*

Αποστολέας Θέμα: Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης ποιότητας στους Δήμους  (Αναγνώστηκε 200243 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gtsam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτά το οριστικά για τους Υπεύθυνους Εκπαίδευσης της Στερεάς Ελλάδας που είναι άραγε;;;
Πέρασε ένας μήνας απο την ανακοίνωση των προσωρινών αποτελεσμάτων και ακόμα....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος valentino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
έχει ακόμα...

Αποσυνδεδεμένος Pegu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
τι θα γίνει με τα οριστικά υπευθύνων της Στερεάς Ελλάδας????? Θα κάνουμε Χριστούγεννα φέτος????

Αποσυνδεδεμένος mousmoulis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
(Μάλλον το ανέβασα σε λάθος κατηγορία, το ίδιο κείμενο έχει ανέβει και στην κατηγορία που αφορά τους εκπαιδευτές ΚΔΒΜ)

Ξεκίνησα σήμερα ως εκπαιδευτής στα ΚΔΒΜ τα οποία ως γνωστό υπάγονται στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Σήμερα έλαβα παράλληλα στα χέρια μου τη σύμβαση μίσθωσης έργου προκειμένου να την υπογράψω. Ανήκω στην κατηγορία των μπλοκακίων, δλδ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας, άρα πληρώνομαι μέσω ΤΠΥ (Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών). Στη σύμβαση αναγράφεται, αφού πρώτα προκαθορίζεται το ποσό της ωριαίας αντιμισθίας, το εξής: "Στην ως άνω αμοιβή συμπεριλαμβάνονται οι πάσης φύσεως κρατήσεις και ο ΦΠΑ". Συγκρίνοντάς την με τη σύμβαση που υπέγραψα στις αρχές Φλεβάρη του 2013 με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για τη διδασκαλία σε ΔΙΕΚ της πόλης μου αναγράφεται μόνο το εξής: "Η ανωτέρω αμοιβή υπόκειται στις νόμιμες κρατήσεις". Με λίγα λόγια έχει προστεθεί η φράση "και ο ΦΠΑ". Δεν ξέρω αν είναι τυχαία η προσθήκη αυτή, αν και έχω πάψει να πιστεύω στις συμπτώσεις. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι αυτό που προέβλεπε εδώ και χρόνια ο φορολογικός κώδικας σε σχέση με το ΦΠΑ και την εκπαίδευση είναι πως όταν κόβεται απόδειξη (ή τιμολόγιο) σε οποιονδήποτε φορέα εκπαίδευσης (δημόσιο ή ιδιωτικό) ο οποίος είναι αναγνωρισμένος απο το υπουργείο Παιδείας τότε ο ΦΠΑ είναι μηδενικός.

Υπάρχει κάποιος που έχει συμβληθεί με τα ΚΔΒΜ τους περασμένους μήνες ώστε να μας ενημερώσει για την ύπαρξη ή όχι ΦΠΑ? Τις προσεχείς ημέρες θα φροντίσω να λάβω απάντηση από το λογιστήριο του ΙΝΕΔΙΒΙΜ και θα ενημερώσω σχετικά. 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2013, 12:28:52 πμ από mousmoulis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
όχι μόνο υπάρχει φπα αλλά είναι και το 23% του μισθού

Αποσυνδεδεμένος gtsam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σταμάτησε να ρεει η κάνουλα του ΙΔΒΜ για νέα αποτελέσματα... Από τις 4 Οκτώβρη έβγαλε τα τελευταία..
Προβλέπω της Στερεάς με τον νέο χρόνο .. έτσι όπως πάνε...

Αποσυνδεδεμένος gtsam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
To ΙΝΔΒΜ ενημερώνει τηλεωνικώς για τους επιλεγέντες της Στερεάς...

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
ναι με κάλεσαν σήμερα

Αποσυνδεδεμένος aretik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι! επιτέλους  :D
και εμένα μόλις με πήραν. Καλή αρχή και καλή σταδιοδρομία να έχουμε!

Αποσυνδεδεμένος gtsam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχει επιλεγεί κάποιος απο το φορουμ Υπεύθυνος Οργάνωσης ΚΔΒΜ στη Τανάγρα;;;;

Αποσυνδεδεμένος lilaki28

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους!!!! Θα ήθελα να σας κάνω μια σημαντική ερώτηση και θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει κάτι να μου απαντήσει.... Στην προκήρυξη που αφορούσε τους Υπευθύνων Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης Ποιότητας στους Δήμους Στερεάς Ελλάδας & Νοτίου Αιγαίου υπήρχαν κάποια νησιά κάτω των 1500 κατοίκων με την ένδειξη e-ΚΒΔΜ και στο σημείο που ανέφερε τις αρμοδιότητες έλεγε οτι "Οι αρμοδιότητες των Υπευθύνων Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης Ποιότητας για τα e-ΚΔΒΜ θα είναι αντίστοιχες με αυτές των Υπευθύνων Εκπαίδευσης των Κ.Δ.Β.Μ"
τι σημαίνει e-ΚΒΔΜ?????
Να διευκρινίσω πως πριν συμπληρώσω την αίτηση επικοινώνησα με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μου είπαν πως πρόκειται για θέσεις εξ αποστάσεως!!!!! Σήμερα όμως μου τηλεφώνησαν και με ενημέρωσαν πως τελικά δεν είναι εξ αποστάσεως και με ρώτησαν αν δέχομαι να πάω σε νησί άγονης γραμμής!!!!!Ποιος ο λόγος της ένδειξης e-ΚΒΔΜ αν τελικά πρέπει να παραβρίσκομαι στο νησί?????
Μήπως τελικά μας δουλεύουν??? Κοντεύω να τρελαθώ !!!! :'(
 

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους!!!! Θα ήθελα να σας κάνω μια σημαντική ερώτηση και θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει κάτι να μου απαντήσει.... Στην προκήρυξη που αφορούσε τους Υπευθύνων Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης Ποιότητας στους Δήμους Στερεάς Ελλάδας & Νοτίου Αιγαίου υπήρχαν κάποια νησιά κάτω των 1500 κατοίκων με την ένδειξη e-ΚΒΔΜ και στο σημείο που ανέφερε τις αρμοδιότητες έλεγε οτι "Οι αρμοδιότητες των Υπευθύνων Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης Ποιότητας για τα e-ΚΔΒΜ θα είναι αντίστοιχες με αυτές των Υπευθύνων Εκπαίδευσης των Κ.Δ.Β.Μ"
τι σημαίνει e-ΚΒΔΜ?????
Να διευκρινίσω πως πριν συμπληρώσω την αίτηση επικοινώνησα με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μου είπαν πως πρόκειται για θέσεις εξ αποστάσεως!!!!! Σήμερα όμως μου τηλεφώνησαν και με ενημέρωσαν πως τελικά δεν είναι εξ αποστάσεως και με ρώτησαν αν δέχομαι να πάω σε νησί άγονης γραμμής!!!!!Ποιος ο λόγος της ένδειξης e-ΚΒΔΜ αν τελικά πρέπει να παραβρίσκομαι στο νησί?????
Μήπως τελικά μας δουλεύουν??? Κοντεύω να τρελαθώ !!!! :'(
Μηπως εννοούν ότι πρέπει να οργανώνεις κάποιες συναντήσεις στο νησί όπως ήταν παλιά τα προγράμματα εξ αποστάσεως ; ο Υπεύθυνος δεν ήταν δυνέχεια στο γραφείο αλλά κάποιες Κυριακές 1-2 το μήνα) οργάνωνε συναντήσεις με τον εξ αποστάσεως εκπαιδευτή και τους εκπαιδευόμενους ) . Μα καλά δεν σου εξήγησαν με τι καθεστώς θα είναι η απασχόληση σου ; πόσες ώρες θα δουλεύεις, μισθό και ασφάλεια ; ( δεν μου κάνει εντύπωση βέβαια με αυτούς...)

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Αν ήταν να δουλεύεις από το σπίτι σου και να παίρνεις κανονικό μισθό καλά θα ήταν.
Εμένα με είχαν ενημερώσει τότε ότι πρέπει να παρευρίσκομαι κανονικά εκεί για αυτό και δεν δήλωσα e-κδβμ.
Άσε που φοβήθηκα σε τόσο μικρό νησί μην και δεν βρεθούν εκπαιδευόμενοι, δεν προχωρήσει το πρόγραμμα και σου διακόψουν την σύμβαση πριν το 2015.

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους!!!! Θα ήθελα να σας κάνω μια σημαντική ερώτηση και θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει κάτι να μου απαντήσει.... Στην προκήρυξη που αφορούσε τους Υπευθύνων Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης Ποιότητας στους Δήμους Στερεάς Ελλάδας & Νοτίου Αιγαίου υπήρχαν κάποια νησιά κάτω των 1500 κατοίκων με την ένδειξη e-ΚΒΔΜ και στο σημείο που ανέφερε τις αρμοδιότητες έλεγε οτι "Οι αρμοδιότητες των Υπευθύνων Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης Ποιότητας για τα e-ΚΔΒΜ θα είναι αντίστοιχες με αυτές των Υπευθύνων Εκπαίδευσης των Κ.Δ.Β.Μ"
τι σημαίνει e-ΚΒΔΜ?????
Να διευκρινίσω πως πριν συμπληρώσω την αίτηση επικοινώνησα με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μου είπαν πως πρόκειται για θέσεις εξ αποστάσεως!!!!! Σήμερα όμως μου τηλεφώνησαν και με ενημέρωσαν πως τελικά δεν είναι εξ αποστάσεως και με ρώτησαν αν δέχομαι να πάω σε νησί άγονης γραμμής!!!!!Ποιος ο λόγος της ένδειξης e-ΚΒΔΜ αν τελικά πρέπει να παραβρίσκομαι στο νησί?????
Μήπως τελικά μας δουλεύουν??? Κοντεύω να τρελαθώ !!!! :'(

Τα e-ΚΔΒΜ (εξ' αποστάσεως προγράμματα) αφορούν τα προγράμματα που υλοποιούνται εξ' αποστάσεως για τους εκπαιδευόμενους.
Το "εξ' αποστάσεως" δεν αφορά τα στελέχη ΚΔΒΜ.
Δεν είναι εργασία από απόσταση
Πιθανώς να μην ήταν καλά ενημερωμένος αυτός που σου το είπε αυτό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 602
Σύνολο: 624

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.