*

Αποστολέας Θέμα: Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης ποιότητας στους Δήμους  (Αναγνώστηκε 201143 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αγαπητέ ioannis00, τα καθήκοντα του Υπεύθυνου Εκπαίδευσης είναι κυρίως εκπαιδευτικά. Αν μελετήσεις τη σύμβαση θα το δεις. Άλλωστε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, τα έχει προϋπολογίσει όλα αυτά. Μας δίνει 1400 ευρώ μικτά, ξέροντας πολύ καλά ότι απαλλασσόμαστε από τον ΦΠΑ, έτσι ώστε να μας μείνουν 900-950 ευρώ /μήνα ΚΑΘΑΡΑ, για να μπορέσουμε να ζήσουμε αξιοπρεπώς. Αν πληρώναμε ΦΠΑ, θα λαμβάναμε καθαρά 560 ευρώ/μήνα. Πιστεύεις ότι μπορεί κάποιος να ζήσει αξιοπρεπώς την οικογένειά του με τόσα χρήματα, να πληρώνει ενοίκιο και να κάνεικαι σωστά τη δουλειά του; Νομίζω πως όχι! Γι'αυτό δεν πρέπει ούτε να μας περνάει από το μυαλό το ΠΑΡΑΝΟΜΟ ενδεχόμενο πληρωμής ΦΠΑ! Στις κεντρικές υπηρεσίες του ΙΝΕΔΙΒΙΜ (ομάδες έργου, οικονομικοί υπέυθυνοι κλπ) πληρώνουν ΦΠΑ, αλλά δεν πρέπει να μας ζηλεύουν, διότι αυτοί δεν παίρνουν 1400 ευρώ/μήνα μικτά όπως εμείς, αλλά 1700 ή 1800 μικτά έτσι ώστε να τους μένουν 950-1000 καθαρά.
Αγαπητή ERMIONOULA, αν είσαι υπεύθυνη εκπαίδευσης τα καθαρά που θα παίρνεις κάθε μήνα είναι περίπου 950 ευρώ/μήνα και με την επιστροφή φόρου θα φτάνουν περίπου 1050 ευρώ/μήνα. Τόσα παίρνουν όσοι ήδη έχουν υπογράψει σύμβαση και εργαζονται. Έχω γνωστούς, τους έχω ρωτήσει και είναι ξεκάθαρο! ΦΠΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία κι αυτό το ΙΝΕΔΙΒΙΜ το γνωρίζει πολύ καλά! Ούτε είναι δυνατόν όλοι οι Υπεύθυνοι που γνωρίζω να παίρνουν 900 ευρώ καθαρά /μήνα κι εσύ 580 ευρώ/μήνα! Τί είσαι κατώτερη? Δε γίνεται αυτό! Αυτό να μην το δεχτείς με καμμία δύναμη, αν στο ζητήσει κάποιος εφοριακός που δεν γνωρίζει τη νομοθεσία (αν και δεν έχει υπάρξει κάποιο κρούσμα παράνομης πληρωμής ΦΠΑ μέχρι στιγμής)! Δές κι αυτό (διάβασε τις πρώτες 10 γραμμές): http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/625234/Article.aspx

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Αγαπητέ ioannis00, τα καθήκοντα του Υπεύθυνου Εκπαίδευσης είναι κυρίως εκπαιδευτικά. Αν μελετήσεις τη σύμβαση θα το δεις. Άλλωστε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, τα έχει προϋπολογίσει όλα αυτά. Μας δίνει 1400 ευρώ μικτά, ξέροντας πολύ καλά ότι απαλλασσόμαστε από τον ΦΠΑ, έτσι ώστε να μας μείνουν 900-950 ευρώ /μήνα ΚΑΘΑΡΑ, για να μπορέσουμε να ζήσουμε αξιοπρεπώς. Αν πληρώναμε ΦΠΑ, θα λαμβάναμε καθαρά 560 ευρώ/μήνα. Πιστεύεις ότι μπορεί κάποιος να ζήσει αξιοπρεπώς την οικογένειά του με τόσα χρήματα, να πληρώνει ενοίκιο και να κάνεικαι σωστά τη δουλειά του; Νομίζω πως όχι! Γι'αυτό δεν πρέπει ούτε να μας περνάει από το μυαλό το ΠΑΡΑΝΟΜΟ ενδεχόμενο πληρωμής ΦΠΑ! Στις κεντρικές υπηρεσίες του ΙΝΕΔΙΒΙΜ (ομάδες έργου, οικονομικοί υπέυθυνοι κλπ) πληρώνουν ΦΠΑ, αλλά δεν πρέπει να μας ζηλεύουν, διότι αυτοί δεν παίρνουν 1400 ευρώ/μήνα μικτά όπως εμείς, αλλά 1700 ή 1800 μικτά έτσι ώστε να τους μένουν 950-1000 καθαρά.
Αγαπητή ERMIONOULA, αν είσαι υπεύθυνη εκπαίδευσης τα καθαρά που θα παίρνεις κάθε μήνα είναι περίπου 950 ευρώ/μήνα και με την επιστροφή φόρου θα φτάνουν περίπου 1050 ευρώ/μήνα. Τόσα παίρνουν όσοι ήδη έχουν υπογράψει σύμβαση και εργαζονται. Έχω γνωστούς, τους έχω ρωτήσει και είναι ξεκάθαρο! ΦΠΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία κι αυτό το ΙΝΕΔΙΒΙΜ το γνωρίζει πολύ καλά! Ούτε είναι δυνατόν όλοι οι Υπεύθυνοι που γνωρίζω να παίρνουν 900 ευρώ καθαρά /μήνα κι εσύ 580 ευρώ/μήνα! Τί είσαι κατώτερη? Δε γίνεται αυτό! Αυτό να μην το δεχτείς με καμμία δύναμη, αν στο ζητήσει κάποιος εφοριακός που δεν γνωρίζει τη νομοθεσία (αν και δεν έχει υπάρξει κάποιο κρούσμα παράνομης πληρωμής ΦΠΑ μέχρι στιγμής)! Δές κι αυτό (διάβασε τις πρώτες 10 γραμμές): http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/625234/Article.aspx

Μας κοροιδεύεις ???????????? ΠΟια αξιοπρέπεια και ΙΝΕΔΙΒΙΜ μου λες? Ο χειρότερος φορέας που υπήρξε ποτέ σε θέματα πληρωμών στην Δια βίου Μάθηση και όλα τα συναφή. Ρ'ωτα και εμάςπου δουλεύουμε σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας να μάθεις. ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΙΝΕΔΙΒΙΜ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΠΟΤΕ ΜΑΖΙ,

Εμείς δουλεύουμε μήνες και χρήματα δεν έχουμε δει.

Να ρωτήσω κάτι ακόμα αυτοί οι Υπεύθυνοι θα απασχοληθούν με σύμβαση έργου για μια τριετία;

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αγαπητέ ioannis00, τα καθήκοντα του Υπεύθυνου Εκπαίδευσης είναι κυρίως εκπαιδευτικά. Αν μελετήσεις τη σύμβαση θα το δεις. Άλλωστε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, τα έχει προϋπολογίσει όλα αυτά. Μας δίνει 1400 ευρώ μικτά, ξέροντας πολύ καλά ότι απαλλασσόμαστε από τον ΦΠΑ, έτσι ώστε να μας μείνουν 900-950 ευρώ /μήνα ΚΑΘΑΡΑ, για να μπορέσουμε να ζήσουμε αξιοπρεπώς. Αν πληρώναμε ΦΠΑ, θα λαμβάναμε καθαρά 560 ευρώ/μήνα. Πιστεύεις ότι μπορεί κάποιος να ζήσει αξιοπρεπώς την οικογένειά του με τόσα χρήματα, να πληρώνει ενοίκιο και να κάνεικαι σωστά τη δουλειά του; Νομίζω πως όχι! Γι'αυτό δεν πρέπει ούτε να μας περνάει από το μυαλό το ΠΑΡΑΝΟΜΟ ενδεχόμενο πληρωμής ΦΠΑ! Στις κεντρικές υπηρεσίες του ΙΝΕΔΙΒΙΜ (ομάδες έργου, οικονομικοί υπέυθυνοι κλπ) πληρώνουν ΦΠΑ, αλλά δεν πρέπει να μας ζηλεύουν, διότι αυτοί δεν παίρνουν 1400 ευρώ/μήνα μικτά όπως εμείς, αλλά 1700 ή 1800 μικτά έτσι ώστε να τους μένουν 950-1000 καθαρά.
Αγαπητή ERMIONOULA, αν είσαι υπεύθυνη εκπαίδευσης τα καθαρά που θα παίρνεις κάθε μήνα είναι περίπου 950 ευρώ/μήνα και με την επιστροφή φόρου θα φτάνουν περίπου 1050 ευρώ/μήνα. Τόσα παίρνουν όσοι ήδη έχουν υπογράψει σύμβαση και εργαζονται. Έχω γνωστούς, τους έχω ρωτήσει και είναι ξεκάθαρο! ΦΠΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία κι αυτό το ΙΝΕΔΙΒΙΜ το γνωρίζει πολύ καλά! Ούτε είναι δυνατόν όλοι οι Υπεύθυνοι που γνωρίζω να παίρνουν 900 ευρώ καθαρά /μήνα κι εσύ 580 ευρώ/μήνα! Τί είσαι κατώτερη? Δε γίνεται αυτό! Αυτό να μην το δεχτείς με καμμία δύναμη, αν στο ζητήσει κάποιος εφοριακός που δεν γνωρίζει τη νομοθεσία (αν και δεν έχει υπάρξει κάποιο κρούσμα παράνομης πληρωμής ΦΠΑ μέχρι στιγμής)! Δές κι αυτό (διάβασε τις πρώτες 10 γραμμές): http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/625234/Article.aspx

Μας κοροιδεύεις ???????????? ΠΟια αξιοπρέπεια και ΙΝΕΔΙΒΙΜ μου λες? Ο χειρότερος φορέας που υπήρξε ποτέ σε θέματα πληρωμών στην Δια βίου Μάθηση και όλα τα συναφή. Ρ'ωτα και εμάςπου δουλεύουμε σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας να μάθεις. ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΙΝΕΔΙΒΙΜ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΠΟΤΕ ΜΑΖΙ,

Εμείς δουλεύουμε μήνες και χρήματα δεν έχουμε δει.

Να ρωτήσω κάτι ακόμα αυτοί οι Υπεύθυνοι θα απασχοληθούν με σύμβαση έργου για μια τριετία;
foibos81, θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα!! Ο χειρότερος φορέας......Απο τα ΣΔΕ χρήματα ακόμα να πάρουμε....... Τραγικοί!
Οι υπεύθυνοι θα απασχοληθούν μέχρι 30-6-2015 με σύμβαση έργου και όλα τα συναφή (ΕΝΑΡΞΗ-ΟΑΕΕ-ΦΠΑ-ΦΟΡΟΣ-ΛΟΓΙΣΤΗΣ-ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ...)
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Άστρο έχω κάποιες ερωτήσεις και όποιος άλλος ξέρει:

Τα χρήματα από ΣΔΕ αν είσαι με ΑΕΔ σου δίνει απόδειξη το σχολείο; Πληρώνουμε και ΦΠΑ;

Δεύτερο: σε μια προκήρυξη που είχε βγει για Εκπαιδευτές στα ΚΔΒΜ από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, αυτοί οι εκπαιδευτές θα απασχοληθούν για αυτό το διδακτικό έτος, ή έχουν  υπογράψει σύμβαση για τριετία (ή πόσο είναι), όπως οι Υπέυθυνοι ΚΔΒΜ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Εμένα με είπαν ξεκάθαρα ότι τόσα θα παίρνω καθαρά(ούτε 700 ευρώ) όταν μας κάλεσαν για να μας ενημερώσουν όσους θα δουλεύαμε ως υπεύθυνους εκπαίδευσης(εκεί στο Μεταξουργείο που έγινε η συνάντηση).Τόσο άσχετη ήταν δηλαδή αυτή που μας ενημέρωσε;;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2013, 09:33:48 μμ από ermionoula »

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για να είμαστε ξεκάθαροι: βάσει της σύμβασης που υπογράφουμε, ο μισθός του Υπευθύνου Εκπαίδευσης και Διασφάλισης Ποιότητας είναι 1400 ευρώ μικτά! Από αυτά πρέπει να πληρώνουμε 220 ευρώ/μήνα στον ΟΑΕΕ ως ασφαλιστική εισφορά και έχουμε και μια παρακράτηση φόρου 20% από το λογιστήριο του ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Δηλαδή στο χέρι παίρνουμε 1400-20%=1120 ευρώ το μήνα. Από αυτά αφαιρούμε τις ασφαλιστικές εισφορές 1120-220=900 ευρώ το μήνα. Επειδή όμως εμείς έχουμε έναν κύριο εργοδότη, τελικά φορολογούμαστε ως μισθωτοί και έχουμε επιστροφή φόρου περίπου 100 ευρώ/μήνα. Επομένως, ο μισθός μας είναι 900+100 ευρώ επιστροφή=1000 ευρω καθαρά/μήνα! Το αν καθυστερεί το ΙΝΕΔΙΒΙΜ να πληρώσει είναι ένα άλλο θέμα (κάνει πολύ κάκιστα που καθυστερεί γιατί τους μόνιμους που κάθονται στα κεντρικά γραφεία του ΙΝΕΔΙΒΙΜ τους πληρώνει στην ώρα τους!). Ειδικά, εμείς οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης και Διασφάλισης Ποιότητας, επειδή παρέχουμε έργο κυρίως εκπαιδευτικής φύσης ΔΕΝ υποχρεούμαστε να πληρώνουμε ΦΠΑ! Έχω ρωτήσει τρείς έμπειρους λογιστές και μου το είπαν και από την εφορία! Άλλωστε το απαγορεύει και η νομοθεσία. Για όσους αμφιβάλλουν, ας ρωτήσουν όποιον λογιστή επιθυμούν, ας πάνε να ρωτήσουν στην εφορία, όπως έκανα εγώ και ας διαβάσουν το παρακάτω link: http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/625234/Article.aspx
Στις ομάδες έργου λαμβάνουν 1100 καθαρά κι εμείς με τοζόρι 1000 καθαρά! Δεν μπορούμε να πέσουμε παρακάτω! Τέλος, η σύμβαση είναι μέχρι 30-06-2015! Πόσο πιό σαφής να γίνω;

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι, ERMIONOULA, αυτή που σας ενημέρωσε ήταν ΤΟΣΟ άχετη, όπως το λες. Διότι αυτή είναι μόνιμη και παίρνει μισθό 1200 ευρώ το μήνα τώρα και για όλη της τη ζωή, βρέξει χιονίσει χωρίς να δουλεύει και πολύ (και καταλαβαίνεις με ποιόν τρόπο έχουν διοριστεί όλοι αυτοί οι αορίστου: εκτός ΑΣΕΠ) και δεν την ενδιαφέρει αν εσύ θα παίρνεις 700 ή 1.000 ευρώ/μήνα! Πρόσεξε, όμως! Μόνο οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης και Διασφάλισης Ποιότητας θεωρούνται από την Εφορία ότι εκτελούν κυρίως εκπαιδευτικό έργο και απαλάσσονται από τον ΦΠΑ! Με τους Υπεύθυνους Οργάνωσης δεν ξέρω τί γίνεται! Λοιπόν, ERMIONOULA, αν διαβάσεις προσεκτικά την προηγούμενη απάντησή μου, θα καταλάβεις ότι ο νόμιμος μισθός του Υπευθύνου Εκπαίδευσης και Διασφάλισης Ποιότητας είναι 1000 ευρώ ΚΑΘΑΡΑ! Αν σου βγουν λιγότερα (που δε νομίζω), κάποιολάθος θα έχει συμβεί! Ρώτα όποιον λογιστή θέλεις, και ρώτα και στην εφορία να σε διαβεβαιώσουν!

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Για να είμαστε ξεκάθαροι: βάσει της σύμβασης που υπογράφουμε, ο μισθός του Υπευθύνου Εκπαίδευσης και Διασφάλισης Ποιότητας είναι 1400 ευρώ μικτά! Από αυτά πρέπει να πληρώνουμε 220 ευρώ/μήνα στον ΟΑΕΕ ως ασφαλιστική εισφορά και έχουμε και μια παρακράτηση φόρου 20% από το λογιστήριο του ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Δηλαδή στο χέρι παίρνουμε 1400-20%=1120 ευρώ το μήνα. Από αυτά αφαιρούμε τις ασφαλιστικές εισφορές 1120-220=900 ευρώ το μήνα. Επειδή όμως εμείς έχουμε έναν κύριο εργοδότη, τελικά φορολογούμαστε ως μισθωτοί και έχουμε επιστροφή φόρου περίπου 100 ευρώ/μήνα. Επομένως, ο μισθός μας είναι 900+100 ευρώ επιστροφή=1000 ευρω καθαρά/μήνα! Το αν καθυστερεί το ΙΝΕΔΙΒΙΜ να πληρώσει είναι ένα άλλο θέμα (κάνει πολύ κάκιστα που καθυστερεί γιατί τους μόνιμους που κάθονται στα κεντρικά γραφεία του ΙΝΕΔΙΒΙΜ τους πληρώνει στην ώρα τους!). Ειδικά, εμείς οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης και Διασφάλισης Ποιότητας, επειδή παρέχουμε έργο κυρίως εκπαιδευτικής φύσης ΔΕΝ υποχρεούμαστε να πληρώνουμε ΦΠΑ! Έχω ρωτήσει τρείς έμπειρους λογιστές και μου το είπαν και από την εφορία! Άλλωστε το απαγορεύει και η νομοθεσία. Για όσους αμφιβάλλουν, ας ρωτήσουν όποιον λογιστή επιθυμούν, ας πάνε να ρωτήσουν στην εφορία, όπως έκανα εγώ και ας διαβάσουν το παρακάτω link: http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/625234/Article.aspx
Στις ομάδες έργου λαμβάνουν 1100 καθαρά κι εμείς με τοζόρι 1000 καθαρά! Δεν μπορούμε να πέσουμε παρακάτω! Τέλος, η σύμβαση είναι μέχρι 30-06-2015! Πόσο πιό σαφής να γίνω;

Να ρωτήσω κάτι, που μου φαίνεται περίεργο: πως είναι δυνατόν οι Υπέυθυνοι εκπάιδευσης να παρέχετε εκπαιδευτικό έργο όταν για το εκπαιδευτικό έργο υπάρχει ξεχωριστή προκήρυξη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ που ζητούσε εκπαιδευτές ΚΔΒΜ. Οι εκπαιδευτές ΚΔΒΜ παρέχουν εκπαιδευτικό - διδακτικό έργο σίγουρα.

Οι Υπεύθυνοι πως γίνεται ακριβώς να παρέχετε εκπαιδευτικό έργο, αφού δεν θα διδάσκετε;;

Και τώρα θα την πω την κακία: ο εκπαιδευτής ΚΔΒΜ είναι αυτός που θα διδάσκει, είναι αυτός που θα προετοιμάζεται, είναι αυτός που θα τρώει ώρες εργασίας στο σπίτι για να προετομάσει υλικό, είναι αυτός που θα επιτελεί το κύριο έργο επιμόρφωσης των εκπαιδευομένων.

Θεωρητικά αυτός θα πρέπει να πληρώνεται περισσότερο ή το ίδιο από έναν Υπεύθυνο, δηλαδή 1000 ευρώ. Σύμφωνα με τις πληρωμές που γίνονται στα ΣΔΕ, αν ισχύει το ίδιο: ένας εκπαιδευτής με μαστερ για να φτάσει τα 1000 ευρώ καθαρά το μήνα πρέπει να διδάσκει καμιά 20αρια ώρες την εβδομάδα.

Αν το ΙΝΕΔΙΒΙΜ φτάσει στο σημείο να πληρώνει τους εκπαιδευτές του λιγότερο από τους άλλους Ε ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΞΥΛΩΜΑ ΚΑΙ ΓΕΡΟ ΞΥΛΟ !!!!!!!!!!!!!!!!

ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΠΑΡΕΧΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΕΡΓΟ !!!!!!!!

Αντίθετα είναι παράνομο αυτό που λέτε ότι παρέχετε εκπαιδευτικό έργο. όχι απλά για να βάζουμε κάποια πράγματα στην σειρά τους και όπως πρέπει να λειτουργούν.

Άρα εκπαίδευτικό έργο = Υπευθυνος= απαλλαγή ΦΠΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !!!!!!!!!


Και μην τρελαθούμε: για τους Υπευθυνους η προκηρυξη είχε ορίζοντα τριετίας, ενώ για τους εκπαιδευτές όχι. Ε μην τα θέλουν οι Υπέυθυνοι όλα δικά τους.

Αυτό μην το πείτε παραέξω, (στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ) ότι παρέχετε εκπαιδευτικό έργο 'ή γενικά στους εκπαιδευτές των ΚΔΒΜ, γιατί πονάει ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙ άλλους ανθρώπους που ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΕΡΓΟ !!!!!!!!!!!

Για να μπουν κάποια πράγματα στη θέση τους σε αυτό το μπ......σταν την Ελλάδα.

Είμαι σ΄λιγουρος ότι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ επίσημα θεωρεί ότι εκπαιδευτικό έργο ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕς, άλλωστε το γράφει στην προκήρυξη.

Απλά προετοιμάζω του εκπαιδευτές με αυτά που λέω να μην δεχτούν μύγα στο σπαθί τους, για το ποιος κάνει τι στα ΚΔΒΜ !!!!!!! όπως άλλωστε οριζαν ξεκάθαρα ποιος παρέχει διδασκαλία οι συγκεκριμένες προκηρύξεις !!!!!!

Γιατι η εκμετάλλευση έχει και τα όρια της

Θα σαλτάρω τελείως, διότι καλό είναι όσοι είστε εκπαιδευτές να ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΑΜΕΣΑ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για το ποιος στο καλό παρέχει εκπαιδευτικό έργο και ποιος ΟΧΙ !!!!!!!!!!

Στο τέλος οι Υπςεύθυυνοι θα πάρουν και μόρια για να διοριστούν στα σχολεία έτσι που πάει
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2013, 02:43:06 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πρώτα απ'όλα, foibos81, θα σε παρακαλούσα να εκφράζεσαι κοσμιώτερα! Να μην προσβάλεις και να μην βρίζεις! Σου απαντώ.
1)Λοιπόν, οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης παρέχουν κατεξοχίν εκπαιδευτικό έργο διότι είναι αυτοί που σχεδιάζουν τα τμήματα μάθησης και καθοδηγούν τους εκπαιδευτές που θα τα διδάξουν!
2) Το εκπαιδευτικό έργο δεν είναι μόνο η διδασκαλία, είναι και ο σχεδιασμός και η καθοδήγηση των καθηγητών. Διάβασε σε παρακαλώ πιό προσεκτικά τα καθήκοντα του Υπεύθυνου να δείς τί γράφει για εκπαιδευτικές συναντήσεις κλπ.
3) Οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης είναι στελέχη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ και γι'αυτό πληρώνονται με 1000 ευρώ/μήνα. Σε πληροφορώ ότι αυτός ο μισθός είναι πολύ κατώτερος από αυτόν που λαμβάνουν τα υπόλοιπα στελέχη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ.
4) Οι εκπαιδευτές είναι ωρομίσθιοι. Συνηθως είναι μόνιμοι καθηγητές σε σχολεία ή σε ΤΕΙ και παίρνουν πολύ περισσότερα από τους Υπεύθυνους. Ακόμα και όσοι δεν είναι μόνιμοι, κάνουν ιδιαίτερα ή εργάζονται σε φροντιστήρια και βγάζουν παραπάνω από 1000 ευρώ.
5) Οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΦΠΑ! Ρώτα όποια εφορία θέλεις! Εγώ τουλάχιστον, δεν πρόκειται να πληρώσω ΦΠΑ, γιατί αν πλήρωνα δεν θα μου έφταναν τα χρήματα για να ζήσω!
6) Οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης είναι όλοι εκπαιδευτικοί, με πολύωρη εμπειρία στη διδασκαλία και οι περισσότεροι έχουν μεταπτυχιακά στην Εκπαίδευση.
Αυτά τα ολίγα για να μην λες ό,τι σου κατεβαίνει στο μυαλό! Και να σε ρωτήσω κάτι άλλο; Εσένα τί σε νοιάζει, γιατί σε ενοχλεί τόσο πολύ που εμείς οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΦΠΑ; Μήπως δεν είσαι εκπαιδευτής, αλλά διοικητικό στέλεχος που σε αναγκάζει η εφορία να πληρώνεις ΦΠΑ και ζηλεύεις; Ό,τι και να πείς, όλοι οι Υπεύθυνοι παρέχουμε κατεξοχίν εκπαιδευτικό έργο! Θα σε παρακαλούσα να εκφράζεσαι κοσμιώτερα!

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
foibos81,
α) ΑΕΔ σου παρέχει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και επειδή θεωρείται εκπαιδευτική υπηρεσία, απαλλάσσεται συνεπώς απο Φ.Π.Α.
β) οι εκπαιδευτές που θα απασχοληθούν στα ΚΔΒΜ θα υπογράψουν σύμβαση έργου για το διάστημα έναρξης-λήξης του προγράμματος που κλήθηκαν να διδάξουν. Αν δημιουργηθούν περισσότερα τμήματα μάθησης στην πορεία, τον καλούν εκ νέου να διδάξει και ακολουθείται η διαδικασία που περιέγραψα παραπάνω..
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Πρώτα απ'όλα, foibos81, θα σε παρακαλούσα να εκφράζεσαι κοσμιώτερα! Να μην προσβάλεις και να μην βρίζεις! Σου απαντώ.
1)Λοιπόν, οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης παρέχουν κατεξοχίν εκπαιδευτικό έργο διότι είναι αυτοί που σχεδιάζουν τα τμήματα μάθησης και καθοδηγούν τους εκπαιδευτές που θα τα διδάξουν!
2) Το εκπαιδευτικό έργο δεν είναι μόνο η διδασκαλία, είναι και ο σχεδιασμός και η καθοδήγηση των καθηγητών. Διάβασε σε παρακαλώ πιό προσεκτικά τα καθήκοντα του Υπεύθυνου να δείς τί γράφει για εκπαιδευτικές συναντήσεις κλπ.
3) Οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης είναι στελέχη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ και γι'αυτό πληρώνονται με 1000 ευρώ/μήνα. Σε πληροφορώ ότι αυτός ο μισθός είναι πολύ κατώτερος από αυτόν που λαμβάνουν τα υπόλοιπα στελέχη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ.
4) Οι εκπαιδευτές είναι ωρομίσθιοι. Συνηθως είναι μόνιμοι καθηγητές σε σχολεία ή σε ΤΕΙ και παίρνουν πολύ περισσότερα από τους Υπεύθυνους. Ακόμα και όσοι δεν είναι μόνιμοι, κάνουν ιδιαίτερα ή εργάζονται σε φροντιστήρια και βγάζουν παραπάνω από 1000 ευρώ.
5) Οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΦΠΑ! Ρώτα όποια εφορία θέλεις! Εγώ τουλάχιστον, δεν πρόκειται να πληρώσω ΦΠΑ, γιατί αν πλήρωνα δεν θα μου έφταναν τα χρήματα για να ζήσω!
6) Οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης είναι όλοι εκπαιδευτικοί, με πολύωρη εμπειρία στη διδασκαλία και οι περισσότεροι έχουν μεταπτυχιακά στην Εκπαίδευση.
Αυτά τα ολίγα για να μην λες ό,τι σου κατεβαίνει στο μυαλό! Και να σε ρωτήσω κάτι άλλο; Εσένα τί σε νοιάζει, γιατί σε ενοχλεί τόσο πολύ που εμείς οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΦΠΑ; Μήπως δεν είσαι εκπαιδευτής, αλλά διοικητικό στέλεχος που σε αναγκάζει η εφορία να πληρώνεις ΦΠΑ και ζηλεύεις; Ό,τι και να πείς, όλοι οι Υπεύθυνοι παρέχουμε κατεξοχίν εκπαιδευτικό έργο! Θα σε παρακαλούσα να εκφράζεσαι κοσμιώτερα!

Δεν με νοιάζει αν έχει κάπιος πολυετή εκπαιδευτική πείρα, αλλά στην συγκεκριμένη θέση που είναι τώραμ τι ακριβώς κάνει. Θέλω να μου δώσεις ακριβώς το σημείο της προκήρυξης, που λέει ότι παρέχεις εκπαιδευτικό έργο. Δεν το λέει πουθενά. Επομένως όλα αυτά που κάνεις δεν είναι εκπαιδευτικό έργο, ΑΛΛΑ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΥΠΟΒΟΗΘΗΣΗΣ.

Εκπαιδευτικό έργο παρέχουν μόνο οι εκπαιδευτικοί !!!!!!!!!!!

 Να σου αναφέρω άλλο παράδειγμα: οι Σύμβουλοι σταδιοσρομίας που είναι στα ΣΔΕ (Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας) ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΦΠΑ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΕΡΓΟ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Είναι τελείως παράνομο αυτό και θα ενημερωθεί και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Οι εφορίες αυτή την στιγμή παρανομούν !!!!!!
Να ενημερωθουν και οι εκπαιδευτες
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2013, 02:59:46 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πρώτα απ'όλα, foibos81, θα σε παρακαλούσα να εκφράζεσαι κοσμιώτερα! Να μην προσβάλεις και να μην βρίζεις! Σου απαντώ.
1)Λοιπόν, οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης παρέχουν κατεξοχίν εκπαιδευτικό έργο διότι είναι αυτοί που σχεδιάζουν τα τμήματα μάθησης και καθοδηγούν τους εκπαιδευτές που θα τα διδάξουν!
2) Το εκπαιδευτικό έργο δεν είναι μόνο η διδασκαλία, είναι και ο σχεδιασμός και η καθοδήγηση των καθηγητών. Διάβασε σε παρακαλώ πιό προσεκτικά τα καθήκοντα του Υπεύθυνου να δείς τί γράφει για εκπαιδευτικές συναντήσεις κλπ.
3) Οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης είναι στελέχη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ και γι'αυτό πληρώνονται με 1000 ευρώ/μήνα. Σε πληροφορώ ότι αυτός ο μισθός είναι πολύ κατώτερος από αυτόν που λαμβάνουν τα υπόλοιπα στελέχη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ.
4) Οι εκπαιδευτές είναι ωρομίσθιοι. Συνηθως είναι μόνιμοι καθηγητές σε σχολεία ή σε ΤΕΙ και παίρνουν πολύ περισσότερα από τους Υπεύθυνους. Ακόμα και όσοι δεν είναι μόνιμοι, κάνουν ιδιαίτερα ή εργάζονται σε φροντιστήρια και βγάζουν παραπάνω από 1000 ευρώ.
5) Οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΦΠΑ! Ρώτα όποια εφορία θέλεις! Εγώ τουλάχιστον, δεν πρόκειται να πληρώσω ΦΠΑ, γιατί αν πλήρωνα δεν θα μου έφταναν τα χρήματα για να ζήσω!
6) Οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης είναι όλοι εκπαιδευτικοί, με πολύωρη εμπειρία στη διδασκαλία και οι περισσότεροι έχουν μεταπτυχιακά στην Εκπαίδευση.
Αυτά τα ολίγα για να μην λες ό,τι σου κατεβαίνει στο μυαλό! Και να σε ρωτήσω κάτι άλλο; Εσένα τί σε νοιάζει, γιατί σε ενοχλεί τόσο πολύ που εμείς οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΦΠΑ; Μήπως δεν είσαι εκπαιδευτής, αλλά διοικητικό στέλεχος που σε αναγκάζει η εφορία να πληρώνεις ΦΠΑ και ζηλεύεις; Ό,τι και να πείς, όλοι οι Υπεύθυνοι παρέχουμε κατεξοχίν εκπαιδευτικό έργο! Θα σε παρακαλούσα να εκφράζεσαι κοσμιώτερα!
alfieri, απλά να ενημερώσω οτι, και οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης και οι Υπεύθυνοι Οργάνωσης ΚΔΒΜ ακολουθούν ακριβώς την ίδια διαδικασία  ως προς την έναρξη επαγγέλματος στην ΔΟΥ και με τους ίδιους ακριβώς ΚΑΔ σύμφωνα με τις οδηγίες απο την ομάδα έργου ΚΔΒΜ του ΙΝΕΔΙΒΙΜ.
Με ποιά λογική λοιπόν οι μεν να εξαιρούνται απο ΦΠΑ και οι δε να υπόκεινται σε ΦΠΑ; Αφου οι ΚΑΔ είναι οι ίδιοι ακριβώς
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι αρμοδιότητες  των στελεχών έχουν ως εξής :
ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ, ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ
Υποστήριξης για την ανάπτυξης προτάσεων για τα τοπικά προγράμματα
Συμμετοχή  σε διαδικασίες εσωτερικής και εξωτερικής αξιολόγησης
Προώθηση και διασφάλιση ποιοτικών δεδομένων των δομών
Προγραμματισμός και ανάπτυξη εκπαιδευτικού έργου
Σχεδιασμός  και καθορισμός αναλυτικού χρονοδιαγράμματος τμημάτων μάθησης
Ανάθεση  εκπαιδευτικού έργου σε εκπαιδευτές (σύνδεση εκπαιδευτών –τμημάτων μάθησης)
Καθοδήγηση – εποπτεία εκπαιδευτών
Πιστοποίηση φυσικού αντικειμένου υλοποίησης τμημάτων μάθησης


Η θέση του ΙΝΕΔΙΒΙΜ είναι μία. "Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να υπάρχει απαλλαγή από το ΦΠΑ"
Σας παρακαλώ ας προσέξουμε λίγο πριν ξεκινήσουμε να λέμε τι είναι σωστό και τι όχι.
Ας συμβουλευτεί ο καθένας την εφορία του και αν κάποιος καταφέρει να γλιτώσει το ΦΠΑ ας μας ενημερώσει, αλλιώς να μην λέμε οτι θέλουμε.

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εκπαιδευτικό έργο δεν είναι μόνο η διδασκαλία. Είναι και ο σχεδιασμός τμημάτων, η καθοδήγηση των καθηγητών, η καθοδήγηση των εκπαιδευομένων, η διεύθυνση εκπαιδευτικών συναντήσεων, η αξιολόγηση του εκπαιδευτικού έργου. Όλα αυτά τα κάνει ο Υπεύθυνος εκπαίδευσης, ο οποίος είναι εκπαιδευτικός ο ίδιος, έρχεται σε καθημερινή επαφή με εκπαιδευτές, με εκπαιδευόμενους, μπαίνει σε τμήματα μάθησης, επιλύει εκπαιδευτικά προβλήματα καθοδηγεί τους καθηγητές. Όλα αυτά προβλέπονται στη σύμβαση που υπογράφουν οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης. Επιπλέον, όλοι οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης, εκτός του ότι είναι εκπαιδευτικοί, έχουν μεταπτυχιακά στην εκπαίδευση! Μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι οι επιθεωρητές ή οι διευθυντές σχολείων δεν είναι εκπαιδευτικοί; Όχι βέβαια! Οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης συνεργάζονται στενότατα με τους εκπαιδευτές και τους υποστηρίζουν, είναι φίλοι και συνεργάτες!
Κάποιοι που παριστάνουν τους εκπαιδευτές εδώ μέσα και εκφράζονται απρεπώς, σίγουρα δεν είναι εκπαιδευτές. Δεν εκράζονται έτσι οι εκπαιδευτικοί! Σε τελική ανάλυση, για να κλείσω το θέμα του ΦΠΑ, είναι δικό μου θέμα και της εφορίας αποκλειστικά, αν εγώ θα πληρώσω ΦΠΑ ή όχι! Είναι θέμα δικό μας, ημών των Υπευθύνων Εκπαίδευσης, αν θα πληρώσουμε ΦΠΑ ή όχι. Άλλωστε το θέμα έχει λυθεί νομικά, οι Υπεύθυνοι δεν πληρώνουν ΦΠΑ, και αν κάποιοι έχουν πρόβλημα πώς διαθέτουμε εμείς οι Υπεύθυνοι τον μισθό μας, ε νομίζω ότι τους πέφτει λόγος, ούτε και μπορούν να κάνουν κάτι. ΦΠΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ, ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΟ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161772
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 375
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.