*

Αποστολέας Θέμα: Ο μέσος μισθός καθορίζει το ύψος επιδότησης και ο αριθμός ενσήμων τους μήνες  (Αναγνώστηκε 37745 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
eleni2008

το βασικό επίδομα ανεργίας ορίζεται από 1ης Ιανουαρίου 2008 σε ποσοστό 55% του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη. Αυτό σημαίνει ότι πάνω από 396,37 ευρώ μέσες μηνιαίες αποδοχές παίρνουμε πλήρες επίδομα (454,25 ευρώ με προσαύξηση 10% για κάθε μέλος της οικογένειας).
Με μέσες μηνιαίες αποδοχές από 198,19 έως 396,36 ευρώ παίρνουμε μόνο το 75% του επιδόματος (340,68 ευρώ)
Έως 198,18 ευρώ μέσες μηνιαίας αποδοχές παίρνουμε 50% του επιδόματος (227,12 ευρώ)

http://www.sefk.gr/selides/epidomaanergias.htm

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Lasid (το όνομα σου;)
προέκυψε ένα νέο ζήτημα και θέλω τα φώτα σου!!!Επικοινώνησα με ενα γνωστο μου που έχει καφετέρια και δεν εχει κανενα προβλημα να με εξυπηρετήσει (και το σκεφτομαι σοβαρα να δουλέψω κανονικα εκει για κανενα διμηνο)..Μαλιστα μου ειπε πως εχει περιθωριο μιας βδομαδας να δηλωσει τη προσληψη αρα μπορω να βαλω 7 ενσημα και στο Γεναρη και ετσι μεχρι τελος Μαρτη θαχω συμπληρωσει 125 και απ΄τις δύο δουλειες. Η απορία μου είναι η εξής..Περσι δε πηρα πληρες ταμειο γιατι σε καθε φροντιστηριο όσες ωρες και να πηγαινα μου δηλωναν μόνο μια! Αρα ενω ειχα απο 4 φροντιστηρια 600 ευρώ το μήνα φαινοταν πως εβγαζα μόνο 200..Οποτε το καλοκαιρι μου εδωσαν επιδομα 340..και φετος τα ίδια παλι, δηλώνουν τις ελαχιστες ωρες..Διαβασα λοιπον στο προηγούμενο μηνυμα σου πως αν εχεις μεσο μηνιαιο εισοδημα 400 ευρώ το τελευταίο 6μηνο παιρνεις πληρες επιδομα..Αυτο ισχύει στα σίγουρα;; Αν δουλέψω κανονικα στη καφετερια τα 20 μεροκαματα και προσθεσω και του φροντιστηριου λογικα θα φαινονται οριακα 400 ευρω μεσος μισθος απο Οκτωβρη ως Μαρτιο..Το καταλαβα καλά; Τελευταιο 6μηνο πριν την απολυση ή και εδω δε μετρανε οι τελευταιοι δύο μηνες; Αν ειναι ετσι τοτε να δουλέψω λίγες μερες παραπανω καφετερια για να τοχω σίγουρα..Εγώ πιστευα πως επρεπε ναχω 396 (νομιζω τοσο λεει) μεσο ΕΤΗΣΙΟ εισοδημα..το οποιο βεβαια ειναι αδυνατο γιατι μπαινει μεσα και το καλοκαιρι που δε δουλευω..Που μπορω να το ψαξω αυτο;
Ευχαριστωωωωωω!!!
Rozy4 σε ευχαριστούμε πολύ για την έγκυρη πληροφόρηση.
Ελένη το όνομα μου είναι Λάζαρος (από εδώ βγαίνει το La και το sid από το επίθετό μου).
Είχα ρωτήσει το Σεπτέμβριο του 2010 στον ΟΑΕΔ Νεαπόλεως στη Θεσσαλονίκη για τις προϋποθέσεις και μου είπαν προφανώς χοντρικά για τα 400 € / μήνα μικτά χρήματα και μου διευκρίνισαν ότι αφορούσε το τελευταίο εξάμηνο από την απόλυση (χωρίς να αφαιρούνται οι δυο τελευταίοι μήνες). Όπως ξέρεις όμως η προφορική απάντηση δεν είναι δεσμευτική, αλλά την πίεσα για να μου πει. Συνήθως βαριούνται να εξηγούν οι υπάλληλοι λεπτομέρειες στους πολίτες, όμως από εμένα δε γλιτώνουν εύκολα.  ;) Και τότε για άλλον συνάδελφο ρωτούσα. Απλά έχω την άνεση να τους ρωτάω, επειδή τα τελευταία 3 χρόνια δουλεύω στη διπλανή ΕΠΑΣ που είναι επίσης του ΟΑΕΔ.

Πάντως ο καλύτερος τρόπος να το ψάξεις για να το επιβεβαιώσεις είναι να περάσεις από την υπηρεσία του ΟΑΕΔ που ανήκεις και να ρωτήσεις κάποιον που να ασχολείται με την έγκριση των επιδομάτων, όχι αυτούς που κάθονται συνήθως μπροστά στο γκισέ. Αν δείξεις ότι κατέχεις αυτό που ρωτάς και τους το περιγράψεις λακωνικά (επειδή δεν έχουν διάθεση για πολλά λόγια) αλλά σταθερά και με αυτοπεποίθηση θα λάβεις σίγουρα απάντηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2011, 12:13:02 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος eleni2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
    Rozy σευχαριστώ για την απάντηση, το κακο βεβαια με το αρθρο αυτο ειναι οτι δε διευκρινίζει αν προκειται για το μεσο εισοδημα των τελευταίων 12 μηνων, 6 μηνών ή οτι άλλο...
    Λάζαρε εχεις πολύ δικιο σε αυτά που λες...Δυστυχως όμως εδω στη Αγία Παρασκευή που ανηκω εγώ είναι οι περισσοτεροι αγενείς και δε ξερουν κιολας..Περσι τους πηγα συμπληρωματικα ενσημα για να τα βαλουν στο φακελο μου οταν εξετασουν την αιτηση μου (γιατι ειχε κανει λαθος ενας λογιστης και ετρεχα εγω) και αυτοι εχασαν το χαρτι και δεν ενεκριναν την αιτηση μου... Ευτυχώς ειχα μαζι μου δευτερο αντιτυπο από τα ενσημα που εχασαν και εξετασαν επιτόπου την αιτηση μου..Ενω σχεδόν με εβριζαν που ειμαι πρωτοεπιδοτούμενη και αναγκαζονται να προσθετουν όλα αυτα τα ενσημα και τις αποδοχες, λες και εφταιγα εγώ που αυτή ειναι η δουλεια τους!
     Εντωμεταξύ κοιταζα τωρα την περσινη κατασταση ενσημων και για τους πιο πολλους μηνες ειχα 20 ενσημα ενω ένα μηνα είχα 28 ενσημα..Κανονικα μεχρι 25 δεν πρεπει να γραφονται;; Αυτοι τα εχουν προσθεσει κανονικα στο συνολο μου..
    Επίσης δε καταλαβαινω, για να βγει το συνολικο εισοδημα προσθετουμε όλα αυτα τα ποσα που γραφει στη στήλη "αποδοχές"; Αυτα ειναι τα καθαρά ετσι; Λογικα θελουν μεσο καθαρό εισόδημα 400 ευρω, οχι το μικτό...Μεσα σε αυτα να προσθεσω και τα δωρα Χριστουγέννων που γραφει στις αποδοχες;
Ελπίζω να βγαλω ακρη γιατι φετος μου φαινεται πιο ταλαιπωρια τελικα.............

Αποσυνδεδεμένος eleni2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Α! και κατι ακομα! το εκκαθαριστικό της εφορίας τι το θελουν; μηπως κοιτανε απο εκει το μεσο εισοδημα; Αν είναι ετσι δε θα εννοει για τους τελευταιους 6 μηνες το αρθρο γιατι στη φορολογικη δηλωση θαναι τα εισοδηματα ως 31/12/10. Εχω μπερδευτει :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
    Rozy σευχαριστώ για την απάντηση, το κακο βεβαια με το αρθρο αυτο ειναι οτι δε διευκρινίζει αν προκειται για το μεσο εισοδημα των τελευταίων 12 μηνων, 6 μηνών ή οτι άλλο...
    Λάζαρε εχεις πολύ δικιο σε αυτά που λες...Δυστυχως όμως εδω στη Αγία Παρασκευή που ανηκω εγώ είναι οι περισσοτεροι αγενείς και δε ξερουν κιολας..Περσι τους πηγα συμπληρωματικα ενσημα για να τα βαλουν στο φακελο μου οταν εξετασουν την αιτηση μου (γιατι ειχε κανει λαθος ενας λογιστης και ετρεχα εγω) και αυτοι εχασαν το χαρτι και δεν ενεκριναν την αιτηση μου... Ευτυχώς ειχα μαζι μου δευτερο αντιτυπο από τα ενσημα που εχασαν και εξετασαν επιτόπου την αιτηση μου..Ενω σχεδόν με εβριζαν που ειμαι πρωτοεπιδοτούμενη και αναγκαζονται να προσθετουν όλα αυτα τα ενσημα και τις αποδοχες, λες και εφταιγα εγώ που αυτή ειναι η δουλεια τους!
     Εντωμεταξύ κοιταζα τωρα την περσινη κατασταση ενσημων και για τους πιο πολλους μηνες ειχα 20 ενσημα ενω ένα μηνα είχα 28 ενσημα..Κανονικα μεχρι 25 δεν πρεπει να γραφονται;; Αυτοι τα εχουν προσθεσει κανονικα στο συνολο μου..
    Επίσης δε καταλαβαινω, για να βγει το συνολικο εισοδημα προσθετουμε όλα αυτα τα ποσα που γραφει στη στήλη "αποδοχές"; Αυτα ειναι τα καθαρά ετσι; Λογικα θελουν μεσο καθαρό εισόδημα 400 ευρω, οχι το μικτό...Μεσα σε αυτα να προσθεσω και τα δωρα Χριστουγέννων που γραφει στις αποδοχες;
Ελπίζω να βγαλω ακρη γιατι φετος μου φαινεται πιο ταλαιπωρια τελικα.............
Μου φαίνεται ότι όλοι θέλουν το μάστορά τους. Όταν είχα ρωτήσει για το φίλο και συνάδελφό μου, τον προηγούμενο Σεπτέμβριο, αρχικά το είχα κάνει τηλεφωνικά. Τόλμησε λοιπόν μια ξιπασμένη από εκεί μέσα να μου πει ότι δεν μπορεί να μου τα πει αυτά και ότι είναι λεπτομέρειες και δε γίνεται τηλεφωνικά διότι δεν ξέρει και σε ποιον δίνει τις πληροφορίες. Εγώ απλά αλλά σταθερά και με θράσος αντίστοιχο του δικού της που ουσιαστικά έβαζε τέλος στην τηλεφωνική επικοινωνία, απάντησα: "Σε δυο μέρες που θα περάσω από τον ΟΑΕΔ να εισπράξω το ταμείο ανεργίας μου, θα έρθω να σας ρωτήσω από κοντά κι αν θέλετε μη μου πείτε...". Εννοείται ότι όταν πήγα μου εξήγησαν όλα αυτά που ήδη σου έγραψα για το μέσο όρο ΜΙΚΤΩΝ αποδοχών το τελευταίο εξάμηνο από την απόλυση. Δεν ξέρω αν μπορείς να μετρήσεις και τα δώρα. Καλύτερα να μην τα υπολογίσεις για να είσαι σίγουρη. Αυτοί μπορούν να σου βρουν χίλιους δυο λόγους εκ των υστέρων (για αυτό δεν βασίζομαι ιδιαίτερα σε ό,τι μεταφέρουν προφορικά).

Αν ζητήσεις μια εκτύπωση των ενσήμων σου από το μηχανογραφημένο σύστημα του ΙΚΑ δίπλα φαίνονται και οι αποδοχές σου. Αυτές πρόσθεσα εγώ για τον συνάδελφο και λογικά και ο ΟΑΕΔ αυτές μόνο μπορεί να δει. Ακόμα και στο τυποποιημένο έντυπο του ΙΚΑ που έρχεται μετά από περίπου 2 χρόνια για τα ένσημα ανά τρίμηνο, οι αποδοχές που αναφέρονται είναι μικτές. Πάντως σε έναν μήνα που είχα 27 ένσημα στην εκτύπωση που μου έδωσε το ΙΚΑ, ο ΟΑΕΔ μου προσμέτρησε τα 25. Τότε δεν έβγαινε το ταμείο μου για 3 ένσημα, είχα 122 και ζητησα από έναν από τους τρεις εργοδότες που είχα εκείνη τη χρονιά να μου κολλήσει άλλα 3 ένσημα πριν την απόλυση. Ένας ιδιωκτήτης φροντιστηρίου χωρίς καθόλου επιπλέον χρήματα μου κόλλησε άλλα 5 ένσημα. Είχε πολύ πλάκα όταν επέστρεψα στον ΟΑΕΔ και τα ένσημα μου ξαφνικά είχαν αυγατίσει... Τους εξέπληξα πραγματικά και τελικά μου ενέκριναν το ταμείο ανεργίας με 127 ένσημα!!!

Θέλει κουράγιο Ελένη να τα βγάζεις πέρα με το ελληνικό γραφειοκρατικό δημόσιο. Είναι μεγάλη πρόκληση παρά την ταλαιπωρία να πετύχεις αυτό που θέλεις, αλλά μπορείς να το κάνεις όταν γνωρίζεις όλες τις προϋποθέσεις, επειδή τους πολεμάς με τα δικά τους όπλα. Είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις Ελένη. Αν χρειαστείς κάτι και μπορώ να βοηθήσω πες μου.

Υ.Γ. Μην τους επιτρέπεις στο φροντιστήριο να σου αναγνωρίζουν 1 ώρα ενώ εσύ διδάσκεις 4. Αυτοί εμφανίζουν επίσημα μόνο το 25% του τζίρου τους και φοροδιαφεύγουν, ενώ εσύ δεν μπορείς να βγάλεις πλήρες ταμείο ανεργίας. Καθηγήτρια ξένης γλώσσας είσαι; Συνήθως εκεί γίνεται η μεγάλη καταδυνάστευση!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Α! και κατι ακομα! το εκκαθαριστικό της εφορίας τι το θελουν; μηπως κοιτανε απο εκει το μεσο εισοδημα; Αν είναι ετσι δε θα εννοει για τους τελευταιους 6 μηνες το αρθρο γιατι στη φορολογικη δηλωση θαναι τα εισοδηματα ως 31/12/10. Εχω μπερδευτει :(
Μπα το εκκαθαριστικό το θέλουν για να δουν ΑΦΜ. Μπορεί να υπάρχει κάποιο ετήσιο εισόδημα για το οποίο δεν εγκρίνουν ταμείο ανεργίας, με το σκεπτικό ότι έχεις πολλά για να σε "ταΐζει" το κράτος. Αν και δε νομίζω.

Σε κάθε περίπτωση σίγουρα δε θέλουν το εκκαθαριστικό για να βγάλουν συμπέρασμα για τις αποδοχές σου. :D

Καλό σου βράδυ Ελένη...Μη σκέφτεσαι τόσο πολύ...Άσε τα προβλήματα στην άκρη...
Αλλιώς δε θα χαλαρώσει το μυαλό σου για να μπορέσεις να κοιμηθείς...  :)

Αποσυνδεδεμένος eleni2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Τελικά τα ίδια τραβαμε όλοι....Οικονομολόγος ειμαι..Δυστυχώς δεν υπάρχει περιθωριο να απαιτήσω να φαίνονται όλες οι ώρες μου γιατι απλά θα στραφουν σε άλλο συναδελφο που δε θαχει τετοιο προβλημα...
Εβγαλα σημερα αναλυτικη κατασταση απτο ΙΚΑ (γιαυτο και τα ψαχνω ετσι) και λέει χωριστα τις αποδοχές απο τις εισφορές οποτε λογικά αυτές τις αποδοχες προσθετουμε..Αν δε μετρανε και δωρα βεβαια δε βγαινει 400 ευρω αλλά θαναι αδικο γιατι τις εισφορες τους τις παιρνουν μια χαρα στο ΙΚΑ από τα δώρα μας, τα οποια δωρα εγω δεν εχω δει ποτε απτα φροντιστηρια! :P
Αυτο που μου γραφεις παντως για το 6μηνο το διαβασα και καπου αλλού αλλά δε ξερω πως να τους το φέρω οταν παώ εκει..μαλλον θα πω και καλά οτι μου το είπαν απο το τηλεφωνικο κεντρο εξυπηρετησης του ΟΑΕΔ (ξερεις, αυτο που δε το σηκωνουν...)
Α! και γω περσι πηρα το επίδομα με ακριβώς 125 ένσημα..Ημουν τυχερη..φετος να δούμε!
Και το κακο ειναι πως αν κάνω εικονική προσληψη και δε δουλέψω πραγματικα αυτα τα 20 μεροκάματα θα πρεπει να πληρωσω όλες τις εισφορες στο παιδι που θα μου κανει εξυπηρετηση (αλήθεια ποσο να υπολογιζω περίπου; λογικά θα με βάλει με το κατωτατο ημερομισθιο)
ενω αυτα τα ενσημα θα πρεπε να ταχω ήδη απτα φροντιστηρια που μου φαγανε ολο το Σεπτεμβρη που δούλεψα κανονικά..Πολύ αδικία..Σταματαω να σκεφτομαι προς το παρον γιατι ποιος ξυπναει αυριο πρωι πρωι για μαθημα..
Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σου! Οπως καταλαβες δε θα διστάσω αν μουρθει αλλη ερωτηση, ηδη σε εχω πρήξει :P
Kαλό ξημερωμα

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
     Εντωμεταξύ κοιταζα τωρα την περσινη κατασταση ενσημων και για τους πιο πολλους μηνες ειχα 20 ενσημα ενω ένα μηνα είχα 28 ενσημα..Κανονικα μεχρι 25 δεν πρεπει να γραφονται;; Αυτοι τα εχουν προσθεσει κανονικα στο συνολο μου..
   

Στην ενημερωτική κατάσταση του ΙΚΑ αναγράφεται το σύνολο των ενσήμων ανά μήνα ,ο ΟΑΕΔ υπολογίζει για το επίδομα 25 ένσημα/ανά μήνα το περισσότερο.
Στους μήνες λοιπόν που κάποιος συγκεντρώνει περισσότερα ένσημα (από 25) καταμετρώνται τα 25 για τον ΟΑΕΔ αλλά είναι μετρήσιμα όλα για τη σύνταξη κάποιου ....
(όπου σύνταξη...άγνωστη λέξη για τους περισσότερους από εμάς  :-X :-X)
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος eleni2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
 Οπότε δεν υπολογίζουν όλα οσα αναγραφονται στην κατασταση...Βεβαια παιζει να γίνονται και λάθη γιατι σε πολλούς συναδέλφους έχουν να προσθεσουν λίγα ενσημα από αρκετους διαφορετικούς εργοδοτες. Πάντως σε αυτο που λες για τη σύνταξη εχεις απόλυτο δίκιο! Είμαι σίγουρη πως στο κλάδο μας δεν θα υπάρχει τέτοιο πραγμα!
Εχω και απαντηση από την ενωση καθηγητων φροντιστηρίων για τον υπολογισμο μεσων αποδοχων..Δεν συνυπολογίζουν δώρα Χριστουγέννων κτλ..Και κατα πάσα πιθανότητα βγαίνει ο μεσος όρος απο την προσληψη ως την απόλυση και ίσως να αφαιρουν τους τελευταίους δύο μήνες..Θα προσπαθησω να επικοινωνήσω με ΟΑΕΔ για να πάρω σίγουρη απάντηση και για αυτο..

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Αυτο που μου γραφεις παντως για το 6μηνο το διαβασα και καπου αλλού αλλά δε ξερω πως να τους το φέρω οταν παώ εκει..μαλλον θα πω και καλά οτι μου το είπαν απο το τηλεφωνικο κεντρο εξυπηρετησης του ΟΑΕΔ (ξερεις, αυτο που δε το σηκωνουν...)
Α! και γω περσι πηρα το επίδομα με ακριβώς 125 ένσημα..Ημουν τυχερη..φετος να δούμε!
Και το κακο ειναι πως αν κάνω εικονική προσληψη και δε δουλέψω πραγματικα αυτα τα 20 μεροκάματα θα πρεπει να πληρωσω όλες τις εισφορες στο παιδι που θα μου κανει εξυπηρετηση (αλήθεια ποσο να υπολογιζω περίπου; λογικά θα με βάλει με το κατωτατο ημερομισθιο)
Είχα δίκιο που σου είπα ότι είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις..Είσαι ευρηματική...(κι ας μην το σηκώνουν)!!!

Τι να σου πω το κόστος του το γνωρίζει εκείνος που θα σε εξυπηρετήσει. Αλλά αντί να σου κολλήσει ένσημα και να του τα πληρώσεις, γιατι να μη δουλέψεις στο μαγαζί του όπως σου πρότεινε;

Στη δική μου περίπτωση που είχα ήδη πρόσληψη στο φροντιστήριο που με εξυπηρέτησε τα ένσημα είχαν μικρό κόστος (5 € το καθένα, αν δεν κάνω λάθος) για αυτό πιθανώς δε δέχτηκε να του τα πληρώσω. Ίσως να μου είχε κλέψει πολύ περισσότερα, επειδή εκείνος κολλούσε 1 ένσημο ανά 2,5 ώρες...παράλογοοοοοοοο; Ο καθένας με την τρέλα του!!!

Για αυτό απογοητεύτηκα με τα φροντιστήρια και γενικά με την ιδιωτική εκπαίδευση. Στο δημόσιο σου δίνουν όλα όσα δικαιούσαι χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεις συνεχώς μήπως σου έδωσαν λιγότερα χρήματα ή σου κόλλησαν λιγότερα ένσημα!!! (Πολλές φορές διαπίστωσα ότι μου έλειπαν ένσημα σε κάποιους μήνες και εμέναν έκπληκτοι πώς έγινε αυτό το λάθος. Μετά μου τα κολλούσαν στο επόμενο μήνα και φυσικά δε σκέφτονταν τι συνέπειες είχε αυτό για μένα, όταν ο επόμενος μήνας ήταν μέσα στο τελευταίο δίμηνο που αφαιρούνταν πριν από την απόλυση). Η εκπαίδευση δεν είναι εμπόρευμα, δεν πουλιέται σε πελάτες, για αυτό πρέπει να είναι δημόσια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2011, 09:59:11 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος eleni2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Εχεις απόλυτο δικιο  για τις συνθηκες στην ιδιωτική εκπαιδευση..Κάποια πραγματα ειναι σε ολα τα φροντιστηρια δεδομενα και ακούγεσαι περιεργος αν ζητησεις αυτο που δικαιούσαι..Απτην αλλη στο δημοσιο σιγουρα σου δινουν οσα δικαιούσαι αλλά αντε να μπεις εκει..Στη δική μου ειδικοτητα για καθηγητης σχολειου ειναι σχεδον ακατορθωτο.Με τους ωρομισθιους δε ξερω τι γίνεται αλλα για μονιμος δεν αρκει ουτε ΑΣΕΠ...Μακαρι να υπηρχε τροπος..Μου αρεσει πολύ η εκπαιδευση αλλά εξαιτίας των συνθηκων στον ιδιωτικο τομεα δε πιστευω πως ειναι μια σταθερη δουλεια..

Αποσυνδεδεμένος eleni2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Ίσως να μου είχε κλέψει πολύ περισσότερα, επειδή εκείνος κολλούσε 1 ένσημο ανά 2,5 ώρες...παράλογοοοοοοοο; Ο καθένας με την τρέλα του!!!

καθε δυομιση ωρες;; οτι ναναι! τουλαχιστον δηλωνε πως πηγες 2μιση ωρες ή φαινόταν μία οπως κανουν όλοι;


Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ίσως να μου είχε κλέψει πολύ περισσότερα, επειδή εκείνος κολλούσε 1 ένσημο ανά 2,5 ώρες...παράλογοοοοοοοο; Ο καθένας με την τρέλα του!!!

καθε δυομιση ωρες;; οτι ναναι! τουλαχιστον δηλωνε πως πηγες 2μιση ωρες ή φαινόταν μία οπως κανουν όλοι;
Δεν δήλωνε ότι κάθε φορά που πήγαινες στο φροντιστήριο έκανες 2,5 ώρες. Είχε άλλη "λογική"...
Έλεγε ότι αν κάποιος έχει 10 ώρες την εβδομάδα με 2 ώρες κάθε μέρα θα έπρεπε να πάρει 5 ένσημα και αυτά του φαινόταν πολλά. Οπότε διαιρώντας τις 10 ώρες με τον αυθαίρετο συντελεστή 2,5 σου κολλούσε 4 ένσημα.
Είχε και το επιχείρημα ότι κάποιος που δίδασκε 4 ώρες τη Δευτέρα, 4 την Τετάρτη και 2 την Παρασκευή (σύνολο 10 ώρες) θα έπαιρνε με το δικό του τρόπο υπολογισμού 4 ένσημα ενώ εργάστηκε μόνο 3 μέρες. Καλό ε;;;

Εγώ σε αυτό το φροντιστήριο είχα 2 δίωρα την εβδομάδα και ανέμενα 2 ένσημα. Δηλαδή στις 16 ώρες που έκανα το μήνα σε 8 μέρες περίμενα να μου κολλήσει 8 ένσημα κι εκείνος ήθελε να μου δώσει μόνο 16 : 2,5 = 6 με στρογγυλοποίηση προς τα κάτω γιατί η διαίρεση βγαίνει 6,4.  :(

Κατάλαβες γιατί δε ζήτησε να πληρωθεί τα 5 ένσημα που μου κόλλησε για να βγω στο ταμείο ανεργίας;
Μου είχε κλέψει πολύ περισσότερα... (υπολόγισε 2 ένσημα κάθε μήνα...)

Αποσυνδεδεμένος ΗρακλειοΚρητης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα...
Ψαχνω πληροφοριες για τα επιδοματα ανεργιας και επειδη δεν μπορεσα να βγαλω ακρη μονος μου, θα ηθελα τη βοηθεια οποιου γνωριζει.
Δουλευω τους τελευταιους 20 μηνες, με μερικη ομως απασχοληση, 4 ωρες την ημερα, 5 μερες την εβδομαδα. Στο τελος του μηνα μου γνωστοποιηθηκε οτι θα γινουν απολυσεις και θα ειμαι ενας απ αυτους που θα φυγουν...
Θα ηθελα να μαθω αν ξερετε, τι δικαιουμαι απ το επιδομα ανεργιας..., αν το δικαιούμαι ολοκληρο ή το μισο ή ενας μερος του.
Και επισης καπου διαβασα οτι μεσα στα δικαιολογητικα που πρεπει να καταθεσω ειναι και αντιγραφο φορολογικης δηλωσης και εκκαθαριστικο εφοριας. Λογω ομως και του μικρου της ηλικιας μου δεν υποβαλλω φορολογικη δηλωση, και θεωρουμαι ακομα «προστατευομενο μελος» των γονιων μου. Αυτο ειναι προβλημα? Θα μπορουσε να «σκαλωσει» εκει το θεμα και να μην δικαιουμαι το επιδομα?
Πολλες οι αποριες μου..., σκοπευω να παω καποια στιγμη στον οαεδ να ρωτησω face2face αλλα λογω του πρωινου της δουλειας μου αυτη η στιγμη μπορει να αργησει και εχω αγχωθει με το τι θα γινει...
Ευχαριστω εκ των προταιρων οποιον μπει στον κοπο να μου απαντησει...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 03:35:30 μμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159860
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 532

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.