*

Αποστολέας Θέμα: Ο μέσος μισθός καθορίζει το ύψος επιδότησης και ο αριθμός ενσήμων τους μήνες  (Αναγνώστηκε 37644 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
οχι αλλα εχει τα ενσημα που εχεις καθε μηνα. εγω που το ειχα κανει παντως (οχι για μενα αλλα για φιλη) εβγαζε ποσο μικροτερο των 450 (δεν θυμαμαι το ακριβες ποσο) κ για 8 μηνες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος phys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Βασικά έκανα δοκιμη και διαπίστωσα ότι το μόνο που αλλάζει (εάν το δικαιούσαι) είναι οι μήνες.


Το ποσό το βγάζει πάντα 430,75€.

Πάντως ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όταν τους ρώτησα μου είπαν ότι μετράνε τα ένσημα από το Σεπτέμβριο του 2008 που διακόπηκε η προηγούμενη επιδότηση.
Είναι έτσι ακριβώς αν και δεν γίνεται κατανοητό, διαβάζοντας τον κανονισμό περί τελευταίου 14μηνου.Νομίζω πως στον ΟΑΕΔ το αποκαλούνε αναστολή του επιδόματος μια κ αν δεν συγκεντρώνουμε 125ενσημα για νέα επιδότηση,συνεχίζουμε την περσινή.
Δηλαδη του χρονου το καλοκαιρι που εγω δε θα εχω μαζεψει αρκετα ενσημα, μπορω να συνεχισω την επιδοτηση που θα διακοψω τωρα??? Ιδεα δεν ειχα, με σωσατε με την πληροφορια!!!

"πάνω από 396,37 ευρώ μέσες μηνιαίες αποδοχές παίρνουμε πλήρες επίδομα (454,25 ευρώ με προσαύξηση 10% για κάθε μέλος της οικογένειας).
Με μέσες μηνιαίες αποδοχές από 198,19 έως 396,36 ευρώ παίρνουμε μόνο το 75% του επιδόματος (340,68 ευρώ)
Έως 198,18 ευρώ μέσες μηνιαίας αποδοχές παίρνουμε 50% του επιδόματος (227,12 ευρώ) Εάν έχει πιο κάτω, θα πάρει μόνο το μισό του επιδόματος ανεργίας."

δηλ. αν υπάρχουν κλίμακες στο επίδομα ανεργίας.
Ναι, ισχυει, οταν ο ανεργος δε δουλευε με πληρη απασχοληση. Μου εβγαλαν το λαδι στον τοπικο ΟΑΕΔ οταν πηγα να καταθεσω την τελευταια απολυση για το επιδομα (ευτυχως το πηρα ολοκληρο τελικα):
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=12073.0
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2013, 01:58:43 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
παιδια, με την οικονομικη κριση το ποσο που δινει ο ΟΑΕΔ εχει μειωθει? διοτι περυσι με 2 παιδια επαιρνα 500 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Οχι δεν έχει μειωθει, μου είπαν στον Οαεδ

Με 2 παιδιά το ποσό είναι περίπου  550

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Οχι δεν έχει μειωθει, μου είπαν στον Οαεδ

Με 2 παιδιά το ποσό είναι περίπου  550

Πόσες επιταγές παίρνει ένας αναπληρωτής όταν μπαίνει στο ταμείο;
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Εξαρτάται απο τα ένσημα

Δεν μου έβγαλαν αναλυτική κατάσταση πληρωμών γιατι γινόταν χαμός, αλλά η υπάλληλος μου είπε οτι με 206 ένσημα (στο τελευταίο 14μηνο χωρις τους 2 τελευταίους μήνες) θα παρω 8 μήνες.

Να σας πω οτι πέρσι είχα πάρει το υπόλοιπο απο πρόπερσι και γι΄αυτό θα μου υπολογιστει το 14μηνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 01:13:45 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος aggeloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Εγω ρε παιδια εχω ημερομηνια πληρωμης στις 28.08 και πεφτει Κυριακη. Ποτε πρεπει να παω??Τν Παρασκευη ή τν Δευτέρα??Και το επιδομα εξαρταται απο τν μισθο που επαιρνες οταν ησουν εργαζομενος??Δεν ειναι φιξ στα 450 ευρώ??

Αποσυνδεδεμένος marie82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Καλημέρα!
Έχω κι εγώ ημερομηνία πληρωμής 28/08 κι από ότι άκουσα την τελευταία φορά που πήγα να πληρωθώ
 μπορούμε να πάμε και την Παρασκευή στις  27/08.
Τώρα όσον αφορά το ποσό είναι 454 ευρώ και νομίζω είναι ίδιο για όλους.

Αποσυνδεδεμένος aggeloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Μηπως ξερει κανεις αυτη τη λεπτομερεια για το αν εξαρταται το επιδομα ανεργιας απο τον μισθο που παιρναμε οταν εργαζομασταν??Γιατι μια συναδελφος δεν πηρε 454 αλλα πολυ λιγοτερα γυρω στα 350 ευρω και μ φανηκε περιεργο...

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Μηπως ξερει κανεις αυτη τη λεπτομερεια για το αν εξαρταται το επιδομα ανεργιας απο τον μισθο που παιρναμε οταν εργαζομασταν??Γιατι μια συναδελφος δεν πηρε 454 αλλα πολυ λιγοτερα γυρω στα 350 ευρω και μ φανηκε περιεργο...

μήπως πήρε ειδικό επίδομα και όχι επίδομα ανεργίας;

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Πιο συγκεκριμένα το άρθρο 5 του Ν. 3552/2007 αναφέρει:
«…3. Το βασικό επίδομα ανεργίας ορίζεται από 1ης Ιανουαρίου 2007 σε ποσοστό 50% του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη και από 1ης Ιανουαρίου 2008 σε ποσοστό 55% του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, ανεξάρτητα αν ο άνεργος αμειβόταν με μηνιαίο μισθό ή ημερομίσθιο.
4. Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν ίσες ή μικρότερες από το εξαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 50% του βασικού επιδόματος ανεργίας, όπως αυτό ορίζεται στην παράγραφο 3. Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν μεγαλύτερες από το εξαπλάσιο και μικρότερες ή ίσες με το δωδεκαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 75% του βασικού επιδόματος ανεργίας, όπως αυτό ορίζεται στην παράγραφο 3. Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν μεγαλύτερες από το δωδεκαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 100% του βασικού επιδόματος ανεργίας, όπως αυτό ορίζεται στην παράγραφο 3. Στους ανέργους, οι οποίοι είχαν πλήρη απασχόληση, καταβάλλεται το 100% του βασικού επιδόματος ανεργίας, όπως αυτό ορίζεται στην παράγραφο 3.
5. Το επίδομα ανεργίας, όπως αυτό κατά περίπτωση καθορίζεται στις προηγούμενες παραγράφους 3 και 4. προσαυξάνεται κατά 10% για κάθε προστατευόμενο μέλος της οικογένειας του ανέργου»

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
πρέπει να αθροίσετε τους μισθούς χωρίς τα επιδόματα Χριστουγέννων, Πάσχα, τριμήνων για να δείτε τις συνολικές ετήσιες αποδοχές σας ώστε να βρείτε αν δικαιούστε το 100%, το 75% ή το 50% του επιδόματος ανεργίας.

Αποσυνδεδεμένος eleni2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Lasid (το όνομα σου;)
προέκυψε ένα νέο ζήτημα και θέλω τα φώτα σου!!!Επικοινώνησα με ενα γνωστο μου που έχει καφετέρια και δεν εχει κανενα προβλημα να με εξυπηρετήσει (και το σκεφτομαι σοβαρα να δουλέψω κανονικα εκει για κανενα διμηνο)..Μαλιστα μου ειπε πως εχει περιθωριο μιας βδομαδας να δηλωσει τη προσληψη αρα μπορω να βαλω 7 ενσημα και στο Γεναρη και ετσι μεχρι τελος Μαρτη θαχω συμπληρωσει 125 και απ΄τις δύο δουλειες. Η απορία μου είναι η εξής..Περσι δε πηρα πληρες ταμειο γιατι σε καθε φροντιστηριο όσες ωρες και να πηγαινα μου δηλωναν μόνο μια! Αρα ενω ειχα απο 4 φροντιστηρια 600 ευρώ το μήνα φαινοταν πως εβγαζα μόνο 200..Οποτε το καλοκαιρι μου εδωσαν επιδομα 340..και φετος τα ίδια παλι, δηλώνουν τις ελαχιστες ωρες..Διαβασα λοιπον στο προηγούμενο μηνυμα σου πως αν εχεις μεσο μηνιαιο εισοδημα 400 ευρώ το τελευταίο 6μηνο παιρνεις πληρες επιδομα..Αυτο ισχύει στα σίγουρα;; Αν δουλέψω κανονικα στη καφετερια τα 20 μεροκαματα και προσθεσω και του φροντιστηριου λογικα θα φαινονται οριακα 400 ευρω μεσος μισθος απο Οκτωβρη ως Μαρτιο..Το καταλαβα καλά; Τελευταιο 6μηνο πριν την απολυση ή και εδω δε μετρανε οι τελευταιοι δύο μηνες; Αν ειναι ετσι τοτε να δουλέψω λίγες μερες παραπανω καφετερια για να τοχω σίγουρα..Εγώ πιστευα πως επρεπε ναχω 396 (νομιζω τοσο λεει) μεσο ΕΤΗΣΙΟ εισοδημα..το οποιο βεβαια ειναι αδυνατο γιατι μπαινει μεσα και το καλοκαιρι που δε δουλευω..Που μπορω να το ψαξω αυτο;
Ευχαριστωωωωωω!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159771
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 472
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.