*

Αποστολέας Θέμα: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου  (Αναγνώστηκε 17312 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Schnittke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (αμετ)ανόητη ΠΕ60!
    • Προφίλ
Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 02:10:48 μμ »
Στο σχολείο όπου εργάζομαι ως αναπληρώτρια συν-διδάσκω με τη διευθύντρια. Πρόκειται για γυναίκα μεγάλης προϋπηρεσίας και δυστυχώς ανάλογης διδακτικής ανεπάρκειας. Σήμερα μπροστά μου λοιπόν χειροδίκησε εναντίον ενός προνηπίου. Το παιδί εννοείται έβαλε τα κλάματα, και όταν ήρθε η μητέρα του για να το πάρει στο σχόλασμα, εκείνο της είπε με τη μία τι είχε συμβεί. Η διευθύντριά μου προσπάθησε να τα μπαλώσει λέγοντας ότι το παιδί τα παραλέει κι ότι είναι μυγιάγγιχτο. Εγώ κράτησα απόσταση απ' τη συζήτηση. Η μητέρα φάνηκε να δέχεται την εξήγηση της διευθύντριας, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Το ερώτημά μου είναι το εξής: Εγώ ως αυτόπτης μάρτυρας του περιστατικού τι πρέπει να κάνω; Οι γονείς του παιδιού δεν πρέπει να γνωρίζουν τι πραγματικά έγινε; Δεν οφείλω να τους ενημερώσω αντί ν' αφήσω το παιδί να βγαίνει φαντασιόπληκτο και "μυγιάγγιχτο"; Αν οι ίδιοι οι γονείς παρά το ότι η μητέρα έδειξε να δέχεται τα λεγόμενα της διευθύντριας τελικά κινηθεί εναντίον της με κάποιο τρόπο, εγώ ως αυτόπτης μάρτυρας που δεν παρενέβη με κάποιο τρόπο δεν μπορώ να βρω τον μπελά μου; Τι πρέπει να κάνω; Αν πάλι δε μιλήσω και δεν κινηθούν κι οι γονείς και το περιστατικό κάποια στιγμή επαναληφθεί;

Οποιαδήποτε συμβουλή και πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε επί του θέματος θα μου είναι πολύτιμη!
Γονιέ, μισθωτέ, ελεύθερε επαγγελματία, αν είναι να με ζηλέψεις για κάτι, μη με ζηλεύεις για τις διακοπές και για το ωράριό μου. Ζήλεψέ με για την αγάπη των παιδιών!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:51:41 »

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 391
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 02:42:10 μμ »
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
1)Υπάρχει νομοθεσία που το απαγορεύει.
2)Θα το συζητούσα με τη διευθύντρια από την άποψη ότι αυτή της η συμπεριφορά είναι και κατακριτέα και μη παιδαγωγική και ότι σε φέρνει σε σύσκολη θέση ως συνάδελφο.Πάντα με τρόπο,έτσι;

Μην αφήνεις να φανεί ότι την καλύπτεις... κι αν είναι και παπάς...

Και τι πάει να πει είσαι αναπληρώτρια; Έχεις ισότιμα δικαιώματα με όλους μας.

Καλή δύναμη

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 02:59:57 μμ »
Αξιολόγησε το συμβάν πρωτίστως και τη συχνότητα αυτού
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2013, 03:28:24 μμ από Gale2012 »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3674
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 03:13:24 μμ »
Αξιολόγησε το συμβάν: τί εννοείς χειροδικία; Μία σφαλιάρα ή ένα ελαφρύ ταρακούνημα από τον παιδαγωγό δεν αποτελεί ποινικό αδίκημα αλλά άμεσος τρόπος να επαναφέρεις κάποιον που βρίσκεται σε σύγχιση και σε κατάσταση εν εξάλλω και δεν αποτελεί τραυματικό συμβάν για ένα παιδι, εφόσον δεν γίνεται με συχνότητα παρά είναι της στιγμής. Συζήτησέ το με τη διευθύντριά σου και όχι εδω μέσα μόνο. Αν δυσκολεύεσαι, ειναι θέμα δικής σου αυτοπεποίθησης. Σκέψου μήπως την αδικείς. Τροφή για σκέψη σου δίνω.
Το γεγονός ότι δεν παρενέβης όταν συνέβη αμέσως και ούτε μίλησες ευθύς μαζί της, είναι κάτι που οφείλεις να αναρωτηθείς εσύ η ίδια μιας και κάνεις λόγο για την διδακτική (παιδαγωγική θα εννοείς) επάρκειά της.
Μεμονωμένα γεγονότα αποδίδονται στην ''κακιά στιγμή'', μην σε τρομοκρατούν. Αν η συνάδελφός σου το κάνει με σύστημα, τότε συζήτησέ το και επικοινωνησε με τη σχολική σύμβουλό σας για να είναι ενήμερη σχετικά.
Αυτά έχω να πώ ως εκπαιδευτικός και νομικός παράλληλα.
Καλή δύναμη


Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.
Τι θα πει το ταρακούνημα ή η σφαλιάρα είναι για επαναφορά στην τάξη;
Τι θα πει "κακιά στιγμή";

Δεν ξέρω τι γίνεται στη δευτεροβάθμια, αλλά στο νηπιαγωγείο δεν επιτρέπεται να υπάρχουν τέτοιες "κακιές στιγμές".
Μιλάμε για πιτσιρίκια 4 και 5 ετών. Σίγουρα πολλές φορές μας βγάζουν εκτός εαυτού, αλλά δεν έχουμε κανένα μα κανένα δικαίωμα να σηκώσουμε χέρι επάνω τους.

Και ναι, δεν είμαι η τέλεια νηπιαγωγός. Και ναι και εγώ έχω βγει εκτός εαυτού (και όχι μόνο μία φορά). Αλλά ποτέ δεν σήκωσα χέρι! Μέτρησα μέχρι το 10, φύσηξα και ξεφύσηξα κλπ και κατάφερα να ηρεμήσω και να μιλήσω λογικά με το παιδί.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:51:41 »

Αποσυνδεδεμένος Schnittke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (αμετ)ανόητη ΠΕ60!
    • Προφίλ
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 14, 2012, 03:25:09 μμ »
 Ευχαριστώ, παιδιά... Το ότι θα το συζητήσω μαζί της είναι το μόνο βέβαιο. Απλά δεν ξέρω τι υποχρεούμαι να κάνω αφενός απέναντι στην οικογένεια του παιδιού αλλά και στο ενδεχόμενο που αυτή θελήσει να προχωρήσει το θέμα παραπέρα.

Αξιολόγησε το συμβάν: τί εννοείς χειροδικία; Μία σφαλιάρα ή ένα ελαφρύ ταρακούνημα από τον παιδαγωγό δεν αποτελεί ποινικό αδίκημα αλλά άμεσος τρόπος να επαναφέρεις κάποιον που βρίσκεται σε σύγχιση και σε κατάσταση εν εξάλλω και δεν αποτελεί τραυματικό συμβάν για ένα παιδι, εφόσον δεν γίνεται με συχνότητα παρά είναι της στιγμής. Συζήτησέ το με τη διευθύντριά σου και όχι εδω μέσα μόνο. Αν δυσκολεύεσαι, ειναι θέμα δικής σου αυτοπεποίθησης. Σκέψου μήπως την αδικείς. Τροφή για σκέψη σου δίνω.
Το γεγονός ότι δεν παρενέβης όταν συνέβη αμέσως και ούτε μίλησες ευθύς μαζί της, είναι κάτι που οφείλεις να αναρωτηθείς εσύ η ίδια μιας και κάνεις λόγο για την διδακτική (παιδαγωγική θα εννοείς) επάρκειά της.
Μεμονωμένα γεγονότα αποδίδονται στην ''κακιά στιγμή'', μην σε τρομοκρατούν. Αν η συνάδελφός σου το κάνει με σύστημα, τότε συζήτησέ το και επικοινωνησε με τη σχολική σύμβουλό σας για να είναι ενήμερη σχετικά.
Αυτά έχω να πώ ως εκπαιδευτικός και νομικός παράλληλα.
Καλή δύναμη

Αυτό που ξαφνικά βρίσκομαι κολλημένη στον τοίχο με μπόλικη "τροφή για σκέψη" πραγματικά με ξεπερνά και αυτό ακριβώς είναι που φοβάμαι, Gale2012. Δεν είναι θέμα δικής μου αυτοπεποίθησης, είναι θέμα διαστροφής τρίτων.

Επίσης δεν ξέρω ούτε τι σπουδές έχεις κάνει ούτε τις πηγές της πληροφόρησής σου, κι επειδή δεν έχω σκοπό να καυχηθώ για τις δικές μου, θα σου πω ως πρώην παιδί που γνώρισε πολλές "κακές στιγμές" στο νηπιαγωγείο και τον παιδικό σταθμό αλλά και στο σπίτι ότι κάνεις λάθος και θα σου θυμίσω την περίπτωση συναδέλφου νηπιαγωγού (άντρα αν θυμάμαι καλά) που πρόσφατα δέχθηκε πειθαρχική δίωξη για την "κακιά στιγμή", όπως την αποκαλείς.

Κι επειδή δε θέλω να βρεθώ σε παρόμοια θέση ως μάρτυρας που δεν πρόλαβε να μπει ανάμεσα στη σφαλιάρα και το παιδί (γιατί πώς αλλιώς θα μπορούσα να παρέμβω αλήθεια; μετά εννοείται ανέλαβα να το παρηγορήσω, αλλά εκείνη την ώρα δηλαδή τι έπρεπε να κάνω που δεν έκανα;), γι' αυτό και ξεκίνησα το θέμα.

Νομίζω ότι όταν ο μόνος τρόπος που ως εκπαιδευτικός βρίσκεις για να γίνεις κατανοητός σε μια δύσκολη στιγμή είναι η σφαλιάρα (άλλοτε κι οι απειλές και οι τσιρίδες, ψυχολογική δηλαδή βία αντί για σωματική), τότε πραγματικά είσαι ανεπαρκής. Βρίσκομαι κι εγώ αντιμέτωπη καθημερινά με τόσα παιδιά. Αν δεν έχεις την οξυδέρκεια να προλάβεις τη "σύγχυση" στην οποία αναφέρεσαιGale 2012, τουλάχιστον ας έχεις κατά νου τις εναλλακτικές που (υποτίθεται ότι) σου προσφέρει η κατάρτιση κι η μακρόχρονη εμπειρία σου.
Γονιέ, μισθωτέ, ελεύθερε επαγγελματία, αν είναι να με ζηλέψεις για κάτι, μη με ζηλεύεις για τις διακοπές και για το ωράριό μου. Ζήλεψέ με για την αγάπη των παιδιών!

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 03:09:02 μμ »
Αξιολόγησε το συμβάν: τί εννοείς χειροδικία; Μία σφαλιάρα ή ένα ελαφρύ ταρακούνημα από τον παιδαγωγό δεν αποτελεί ποινικό αδίκημα αλλά άμεσος τρόπος να επαναφέρεις κάποιον που βρίσκεται σε σύγχιση και σε κατάσταση εν εξάλλω και δεν αποτελεί τραυματικό συμβάν για ένα παιδι, εφόσον δεν γίνεται με συχνότητα παρά είναι της στιγμής. Συζήτησέ το με τη διευθύντριά σου και όχι εδω μέσα μόνο. Αν δυσκολεύεσαι, ειναι θέμα δικής σου αυτοπεποίθησης. Σκέψου μήπως την αδικείς. Τροφή για σκέψη σου δίνω.
Το γεγονός ότι δεν παρενέβης όταν συνέβη αμέσως και ούτε μίλησες ευθύς μαζί της, είναι κάτι που οφείλεις να αναρωτηθείς εσύ η ίδια μιας και κάνεις λόγο για την διδακτική (παιδαγωγική θα εννοείς) επάρκειά της.
Μεμονωμένα γεγονότα αποδίδονται στην ''κακιά στιγμή'', μην σε τρομοκρατούν. Αν η συνάδελφός σου το κάνει με σύστημα, τότε συζήτησέ το και επικοινωνησε με τη σχολική σύμβουλό σας για να είναι ενήμερη σχετικά.
Αυτά έχω να πώ ως εκπαιδευτικός και νομικός παράλληλα.
Καλή δύναμη


Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.
Τι θα πει το ταρακούνημα ή η σφαλιάρα είναι για επαναφορά στην τάξη;
Τι θα πει "κακιά στιγμή";

Δεν ξέρω τι γίνεται στη δευτεροβάθμια, αλλά στο νηπιαγωγείο δεν επιτρέπεται να υπάρχουν τέτοιες "κακιές στιγμές".
Μιλάμε για πιτσιρίκια 4 και 5 ετών. Σίγουρα πολλές φορές μας βγάζουν εκτός εαυτού, αλλά δεν έχουμε κανένα μα κανένα δικαίωμα να σηκώσουμε χέρι επάνω τους.

Και ναι, δεν είμαι η τέλεια νηπιαγωγός. Και ναι και εγώ έχω βγει εκτός εαυτού (και όχι μόνο μία φορά). Αλλά ποτέ δεν σήκωσα χέρι! Μέτρησα μέχρι το 10, φύσηξα και ξεφύσηξα κλπ και κατάφερα να ηρεμήσω και να μιλήσω λογικά με το παιδί.

Υποθετικά: αν το παιδί- παρόλες τις συστάσεις, τις τιμωρίες με τις κάρτες, τη συζήτηση με τους γονείς- εξακολουθούσε την ίδια συμπεριφορά, ποια θα ήταν η επόμενη κίνησή σου, για να μπορέσεις να συνεχίσεις το μάθημα με τα υπόλοιπα 24;
 Το ρωτώ, γιατί κατά καιρούς εμφανίζονται και τέτοιες περιπτώσεις παιδιών και το τελευταίο διάστημα έχουν πολλαπλασιαστεί. Εξάλλου στο forum μπορεί να μάθει ο ένας από τον άλλο. :-*
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος Schnittke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (αμετ)ανόητη ΠΕ60!
    • Προφίλ
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 03:17:31 μμ »
Αφαίρεση προνομίων; Καναδυό τέτοιες περιπτώσεις που μου έχουν τύχει μέσα στην τάξη τις αντιμετώπισα με το να πάρω το παιδί μαζί μου στο διάλειμμα και να μην το αφήσω να παίξει έτσι με τα άλλα παιδιά. Είχε αποτέλεσμα; Ναι! Γιατί αφενός με το να κρατάω "παρέα μου" στο διάλειμμα του έδειξα ότι δε σταμάτησα να το αγαπώ παρά τη συμπεριφορά του και δεν το απέρριψα, απ' την άλλη όμως το βοήθησα να αντιμετωπίσει την "ποινή" του με τρόπο που ναι μεν τσούζει αλλά δεν πληγώνει.

Ειδικά στην προσχολική αγωγή τέτοιες περιπτώσεις είναι περιπτώσεις παιδιών με μεγάλη ανασφάλεια. Ένα παιδάκι που νιώθει ότι το απορρίπτουν (στο σπίτι συνήθως) με οποιονδήποτε τρόπο, μπορεί να αντιδράσει πολύ άσχημα. Το ζητούμενο είναι στο σχολείο να μην επαναλαμβάνεται αυτό που το πληγώνει αλλού.

Θέλει καθημερινή και συνεχή προσπάθεια και άπειρα αποθέματα αντοχής.

Σφαλιάρες πάλι όχι... :)
Γονιέ, μισθωτέ, ελεύθερε επαγγελματία, αν είναι να με ζηλέψεις για κάτι, μη με ζηλεύεις για τις διακοπές και για το ωράριό μου. Ζήλεψέ με για την αγάπη των παιδιών!

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 03:21:48 μμ »
Χειροδικία από χειροδικία έχει διαφορά παιδιά θηρια χρειάζονται και λίγη φοβέρα.

Αμα του τράβηξε η δασκάλα του λίγο το αυτί πχ σε μια κατάσταση που κόντευε να ξεφύγει από τον έλεγχο καλά του έκανε αν οι γονείς του είχαν κουκούτσι μυαλό θα το έκαναν αυτοί στο σπίτι.

Παράθεση
Γιατί αφενός με το να κρατάω "παρέα μου" στο διάλειμμα του έδειξα ότι δε σταμάτησα να το αγαπώ παρά τη συμπεριφορά του και δεν το απέρριψα, απ' την άλλη όμως το βοήθησα να αντιμετωπίσει την "ποινή" του με τρόπο που ναι μεν τσούζει αλλά δεν πληγώνει
.

Το κάνω και εγώ μερικές φορές και όντως λειτουργεί και μάλιστα εξαιρετικά. Ωστόσο το θέμα είναι τι γίνεται ώσπου να χτυπήσει το κουδούνι αν το πρόβλημα είναι οξύ και έχεις πολύ ώρα ως τότε και πως ουσιαστικά αυτοτιμωρείσαι και εσύ χάνοντας το διάλειμμα σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2012, 03:33:31 μμ από GregX »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3674
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 03:32:39 μμ »
Χειροδικία από χειροδικία έχει διαφορά παιδιά θηρια χρειάζονται και λίγη φοβέρα.

Αμα του τράβηξε η δασκάλα του λίγο το αυτί πχ σε μια κατάσταση που κόντευε να ξεφύγει από τον έλεγχο καλά του έκανε αν οι γονείς του είχαν κουκούτσι μυαλό θα το έκαναν αυτοί στο σπίτι.


Θέλω να πιστεύω ότι αυτά τα λες στην πλάκα.......

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι εκπαιδευτικός θα μπορούσε να λέει κάτι τέτοιο σοβαρά............

Το τράβηγμα του αυτιού, η σφαλιάρα, το ταρακούνημα (είτε στο σχολείο είτε στο σπίτι) είναι μορφές βίας. Πέρα από το παράνομο της πράξης, πέρα από το ηθικό, είναι πολύ βλαβερό και για την ψυχολογία του παιδιού. Είναι πάρα πολύ υποτιμητικό για ένα παιδί κάποιος με πολύ μεγαλύτερο μέγεθος από το ίδιο, με πολύ μεγαλύτερο κύρος από το ίδιο, να προβαίνει σε τέτοιες συμπεριφορές. Βάλτε απλά τον εαυτό σας στη θέση του παιδιού, και το αφεντικό σας (ή το διευθυντή του σχολείου) στη θέση του δασκάλου..... Και μην πείτε ότι δεν είναι το ίδιο....Πόσες φορές κάποιος υπάλληλος δεν κάνει λάθος στη δουλειά του; Το λάθος το πληρώνει με μια τιμωρία, ναι. Αλλά για σκεφτείτε το αφεντικό να του τραβούσε το αυτί ή να τον σφαλιάριζε; Γιατί να το ανεχτεί αυτό ένα παιδί;



Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο ακόμα και το να υπάρχουν παρόμοια μηνύματα σε ένα εκπαιδευτικό φόρουμ. Τα μηνύματα που περνάνε είναι επιεικώς λανθασμένα.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 03:33:55 μμ »
Βασικά.. τράβηγμα αυτιών, σφαλιάρες ΔΕΝ πρέπει να δίνονται από ΚΑΝΕΝΑΝ (ούτε γονείς). Υπάρχει κίνδυνος για την υγεία, αν δεν ελέγξει κάποιος τη δύναμή του.
Από 'κει και πέρα, ούτε το παραχάιδεμα βοηθάει.

Αν είσαι μάρτυρας σε επερχόμενη χειροδικία σε μικρό μαθητή, τότε αν είσαι κοντά απλά πιάνεις το χέρι του άλλου (δεν πάει να είναι ο διευθυντής ή ο πάπας της ρώμης) και λες σιγά-σιγά να σταματήσει και απλά να μιλήσει στο παιδί. Αν δεν του αρέσει, του τραβάς του ίδιου σφαλιάρα, για να νιώσει  8)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 03:36:33 μμ »
Χειροδικία από χειροδικία έχει διαφορά παιδιά θηρια χρειάζονται και λίγη φοβέρα.

Αμα του τράβηξε η δασκάλα του λίγο το αυτί πχ σε μια κατάσταση που κόντευε να ξεφύγει από τον έλεγχο καλά του έκανε αν οι γονείς του είχαν κουκούτσι μυαλό θα το έκαναν αυτοί στο σπίτι.


Θέλω να πιστεύω ότι αυτά τα λες στην πλάκα.......

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι εκπαιδευτικός θα μπορούσε να λέει κάτι τέτοιο σοβαρά............

Το τράβηγμα του αυτιού, η σφαλιάρα, το ταρακούνημα (είτε στο σχολείο είτε στο σπίτι) είναι μορφές βίας. Πέρα από το παράνομο της πράξης, πέρα από το ηθικό, είναι πολύ βλαβερό και για την ψυχολογία του παιδιού. Είναι πάρα πολύ υποτιμητικό για ένα παιδί κάποιος με πολύ μεγαλύτερο μέγεθος από το ίδιο, με πολύ μεγαλύτερο κύρος από το ίδιο, να προβαίνει σε τέτοιες συμπεριφορές. Βάλτε απλά τον εαυτό σας στη θέση του παιδιού, και το αφεντικό σας (ή το διευθυντή του σχολείου) στη θέση του δασκάλου..... Και μην πείτε ότι δεν είναι το ίδιο....Πόσες φορές κάποιος υπάλληλος δεν κάνει λάθος στη δουλειά του; Το λάθος το πληρώνει με μια τιμωρία, ναι. Αλλά για σκεφτείτε το αφεντικό να του τραβούσε το αυτί ή να τον σφαλιάριζε; Γιατί να το ανεχτεί αυτό ένα παιδί;



Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο ακόμα και το να υπάρχουν παρόμοια μηνύματα σε ένα εκπαιδευτικό φόρουμ. Τα μηνύματα που περνάνε είναι επιεικώς λανθασμένα.

Δεν κάνω καθόλου πλάκα. Ωστόσο αναφέρομαι σε εξαιρετικά ακραίες περιπτώσεις όπως παιδί να πηδά κυριολεκτικά από θρανίο σε θρανίο να βρίζει χυδαία κλπ. Προτιμώ να του τραβήξω το αυτί ώστε να καθίσει στη θέση του παρά να το συζητήσουμε κανά δεκάλεπτο ώσπου να πέσει και να σπάσει το σβέρκο του...

Δεν αναφέρομαι στις καθημερινές περιπτώσεις που συναντάμε στα σχολεία αλλά σε ιδιάζουσες συνθήκες
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2012, 03:39:45 μμ από GregX »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3674
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 03:37:15 μμ »
Βασικά.. τράβηγμα αυτιών, σφαλιάρες ΔΕΝ πρέπει να δίνονται από ΚΑΝΕΝΑΝ (ούτε γονείς). Υπάρχει κίνδυνος για την υγεία, αν δεν ελέγξει κάποιος τη δύναμή του.
Από 'κει και πέρα, ούτε το παραχάιδεμα βοηθάει.

Αν είσαι μάρτυρας σε επερχόμενη χειροδικία σε μικρό μαθητή, τότε αν είσαι κοντά απλά πιάνεις το χέρι του άλλου (δεν πάει να είναι ο διευθυντής ή ο πάπας της ρώμης) και λες σιγά-σιγά να σταματήσει και απλά να μιλήσει στο παιδί. Αν δεν του αρέσει, του τραβάς του ίδιου σφαλιάρα, για να νιώσει  8)


Ακριβώς!!!!!!!!!!

Δεν έχει δικαίωμα ΚΑΝΕΝΑΣ μα κανένας να ασκέι βία σε κάποιον άλλο!!!!!!!!!!!

Και να μην αναφέρουμε το παράνομο του πράγματος......
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3674
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 03:39:11 μμ »
Δεν κάνω καθόλου πλάκα. Ωστόσο αναφέρομαι σε εξαιρετικά ακραίες περιπτώσεις όπως παιδί να πηδά κυριολεκτικά από θρανίο σε θρανίο να βρίζει χυδαία κλπ. Προτιμώ να του τραβήξω το αυτί ώστε να καθίσει στη θέση του παρά να το συζητήσουμε κανά δεκάλεπτο ώσπου να πέσει και να σπάσει το σβέρκο του...


Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για παρόμοια συμπεριφορά!

Και ανάμεσα στην άσκηση βίας ή στο σπάσιμο σβέρκου υπάρχουν και άλλα πολλά στάδια και άλλες πολλές μέθοδοι.....

Το πιο απλό; Παίρνεις το παιδί από το χέρι (χωρίς να το τραβολογάς) και το βάζεις σε μια καρέκλα δίπλα σου...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3674
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μάρτυρας σε χειροδικία συναδέλφου
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 03:43:04 μμ »
Ως σωματική τιμωρία ορίζεται η πράξη επιβολής πόνου ή σωματικής δυσφορίας σε ανήλικο, με σκοπό τον σωφρονισμό ή τον έλεγχο της συμπεριφοράς του. Μορφές σωματικής τιμωρίας μπορεί να είναι, μεταξύ άλλων, το «ξύλο», το χαστούκι, το άγριο σπρώξιμο, το χτύπημα με αντικείμενο, το ταρακούνημα, το τράβηγμα (αυτιού, μαλλιών κ.λπ.), το δάγκωμα κ.α.
Ο νόμος απαγορεύει τη λήψη σωφρονιστικών μέτρων που θίγουν την αξιοπρέπεια των παιδιών αλλά δεν εξαιρεί ρητά τη σωματική τιμωρία από τα μέτρα που επιτρέπεται να επιβάλλουν οι γονείς στα παιδιά για τη διαπαιδαγώγησή τους. Ωστόσο, ο νέος νόμος 3500/06 για την ενδοοικογενειακή βία που ψηφίστηκε πρόσφατα απαγορεύει την άσκηση σωματικής βίας σε βάρος ανηλίκου ως μέσο σωφρονισμού στο πλαίσιο της ανατροφής του, με τη ρητή διευκρίνιση – στην αιτιολογική έκθεση- ότι η σωματική τιμωρία δεν περιλαμβάνεται στα επιτρεπτά μέτρα σωφρονισμού και ότι η χρήση της επισύρει για τους γονείς τις συνέπειες  της κακής άσκησης της γονικής μέριμνας. Η σωματική τιμωρία απαγορεύεται ρητά σε σχολεία και ιδρύματα.


http://5dimcholarg.wordpress.com/%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%BF-%CE%BC%CE%B1%CF%83-3/%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%83-%CE%B7%CF%81%CE%B8%CE%B1%CF%84%CE%B5/%CF%83%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CF%89%CF%81%CE%AF%CE%B1/
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161790
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 475
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 442

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.