*

Αποστολέας Θέμα: Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης, Ανάπτυξης και Διασφάλισης ποιότητας στους Δήμους  (Αναγνώστηκε 200296 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
συναδελφοι, ο υπευθυνος εκπαιδευσης εχει πρωτοβουλιες, δλδ κανει τις δικες του προτασεις ή απλως καθοδηγειται απο τη δια βιου?επισης, ποτε κανατε εναρξη σε εφορια?πρωτα πηγατε εκει τα χαρτια και μετα περιμενατε την συμβαση???διοτι αν δεν εχετε υπογραψει συμβαση ποιος σας διαβεβαιωνει οτι δεν θα κανετε την εναρξη αδικα...?

Βγαίνει η ΑΔΑ στην Διαύγεια, την εκτυπώνεις και πηγαίνεις μ' αυτή για έναρξη στον ΟΑΕΕ, Εφορία και Επιμελητήριο. Με την ΑΔΑ είσαι καλυμένη και ας μην έχεις υπογράψει σύμβαση ακόμα.
Επειδή είναι χρονοβόρες οι διαδικασίες έναρξης πλήρωσε λογιστή για να στα κάνει αυτός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aretik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
συναδελφοι, ο υπευθυνος εκπαιδευσης εχει πρωτοβουλιες, δλδ κανει τις δικες του προτασεις ή απλως καθοδηγειται απο τη δια βιου?επισης, ποτε κανατε εναρξη σε εφορια?πρωτα πηγατε εκει τα χαρτια και μετα περιμενατε την συμβαση???διοτι αν δεν εχετε υπογραψει συμβαση ποιος σας διαβεβαιωνει οτι δεν θα κανετε την εναρξη αδικα...?

Από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ υπάρχουν οδηγίες γιατί όποιος δεν ξέρει τη δουλειά κάπως θα πρέπει να ξεκινήσει και επιπλέον υπάρχουν κάποιοι κανόνες. Στις περιπτώσεις όμως που δεν υπάρχουν κανόνες για το πως πρέπει να ενεργήσει ένας υπεύθυνος προφανώς θα αναλάβει και πρωτοβουλίες.
Όσο αφορά στην έναρξη, σήμερα στη δική μου εφορία μου είπαν ότι για αυτούς η απόφαση είναι αρκετή. Πρώτα όμως θα πρέπει να έχω κάνει έναρξη στον ασφαλιστικό φορέα.Εκεί δεν ξέρω αν τους χρειάζεται η σύμβαση ή όχι.
Επίσης στην εφορία μου είπαν ότι δεδομένου ότι θα είμαστε με σύμβαση έργου δε χρειάζεται να γραφτούμε στο επιμελητήριο. Δεν την είδα όμως τελείως σίγουρη την υπάλληλο...
Γνωρίζει κανείς ποιο είναι το διάστημα μέσα στο οποίο θα πρέπει να γίνει έναρξη στον οαεε και τι πρόστιμο υπάρχει για την καθυστέρηση?
Εκτός από τις ασφαλιστικές εισφορές, το ΦΠΑ και την παρακράτηση τι άλλα έξοδα έχουμε?
Υποθέτω λογιστή. Υπάρχει και τέλος επιτηδευματία που πρέπει να πληρώνουμε κάθε χρόνο?

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ υπάρχουν οδηγίες γιατί όποιος δεν ξέρει τη δουλειά κάπως θα πρέπει να ξεκινήσει και επιπλέον υπάρχουν κάποιοι κανόνες. Στις περιπτώσεις όμως που δεν υπάρχουν κανόνες για το πως πρέπει να ενεργήσει ένας υπεύθυνος προφανώς θα αναλάβει και πρωτοβουλίες.
Όσο αφορά στην έναρξη, σήμερα στη δική μου εφορία μου είπαν ότι για αυτούς η απόφαση είναι αρκετή. Πρώτα όμως θα πρέπει να έχω κάνει έναρξη στον ασφαλιστικό φορέα.Εκεί δεν ξέρω αν τους χρειάζεται η σύμβαση ή όχι.
Επίσης στην εφορία μου είπαν ότι δεδομένου ότι θα είμαστε με σύμβαση έργου δε χρειάζεται να γραφτούμε στο επιμελητήριο. Δεν την είδα όμως τελείως σίγουρη την υπάλληλο...
Γνωρίζει κανείς ποιο είναι το διάστημα μέσα στο οποίο θα πρέπει να γίνει έναρξη στον οαεε και τι πρόστιμο υπάρχει για την καθυστέρηση?
Εκτός από τις ασφαλιστικές εισφορές, το ΦΠΑ και την παρακράτηση τι άλλα έξοδα έχουμε?
Υποθέτω λογιστή. Υπάρχει και τέλος επιτηδευματία που πρέπει να πληρώνουμε κάθε χρόνο?
Τέλος επιτηδεύματος 650 ευρω άπαξ ετησίως

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
πωπωωω συναδελφοι τι μου λετε τωρα!???αγχωθηκα!τι ειναι ολα αυτα??!!!ευτυχως η πεθερα μου ειναι λογιστρια οποτε λογικα θα τα ξερει εκεινη??!!!μπορει ολα αυτα που ειπατε να τα αναλαβει ενας λογιστης κι ο πολιτης να μην κανει τιποτε??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πωπωωω συναδελφοι τι μου λετε τωρα!???αγχωθηκα!τι ειναι ολα αυτα??!!!ευτυχως η πεθερα μου ειναι λογιστρια οποτε λογικα θα τα ξερει εκεινη??!!!μπορει ολα αυτα που ειπατε να τα αναλαβει ενας λογιστης κι ο πολιτης να μην κανει τιποτε??
ε ναι μπορεί να τα αναλάβει και λογιστής, αλλά θα πρεπει και εσύ να έχεις μια ιδέα του τι γινεται με ΦΠΑ, δηλώσεις, τιμολογια κτλ.. Έναρξη επαγγέλματος κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
πωπωωω συναδελφοι τι μου λετε τωρα!???αγχωθηκα!τι ειναι ολα αυτα??!!!ευτυχως η πεθερα μου ειναι λογιστρια οποτε λογικα θα τα ξερει εκεινη??!!!μπορει ολα αυτα που ειπατε να τα αναλαβει ενας λογιστης κι ο πολιτης να μην κανει τιποτε??

Μπορεί να τα αναλάβει μόνο ο λογιστής-φοροτεχνικός. Μία από τις δουλειές του είναι.
Δεν χρειάζεται να ασχοληθείς εσύ. Αν πληρώνεις λογιστή όλα γίνονται.

Αποσυνδεδεμένος aretik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πωπωωω συναδελφοι τι μου λετε τωρα!???αγχωθηκα!τι ειναι ολα αυτα??!!!ευτυχως η πεθερα μου ειναι λογιστρια οποτε λογικα θα τα ξερει εκεινη??!!!μπορει ολα αυτα που ειπατε να τα αναλαβει ενας λογιστης κι ο πολιτης να μην κανει τιποτε??

Όποιος έχει χρήματα και δεν έχει γνώσεις με τα λογιστικά πληρώνει ένα λογιστή και είναι ήσυχος.
Όποιος καταλαβαίνει 5 βασικά πράγματα ή/και δεν έχει να δώσει και στο λογιστή νομίζω μπορεί να κάνει μόνος του τόσο τις διαδικασίες για την έναρξη όσο και την περιοδική δήλωση ΦΠΑ κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
εεε θα τα κανει λογιστης!δεν τρεχω εγω...ποσες μερες περιθωριο σου δινουν απο το ινεδιβιμ μεχρι να γινουν οι εργασιες αυτα και να αναλαβεις τα καθηκοντα σου?ξερετε??

Αποσυνδεδεμένος gtsam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συγκεκριμένα, αξιοποιώντας το προσωπικό που έχει τεθεί σε διαθεσιμότητα, θα καλυφθούν συνολικά 925 θέσεις διαφόρων ειδικοτήτων στο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, με έμφαση στις διευθύνσεις διά βίου μάθησης και 150 θέσεις σε Δήμους ειδικοτήτων βρεφονηπιοκόμων και βοηθών βρεφοκόμων. !!!!

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Δηλαδή;

Αποσυνδεδεμένος kat810

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
βγηκαν τα τελικα!!!βρε παιδια!!!εκανα ενσταση.την κανανε δεκτη και στα αποτελεσματα παλι δεν μου βαλανε τα μορια που μου αντιστοιχουν?τι κανω?θελω να κανω ενσταση στα οριστικα.γνωριζει καποιος...βλεπω κατι ιεραρχικες προσφυγες στα οριστικα...τι ειναι αυτο?

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Αμα στελεχωσουν και τα ΚΔΒΜ με μονιμους απο τη διαθεσιμοτητα εμεις οι υπολοιποι θα μεινουμε ανεργοι μεχρι την αλλη ζωη.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Δε λέει για τα κδβμ, λέει σε δομές δια βίου μάθησης, τα οποία είναι τα ιεκ.

Αποσυνδεδεμένος kat810

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
παιδες help!!!τι κανουμε αν υπαρχει λαθος στα οριστικα????????

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 475

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.