολειο και να μην ειναι στη διαθεση του πυσδε.
Στη δικη μου δδε υπαρχει ενα ενιαιο εντυπο οπου ο εκπκος δηλωνει πχ οτι  επιιθυμει (α) να αποσπαστει πχ στα ταδε σχολεια (θα εχει αναρτηθει ενας ενιαιος πινακας με λειτουργικα κενά για ολη τη δδε) και αν δεν βρεθει κενο για απόσπαση στα σχολεια που εχει δηλωσει τοτε (β) επιθυμει να διατεθει για συμπληρωση ωραριου στα ταδε σχολεια. Σε καποιες αλλες δδε υπάρχουν ξεχωριστα εντυπα για τις παραπανω διαδικασιες. Ρωτησε στο πυσδε με ποιον τροπο θα μπορεσεις να τους δηλωσεις εαν επιθυμεις αρχικα να εξεταστει η αίτησή σου ως αποσπασμενου και μετα ως λειτουργικά υπεράριθμου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:40:37 »

Αποσυνδεδεμένος run

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #130 στις: Αύγουστος 24, 2022, 11:42:14 πμ »
Στο πυσδε μου πρώτα μας καλούν να δηλώσουμε αν επιθυμούμε  απόσπαση και σε δεύτερη φάση βγάζουν τα σχολεια

Αποσυνδεδεμένος run

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #131 στις: Αύγουστος 24, 2022, 11:54:14 πμ »
Αν κάνω αίτηση απόσπασης εντός πυσδε και εγκριθεί όταν θα είναι να δηλώσουμε σχολεία γιατί δε μου κάνουν δεν δηλώσω κανενα,
ειναι υποχρεωτικο να αποσπάσω κάπου ή παραμένω στην οργανική μου;

Κάποιος που να ξέρει σίγουρα τι ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #132 στις: Αύγουστος 24, 2022, 12:10:13 μμ »
Γιατί μου λες να πάρω τηλέφωνο στη διεύθυνση;
Δει είναι σίγουρο αυτό που λες;

γιατί ΑΝ διαβάσεις και τις δύο απαντήσεις που σου δόθηκαν , θα καταλάβεις ότι κάθε διεύθυνση έχει και λίγο διαφορετικές διαδικασίες (ζητά άλλες δηλώσεις) . πάντως ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ  , όταν κάνεις αίτηση απόσπασης και δηλώσεις σχολείο και έχει κενό και έχεις τα περισσότερα μόρια, θα πας. αν δεν δηλώσεις ή δεν πιάσεις τα μόρια , ΔΕΝ θα πας και θα ακολουθεί για την περίπτωσή σου ΑΝΑΛΟΓΩΣ άλλη διαδικασία. μπορεί η δδε σου να θέλει αρνητική δήλωση! δεν το έχω ξανακούσει αλλά ίσχυσε κάπου σε περίπτωση υπεραριθμίας (περιττό) . ή θα μείνεις στη θέση σου (έχεις θέση; δε λες σε ποια κατηγορία είσαι και άλλες λεπτομέρειες που ξέρει η διεύθυνσή σου). υποχρεωτική απόσπαση με τη διαδικασία αυτή δεν έχει όπως το θέτεις, αλλά ΑΝ δεν συμπληρώνεις ωράριο έχει υποχρεωτική διάθεση για συμπλήρωση ωραρίου . σε ποια κατηγορία είσαι ; ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα ρωτήσεις τη ΔΔΕ σου για τη διαδικασία που ακολουθεί ΑΚΡΙΒΩΣ.

Στο πυσδε μου πρώτα μας καλούν να δηλώσουμε αν επιθυμούμε  απόσπαση και σε δεύτερη φάση βγάζουν τα σχολεια

σαφώς τα πυσδε έχουν βγάλει μοριοδότηση ΚΑΙ πιθανά κενά. δεν κάνατε αίτηση για τοποθέτηση ; η Α' Αθήνας πχ προφανώς περιμένει (όπως ανακοίνωσε) τους νεοδιόριστους. μπορεί να ζητήσουν και αρνητική δήλωση , πού ξέρουμε τι θέλει κάθε ΔΔΕ; τι οδηγίες έχει δώσει η δδε σου; ποια από τις λίγες είναι να δούμε...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #133 στις: Αύγουστος 24, 2022, 12:25:58 μμ »
Παράθεση
Στο πυσδε μου πρώτα μας καλούν να δηλώσουμε αν επιθυμούμε  απόσπαση και σε δεύτερη φάση βγάζουν τα σχολεια

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Εμείς δηλώνουμε τα σχολεία που θέλουμε να αποσπαστούμε! Γιατί δεν τηλεφωνείς κατευθείαν στην ΔΔΕ στον υπάλληλο για τις αποσπάσεις; Λογικά, αν δεν θες, κάνεις ανάκληση.

Αποσυνδεδεμένος run

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #134 στις: Αύγουστος 24, 2022, 12:30:32 μμ »
Έχω οργανική αλλά ίσως δεν δημιουργηθούν αρκετά τμήματα για ν α έχω ωράριο πληρες
Μιλάμε για το πυσδε πειραια

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #135 στις: Αύγουστος 24, 2022, 01:00:35 μμ »
και εγώ πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Εχώ κανει πεντε χρόνια πειραιά παλαιότερα. Ίσως άλλαξε τώρα.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #136 στις: Αύγουστος 24, 2022, 01:15:26 μμ »
Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Εμείς δηλώνουμε τα σχολεία που θέλουμε να αποσπαστούμε! Γιατί δεν τηλεφωνείς κατευθείαν στην ΔΔΕ στον υπάλληλο για τις αποσπάσεις; Λογικά, αν δεν θες, κάνεις ανάκληση.
Έχω οργανική αλλά ίσως δεν δημιουργηθούν αρκετά τμήματα για ν α έχω ωράριο πληρες
Μιλάμε για το πυσδε πειραια

μάλιστα... αλλοπρόσαλλη διαδικασία, μάλλον μοναδική στην επικράτεια . όχι τόσο επειδή ζητά μετά δήλωση για συγκεκριμένες ΣΜ αλλά γιατί επιβάλλει (!) επιλογή σε πρώτη φάση άτυπων ομάδων (το πυσδε είναι ενιαίο, αν θέλω ένα ολόκληρο κενό στην Α' και μετά στη Γ΄τι τους νοιάζει; για στατιστικούς λόγους; για βολιδοσκόπηση; για εγκλωβισμό; όλο και κάτι καινούργιο σκέφτεται κάποιος κάθε χρόνο). προφανώς θα πάτε και μετά τους νεοδιόριστους. δεν θα βρεις άκρη, πάρε τηλ ! κι αν απαντήσουν. δεν έχω ξαναδεί τέτοια δήλωση-αίτηση αναρτημένη (δεν ξέρω και αν στέκει).

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #137 στις: Αύγουστος 24, 2022, 01:54:22 μμ »
Αν κάνω αίτηση απόσπασης εντός πυσδε και εγκριθεί όταν θα είναι να δηλώσουμε σχολεία γιατί δε μου κάνουν δεν δηλώσω κανενα,
ειναι υποχρεωτικο να αποσπάσω κάπου ή παραμένω στην οργανική μου;
στο πυσδε πειραια αναρτηθηκαν τα λειτουργικα κενά για ολες τις περιοχες της δδε στις 19/8.Την ιδια μερα αναρτηθηκε η ανακοινωση που καλουσε οσους επιθυμουν να αποσπαστουν να κανουν αιτηση και να δηλωσουν σε αυτη αν επιθυμουν να αποσπαστουν σε σχολεια της α ή β (και συγκεκριμένα σε ποιο νησι)  ή γ πειραιά (χωρις να απαγορευει να αιτηθεις απόσπαση ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ τις περιοχες) . Οντως αναφερεται στην ανακοινωση οτι η δηλωση σχολ μοναδων θα γινει αργοτερα κατι που δεν ειναι συνηθες  εφοσον εχουν ανακοινωθει τα λειτουργικά κενά δηλ το συνηθες ειναι το εκαστοτε πυσδε να ζηταει  να δηλωσουν ταυτοχρονα με την αιτηση αποσπασης, οι εκπκοι,  σε ποια σχολεια επιθυμουν να αποσπαστούν.  Η μονη λογική (και αθώα..)  αιτιολογηση της διαδικασίας αποσπασεων της συγκεκριμενης δδε ειναι ισως το να κερδισει χρονο το πυσδε ως προς το ποιοι θα μετανιωσουν και θα ζητησουν ανακληση ΠΡΙΝ τους τοποθετησει σε σχολεια, διοτι  η αληθεια ειναι ότι απαξ και τοποθετηθει ενας εκπκος σε σχολειο μεσω απόσπασης  ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ (με βαση αυτο που γινεται στη δικη μου δδε) να γινει αποδεκτη η αιτηση ανακλησης εφοσον θα πρεπει να ανακληθουν ενα σωρο αλληλενδετες (με τη συγκεκριμενη απόσπαση) τοποθετησεις, γεγονος που θα προκαλεσει αντιδράσεις-ενστασεις. Η ανακληση αποσπασης εντος πυσδε,  πρακτικα και με βαση τη δικη μου γνωση, ειναι πολυ πιο δυσκολη και συνθετη απόφαση σε σχεση με την ανακληση μιας αποσπασης απο πυσδε σε πυσδε μεσω υπουργειου.
 Απο την αλλη ομως η ανάρτησή σου δεν ηταν ολοκληρωμενη διότι  δεν παρεθεσες ολες τις λεπτομερειες των ενεργειων του δικου σου πυσδε δηλ εσυ αναρωτηθηκες αν μετα από την ενδεχομενη  εγκριση της απόσπασής σου δεν σου αρεσει κανενα σχολειο (απ αυτα που θα ανακοινωσει η δδε σου) αν θα μπορεσεις να κανεις ανακληση. Ομως η δδε σου ΔΕ ΣΕ ΑΦΗΣΕ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ, εφοσον σου ανακοινωσε πινακα με λειτουργικά κενά ανα περιοχη. Οπότε γνωριζεις ποια ειναι τα πιθανα σχολεια που ειναι δυνατον να αποσπαστεις. Δε γινεται λοιπον να μη σου αρεσει κανενα απο αυτα απο τη στιγμη που θα αιτηθεις απόσπαση . ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ θα πρεπει να σου αρεσει για να ζητησεις απόσπαση. Αυτο ειναι το λογικο... Αν τωρα παρεις αποσπαση σε αυτό το σχολειο και το μετανιώσεις  θεωρω ότι θα ειναι πολυ δυσκολο -οπως ειπα πριν- να γινει αποδεκτη ανακληση απόσπασης. Απαιτούνται σοβαροί λογοι για να γινει αποδεκτη η ανακληση που θα επιφερει μια σειρα απο πισωγυρισματα τοποθετησεων άλλων συναδελφων.


Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #138 στις: Αύγουστος 24, 2022, 02:01:21 μμ »
αν και μακροσκελής , η απάντηση καλή, δεν απαντά όμως  τελικά στο αρχικό ερώτημα : αν δεν θέλει τελικά την απόσπαση , έστω και στα περίπου τυφλά , η δήλωση περιοχής είναι δεσμευτική ή μπορεί να ανακαλέσει ή να μην κάνει δήλωση σχολειου πχ ; αυτό είναι ΦΑΟΥΛ και μπέρδεμα της ΔΔΕ . αλλοπρόσαλλη διαδικασία ξαναλέω με τις λεπτομέρειες που αποκαλύφθηκαν στην πορεία. μόνο τηλ στη δδε και ΑΝ απαντήσει. προβληματικές οι "διευκρινίσεις" της επίσης. δηλαδή εσύ τη θεωρείς ξεκάθαρη διαδικασία;

Αποσυνδεδεμένος run

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #139 στις: Αύγουστος 24, 2022, 02:18:58 μμ »
Έχω δει πάντως και αποσπασεις που γίνονται αργότερα περί τα τέλη Σεπτεμβρίου ανεξαρτητα από τις αλλες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.