*

Αποστολέας Θέμα: Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης ποιότητας στους Δήμους  (Αναγνώστηκε 200244 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
χαχαχα εχεις πολυ πλακα! Δεν εχω περασει ουτε απεξω απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ!!!! Σου απαντησα σε υφος αναλογο με αυτο που χρησιμοποιησες σε αλλα νηματα ειρωνευομενη συναδελφους σου των Ιταλικων. Ουτε Ιταλικων ειμαι απλα η ειρωνεια ανθρωπων που αγωνιουν ειναι εκνευριστικη. Αυτα και υπομονη 2000 χρονια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Και να απολυθούν όλοι και μπουν άλλοι θα είναι μόνο για Αθηναίους..Eκεί είναι η βάση του Ινδβμ.

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μίλησα με την εφορία μου και μου βρήκαν ένα κόλλημα για την απαλλαγή του ΦΠΑ. Η σύμβαση αναφέρει "Η δεύτερη συμβαλλόμενη δεν συνδέεται με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ με σχέση εξαρτημένης εργασίας"  μου είπαν οτι δεν αναφέρει πουθενά υποχρεωτικό ωράριο.
Τι να σας πω. Τηλεφωνικά μίλησα θα τους πιέσω και λιγάκι μήπως καταφέρω την απαλλαγή.
Θα σας ενημερώσω για τυχόν εξελίξεις.

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δηλαδή εσύ, HERSEYS, δεν θέλεις να μοριοδοτείται η ανεργία! Οι άνεργοι να μην δουλέψουν ποτέ! Τό ότι το πτυχίο Α.Ε.Ι. ήταν προαπαιτούμενο δεν σημαίνει τίποτα για σένα, έτσι; Και σε κάποιους Δήμους, οι οποίοι είναι απομακρυσμένοι και δεν καταδέχτηκε να κάνει κανείς αίτηση, παρα μόνο ένα άτομο, τί ήθελες; Να μείνουν χωρίς Υπεύθυνο και χωρίς προγράμματα Δια Βίου Μάθησης για τον κόσμο για να χαρείς εσύ; Η επιμόρφωση μοριοδοτήθηκε πολύ! Το ίδιο και οι προϋπηρεσία! Κανείς δεν αδικήθηκε! Σε κάποιους δήμους διορίστηκαν έμπειρα και μορφωμένα στελέχη και σε κάποιους άλλους δήμους, όπου κανείς άλλος δεν καταδέχτηκε να κάνει αίτηση (ούτε έσύ HERSEYS), επελέγησαν νέα, αλλά μορφωμένα στελέχη! Αυτοί που δεν έχουν προϋπηρεσία, πρέπει άλλωστε να ξεκινήσουν κάποτε να εργάζονται! Κανείς δε γεννιέται με προϋπηρεσία! Κι εσύ όταν ξεκίνησες να εργάζεσαι ως στέλεχος δεν είχες προϋπηρεσία HERSEYS! Ρίξε μια προσεκτικώτερη ματιά στους πίνακές και θα διαπιστώσεςι ότι ΟΛΟΙ οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης έχουν πτυχίο ΑΕΙ, ΟΛΟΙ ήταν άνεργοι, ΟΛΟΙ έχουν πιστοποίηση χειρισμού Η/Υ, ΟΛΟΙ γνωρίζουν ξένες γλώσσες! Το 80% έχει εμπειρία, προϋπηρεσία και επιμόρφωση και το 90% έχει μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών! Αν έχεις προσόντα, όπως λές, κανείς δεν σε εμπόδισε να πας  σε έναν Δήμο που δεν είχε ανταγωνισμό (πχ.στον Δήμο Αθηναίων,μην πάμε μακριά!) και να διοριζόσουν κι εσύ Υπεύθυνος Εκπαίδευσης!

Δεν πήγες όμως HERSEYS! Κι αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις ανάγκη την εργασία, είτε γιατί σε χαρτζιλικώνει η μαμά, είτε γιατί δεν είσαι άνεργος αλλά εργάζεσαι πιθανώτατα με σύμβαση αορίστου χρόνου στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, όπου μπήκες χωρίς ΑΣΕΠ και χωρίς ιδαδικασίες δημόσιας επιλογής με κριτήρια, έχεις ένα μόνιμο μισθό 1000 ευρώ/μήνα και αντί να σιωπάς, κάθεσαι και συκοφαντείς τους Υπεύθυνους Εκπαίδευσης! Τί να σου πώ; Συγχαρητήρια HERSEYS! Η κακία θα σου μείνει...
1. Eισαι εξαιρετικά επιθετική και δογματική για ανθρώπους που δεν ξέρεις καν. Με ποιο δικαίωμα με  κρίνεις ; πώς σου ήρθαν στο μυαλό όλες αυτές οι ασυναρτησίες που λες για το πρόσωπό μου και με πώς αρχίζεις να με συκοφαντείς από την στιγμή που δεν με ξέρεις καν ; Η κακία θα μείνει σε σένα και όχι σε μένα .
2. Δεν είπα ΠΟΤΕ να μην μοριοδοτείται η ανεργία  ( άλλωστε και εγώ είχα μόρια από την ανεργία καθώς δεν ζω με 1000 ευρώ μόνιμο μισθό και πολύ περισσότερο δεν με χαρτζιλικώνει η μαμά μου για να μην έχω ανάγκη να συμμετέχω στην προκήρυξη ) . Αυτό που ειπα είναι ότι θα έπρεπε να υπάρχει μία ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ μοριοδοτηση της ανεργίας, ανάλογη με εκείνη που ισχύει στην μοριοδότηση εποχικού προσωπικού μέσω ΑΣΕΠ ( ή μήπως δεν συμφωνείς και με τον ΑΣΕΠ τώρα ; ) Δεν ειναι δυνατόν 19 μήνες ανεργίας να ισοδυναμούν με 7 μήνες προϋπηρεσίας, και ούτε βέβαια να ¨βάζουν max 40 μόρια για την προυπηρεσία (= 7 χρόνια ενώ οι δομές λειτουργούσαν για 5 και σε μερικούς μόνο Δήμους 6 χρόνια ) . Επίσης δεν αμφισβητώ την αξία του Μεταπτυχιακού στην Εκπαίδευση Ενηλίκων, και όλοι όσοι συμμετείχαμε στην προκήρυξη θα θέλαμε να το είχαμε, τόνισα το γεγονός ότι με  τα μόρια που έδινε, ξεπερνούσε 50 μήνες προυπηρεσίας.
3. Δεν υποστήριξα ότι στην προκήρυξη συμμετείχαν ή πέτυχαν άτομα μη -προσοντούχα. Με 30 % ανεργία και την γενικότερη ανασφάλεια που υπάρχει ο καθένας μας έχει 2 στρέμματα πτυχια κρεμασμένα στον τοίχο του.
4. Σε ό, τι αφορά τις απομακρυσμένες περιοχές που δεν είχαν ανταγωνισμό, αύτο ήταν άλλη μία παράνοια της προκήρυξης, από την στιγμή που έπρεπε να επιλέξουμε 1 μόνο δήμο. Και όχι  ΑLFIERI  δεν είμαι ευχαριστημένη  που απομακρυσμένοι Δήμοι δεν στελεχώθηκαν , γιατί και εγω ζω σε ακριτική περιοχή και γνωρίζω πόσο σημαντικό είναι το κρατος να αναπτύσσει δράσεις και δομές εκεί.
5. Αρνούμαι να ξανασχοληθώ με οποιαδήποτε απάντησή σου, με κουράζει η εριστικότητά σου .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τώρα που μου διευκρίνισες τα λεγόμενά σου,συμφωνώ μαζί σου! Κι εσύ μου φάνηκες εριστική, γι'αυτό και σου απάντησα στον ίδιο τόνο! Τώρα που διευκρίνισες καλύτερα τις απόψεις σου, συμφωνώ κατά 95% με όσα λες! Δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε μεταξύ μας, συζήτηση κάνουμε! Η μοριοδότηση του μεταπτυχιακού στην Εκπαίδευση Ενηλίκων είναι όντως εξοργιστική! Και γιατους δήμους έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά το ΙΝΕΔΙΒΙΜ είναι ανοργάνωτο και δυστυχώς αφήνει πολλά πράγματα στην τύχη! Τελικά συμφωνούμε!  :)

Φιλικά.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Εξοργιστική η μοριοδότηση των 25 μορίων για μεταπτυχιακό;; ε δε νομίζω. άσε που είναι ελάχιστοι αυτοί.
Έτσι κι αλλιώς μια ζωή η προυπηρεσία μοριοδοτούταν,δηλαδή όσοι είναι κάτω των 30 να μην δουλέψουν...

Αποσυνδεδεμένος Ned Stark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • Winter is coming
    • Προφίλ
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο που ίσως ξέφυγε της προσοχής σας. Με την αρ. πρωτ. 602/10/21977
"Ανοιχτή Πρόσκληση προς τους Δήμους της Επικράτειας στο πλαίσιο των Πράξεων:
«ΚΕΝΤΡΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ  ΚΑΙ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΠΙΚΗΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ ΑΠ 7 & ΑΠ 8». " το ΙΝΕΔΙΒΙΜ στη σελίδα 6 ανέφερε  "Ο αριθμός των Υπευθύνων Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης Ποιότητας εξαρτάται από τον πληθυσμό του κάθε Δήμου, ως εξής:
ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ > 50.001 κατ.        - 2 ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ  ".
Η ερώτησή μου λοιπόν είναι αν σε κάποιο τέτοιο δήμο πήραν πάνω από έναν. Ξέρει κανείς τίποτα?
Απ΄ότι έχω δει μέχρι τώρα με τα αποτελέσματα δεν ισχύει κάτι τέτοιο ή μπορεί να μου ξέφυγε κάτι.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
ναι το είδα και όταν το ρώτησα φυσικά μου είπαν ότι κάτι τέτοιο δεν θα γίνει..

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο που ίσως ξέφυγε της προσοχής σας. Με την αρ. πρωτ. 602/10/21977
"Ανοιχτή Πρόσκληση προς τους Δήμους της Επικράτειας στο πλαίσιο των Πράξεων:
«ΚΕΝΤΡΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ  ΚΑΙ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΠΙΚΗΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ ΑΠ 7 & ΑΠ 8». " το ΙΝΕΔΙΒΙΜ στη σελίδα 6 ανέφερε  "Ο αριθμός των Υπευθύνων Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης Ποιότητας εξαρτάται από τον πληθυσμό του κάθε Δήμου, ως εξής:
ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ > 50.001 κατ.        - 2 ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ  ".
Η ερώτησή μου λοιπόν είναι αν σε κάποιο τέτοιο δήμο πήραν πάνω από έναν. Ξέρει κανείς τίποτα?
Απ΄ότι έχω δει μέχρι τώρα με τα αποτελέσματα δεν ισχύει κάτι τέτοιο ή μπορεί να μου ξέφυγε κάτι.

Σου έχει ξεφύγει κάτι. Στην σχετική "Πρόσκληση" αναφέρονταν "Για να απασχοληθεί δεύτερος Υπεύθυνος Οργάνωσης Κ.Δ.Β.Μ. στους Δήμους με πληθυσμό άνω των 50.000 κατοίκων θα πρέπει ο Δήμος να έχει ενεργοποιήσει το 50% των τμημάτων που έχει επιλέξει προς υλοποίηση στην πρώτη εκπαιδευτική χρονιά".

Αποσυνδεδεμένος Maria_I

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο που ίσως ξέφυγε της προσοχής σας. Με την αρ. πρωτ. 602/10/21977
"Ανοιχτή Πρόσκληση προς τους Δήμους της Επικράτειας στο πλαίσιο των Πράξεων:
«ΚΕΝΤΡΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ  ΚΑΙ
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΠΙΚΗΣ ΕΜΒΕΛΕΙΑΣ ΑΠ 7 & ΑΠ 8». " το ΙΝΕΔΙΒΙΜ στη σελίδα 6 ανέφερε  "Ο αριθμός των Υπευθύνων Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης Ποιότητας εξαρτάται από τον πληθυσμό του κάθε Δήμου, ως εξής:
ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ > 50.001 κατ.        - 2 ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ  ".
Η ερώτησή μου λοιπόν είναι αν σε κάποιο τέτοιο δήμο πήραν πάνω από έναν. Ξέρει κανείς τίποτα?
Απ΄ότι έχω δει μέχρι τώρα με τα αποτελέσματα δεν ισχύει κάτι τέτοιο ή μπορεί να μου ξέφυγε κάτι.


Στην προκήρυξη αναφέρεται ότι:

"Για να απασχοληθεί δεύτερος Υπεύθυνος Οργάνωσης Κ.Δ.Β.Μ. στους Δήμους με πληθυσμό άνω των 50.000 κατοίκων θα πρέπει ο Δήμος να έχει ενεργοποιήσει το 50% των τμημάτων που έχει επιλέξει προς υλοποίηση στην πρώτη εκπαιδευτική χρονιά."

Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι πρώτα πρέπει να ξεκινήσει η διαδικασία δημιουργίας-ολοκλήρωσης τμημάτων και εφόσον ξεπερνούν το 50% των προς υλοποίηση τμημάτων, θα ζητηθεί η συνδρομή δεύτερου Υπευθύνου Οργάνωσης. Σύμφωνα με την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος, ο δεύτερος στον αξιολογικό πίνακα είναι και αυτός που θα αναλάβει τα σχετικά καθήκοντα, αφού αναφέρεται ρητά ότι "Οι Υπεύθυνοι Οργάνωσης Κ.Δ.Β.Μ. θα ενταχθούν με βάση το σύνολο των μορίων τους σε πίνακες ταξινομημένους ανά Δήμο και ειδικότητα και θα επιλέγονται σύμφωνα με την κατάταξή τους προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες που θα προκύψουν στον αντίστοιχο Δήμο."

Δε νομίζω, λοιπόν, πως δεν θα εφαρμοστεί η διαδικασία, εφόσον συντρέχουν οι ανάλογες συνθήκες. Ο υπάλληλος του ΙΝΕΔΙΒΙΜ που απέκλεισε αυτή την εκδοχή, πιθανότατα να αναφερόταν στην τρέχουσα εκπαιδευτική περίοδο που, εκ των πραγμάτων, δε μπορεί να συμβεί...

Αποσυνδεδεμένος Ned Stark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • Winter is coming
    • Προφίλ
 Δυστηχώς ioannis00 (δεν μου ξέφυγε αυτό το σημείο) και Maria_I  δεν μιλάω για Υπ. Οργάνωσης  αλλά για Υπεύθυνο ΕΑ και ΔΠ και γιαυτό έλεγα αν το ήξερε κανείς. Ευχαριστώ ermionoula. Πάντως αν ξέρει κανείς άτι άλλο ας μας πει. Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2013, 10:10:03 μμ από Ned Stark »

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Έχεις δίκιο Ned Stark. Πάντως το γεγονός ότι το σημείο στο οποίο αναφέρεσαι δεν επαναλαμβάνεται στην Ανοιχτή Πρόσκληση για τους Δήμους της δεύτερης φάσης (Αρ. Πρωτ. 749/28-9-2012) ούτε στην Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για τα περιφερειακά στελέχη, σε συνδυασμό με όσα μετέφερε η ermionoula, σημαίνει, κατά πάσα πιθανότητα, είτε ότι η σχετική αναφορά στην Ανοιχτή Πρόσκληση της πρώτης φάσης αποτελούσε τυπογραφικό λάθος (Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης αντί Υπεύθυνοι Οργάνωσης), φαινόμενο όχι σπάνιο στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, είτε ότι υπήρχε τέτοια πρόβλεψη στον αρχικό σχεδιασμό, αλλά εγκαταλείφθηκε στη συνέχεια.   

Αποσυνδεδεμένος Maria_I

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχεις δίκιο Ned Stark. Πάντως το γεγονός ότι το σημείο στο οποίο αναφέρεσαι δεν επαναλαμβάνεται στην Ανοιχτή Πρόσκληση για τους Δήμους της δεύτερης φάσης (Αρ. Πρωτ. 749/28-9-2012) ούτε στην Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για τα περιφερειακά στελέχη, σε συνδυασμό με όσα μετέφερε η ermionoula, σημαίνει, κατά πάσα πιθανότητα, είτε ότι η σχετική αναφορά στην Ανοιχτή Πρόσκληση της πρώτης φάσης αποτελούσε τυπογραφικό λάθος (Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης αντί Υπεύθυνοι Οργάνωσης), φαινόμενο όχι σπάνιο στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, είτε ότι υπήρχε τέτοια πρόβλεψη στον αρχικό σχεδιασμό, αλλά εγκαταλείφθηκε στη συνέχεια.

Έχω την εντύπωση ότι από το τεχνικό δελτίο του έργου μπορεί να προκύψει ή όχι η θέση δεύτερου Υπευθύνου Εκπαίδευσης. Κατά κανόνα, τα τεχνικά δελτία των έργων είναι διαθέσιμα σε ηλεκτρονική μορφή (στην περίπτωση μας, πιθανότατα, στη ιστοσελίδα του επιχειρησιακού προγράμματος "Εκπαίδευση & Δια Βίου Μάθηση": http://www.edulll.gr/) και μπορούν να αναζητηθούν τα σχετικά στοιχεία.

Επί της ουσίας, θέλω να πω ότι, εφόσον προβλέπεται η θέση στο τεχνικό δελτίο, τίθεται θέμα, νομιμότητας ή μη, η τήρηση των προβλεπόμενων διαδικασιών. Την περίπτωση του τυπογραφικού λάθους δεν την αποκλείω, αλλά την "εγκατάλειψη" του αρχικού σχεδιασμού πρέπει να τη συνοδεύει και αντίστοιχη τροποποίηση του φυσικού αντικειμένου του έργου...

Ή τουλάχιστον αυτή είναι η τυπική διαδικασία που ακολουθείται σε προγράμματα χρηματοδοτούμενα απο την Ευρωπαϊκή Ένωση....


Αποσυνδεδεμένος Maria_I

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με μια γρήγορη ματιά στο σχετικό link:

http://www.edulll.gr/wp-content/uploads/2012/04/apofasi_entaxis_375687.pdf

δεν εντόπισα τον αριθμητικό προσδιορισμό των Υπευθύνων Εκπαίδευσης. Υπάρχει απλή αναφορά του προβλεπόμενου ανθρώπινου δυναμικού: "Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης Ποιότητας ανά Δήμο, με χρέη επιστημονικού συμβούλου του Δήμου και οργάνωσης της εκπαιδευτικής διαδικασίας".

Όπως και να έχει, μπορεί κάποιος να το κοιτάξει και περαιτέρω. Ελπίζω να βοήθησα....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 606
Σύνολο: 630

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.