*

Αποστολέας Θέμα: Ο μέσος μισθός καθορίζει το ύψος επιδότησης και ο αριθμός ενσήμων τους μήνες  (Αναγνώστηκε 37653 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εγώ πήρα 417,98 Ευρώ.Άγαμος,Χώρις προστατευόμενα μέλη κτλ
πολυ καλο ποσο θα ελεγα... εχεις πολλα ενσημα??
Tόσα πήρα και εγώ.. σε καλή μερια μας  ;D
πιο πολλά κι από ωρομίσθιος.. ο ε ο  :o
Κι εγώ τα ίδια..Πες το ψέματα πιο πολλά και από ωρομίσθιος..Και μας μένουν και όλα καθαρά γιατί δε δίνουμε τα μισά στις βενζίνες  :P Το νέο έτος λέει θα πάει 450 έτσι άκουσα
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2012, 12:11:59 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Εγώ πήρα 417,98 Ευρώ.Άγαμος,Χώρις προστατευόμενα μέλη κτλ
πολυ καλο ποσο θα ελεγα... εχεις πολλα ενσημα??
Παιδιά το ποσο του ταμείου ανεργίας απο περυσι δεν υπολογίζεται πια με βάση τα ένσημα αλλά κ με βάση τις ώρες εργασίας κ τις συνολικές αποδοχές του μήνα..προσέξτε το αυτό γτ πολλοι δεν το γνωρίζουν..κ εγω την πάτησα περυσι κ πήρα πολύ λιγότερα χρήματα..το λέω κυρίως γι αυτους που δουλεύουν στα φροντιστήρια: να προσέχουν στις συμβάσεις αν οι εργοδότες τους δηλώνουν όλες τις ώρες εργασίας του μήνα κ όχι μόνο τα ημερομίσθια..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2012, 12:13:11 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Εγώ πήρα 417,98 Ευρώ.Άγαμος,Χώρις προστατευόμενα μέλη κτλ
πολυ καλο ποσο θα ελεγα... εχεις πολλα ενσημα??
Tόσα πήρα και εγώ.. σε καλή μερια μας  ;D
πιο πολλά κι από ωρομίσθιος.. ο ε ο  :o
Κι εγώ τα ίδια..Πες το ψέματα πιο πολλά και από ωρομίσθιος..Και μας μένουν και όλα καθαρά γιατί δε δίνουμε τα μισά στις βενζίνες  :P Το νέο έτος λέει θα πάει 450 έτσι άκουσα
Τι συμπτωση κι αυτη!Ολοι οταν τα παιρνουμε σκεφτομαστε οτι ειναι πιο πολλα απο της ωρομισθιας και καθαρα ;D ;D ;D ;D ;D ;D Γιατι αραγε; >:( >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2012, 12:14:51 πμ από Lasid »
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
υπάρχουν 3 κλίμακες όσον αφορά στο ποσο που παίρνεις, αναλογα με τα ημερομίσθια αλλά κ τις αποδοχές..συνήθως μετα απο την ημερομην κατάθεσης δικαιολογητικών μεσολαβεί ένα διάστημα ενός μηνός για να πάρεις τα χρήματα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος xrisaugi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Τελικά το πήρα παιδιά!!!Έκανα αίτηση κ θα παρουσιαστώ 1/8.
Είπα της προισταμένης ότι ήταν άδικο γιατί μου υπολόγισε 3 ένσημα από Απρίλιο ενώ χρειαζόμουν 7,αλλά αυτά ήταν δουλεμένα ως τις 11 Απριλίου μιας και μετά σταματήσαμε για διακοπές Πάσχα.
Ουφ!Ευτυχώς!!!!!!
Ξέρετε πόσο είναι?455 για όλους?
κ κάτι άλλο....παίζει ρόλο σε ποιον οαεδ θα παρουσιαστώ 1/8?Γιατί θα βρίσκομαι σε άλλη πόλη.


Το πήρα εχθές το επίδομα, το οποίο ήταν 340,75 €, ρώτησα την υπάλληλο για πιο λόγο είναι μειωμένο και μου είπε πως πάει κλιμακωτά, εφόσον έπαιρνα μισθό μικρότερο των 450€. Όσο για την ημερομηνία μην αγχώνεσαι, όντως είναι δύο μήνες η προθεσμία, απλώς τα χρήματα θα κατατεθούν στον λογαριασμό όταν παρουσιαστείς στον ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Κι εγώ πήγα σήμερα στον ΟΑΕΔ.
450-κάτι  το επίδομα που θα πάρω.
Για να μου πιστώσουν τα χρήματα, παρουσιάζομαι 10 Αυτγούστου.
"Αν είστε διακοπές, ελάτε αργότερα" μου είπαν.  :)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος agh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά.
Τελικά πάει κλιμακωτά ε?Εγώ πέρυσι ήμουν ωρομίσθια 11 ώρες και φέτος πδσ 8...ιδέα δεν έχω πως τα υπολογίζουν!
Δεν πειράζει.Καλοδεχούμενα όσα κ αν είναι......

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παιδια για μας τους ωρομισθιους  το ποσο που παιρνουμε για ανεργία εχει καμμια σχεση με τα ενσημα που εχουμε δλδ περισσοτερα ενσημα μεγαλυτερο επιδομα?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2013, 01:40:59 πμ από Lasid »
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Το επίδομα ανεργίας υπολογίζεται πια με βάση τις μηνιαίες αποδοχές. Ως ωρομίσθιοι θεωρείστε μερικώς απασχολούμενοι κι έτσι το επίδομα προσαρμόζεται ανάλογα των αποδοχών σας. Οι αναπληρωτές που είναι πλήρως απασχολούμενοι λαμβάνουν ολόκληρο το επίδομα.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
παιδια για μας τους ωρομισθιους  το ποσο που παιρνουμε για ανεγία εχει καμμια σχεση με τα ενσημα που εχουμε δλδ περισσοτερα ενσημα μεγαλυτερο επιδομα?

Για οσους δουλευουν με μερικη απασχοληση, οι περισσοτερες μηνιαιες αποδοχες μεταφραζονται σε μεγαλυτερο επιδομα.
Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν ίσες ή μικρότερες από το εξαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 50% του βασικού επιδόματος ανεργίας, όπως αυτό ορίζεται στην παράγραφο 3.
Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν μεγαλύτερες από το εξαπλάσιο και μικρότερες ή ίσες με το δωδεκαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 75% του βασικού επιδόματος ανεργίας, όπως αυτό ορίζεται στην παράγραφο 3.
Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν μεγαλύτερες από το δωδεκαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 100% του βασικού επιδόματος ανεργίας, όπως αυτό ορίζεται στην παράγραφο 3.
Στους ανέργους, οι οποίοι είχαν πλήρη απασχόληση, καταβάλλεται το 100% του βασικού επιδόματος ανεργίας, όπως αυτό ορίζεται στην παράγραφο 3.

http://www.sefk.gr/selides/epidomaanergias.htm
(scroll down να βρεις τη σχετικη παραγραφο!)

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ευχαριστω και παλι!!!
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος phys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Μήπως ξέρει κάποιος ( να είναι σίγουρος όμως, όχι να νομίζει ότι ένας γνωστός του είχε ακούσει οτί έγινε κάτι) αν ισχύει το παρακάτω;


"πάνω από 396,37 ευρώ μέσες μηνιαίες αποδοχές παίρνουμε πλήρες επίδομα (454,25 ευρώ με προσαύξηση 10% για κάθε μέλος της οικογένειας).
Με μέσες μηνιαίες αποδοχές από 198,19 έως 396,36 ευρώ παίρνουμε μόνο το 75% του επιδόματος (340,68 ευρώ)

Έως 198,18 ευρώ μέσες μηνιαίας αποδοχές παίρνουμε 50% του επιδόματος (227,12 ευρώ) Εάν έχει πιο κάτω, θα πάρει μόνο το μισό του επιδόματος ανεργίας."


δηλ. αν υπάρχουν κλίμακες στο επίδομα ανεργίας.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
κ γω ετσι ξερω οτι υπαρχουν κλιμακες στο επιδομα ανεργιας.

δεν ξερω αν μπορει να σε βοηθησει καθολου αλλα μπορεις να βαλεις τα στοιχεια σου σε αυτη την σελιδα κ να σου δειξει αν δικαιουσαι επιδομα, για ποσους μηνες κ τι ποσο.

http://www.enet.gr/?i=portofoli.el.ergasia-asfalish&id=30786

Αποσυνδεδεμένος phys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!


Πάντως στην φόρμα δεν έχει πεδίο για τις μηνιαίες αποδοχές και βγάζει πάντα το ίδιο ποσό ( εφόσων το δικαιούσαι).

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 533
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.