*

Αποστολέας Θέμα: Μισθοδοσία αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 331224 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #910 στις: Ιούνιος 12, 2016, 04:08:49 μμ »
Tι εννοείς πως όσοι αναπληρωτές εργαστούν θα πάνε στο ΜΚ1 και πόσα χρήματα είναι το ΜΚ1?..Σου έστειλα πμ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:17:12 »

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #911 στις: Ιούνιος 12, 2016, 04:10:46 μμ »
Ό,τι προβλέπει το ΜΚ1 σύμφωνα με το νέο μισθολόγιο. Τώρα ξεκίνησαν με τους Δ0, αύριο θα πάρει μπάλα και τους υπόλοιπους.
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #912 στις: Ιούνιος 12, 2016, 04:11:53 μμ »
Μπορεί να παίρναμε περισσότερα, αλλά μην ξεχνάτε ότι ούτε το καλοκαίρι πληρωνόμαστε, πληρώνουμε μετακινήσεις, ενοίκια κ.λ.π. οι περισσότεροι γιατί βρισκόμαστε μακριά από τα σπίτια μας.ΚΑΙ, ΝΑΙ, ΔΕΝ ΝΤΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΞΙΖΩ, ΟΥΤΕ ΝΙΩΘΩ ΕΝΟΧΕΣ!!!! Και καλά θα κάνουν και οι υπόλοιποι να κάνουν το ίδιο, μπας και δούμε και καμιά ασπρη μέρα.Αρκετά έχουμε ανεχτεί, δε νομίζετε;

Και εγώ επέλεξα να πάρω δάνειο δεν έπρεπε να έχω μείωση 30%+ στις αποδοχές μου. Ο άλλος διορίστηκε μόνιμος στην Αστυπάλαια και είναι από Καρδίτσα και είναι κολλημένος στο ΣΤ χρονιά τώρα, ούτε για αυτόν πρέπει να μετρήσει. Όλοι συνάδελφε έχουμε τα ζόρια μας και όλοι κάνανε τις επιλογές μας. Δεν είναι επιχειρήματα αυτά.

Θες ο νόμος να ισχύει για κάποιους και όχι για άλλους, ντροπή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2016, 04:41:26 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #913 στις: Ιούνιος 12, 2016, 04:13:28 μμ »
Ό,τι προβλέπει το ΜΚ1 σύμφωνα με το νέο μισθολόγιο. Τώρα ξεκίνησαν με τους Δ0, αύριο θα πάρει μπάλα και τους υπόλοιπους.
Δεν ισχύει αυτό, καλό είναι να διαβάσεις την εφαρμοστικη


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:17:12 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #914 στις: Ιούνιος 12, 2016, 04:14:17 μμ »
Το πιο λυπηρό ειναι που στο σχολειο οι αναπληρωτες του βαθμού Ε ρωτούσαν συνέχεια εαν ειναι και αυτοί και οταν τελικα κατάλαβαν οτι  η μείωση δεν τους αφορούσε δεν ασχολήθηκε κανεις με μας ....σαν να μην ειμαστε ολοι αναπληρωτες.... Αυτο με πείραξε πιο πολυ απ ολα συνάδελφοι....

Δηλαδή τι περίμενες να κάνουν; Να δείξουν κατανόηση; Να πουν μια στοργική κουβέντα;
Να υπάρξει κάποια ομαδική διεκδίκηση;

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #915 στις: Ιούνιος 12, 2016, 04:16:03 μμ »
Ναι, να δείξουν ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ και να ΘΟΡΥΒΗΘΟΥΝ!Φιλότιμο δεν υπάρχει;
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #916 στις: Ιούνιος 12, 2016, 04:20:33 μμ »
Ο νόμος, ή πιο σωστά η υπουργική απόφαση που καθόριζε τις αμοιβές των αναπληρωτών έως 31-12-2015, δεν εφαρμόστηκε για 4 έτη και 2 μήνες (1/11/2011 έως 31/12/2015). Αυτό είναι ξεκάθαρο. Βασίστηκε σε έγγραφο του Υπουργείου το οποίο με τη σειρά του βασίστηκε σε έγγραφο του Υπ. Οικονομικών. Κάποιος το ερμήνευσε λανθασμένα και ιδού τα αποτελέσματα. Απλώς κανείς δεν μπήκε τότε στον κόπο να το εξηγήσει γραπτώς στο Υπουργείο για να γίνει διόρθωση. Και δεν υπήρχε λόγος άλλωστε γιατί ως γνωστό όταν παίρνουμε παραπάνω απ' όσο πρέπει "δεν πειράζει, ας το βρούνε μόνοι τους". Εδώ πάντως στο φόρουμ το είχαμε επισημάνει.

Η τωρινή εφαρμοστική εγκύκλιος προσπαθεί να αποκαταστήσει το παραπάνω λάθος. Φυσικά είναι άδικο να σου αφαιρούν το ποσό σε μία δόση όμως οι ίδιοι έχουν λάβει για 3 σχολικά έτη παραπάνω αποδοχές. Να λένε πάλι καλά που το Υπουργείο δε ζητάει πίσω τα χρήματα για 3 σχολικά έτη (νομίζω δεν θα μπορούσε γιατί μεσολαβεί η απόλυση, τέλος πάντων).

Σε κάποιες Διευθύνσεις έχει γίνει ήδη η παρακράτηση στη μισθοδοσία Μαΐου (1η δόση παρακρατησης, τακτικού προϋπολογισμού).

Για αναπληρωτές δημοσίων επενδύσεων και ΕΣΠΑ θα γίνει στη μισθοδοσία Ιουνίου και θα γίνει κεντρικά από τους διαχειριστές του προγράμματος μισθοδοσίας. Οι Διευθύνσεις απλά θα καταχωρίσουν το νέο ΜΚ. Δεν είναι θέμα επιλογής δηλαδή. Θα γίνει κεντρικά είτε μας αρέσει είτε όχι.

Και κάτι που θα πρέπει να γνωρίζουν όλοι: όσοι ανέξοδα διαμαρτύρονται θα πρέπει να ξέρουν ότι όσοι διαχειρίζοτναι δημόσιο χρήμα (οι εκκαθαριστές των Διευθύνσεως και οι Διευθυντές Εκπαίδευσης) είναι υπόλογοι και διώκονται εάν δεν εφαρμόσουν τα προβλεπόμενα ειδικά όταν πρόκειται για λανθασμένες πληρωμές.
Πρέπει να σου πω ότι με βάση τις συγκεκριμένες εγκυκλίους είναι νομικά κατοχυρωμένοι οι συνάδελφοι στις Διευθύνσεις και δεν πρόκειται να χάσουν τη δουλειά τους ούτε να βρεθούν υπόλογοι για κάτι.Κατατάξεις που έχουν πραγματοποιηθεί με διαφορετικό τρόπο θεωρούνται νόμιμες και οι αποδοχές που έχουν καταβληθεί δεν αναζητούνται.
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #917 στις: Ιούνιος 12, 2016, 04:47:45 μμ »
Πρέπει να σου πω ότι με βάση τις συγκεκριμένες εγκυκλίους είναι νομικά κατοχυρωμένοι οι συνάδελφοι στις Διευθύνσεις και δεν πρόκειται να χάσουν τη δουλειά τους ούτε να βρεθούν υπόλογοι για κάτι.Κατατάξεις που έχουν πραγματοποιηθεί με διαφορετικό τρόπο θεωρούνται νόμιμες και οι αποδοχές που έχουν καταβληθεί δεν αναζητούνται.
Αυτά που γράφεις είναι το λιγότερο επικίνδυνα. Κατάταξη πήρες, 3 μάλιστα. Μια που πήρες όταν διορίστηκες, μια με την ενδιάμεση κατάταξη στις 31/12 και μια με το νέο την 1/1. Αυτό που παραθέτεις είναι για όσα πήρατε μέχρι τις 31/12 γιατί ήταν λάθος.
Διάβασε επιτέλους τις εγκυκλίους και τους νόμους. Οι συνάδελφοι εκκαθαριστες πρέπει να τα πάρουν πίσω, αν δεν τα πάρουν, θα τα πάρουν από την εφορία του κρατικού τουλάχιστον. Του ΕΣΠΑ όπως είπε ο συνάδελφος θα γίνει κεντρικά.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2016, 04:50:51 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #918 στις: Ιούνιος 12, 2016, 05:04:29 μμ »
Αυτά που γράφεις είναι το λιγότερο επικίνδυνα. Κατάταξη πήρες, 3 μάλιστα. Μια που πήρες όταν διορίστηκες, μια με την ενδιάμεση κατάταξη στις 31/12 και μια με το νέο την 1/1. Αυτό που παραθέτεις είναι για όσα πήρατε μέχρι τις 31/12 γιατί ήταν λάθος.
Διάβασε επιτέλους τις εγκυκλίους και τους νόμους. Οι συνάδελφοι εκκαθαριστες πρέπει να τα πάρουν πίσω, αν δεν τα πάρουν, θα τα πάρουν από την εφορία του κρατικού τουλάχιστον. Του ΕΣΠΑ όπως είπε ο συνάδελφος θα γίνει κεντρικά.


Αυτά που ήτανε μέχρι 31/12 ήταν ΝΟΜΙΜΑ, σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 7 του άρθρου 7 του νόμου 4024/2011. Η αλλαγή της μισθολογικής ωρίμανσης των αναπληρωτών στο νέο νόμο σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 12 του νόμου 4024/2011 είναι εκ του πονηρού για έμμεση μείωση του μισθού. Εγώ απαιτώ να εφαρμοστεί  το άρθρο 27 της εγκυκλίου που βγήκε  στις 6/05/2016 (ΑΔΑ: ΩΛ9ΣΗ-ΟΜΝ). Επιπλέον έχει αποσταλεί στις Διευθύνσεις διευκρινιστική στις 13/05/2016 με Αριθ.Πρωτ.2/14537/ΔΕΠ που λέει ακριβώς το ίδιο πράγμα. Όπως βλέπεις από αυτά που έχω γράψει απαιτώ να εφαρμοστεί ο Νόμος.
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #919 στις: Ιούνιος 12, 2016, 05:15:48 μμ »
Αυτά που ήτανε μέχρι 31/12 ήταν ΝΟΜΙΜΑ, σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 7 του άρθρου 7 του νόμου 4024/2011. Η αλλαγή της μισθολογικής ωρίμανσης των αναπληρωτών στο νέο νόμο σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 12 του νόμου 4024/2011 είναι εκ του πονηρού για έμμεση μείωση του μισθού. Εγώ απαιτώ να εφαρμοστεί  το άρθρο 27 της εγκυκλίου που βγήκε  στις 6/05/2016 (ΑΔΑ: ΩΛ9ΣΗ-ΟΜΝ). Επιπλέον έχει αποσταλεί στις Διευθύνσεις διευκρινιστική στις 13/05/2016 με Αριθ.Πρωτ.2/14537/ΔΕΠ που λέει ακριβώς το ίδιο πράγμα. Όπως βλέπεις από αυτά που έχω γράψει απαιτώ να εφαρμοστεί ο Νόμος.
Ναι κοίτα, αν θες να εφαρμοσθεί μέρος του νόμου γιατί έτσι σε συμφέρει είναι δικαίωμα σου. Γι'αυτό υπάρχουν άλλωστε και τα δικαστήρια σε τέτοιες περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #920 στις: Ιούνιος 12, 2016, 05:23:59 μμ »
Αυτός είναι ο Νόμος, και το μέρος του Νόμου που αναφέρεται στην  δικιά μου περίπτωση και άλλων 2000 συναδέλφων.Είτε σου αρέσει είτε όχι.
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #921 στις: Ιούνιος 12, 2016, 05:28:34 μμ »
Αυτός είναι ο Νόμος, και το μέρος του Νόμου που αναφέρεται στην  δικιά μου περίπτωση και άλλων 2000 συναδέλφων.Είτε σου αρέσει είτε όχι.
Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά....
Νομίζεις ότι αυτοί που θα σου κόψουν όσα κακός πήρες δεν εφαρμόζουν τον νόμο; Κάνε τους αναφορά....
Όσες φορές και να γράψεις ότι ο νόμος και εγκύκλιος λένε όσα θες να λένε δυστυχώς δεν πιάνει το κόλπο....

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #922 στις: Ιούνιος 12, 2016, 05:39:06 μμ »
Καλησπερα σας. Μια ερώτηση για όποιον ξέρει: για τους αναπληρωτες κρατικού προϋπολογισμού σε βαθμό Δ και με μεταπτυχιακό συναφές στο γνωστικό αντικείμενο απο το 2004 ισχύει η ίδια μείωση ; Κάπου ειχα ακούσει οτι οι κάτοχοι μεταπτυχιακού τίτλου ανεβαίνουν 2 ΜΚ αλλα πρώτον δεν ξέρω εαν ισχύει για αναπληρωτες και δεύτερον προσπαθώ να βρω την εγκύκλιο και δεν....ειναι κάποιος ενήμερος; Ειμαι και εγω απο αυτούς που υπέστησαν μείωση απο τη ΔιΔε που υπηρετώ και θα ήθελα να το ψάξω . Ευχαριστω

Ναι κι εγω εχω την ιδια απορια.. Αν εχεις μεταπτυχιακο, τελικα θα εχεις μειωση?

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #923 στις: Ιούνιος 12, 2016, 05:56:56 μμ »
Ούτε εγώ panos2 θα δείξω κατανόηση όταν βγάλει από τον πίνακα αυτούς που δεν έχουν ΑΣΕΠ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 599
Σύνολο: 608

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.