*

Αποστολέας Θέμα: Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης ποιότητας στους Δήμους  (Αναγνώστηκε 201686 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thanos80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα συμφωνήσω με την aliferi σε πολλά σημεία, αλλά υπάρχει και η άλλη άποψη. Όταν η εφορία σου αρνείται την απαλλαγή ΦΠΑ προβάλλοντας ένα σωρό επιχειρήματα, τι μπορείς να κάνεις? μήνυση στο έφορο?

1) Η μη εγγραφή στο επιμελητήριο δεν έχει καμία σχέση με τη μη καταβολή ΦΠΑ!
2) Άλλο υπηρεσίες εκπαίδευσης και άλλο διοίκηση ή οργάνωση υπηρεσιών εκπαίδευσης, οι οποίες εμπίπτουν εξίσου στο πεδίο του Management!
3) Σε καμία περίπτωση δεν προκύπτει εξαρτημένη εργασία από τη στιγμή που δεν υπάρχει στη σύμβαση ωράριο, στα πρώην ΚΕΕ στα οποία εργάστηκα επί τριετία στις συμβάσεις μας αναφερόταν δεσμευτικό ωράριο απασχόλησης (09-16:00 ή 11:00-20:00).

Παρόλα αυτά, όποιος μπορεί/θέλει να διεκδικήσει απαλλαγή ΦΠΑ, να το κάνει διότι δεν υπάρχει ενιαία γραμμή στις εφορίες!!! Αυτοι που θα καταφέρουν να πείσουν τις εφορίες τους μόνο κερδισμένοι μπορούν να βγουν, κρίνοντας από τις περιπτώσεις ατόμων που τα κατάφεραν!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος thanos80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα συμφωνήσω με την aliferi σε πολλά σημεία, αλλά υπάρχει και η άλλη άποψη. Όταν η εφορία σου αρνείται την απαλλαγή ΦΠΑ προβάλλοντας ένα σωρό επιχειρήματα, τι μπορείς να κάνεις? μήνυση στο έφορο?

1) Η μη εγγραφή στο επιμελητήριο δεν έχει καμία σχέση με τη μη καταβολή ΦΠΑ!
2) Άλλο υπηρεσίες εκπαίδευσης και άλλο διοίκηση ή οργάνωση υπηρεσιών εκπαίδευσης, οι οποίες εμπίπτουν εξίσου στο πεδίο του Management!
3) Σε καμία περίπτωση δεν προκύπτει εξαρτημένη εργασία από τη στιγμή που δεν υπάρχει στη σύμβαση ωράριο, στα πρώην ΚΕΕ στα οποία εργάστηκα επί τριετία στις συμβάσεις μας αναφερόταν δεσμευτικό ωράριο απασχόλησης (09-17:00 ή 12:00-20:00)*.

Παρόλα αυτά, όποιος μπορεί/θέλει να διεκδικήσει απαλλαγή ΦΠΑ, να το κάνει διότι δεν υπάρχει ενιαία γραμμή στις εφορίες!!! Αυτοι που θα καταφέρουν να πείσουν τις εφορίες τους μόνο κερδισμένοι μπορούν να βγουν, κρίνοντας από τις περιπτώσεις ατόμων που τα κατάφεραν!!!

*Ξανακοίταξα τη σύμβαση μου για να είμαι ακριβής αναφέρεται σε 8ωρη καθημερινή απασχόληση τα ωράρια ορίζονται στον οδηγό λειτουργίας των ΚΕΕ, επειδή είχαμε υποχρεωτικά ωράρια (ξεκάθαρα εξαρτημένη εργασία) είχαμε και ΙΚΑ!

Αποσυνδεδεμένος πάνθηρ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Alfieri και Giota, στον οδηγό λειτουργίας των ΚΔΒΜ αναφέρεται καθόλου ωράριο εργασίας;

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Alfieri και Giota, στον οδηγό λειτουργίας των ΚΔΒΜ αναφέρεται καθόλου ωράριο εργασίας;

Η σύμβασή μας αναφέρει

"Συμφωνείται και δηλώνεται ρητά ότι η δεύτερη συμβαλλόμενη δεν συνδέεται με το Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. με σχέση προστήσεως, αντιπροσώπευσης ή εξαρτημένης εργασίας. "

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει  κάπως, αλλά δεν αναφέρεται πουθενά ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος πάνθηρ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Ευχαριστώ Giota, θα περιμένω τα οριστικά αποτελέσματα του Δήμου μου και τους κωδικούς που θα μου στείλουν από ΙΝΕΔΙΒΙΜ για να δω κι εγώ τι θα γίνει με ΦΠΑ. Κατάλαβα πως όλα εξαρτώνται από τον εκάστοτε εφοριακό υπάλληλο.

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ Giota, θα περιμένω τα οριστικά αποτελέσματα του Δήμου μου και τους κωδικούς που θα μου στείλουν από ΙΝΕΔΙΒΙΜ για να δω κι εγώ τι θα γίνει με ΦΠΑ. Κατάλαβα πως όλα εξαρτώνται από τον εκάστοτε εφοριακό υπάλληλο.

ακριβώς  ;)
Να τους ζητήσεις όλα τα ΚΑΔ που μπορείς να δηλώσεις.

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ Giota, θα περιμένω τα οριστικά αποτελέσματα του Δήμου μου και τους κωδικούς που θα μου στείλουν από ΙΝΕΔΙΒΙΜ για να δω κι εγώ τι θα γίνει με ΦΠΑ. Κατάλαβα πως όλα εξαρτώνται από τον εκάστοτε εφοριακό υπάλληλο.

ακριβώς  ;)
Να τους ζητήσεις όλα τα ΚΑΔ που μπορείς να δηλώσεις.
Απ' ό,τι κατάλαβα, ανάλογα με την εφορία και τον υπάλληλο και από το πόσο δυναμικά θα το διεκδικήσουν, κάποιοι θα πληρώσουν Φ.Π.Α. και κάποιοι δεν θα πληρώσουν! Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

Όσοι πάντως καταφέρουν να εφαρμοστεί ο νόμος και να μην πληρώσουν Φ.Π.Α., καλό θα είναι να μην το δημοσιοποιήσουν! Γιατί αν το μάθει η Giota, θα στραφεί εναντίον τους και μπορεί και να πάει να τους καρφώσει! Όχι ότι θα πετύχει κάτι η Giota, αφού ο νόμος τους καλύπτει, αλλά καλό είναι να μην χάνουμε τον χρόνο μας με μικρότητες και καρφώματα! Διεκδικήστε τα νόμιμα δικαιώματά σας στις εφορίες και αφήστε αυτούς που πληρώνουν αδιαμαρτύρητα όπως η Giota και επιθυμούν να πάθουν και οι άλλοι το ίδιο, να κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου!

Αν σας ρωτήσει, λοιπόν, η Giota να της λέτε ότι τάχα πληρώνετε ΦΠΑ, γιατί αν μάθει ότι ασκήσατε τα δικαιώματά σας και δεν πληρώσατε θα αρχίσει να σας κατηγορεί! Καλό είναι να αποφεύγονται οι μικρότητες και η αρνητική ενέργεια!

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Alfieri και Giota, στον οδηγό λειτουργίας των ΚΔΒΜ αναφέρεται καθόλου ωράριο εργασίας;
Αγαπητέ Pantsik, το ωράριο λειτουργίας των ΚΔΒΜ είναι 8ωρο και κάτι παραπάνω! Ανεξάρτητα από το τί μπορεί να αναγράφεται στη σύμβαση, η σχέση εργασίας είναι καθαρά εξαρτημένη! Ένας δικαστής, όταν πρόκειται να κρίνει αν μια σχέση εργασίας είναι εξαρτημένη ή όχι, δεν λαμβάνει υπ'όψιν τους όρους της σύμβασης (την οποία ο εργαζόμενος υπογράφει αναγκαστικά ό,τι όρους κι αν έχει προκειμένου να εργαστεί), αλλά εξετάζει τις πραγματικές συνθήκες εργασίας! Και η πραγματικότητα είναι παρουσία του Υπεύθυνου στο γραφείο που του ορίζει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, καθημερινά 8ωρο, μισθός (1400 ευρώ/μήνα), εποπτεία του Υπεύθυνου Εκπαίδευσης από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ! Όλα αυτά περιγράφουν εξαρτημένη εργασία! Ο ελεύθερος επαγγελματίας (ο Δικηγόρος ή ο καταστηματάρχης) δεν έχει ούτε ωράριο, ούτε μισθό, ούτε γραφείο, ούτε εποπτεύεται από εργοδότη, ούτε σύμβαση ορισμένου χρόνου! Ρίξε μια ματιά κι εδώ για να καταλάβεις τί είναι εξαρτημένη εργασία που απαλάσσεται μάλιστα από τον ΦΠΑ: http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/625234/Article.aspx
Ξέρω ότι όσα λέω ενοχλούν κάποιους που εμφανίζονται βασιλικωτεροι του βασιλέως και εκνευρίζονται όταν μιλάω για εργασιακά δικαιώματα, όπως η Giota! Η οποία ενεργεί ως υπάλληλος του ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μόλις ακούει για δικαιώματα και νόμους που προστατεύουν τους Υπεύθυνους Εκπαίδευσης, χάνει την ψυχραιμία της, εκνευρίζεται και παραφέρεται! Δεν ξέρω γιατί το κάνει, θα έχει τους λόγους της! Εγώ απλά περιγράφω τις μικρότητές της, την συμπαθώ και δεν ασχολούμαι μαζί της!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2013, 08:30:20 μμ από alfieri »

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η παιδεία και η μόρφωση του κάθε ανθρώπου φαίνεται απο τον τροπο που εκφράζεται. Δεν θα έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου γιατι δεν έχω σκοπό να πεσω στο επίπεδο σου.
Δυστυχώς την Ελλάδα την φέρανε εδώ που την φέρανε άνθρωποι σαν εσένα χωρίς ήθος που μια ζωή κατηγορούνε τους γύρω τους και νομίζουν ότι όλοι ασχολούνται μαζι τους και θέλουν το κακο τους.
Λυπάμαι πολυ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2013, 08:44:01 μμ από Giota »

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η παιδεία και η μόρφωση του κάθε ανθρώπου φαίνεται απο τον τροπο που εκφράζεται. Δεν θα έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου γιατι δεν έχω σκοπό να πεσω στο επίπεδο σου.
Δυστυχώς την Ελλάδα την φέρανε εδώ που την φέρανε άνθρωποι σαν εσένα χωρίς ήθος που μια ζωή κατηγορούνε τους γύρω τους και νομίζουν ότι όλοι ασχολούνται μαζι τους και θέλουν το κακο τους.
Λυπάμαι πολυ.
Η παιδεία και η μόρφωσή σου φαίνεται από τον τρόπο με τον οποίο μισείς τους συναδέλφους σου! Φέρεσαι σαν φοροεισπράκτορας και χάνεις την ψυχραιμία σου όταν αντιλαμβάνεσαι ότι κάποιοι συνάδελφοί σου βρήκαν νόμιμο τρόπο να μπορέσουν να ζήσουν με αξιοπρεπή μισθό! Η συμπεριφορά σου είναι αξιοθρήνητη! Μάλλον εσύ πλήρωσες ΦΠΑ και τώρα θέλεις να πληρώσουν και όλοι οι άλλοι για να αισθανθείς όμορφα! Ντροπή να χαίρεσαι με τον πόνο του άλλου! Δεν θα έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου γιατι δεν έχω σκοπό να πεσω στο επίπεδο σου.

Δυστυχώς για την Ελλάδα, την φέρανε εδώ κάποιοι καταδότες σαν κι εσένα που αντί να ασχολούνται με τον εαυτό τους και να προσπαθούν να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους και να βελτιώσουν τη ζωή τους, κάθονται κι ασχολούνται με το πώς θα βλάψουν τους άλλους! Εγώ δεν αισθάνομαι συνάδελφός σου σε καμμία περίπτωση! Είδες ότι κάποιοι έψαξαν το νόμο και βρήκαν τρόπο να έχουν έναν αξιοπρεπή μισθό, και αντί να τους υποστηρίζεις,τους πολεμάς! Λες και θα κερδίσουμε τίποτα εκατομμύρια! Έναν αξιοπρεπή μισθό θέλουμε για να ζούμε οριακά αξιοπρεπώς! Και αν κάνεις κι εσύ το ίδιο επάγγελμα με εμάς (και δεν είσαι βαλτή υπάλληλος του ΙΝΕΔΙΒΙΜ) θα έπρεπε να χαίρεσαι! Εσύ αν έχεις άλλα εισοδήματα και δεν σε νοιάζει, αν σε χαρτζιλικώνει η μαμά σου, θα μπορούσες απλα να σιωπάς, όχι να χάνεις την ψυχραιμία σου, να βγάζεις κακία, να προσβάλλεις και να παραφέρεσαι! Αυτό που κάνεις είναι ανήθικο! 

Δεν σε θεωρώ συνάδελφο, γιατί αν είναι έτσι οι συνάδελφοι, οι εχθροί πώς είναι; Απορώ πώς μπορείς και κοιμάσαι ήσυχη τα βράδια! Δεν έχεις προσωπική ζωή; Δεν έχεις δεσμό αυτήν την περίοδο και ασχολείσαι με το πώς να βλάψεις τις ζωές των άλλων; Με αυτά που κάνεις τρόμαξες και αηδίασες τους συναδέλφους και τώρα κανείς δεν πρόκειται να αποκαλύψει ότι δεν πλήρωσε ΦΠΑ, από φόβο μην τον καταδώσεις στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ! Συγχαρητήρια!

Λυπάμαι πολύ και ντρέπομαι για λογαριασμό σου!

ΥΓ: στους συναδέλφους παραθέτω τη νομοθεσία βάσει της οποίας οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης εξαιρούνται από εγγραφές σε επιμελητήρια και από την καταβολή ΦΠΑ, και πώς αποδεικνύεται ότι η προσφέρουν εξαρτημένη εργασία, με την συμβουλη να προσέχουν κάποιους αξιοθρήνητους καταδότες τύπου Giota:
1) http://www.power-tax.gr/catalognews.asp?catid=1471

2) http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/625234/Article.aspx

3) http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?8263-%CE%95%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%A0%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B7-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CF%8C%CF%87%CE%B9
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 01:13:50 πμ από alfieri »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
alfieri και Giota, συμφωνείστε ότι διαφωνείτε και σταματήστε τις προσωπικές αναφορές. Τα μέλη του φόρουμ είναι ενήλικοι άνθρωποι και, αφού διαβάσουν τις απόψεις σας, θα αποφασίσουν με δική τους ευθύνη τι θα πράξουν.

Με το επόμενο μήνυμα που περιέχει προσωπική αναφορά σε άλλο μέλος, έμμεση ή άμεση, το θέμα κλειδώνεται.

Αποσυνδεδεμένος katerina_sch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γιώτα, επειδή έχω καταλάβει από τα λεγόμενα σου ότι γνωρίζεις αρκετά πράγματα για τη σύμβαση θα μπορούσες να μου στείλεις σε pm κάποιες περισσότερες πληροφορίες.
Σε ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Το θέμα κλειδώνεται προσωρινά.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Τόση καθυστέρηση πια είναι αδικαιολόγητη. Με προσωρινά αποτελέσματα στις 27 Μαρτίου και δεν μπορούν να βγάλουν ακόμη τα οριστικά για να ξεκινήσει ο κόσμος να δουλεύει.
Όσο για την συμπληρωματική προκήρυξη δεν υπάρχει περίπτωση να την βγάλουν μέσα στον Μάη.Καλό Σεπτέμβρη τώρα.
Καλή η κοροιδία.Σαν δεν ντρέπονται.Ή σύμβαση έργου λήγει τον Ιούνη του 2015.Όσο πιο πολύ αργούνε τόσο το χειρότερο για αυτούς.
Μέχρι να μάθει ο κόσμος για τα ΚΔΒΜ θα έχει λήξει κιόλας η σύμβαση και θα σταματήσουν την λειτουργία τους.
Ξεφτίλα να παρακαλάμε για δουλειά που δεν είναι ούτε για 2 χρόνια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162173
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 711
Σύνολο: 726

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.