*

Αποστολέας Θέμα: Ο μέσος μισθός καθορίζει το ύψος επιδότησης και ο αριθμός ενσήμων τους μήνες  (Αναγνώστηκε 37368 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikivvv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
jak_13 σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Δυστυχώς στη υπηρεσία που απευθύνομαι οι υπάλληλοι είναι κάτι παραπάνω από απρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν ακόμα και σε  πολύ απλούστερα θέματα. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μου  απαντήσουν σε αυτό το ερώτημα , και γι' αυτό το διατύπωσα την ερώτηση εδώ μην  τυχόν το γνώριζε κάποιος.

Όσον αφορά το θέμα των δώρων και των επιδομάτων από την απάντησή σου φάνηκε ότι το λες με σιγουριά. Είναι κάτι το οποίο το έχεις ρωτήσει στον οαεδ και σου το είπανε εκεί ή το έχεις μήπως διαβάσει σε κάποια επίσημη εγκύκλιο;

Και στο ρωτάω αυτό για έναν πολύ απλό λόγο. Από διάφορα άλλα πράγματα που έχω κατα καιρούς διαβάσει εδώ , έχω επιβεβαιώσει ότι υπάρχουν διαφορές στον τρόπο με τον οποίο κάνουν υπολογισμούς οι υπάλληλλοι στις διάφορες υπηρεσίες. Έχω λοιπόν την εντύπωση ότι μερικές φορές σε κάποια θέματα έχει  να κάνει απλά με το "που και σε ποιον θα πέσεις"... Θα ήθελα λοιπόν να είμαι σε όλα προετοιμασμένη και "διαβασμένη"  αν τυχόν η υπάλληλος  κάνει κάποιο λάθος (έκανε ένα πολύ χοντρό λάθος πέρισι που αν δεν το ανακάλυπτα εγώ θα έχανα αρκετά χρήματα) .


 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ

nikivvv, οι περισσότεροι υπάλληλοι στον ΟΑΕΔ, δε φημίζονται ούτε για την προθυμία τους να εξυπηρετούν, ούτε για τις γνώσεις τους. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι μπορούν να κάνουν υπολογισμούς με διαφορετικούς τρόπους.
Επίσης, τον τελευταίο καιρό στην Ελλάδα έχουν αλλάξει πολλά που ίσχυαν για δεκαετίες, οπότε όση εμπειρία και να έχει κάποιος δε μπορεί να μιλάει με σιγουριά, ακόμα και όταν η λογική είναι σοβαρό επιχείρημα.   
Όσον αφορά όμως το θέμα των επιδομάτων και των δώρων, εάν για να υπολογισθεί ο μέσος όρος των αποδοχών, ληφθεί υπ`όψιν ένα ποσό που έχει υπολογισθεί με το μέσο όρο των αποδοχών, πώς θα πρέπει να χαρακτηρισθεί αυτό;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος nikivvv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα σου πω ακριβώς αυτό που  έχω διαπιστώσει για να καταλάβεις τι εννοώ. Διαβάζοντας εδώ παλιότερα posts , είχε γράψει κάποιος ότι είχε ρωτήσει στον οαεδ (το έγραφε με απόλυτη βεβαιότητα, κατόπιν απάντησης από την ίδια την υπηρεσία), ότι σε περίπτωση που δε σου εγκριθεί το ταμείο και πάρεις τη συνέχιση, τοτε το ύψος του επιδόματος υπολογίζεται βάση των αποδοχών του τελευταίου εξαμήνου, και όχι των αποδοχών όπως υπολογίστηκαν στο παλιό επίδομα, του οποίου τη συνέχιση παίρνεις.

Το ίδιο λοιπόν συνέβη σε μένα. Πήρα συνέχιση του προηγούμενου ταμείου, αλλά αρχικά μου είχαν δώσει μειωμένο γιατί είδαν τις τελευταίες αποδοχές. όταν όμως πήγα στον οαεδ για λεπτομέρειες , γιατί νόμιζα ότι δικαιούμουν καινούριο ταμείο, η υπάλληλος από μόνη της μου είπε ότι κακώς υπολόγισε τη συνέχιση με το μειώμενο πόσο και το διόρθωσε δίνοντάς μου τη συνέχιση με ολόκληρο το επίδομα, οπως αυτό είχε υπολογιστεί παλαιότερα. Άρα αυτό όπως καταλαβαίνεις αναιρεί αυτό που έχει ειπωθεί στο παλαιότερο post... Άλλα λένε και κάνουν οι μεν , άλλα οι δε...

Όσον αφορά , αυτό που λες για τα δώρα, δε γνώριζα πως γίνεται ο υπολογισμός τους, ότι δηλαδή προκύπτουν από τους μέσους όρους των αποδοχών... όποτε αυτό που λες είναι λογικό και για να το λες , προφανώς δεν θα συνυπολογίζονται...
Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντησεις!


Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
που μπορούμε να δούμε τι ποσό θα πάρουμε όταν μπούμε ταμείο? στο site του οαεδ δεν έχω βρει κάτι σαν πίνακες που αναλόγως το μέσο όρο μισθού των τελευταίων 6 μηνών, να δίνουν και ανάλογο χρηματικό ποσό, μόνο για 360 + τα όποια παιδιά αναφέρει 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Όπως λέει και ο συνάδελφος jak_13, ακόμα ισχύουν αυτά:
http://www.pde.gr/index.php?topic=27872.msg929012#msg929012

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Θα σου πω ακριβώς αυτό που  έχω διαπιστώσει για να καταλάβεις τι εννοώ. Διαβάζοντας εδώ παλιότερα posts , είχε γράψει κάποιος ότι είχε ρωτήσει στον οαεδ (το έγραφε με απόλυτη βεβαιότητα, κατόπιν απάντησης από την ίδια την υπηρεσία), ότι σε περίπτωση που δε σου εγκριθεί το ταμείο και πάρεις τη συνέχιση, τοτε το ύψος του επιδόματος υπολογίζεται βάση των αποδοχών του τελευταίου εξαμήνου, και όχι των αποδοχών όπως υπολογίστηκαν στο παλιό επίδομα, του οποίου τη συνέχιση παίρνεις.

Το ίδιο λοιπόν συνέβη σε μένα. Πήρα συνέχιση του προηγούμενου ταμείου, αλλά αρχικά μου είχαν δώσει μειωμένο γιατί είδαν τις τελευταίες αποδοχές. όταν όμως πήγα στον οαεδ για λεπτομέρειες , γιατί νόμιζα ότι δικαιούμουν καινούριο ταμείο, η υπάλληλος από μόνη της μου είπε ότι κακώς υπολόγισε τη συνέχιση με το μειώμενο πόσο και το διόρθωσε δίνοντάς μου τη συνέχιση με ολόκληρο το επίδομα, οπως αυτό είχε υπολογιστεί παλαιότερα. Άρα αυτό όπως καταλαβαίνεις αναιρεί αυτό που έχει ειπωθεί στο παλαιότερο post... Άλλα λένε και κάνουν οι μεν , άλλα οι δε...

Όσον αφορά , αυτό που λες για τα δώρα, δε γνώριζα πως γίνεται ο υπολογισμός τους, ότι δηλαδή προκύπτουν από τους μέσους όρους των αποδοχών... όποτε αυτό που λες είναι λογικό και για να το λες , προφανώς δεν θα συνυπολογίζονται...
Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντησεις!

Καταλαβαίνω αυτό που λες. Θα αναφέρω μόνο ότι πολλές φορές, που χρειαζόταν να μεταβώ στον ΟΑΕΔ για προσωπικές μου υποθέσεις, επειδή λόγω ειδικότητας και ενασχόλησης, γνωρίζω και κάποιες λεπτομέρειες, κατέληγα στη διευθύντρια του υποκαταστήματος η οποία παραδεχόταν ότι οι υπάλληλοι, κυρίως συμβασιούχοι, δε γνώριζαν τα στοιχειώδη! Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.
Να είσαι καλά!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος ΖΟΡΜΠΑΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Tελικα πως υπολογιζεται το ποσο του ταμειου? Απο τις αποδοχες που αναφερει η συμβαση που ειχες υπογραψει στον τελευταιο εργοδοτη? η ο μεσος ορος του τελευταιου 6μηνου πριν την απολυση? τα ποσα ειναι τα μικτα? αυτα που γραφονται στην βεβαιωση ενσημων του ικα που εχουμε?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Υπάρχουν 3 κλίμακες επιδότησης, τα 360 €, τα 270 € και τα 180 € ανάλογα με τον μέσο όρο των μικτών αποδοχών του τελευταίου εξαμήνου πριν την απόλυση που αναγράφονται στην βεβαίωση του ΙΚΑ.

Αν διαβάσεις τη σελίδα 8 αυτού του θέματος θα δεις ότι εκεί γράφτηκαν ήδη όλα αναλυτικά!

Αποσυνδεδεμένος ΖΟΡΜΠΑΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Υπάρχουν 3 κλίμακες επιδότησης, τα 360 €, τα 270 € και τα 180 € ανάλογα με τον μέσο όρο των μικτών αποδοχών του τελευταίου εξαμήνου πριν την απόλυση που αναγράφονται στην βεβαίωση του ΙΚΑ.

Αν διαβάσεις τη σελίδα 8 αυτού του θέματος θα δεις ότι εκεί γράφτηκαν ήδη όλα αναλυτικά!
Στην βεβαιωση του Ικα αναφερονται με τον κωδικο 11 και οι υπερωριες συνυπολογίζονται και αυτες στο ποσο? Στις μεικτες αποδοχες ομως συμπεριλαμβανονται και οι εισφορες του εργοδοτη η κανω λαθος?

ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Θα υπολογίσεις τις μικτές αποδοχές που παίρνεις εσύ. Αυτό αρκεί. Εδώ είμαστε φόρουμ εκπαιδευτικών, δεν είμαστε φόρουμ λογιστών/οικονομολόγων. Αν δει το ερώτημά σου ο jak_13 που είναι οικονομολόγος μπορεί να σου απαντήσει στις εξειδικευμένες ερωτήσεις σου.

Το πιθανότερο είναι ότι θα πάρεις 360 € τον μήνα, όπως οι περισσότεροι επιδοτούμενοι άνεργοι, αν και δεν ξέρω τι δουλειά έκανες και τι αμοιβές είχες...

Αποσυνδεδεμένος ΖΟΡΜΠΑΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Θα υπολογίσεις τις μικτές αποδοχές που παίρνεις εσύ. Αυτό αρκεί. Εδώ είμαστε φόρουμ εκπαιδευτικών, δεν είμαστε φόρουμ λογιστών/οικονομολόγων. Αν δει το ερώτημά σου ο jak_13 που είναι οικονομολόγος μπορεί να σου απαντήσει στις εξειδικευμένες ερωτήσεις σου.

Το πιθανότερο είναι ότι θα πάρεις 360 € τον μήνα, όπως οι περισσότεροι επιδοτούμενοι άνεργοι, αν και δεν ξέρω τι δουλειά έκανες και τι αμοιβές είχες...
Εχω διαβασει ολες τις προηγουμενες σελιδες του θεματος και ειδα οτι παλαιοτερα εγραφες οτι υπολογιζουν τις καθαρες αποδοχες. Στο σαιτ του οαεδ γραφουν οτι υπολογιζουν με βαση τον τελευταιο μισθο πριν την απολυση/ληξη. Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με διαφορους οαεδ ο καθενας μου ελεγε και μια διαφορετικη αποψη.

Αυτες οι δυο ομως ειναι οι επικρατεστερες. Το κακο ειναι οτι και σε ΚΠΑ να παει καποιος δεν σε εξυπηρετουν σου λενε κανε αιτηση και θα δεις την αποφαση οταν βγει και οτι δεν μπορουν να σου πουν αν δεν εχουν ασχοληθει με τον φακελο σου κλπ κλπ κλπ.

Αν ισχυουν οι μικτες αποδοχες τις κοιτανε απο τις βεβαιωσεις του ικα? Εγω ειχα 4 μηνες με μεσο ορο καθαρων αποδοχων γυρω στα 400 ευρω και 2 μηνες που ειχα λιγα ενσημα οποτε καπου στα 100 ευρω μεσο ορο καθαρες αποδοχες.

Σε μικτες αποδοχες δεν εχω θεμα νομιζω

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Η αλήθεια είναι ότι πολλοί υπάλληλοι του ΟΑΕΔ δεν είναι ενημερωμένοι. Τα κριτήρια είναι αρκετά πολύπλοκα και όλο αυτό δημιουργεί σύγχυση στους ασφαλισμένους αλλά και στους υπαλλήλους που θα έπρεπε να γνωρίζουν αυτά τα ζητήματα.

Αποσυνδεδεμένος ΖΟΡΜΠΑΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Η αλήθεια είναι ότι πολλοί υπάλληλοι του ΟΑΕΔ δεν είναι ενημερωμένοι. Τα κριτήρια είναι αρκετά πολύπλοκα και όλο αυτό δημιουργεί σύγχυση στους ασφαλισμένους αλλά και στους υπαλλήλους που θα έπρεπε να γνωρίζουν αυτά τα ζητήματα.
Το γνωριζω επισης μη ξεχναμε οτι πολλοι που εργαζονται σε ΚΠΑ ειναι ΑΜΕΑ

Τελικα υπολογιζονται οι μικτες αποδοχες για το υψος της επιδοτησης?

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εχω διαβασει ολες τις προηγουμενες σελιδες του θεματος και ειδα οτι παλαιοτερα εγραφες οτι υπολογιζουν τις καθαρες αποδοχες. Στο σαιτ του οαεδ γραφουν οτι υπολογιζουν με βαση τον τελευταιο μισθο πριν την απολυση/ληξη. Σε τηλεφωνικη επικοινωνια με διαφορους οαεδ ο καθενας μου ελεγε και μια διαφορετικη αποψη.

Αυτες οι δυο ομως ειναι οι επικρατεστερες. Το κακο ειναι οτι και σε ΚΠΑ να παει καποιος δεν σε εξυπηρετουν σου λενε κανε αιτηση και θα δεις την αποφαση οταν βγει και οτι δεν μπορουν να σου πουν αν δεν εχουν ασχοληθει με τον φακελο σου κλπ κλπ κλπ.

Αν ισχυουν οι μικτες αποδοχες τις κοιτανε απο τις βεβαιωσεις του ικα? Εγω ειχα 4 μηνες με μεσο ορο καθαρων αποδοχων γυρω στα 400 ευρω και 2 μηνες που ειχα λιγα ενσημα οποτε καπου στα 100 ευρω μεσο ορο καθαρες αποδοχες.

Σε μικτες αποδοχες δεν εχω θεμα νομιζω
Οι μεικτές αποδοχές μετράνε, όχι οι καθαρές. Είναι αυτές που φαίνονται στο ΙΚΑ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158543
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 342
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.154 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.