*

Αποστολέας Θέμα: Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης ποιότητας στους Δήμους  (Αναγνώστηκε 200251 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gtsam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Χάθηκε, μέσα στ'απόβραδο, μέσα στην μπόρα, στον καπνό και στη νυχτιά, κι έγινε το σαββατόβραδο ένα λουλούδι πεταμένο στη φωτιά... Μα είναι δυνατόν να συμβαίνουν αυτά; Δυσκολεύομαι να το πιστέψω!
Σε ποιο δήμο πήγαινε;;;
Εμένα αντί να πάει στο ινστιτούτο στάλθηκε στον δήμο επιλογής ο φάκελος !!!!!!!!!!!!!! ο δήμος ήθελε να μου το δώσει πίσω!!! και τελικά έκαναν διαβιβαστικό απο το δήμο για να πάει στο ινστιτούτο.. άγνωστο τελικά εάν και που έφτασε.. θα το δω όταν βγουν τα απαοτελέσματα!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν ενδιαφέρει κάποιον η προσωπική μου γνώμη,  αυτή είναι ότι σε όλες τις δομές δια βίου μάθησης (όχι μόνο τα Κ.Δ.Β.Μ.) πρέπει να τοποθετούνται άτομα με σπουδές και εμπειρία στη συνεχιζόμενη εκπαίδευση ή/και την κατάρτιση. Όποιος αμφιβάλλει για το νόημα του νόμου μπορεί να επικοινωνήσει με το Υπουργείο Παιδείας για να τον πληροφορήσει σχετικά. Η θέση του Υπουργείου, προς το παρόν, είναι ότι με κάποιο τρόπο Υπεύθυνοι και Διευθυντής- Υποδιευθυντής- Γραφείο Γραμματείας θα συνυπάρχουν μέχρι το 2015.
Αγαπητέ ioannis00 αποφεύγεις συστηματικά να απαντήσεις επί της ουσίας. Και κάνεις παραπληροφόρηση! Πήρα κι εγώ το Υπουργείο Παιδείας, τους είπα αυτά που μας γράφεις και αφού έσκασαν στα γέλια, μου είπαν ότι τίποτα από όσα λες δεν είναι σοβαρό και φυσικά δεν ισχύει! Μου είπαν συγκεκριμένα ότι τα σχολεία έχουν σοβαρή έλλειψη από καθηγητές και δεν περισσεύει ούτε μισός για να γίνει "διευθυντής" (και καλά) σε ΚΔΒΜ. Μου είπαν ότι σε κάποια νησιά, όπως η Τήλος και το Καστελλόριζο, αλλά και σε μεγαλύτερα όπως η Πάρος, η Νάξος, η Κάρπαθος και άλλα δεν έχουν καθηγητές για να διδάξουν και δεν γίνεται να χάσουν κι άλλους καθηγητές και να τους κάνουν "διευθυντές"! Αυτά τα πράγματα, μου είπαν, δεν στέκουν, δεν είναι λογικά.
Τα ΚΔΒΜ τα διευθύνουν οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης που διορίστηκαν γι αυτόν τον σκοπό. Δύο διευθυντές δε γίνεται να συνυπάρξουν! Και όπως βλέπεις τίποτα από όσα λες δεν εφαρμόζεται και ούτε πρόκειται να εφαρμοστεί! Οι νόμοι που ψηφίζονται εφαρμόζονται όλοι άμεσα! Εδώ απλά δεν υπάρχει σχετική διάταξη και όσα λες αποτελούν μάλλον παρερμηνία νομικών κειμένων. Δεν σου καταλογίζω δόλο, απλά όταν δεν έχεις νομική παιδεία, όταν δεν έχεις διαβάσει αρκετά νομικά κείμενα δεν κατανοείς σωστά τί διαβάζεις και μπλέκεις την πραγματικότητα με τη φαντασία σου και με αυτά που θα ήθελες να συμβούν. Όσο και να θες να υποβιβαστεί ο ρόλος των Υπευθύνων Εκπαίδευσης και να συνδιοικούν  τα ΚΔΒΜ με κάποιους φανταστικούς "διευθυντές", η πραγματικότητα θα διαψεύδει την φαντασία σου. Στα ΚΔΒΜ, διευθυντές είναι και ΘΑ ΕΙΝΑΙ οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ. Τα υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού... Και επιτέλους δεν μας έχεις πεί τη γνώμη σου. Εσύ ioanis00 τί θεωρείς σωστό με βάση την λογική σου; Τα ΚΔΒΜ να τα διευθύνουν οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης που γνωρίζουν τέλεια το αντικείμενο ή κάποιοι καθηγητές γυμνασίων που δεν περισσεύουν. Άσε τί λέει κατ'εσέ ο όποιος νόμος ή τί σου είπαν τάχα από το Υπουργείο. Εσύ θα μας πείς τί θές και τί θεωρείς σωστό να γίνει; Έχεις άποψη; Έχεις το θάρρος της γνώμης σου;

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Τελευταία απάντηση προς alfieri, γιατί ούτε χρόνο ούτε διάθεση έχω για προσωπικές αντιπαραθέσεις. Είμαι νομικός, έχω διαβάσει πάρα πολλά νομικά κείμενα και κατανοώ πάρα πολύ καλά τι διαβάζω. Επειδή τυχαίνει να είμαι και Υπεύθυνος Εκπαίδευσης, δεν είναι δυνατό να επιθυμώ τον υποβιβασμό των Υπεύθυνων Εκπαίδευσης ή την αντικατάστασή τους από Διευθυντές αποσπασμένους απ' τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, αλλά είναι άλλο πράγμα οι επιθυμίες μας και άλλο τι προβλέπει ο νόμος (το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αγωνιστείς για ν' αλλάξει ή  να καταργηθεί ο  νόμος). Τη γνώμη μου για το ποιοί πρέπει να είναι υπεύθυνοι για τις δομές δια βίου μάθησης την έγραψα στο  στο προηγούμενο σχόλιο μου και είναι ξεκάθαρη. 

Όσον αφορά τα περί παραπληροφόρησης: Διάβασα μια πολύ ανησυχητική για τους Υπεύθυνους των Κ.Δ.Β.Μ. και σαφή διάταξη στο νέο νόμο και επειδή φάνηκε και σε μένα, για αρκετούς λόγους, "περίεργη" η ρύθμιση, επικοινώνησα με τον αρμόδιο για τη Δια Βίου Μάθηση υφυπουργό και μου επιβεβαίωσαν ότι πρόθεση του Υπουργείου είναι πράγματι να τοποθετήσει Διευθυντή, Υποδιευθυντή και Γραμματεία σε κάθε Κ.Δ.Β.Μ., χωρίς όμως να καταγγείλει τη σύμβαση των Υπεύθυνων Εκπαίδευσης και Οργάνωσης. Θέλησα, λοιπόν, να ενημερώσω τους συναδέλφους για τις εξελίξεις, ειδικά όταν γράφονται στο φόρουμ διάφορα περί μονιμοποίησής τους. Δεν θέλω να σχολιάσω όσα γράφεις για τηλεφώνημά σου στο Υπουργείο Παιδείας,  όπου γέλασαν με όσα ορίζει ο νόμος, όχι όσα γράφω εγώ. Οι ενδιαφερόμενοι δεν πρέπει να πιστέψουν ούτε εμένα ούτε εσένα. Ας διαβάσουν τις σχετικές διατάξεις του νόμου και ας κάνουν τη δική τους έρευνα, ενήλικοι και και μορφωμένοι άνθρωποι είναι. Τέλος, εγώ έγραψα στηριγμένος σε μια σαφέστατη διάταξη νόμου (δεν αναφέρω πάλι τη σχετική επικοινωνία με το Υπουργείο γιατί κάποιος μπορεί ν' αμφισβητήσει την ειλικρίνειά μου). Εσύ, που με κατηγορείς για παραπληροφόρηση, που βασίζεσαι όταν έγραψες χθες στο φόρουμ ότι οι Υπεύθυνοι θα μονιμοποιηθούν και μάλιστα λίαν συντόμως; Ποιος εκλαμβάνει τις επιθυμίες του ως πραγματικότητα;     

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Για να τοποθετήσουν μόνιμους καθηγητές στα κδβμ θα πρέπει να υπάρχουν τα κδβμ.μετα το 2015 δε ξέρουμε αν θα υπάρχουν λεφτα να συνεχιστούν κι εσείς μας λέτε για διευθυντές και υποδιευθυντες;
Μέχρι τότε θα δουλεύουν οι υπεύθυνοι. Μετα το πιο πιθανό ειναι να μη δουλεύει κανεις.
Η αν κάποιοι δήμοι συνεχίσουν να τα λειτουργούν θα κρατήσουν τους υπεύθυνους εκπαίδευσης η θα βγάλουν προκηρυξη μέσω ΑΣΕΠ.
Οποτε είπαμε ο νόμος ειναι μια μπούρδα και θα ακυρωθεί σύντομα.αλλα να κάνετε κατι κι εσείς οι υπεύθυνοι.διεκδικειτε τιποτα η μπα ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mineli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Σε ποιο δήμο πήγαινε;;;
Εμένα αντί να πάει στο ινστιτούτο στάλθηκε στον δήμο επιλογής ο φάκελος !!!!!!!!!!!!!! ο δήμος ήθελε να μου το δώσει πίσω!!! και τελικά έκαναν διαβιβαστικό απο το δήμο για να πάει στο ινστιτούτο.. άγνωστο τελικά εάν και που έφτασε.. θα το δω όταν βγουν τα απαοτελέσματα!!!!!!!

Ο φάκελος πήγε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ , έχω βεβαίωση από το ταχυδρομείο με συγκεκριμένη μέρα, ώρα και υπογραφή υπαλλήλου και φυσικά πρωτόκολλο το οποίο και πήρα όταν πήγα να καταθέσω την ένσταση . Δεν λέω ότι έγινε επίτηδες , οκ , αλλά εμένα που πήγα να πάθω εγκεφαλικό δεν με σκέφτηκε κανείς ...

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Η αν κάποιοι δήμοι συνεχίσουν να τα λειτουργούν θα κρατήσουν τους υπεύθυνους εκπαίδευσης η θα βγάλουν προκηρυξη μέσω ΑΣΕΠ.

Το ζήτημα είναι ermionoula ότι σύμφωνα με την παρ. 1, άρθρο 26 του ν. 4186/2013 τα Κ.Δ.Β.Μ. είναι περιφερειακές- αποκεντρωμένες υπηρεσίες της Γ.Γ.Δ.Β.Μ. μέσω των νέων Διευθύνσεων Δια Βίου Μάθησης, γι' αυτό και αρκετοί Δήμοι διαμαρτυρήθηκαν ήδη έντονα προς τη Γ.Γ.Δ.Β.Μ.- Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ.,  εκτιμώντας ότι με αυτή τη ρύθμιση τους αφαιρείται ο έλεγχος των Κ.Δ.Β.Μ. Γι' αυτό έγραψα ότι ο παραπάνω νόμος περιέχει διάφορες ρυθμίσεις για τις δομές δια βίου μάθησης που φαίνεται να είναι φτιαγμένες "στο πόδι" για να εξυπηρετήσουν διάφορες σκοπιμότητες και οι οποίες ήδη δημιουργούν πολλά προβλήματα. Καλό είναι να τις γνωρίζουμε και, εφόσον διαφωνούμε μ' αυτές, να πιέσουμε για την τροποποίησή τους.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Δηλαδή να αφήσουν απ'έξω ανθρώπους με προυπηρεσία, μεταπτυχιακά, ξένες γλώσσες κι επιμόρφωση στο αντικείμενο για να βολευτούν πάλι οι μόνιμοι.. μάλιστα.

Αποσυνδεδεμένος gtsam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Από ότι βλέπω έχει αποπροσανατολιστεί η συζήτηση στο φόρουμ... και καλό θα ήταν να επικεντρωθούμε σε Θέματα βασικά όπως πληρωμή μισθού σε συγκεκριμένη ημερομηνία κάθε μήνα και απαλλαγή φόρου καθώς πρόκειται για παροχή εκπαιδευτικών υπηρεσιών, και κυρίως να συζητήσουμε τον τρόπο με τον οποίο μπορούν αυτά να γίνουν αντικείμενο συζήτησης μεταξύ των Υπευθύνων Εκπαίδευσης και των αρμοδίων του ΙΝΔΒΜ...

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Δεν έχει αποπροσανατολιστεί η συζήτηση.Εδώ λέμε ότι μπορεί από μέρα σε μέρα να μας διώξουν για να δουλέψουν καθηγητές στην θέση μας.Κάτι που φυσικά δεν πιστεύω προσωπικά ότι θα συμβεί αλλά επειδή από αυτούς όλα να τα περιμένεις καλό είναι να τα έχουμε κατά νου.
Μήπως πρέπει να ιδρύσουμε κάποιον σύλλογο;Κάποιος που γνωρίζει ας προτείνει κάτι.Από βδομάδα που θα μας καλέσουν κι εμάς, του νότιου αιγαίου και της στερεάς θα είμαστε αρκετοί.Ελπίζω φυσικά από βδομάδα να βγουν κι οι προσωρινοί των υπολοίπων δήμων να ξέρουμε τι μας γίνεται.
Για αύξηση του μισθού δε βλέπω να παίρνουμε +500 όπως η ομάδα έργου, αλλά έστω 100 ευρώ ,ώστε καθαρά να παίρνουμε 800 ευρώ θα ήταν δίκαιο(τόσα παίρνουν κι οι αναπληρωτές).

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Νομίζω ότι ο Ιωάννης έβγαλε κάποια συμπεράσματα από το νόμο.Εγώ όταν τον διάβασα δεν του έδωσα σημασία μιας και προφανώς αυτός που έγραψε αυτόν τον νόμο δεν έχει πάρει χαμπάρι ότι τα κέντρα δια βίου μάθησης έχουν στελεχωθεί ή συνεχίζουν να στελεχώνονται από υπεύθυνους.Άρα πάει για άκυρο πανηγυρικό.

Αποσυνδεδεμένος thanos80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο χρήστης Ιωάννης έχει απόλυτο δίκιο στο να επισημαίνει ένα νόμο έκτρωμα μέσω του οποίου πάνε να χρυσώσουν το χάπι στους εκπαιδευτικούς που βγαίνουν σε διαθεσιμότητα. Είναι επικίνδυνο να υπάρχει ένας τέτοιος νόμος, ο οποίος δυνητικά θα μπορούσε να εφαρμοστεί εις βάρος των στελεχών που εργάζονται τώρα. Άρα δεν χωρά εφησυχασμός. Δεν είναι κακό να ακούγονται διαφορετικές απόψεις στο forum.  Άλλο τα "θέλω" όλων μας, άλλο το πρέπει και άλλο το τι θα πράξει τελικά το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, το οποίο έχει πολύ κακό παρελθόν σε σχέση με την αντιμετώπιση των υπευθύνων εκπαίδευσης. Αυτοί που έχουν έστω και ελάχιστη εμπειρία εργαζόμενοι στο φορέα πρέπει να το γνωρίζουν καλύτερα. Ας είμαστε και λίγο ρεαλιστές. Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τι θα γίνει μετά το 2015. Το πιθανότερο είναι τα προγράμματα να σταματήσουν για ένα χρονικό διάστημα  μέχρι να ενταχθούν στο επόμενο ΕΣΠΑ και ξανά από την αρχή. Άλλο τα θα που σου υπόσχονται από το Υπουργείο και άλλο η πραγματικότητα που δυστυχώς πολλές φορές διαφέρει. Να ξυπνάμε σιγά σιγά...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
 Συγγνώμη παιδιά, αλλά βλέπω αυτό το θέμα εδώ και καιρό και δεν έχω καταλάβει σε τι αναφέρεται! Τι είναι αυτοί οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης ποιότητας στους Δήμους;    ???   ???   ???
  

Αποσυνδεδεμένος alfieri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης Ποιότητας, είναι επιστημονικά στελέχη του Υπουργείου Παιδείας που έχουν ειδική κατάρτιση στη Διά Βίου Μάθηση! Οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και διασφάλισης Ποιότητας διευθύνουν τα Κέντρα Διά Βίου Μάθησης των δήμων της Ελλάδας, συνεπικουρούμενοι στο έργο τους από τη γραμματειακή υποστήριξη που τους παρέχουν οι Υπεύθυνοι Οργάνωσης. Οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης με λίγα λόγια, είναι οι πυλώνες στους οποίους στηρίζεται η Διά Βίου Μάθηση στην Ελλάδα. Η θητεία των Υπευθύνων Εκπαίδευσης είναι μέχρι τις 30/06/2015 με δυνατότητα παράτασης της θητείας τους μέχρι τις 31/12/2018. Οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης μέχρι στιγμής κατόρθωσαν να ακυρώσουν στην πράξη και να καταστήσουν κενό γράμμα ένα νομικό έκτρωμα που ήθελε να ακυρώσει την Διά Βίου Μάθηση στην Ελλάδα. Ο μόνος που υποστηρίζει αυτό το πεθαμένο νομικό έκτρωμα με τρόπο και κρύβεται από τους πάντες χωρίς να λέει την άποψή του (αν είναι υπέρ ή κατά) είναι ο ioannis00. Δρα σα να έχει κάποιο συμφέρον από τη νεκρανάσταση του πεθαμένου νομικού εκτρώματος, σα να έχει κολλητούς ή συγγενείς να βολέψει, σα να θέλει να βολευτεί ο ίδιος και μας το παίζει νομικός ενώ δεν έχει καμία νομική κουλτούρα! Ας μας πεί επιτέλους ο ioannis00 αν είναι υπέρ ή κατά του πεθαμένου νομικού εκτρώματος!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:56:15 πμ από alfieri »

Αποσυνδεδεμένος outopia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ALFIERI,
σου έστειλα πμ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 647
Σύνολο: 666

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.