*

Αποστολέας Θέμα: Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης ποιότητας στους Δήμους  (Αναγνώστηκε 200254 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παρακαλώ να μιλάς για τον εαυτό σου και οχι να εκφράζεσαι για τους υπολοίπους συναδέλφους. Ο καθένας ακολουθεί αυτό που θεωρεί σωστό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Οι αρμοδιότητες  των στελεχών έχουν ως εξής :
ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ, ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ
Υποστήριξης για την ανάπτυξης προτάσεων για τα τοπικά προγράμματα
Συμμετοχή  σε διαδικασίες εσωτερικής και εξωτερικής αξιολόγησης
Προώθηση και διασφάλιση ποιοτικών δεδομένων των δομών
Προγραμματισμός και ανάπτυξη εκπαιδευτικού έργου
Σχεδιασμός  και καθορισμός αναλυτικού χρονοδιαγράμματος τμημάτων μάθησης
Ανάθεση  εκπαιδευτικού έργου σε εκπαιδευτές (σύνδεση εκπαιδευτών –τμημάτων μάθησης)
Καθοδήγηση – εποπτεία εκπαιδευτών
Πιστοποίηση φυσικού αντικειμένου υλοποίησης τμημάτων μάθησης


Η θέση του ΙΝΕΔΙΒΙΜ είναι μία. "Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να υπάρχει απαλλαγή από το ΦΠΑ"
Σας παρακαλώ ας προσέξουμε λίγο πριν ξεκινήσουμε να λέμε τι είναι σωστό και τι όχι.
Ας συμβουλευτεί ο καθένας την εφορία του και αν κάποιος καταφέρει να γλιτώσει το ΦΠΑ ας μας ενημερώσει, αλλιώς να μην λέμε οτι θέλουμε.

Πες τα ρε Giota !!!!!!!! Eπαναλαμβάνω αυτό που γίνεται είναι κάτι πρωτάκουστο και παράνομο τελείως μα τελειώς. Καλώ όλους τους εκπαιδευτές ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ ΤΩΝ ΚΔΒΜ να είναι σε επαγρύπνηση. Το γεγονός που ανέφερε κάποιος προηγουμένως ότι αν ο Διευθντής ενός σχολείου είναι εκπαιδευτικός και παρέχει εκπαιδευτικό έργο είναι για γέλια, μιας και ο Διευθυντής του σχολείου ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΕΠΙΣΗΜΩΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΝΟΜΟ και είναι εκπαιδευτικός (π.χ. πολλοί διεθυντές κάνουν ΣΕΠ στα σχολεία)!!!!!!

Το γεγονός ότι πολλοί Υπέυθυνοι είναι εκπαδευτικοί, δεν έχει καμία σχέση, μιας και στην θέση που είναι τώρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ, ΑΛΛΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ. Έχει διαφορά.

Να είναι σε επαγρύπνση όλοι εκπαιδευτικοί σχολείων, αναπληρωτές και εκπαιδευτές ΚΔΒΜ, γιατί κάτι μου βρωμάει εδώ μέσα.

Το γεγονός ότι πολλοί Υπεύθυνοι ισχυρίζονται ότι παρέχουν εκπαιδευτικό έργο, ανοίγει τους ασκούς του αιώλου, προκειμένου οι ίδιοι χωρίς να μπουν σε καμία διαδικασία διδασκαλίας στα ΚΔΒΜ στο τέλος θα ζητήσουν από το Υπουργείο Παιδείας να τους αναγνωριστεί η προυπηρεσία στα ΚΔΒΜ ως Υπευθύνων, ως εκπαιδευτική προυπηρεσία ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΥΝ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΕΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ!!!!!!!!!!!!

Ξυπνάτε όλοι οι εκπαιδευτικοί ΚΔΒΜ, ΣΔΕ, ΙΕΚ και απαιτήστε από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ, Ξυπνάτε μόνο αυτό σας λέω

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Αν η alfieri έχει πληρωθεί ήδη και έχει πάρει 1000 ευρώ νομίζω πως δεν μπορούμε να την αμφισβητήσουμε όμως.Έχεις πληρωθεί δηλαδή και πήρες τόσα;

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αγαπητή Giota, σε παρακαλώ να μιλάς για τον εαυτό σου και όχι εκ μέρους του ΙΝΕΔΙΒΙΜ! Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ θα μας δώσει τον μισθό μας και δεν του πέφτει λόγος, αν εμείς θα πληρώσουμε ΦΠΑ ή όχι. Αυτό το κρίνουν οι εφορίες. Ο κάθε συνάδελφος, λοιπόν, θα κάνει ό,τι νομίζει! Εγώ λοιπόν σου λέω ότι έχω ρωτήσει λογιστες, έχω βρεί την εγκύκλιο και έχω ρωτήσει στην εφορία μου και μου είπαν ότι δεν πρέπει να πληρώσω ΦΠΑ! Δεν υποχρεώνω κανέναν να κάνει το ίδιο. Εσύ κάνε ότι νομίζεις, σε παρακαλώ όμως να μην παρουσιάεσαι ως εκπρόσωπος του ΙΝΕΔΙΒΙΜ (και σου ξαναλέω, το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μας δίνει εμάς τα χρήματα και δεν το νοιάζει αν εμείς πληρώνουμε ή όχι ΦΠΑ). Σε παρακαλώ, λοιπόν, να μην παραπληροφορείς τους συναδέλφους. Εγώ μιλάω με αποδείξεις άλλωστε (http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/625234/Article.aspx). Και σου επαναλαμβάνω, βάσει της κείμενης νομοθεσίας, όσο κι αν σε στενοχωρεί αυτό (που δεν θα έπρεπε αν είσαι όπως λές Υπεύθυνη Εκπαίδευσης), ΦΠΑ οι Υπεύθυνοι ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ! Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Αγαπητή Giota, σε παρακαλώ να μιλάς για τον εαυτό σου και όχι εκ μέρους του ΙΝΕΔΙΒΙΜ! Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ θα μας δώσει τον μισθό μας και δεν του πέφτει λόγος, αν εμείς θα πληρώσουμε ΦΠΑ ή όχι. Αυτό το κρίνουν οι εφορίες. Ο κάθε συνάδελφος, λοιπόν, θα κάνει ό,τι νομίζει! Εγώ λοιπόν σου λέω ότι έχω ρωτήσει λογιστες, έχω βρεί την εγκύκλιο και έχω ρωτήσει στην εφορία μου και μου είπαν ότι δεν πρέπει να πληρώσω ΦΠΑ! Δεν υποχρεώνω κανέναν να κάνει το ίδιο. Εσύ κάνε ότι νομίζεις, σε παρακαλώ όμως να μην παρουσιάεσαι ως εκπρόσωπος του ΙΝΕΔΙΒΙΜ (και σου ξαναλέω, το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μας δίνει εμάς τα χρήματα και δεν το νοιάζει αν εμείς πληρώνουμε ή όχι ΦΠΑ). Σε παρακαλώ, λοιπόν, να μην παραπληροφορείς τους συναδέλφους. Εγώ μιλάω με αποδείξεις άλλωστε (http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/625234/Article.aspx). Και σου επαναλαμβάνω, βάσει της κείμενης νομοθεσίας, όσο κι αν σε στενοχωρεί αυτό (που δεν θα έπρεπε αν είσαι όπως λές Υπεύθυνη Εκπαίδευσης), ΦΠΑ οι Υπεύθυνοι ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ! Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Πρώτον στο συγκεκριμένο απόσπασμα δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν πληρώνεις ΦΠΑ ή όχι. Αλλά να ξέρετε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ πρέπει να ενημερωθεί, για όλα αυτά που ακούγονται εδώ μέσα, ότι παρέχετε εκπαιδευτικό έργο και εννοείται και οι εφορίες. Εννοείται πέφτει λόγος σε όλους το αν δεν πληρώνεις ΦΠΑ, ΕΝΩ ΑΥΤΟ ΕΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ !!!!!!
Και το κυριότερο πρέπει να δώσει επίσημη απάντηση το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ποιος κάνει εκπαιδευτικό έργο
Επαναλαμβάνω: οι Σύμβουλοι Σταδιοδρομίας στα ΣΔΕ δεν ανήκουν από τις εφορίες επίσημα σε αυτούς που παρέχουν εκπαιδευτικό έργο, εσείς πως ανήκετε και καλά , επειδή σου το είπε ένας υπάλληλος που δεν έχει σχέση με εκπαίδευση;


Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σήμερα μιλούσα με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και η θέση τους είναι ξεκάθαρη.  Άρα μπορώ να τους εκπροσωπώ.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Σήμερα μιλούσα με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και η θέση τους είναι ξεκάθαρη.  Άρα μπορώ να τους εκπροσωπώ.

Σου είπαν αν οι Υπεύθυνοι εκπαίδευσης παρέχουν εκπαιδευτικό έργο;;

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ERMIONOULA, κανείς δεν έχει πληρωθεί μέχρι στιγμής. Στο μέλλον, όμως, όταν θα σου δώσουν τον πρώτο σου μισθό, θα είναι 1120 ευρώ. Από αυτά θα πρέπει να πληρώσεις 220 ευρώ στον ΟΑΕΕ  και τέρμα. Θα σου μείνουν 900. Και θα πάρεις και στο πολύ μέλλον μια επιστροφή φόρου, οπότε θα φτάσεις στα 1000 ευρώ. Ίσως να μην είναι και πάρα πολλά για κάποιον που έχει οικογένεια, παιδιά ανεργα και ενοίκιο και που θα μείνει άνεργος σε δυο χρόνια. Αλλά αυτά είναι τα χρήματα που θα παίρνεις.  Αυτό θα συμβεί με τους Υπέυθυνους Εκπαίδευσης και Διασφάλισης Ποιότητας. Αυτά λέει ο νόμος. Ρώτα όποιον λόγιστή θέλεις και όποια εφορία θέλεις και θα σου πουν ακριβώς τα ίδια. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ένας από τους ΚΑΔ που μας επιτρέπεται να δηλώσουμε είναι "Διοικητικές Εκπαιδευτικές Υπηρεσίες"

Πιο συγκεκριμένα σας παραθέτω

•   Στη σφραγίδα σας που θα τη βάλετε στο μέρος του τιμολογίου πάνω δεξιά θα πρέπει να αναγράφεται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ένας από τους παρακάτω ΚΑΔ

1.   ΚΑΔ: ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΕΡΓΩΝ ΕΚΤΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΩΝ.
2.   ΚΑΔ: ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ
3.   ΚΑΔ: ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
4.   ΚΑΔ: ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2013, 03:39:08 μμ από Giota »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Ένας από τους ΚΑΔ που μας επιτρέπεται να δηλώσουμε είναι "Διοικητικές Εκπαιδευτικές Υπηρεσίες"

'ΈΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ. Αυτό πραγματικά είναι αυτό που κάνει ο Υπεύθυνος Εκπαίδευσης: Διοικητικές Εκπαιδευτικές Υπηρεσίες. Το θέμα είναι όμως ότι οι εφορίες γνωρίζουν ή πρέπει αν ενημερωθούν από κάποιον;

Giota να σε ρωτήσω κάτι ακόμα: ένας εκπαιδευτικός με σύμβαση έργου σε σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας, ο οποίος πληρώνεται με ΑΠΥ και έχει κάνει έναρξη ΟΑΕΕ, τι γράφει η σφραγίδα που θα βάλει; Ξέρεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2013, 03:41:38 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Giota, κι εγώ σήμερα μίλησα με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μου είπαν: "εμείς σας δίνουμε τα χρήματα και βγάλτε τα πέρα μόνοι σας με την εφορία, αν θα σας κρατήσει ΦΠΑ ή όχι." Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν έχει κάποιο κέρδος αν εμείς πληρώσουμε ΦΠΑ ή όχι! Το θέμα αφορά αποκλειστικά τις εφορίες και τους λογιστές. Κι εμένα μου είπαν ότι η συγεκριμένη σύμβαση δεν υπόκειται σε παρακράτηση ΦΠΑ. Νομίζω έγινα σαφής.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Giota, κι εγώ σήμερα μίλησα με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μου είπαν: "εμείς σας δίνουμε τα χρήματα και βγάλτε τα πέρα μόνοι σας με την εφορία, αν θα σας κρατήσει ΦΠΑ ή όχι." Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν έχει κάποιο κέρδος αν εμείς πληρώσουμε ΦΠΑ ή όχι! Το θέμα αφορά αποκλειστικά τις εφορίες και τους λογιστές. Κι εμένα μου είπαν ότι η συγεκριμένη σύμβαση δεν υπόκειται σε παρακράτηση ΦΠΑ. Νομίζω έγινα σαφής.

To INEDIBIM όμως πρέπει να ξελαθαρίσει επίσημα αν σας θεωρεί ως εκπαιδευτικούς κατά την διάρκεια του έργου που παρέχετε εκπαιδευτικό έργο.  Θα ΚΑΡΑΦΛΙΑΣΩ ΑΝ ΤΟ ΔΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ !!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2013, 03:45:32 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
1.   ΚΑΔ: ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΕΡΓΩΝ ΕΚΤΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΩΝ.
2.   ΚΑΔ: ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ
3.   ΚΑΔ: ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
4.   ΚΑΔ: ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ

Giota, βλέπω ότι συμφωνούμε! Κι εμένα μου έστειλαν με mail αυτούς τους ΚΑΔ, και τους πήρα και πήγα και ρώτησα λογιστές και την εφορία και μου είπαν ότι εκτός από τον πρώτο, οι υπόλοιποι ΚΑΔ ΔΕΝ ΥΠΟΚΕΙΝΤΑΙ ΣΕ ΦΠΑ, διότι αποτελούν εκπαιδευτικές υπηρεσίες! Ρώτα κι εσύ αν θές! Δεν χαίρεσαι, λοιπόν που εξαιρείσαι από τον ΦΠΑ, και αντί για χαρτζιλίκι, θα παίρνεις έναν οριακά αξιοπρεπή μισθό;

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα ενημερωθώ λοιπόν κι εγώ από την εφορία μου και θα επανέλθω.
Λυπάμαι αλλά για τα ΣΔΕ δεν ξέρω κάτι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 638
Σύνολο: 652

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.