*

Αποστολέας Θέμα: Μισθοδοσία αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 330968 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fniki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #336 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 01:55:04 μμ »
Παιδιά, γνωρίζουμε πόσα θα παίρνει ένας αναπληρωτής μηχανικός με ασφάλεια στο ΤΣΜΕΔΕ;

Επίσης, να σας ενημερώσω το εξής:
2 περίπου βδομάδες πριν με καλέσουν για αναπλήρωση, είχα πληρώσει την ασφάλειά μου στο ΤΣΜΕΔΕ.
Μίλησα με υπάλληλο του ΤΣΜΕΔΕ, μου επιβεβαίωσε όπως αναφέρατε και παραπάνω ότι το σχολείο θα πληρώνει την ασφάλειά μου..κι όσο για τα λεφτά που πλήρωσα θα μου επιστραφούν ύστερα από 3 χρόνια!!!!!!
Για αυτή την επιστροφή, πρέπει να καταθέσω στο ΤΣΜΕΔΕ τις κρατήσεις που θα μου γίνουν για τον Νοέμβριο και τον Δεκέμβριο. Επίσης, χρειάζεται μια σχετική αίτηση.

Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος:
1) το καλοκαίρι οι μηχανικοί της εκπαίδευσης (ΑΚΩ) πέφτουν στον ΟΑΕΔ; (γιατί κάποτε είχα πάει να γραφτώ στον ΟΑΕΔ και μου είπαν ότι επειδή είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ δεν δικαιούμαι επίδομα.)
2) από τον Ιούνιο και μετά τι θα γίνει με το ΤΣΜΕΔΕ; το πληρώνουμε πάλι εμείς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:25:29 »

Αποσυνδεδεμένος caa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #337 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 02:25:27 μμ »

Αποσυνδεδεμένος deepblue_1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #338 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 02:31:10 μμ »
Παιδιά, γνωρίζουμε πόσα θα παίρνει ένας αναπληρωτής μηχανικός με ασφάλεια στο ΤΣΜΕΔΕ;

Επίσης, να σας ενημερώσω το εξής:
2 περίπου βδομάδες πριν με καλέσουν για αναπλήρωση, είχα πληρώσει την ασφάλειά μου στο ΤΣΜΕΔΕ.
Μίλησα με υπάλληλο του ΤΣΜΕΔΕ, μου επιβεβαίωσε όπως αναφέρατε και παραπάνω ότι το σχολείο θα πληρώνει την ασφάλειά μου..κι όσο για τα λεφτά που πλήρωσα θα μου επιστραφούν ύστερα από 3 χρόνια!!!!!!
Για αυτή την επιστροφή, πρέπει να καταθέσω στο ΤΣΜΕΔΕ τις κρατήσεις που θα μου γίνουν για τον Νοέμβριο και τον Δεκέμβριο. Επίσης, χρειάζεται μια σχετική αίτηση.

Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος:
1) το καλοκαίρι οι μηχανικοί της εκπαίδευσης (ΑΚΩ) πέφτουν στον ΟΑΕΔ; (γιατί κάποτε είχα πάει να γραφτώ στον ΟΑΕΔ και μου είπαν ότι επειδή είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ δεν δικαιούμαι επίδομα.)
2) από τον Ιούνιο και μετά τι θα γίνει με το ΤΣΜΕΔΕ; το πληρώνουμε πάλι εμείς;

Που να τόξερες να μην πλήρωνες την ασφάλιση του ΤΣΜΕΔΕ για αυτό το εξάμηνο.Αν ήξερες ότι σίγουρα θα σε πέρναν φέτος.Καλύτερα να πλήρωνες το πρόστιμο.Παρά να διπλοπληρώσεις γιατί κάνουν 3 χρόνια,για να τα συμψηφίσουν σε κάποια εισφορά σου.ΟΑΕΔ επίσημα δεν δικαιούμαστε,αλλά προσπάθησε μήπως το περάσεις στη ζούλα.Αν σε δεχτούν έχεις καλώς.Αλλιώς δεν χάνεις και τίποτα να προσπαθήσεις.Ναι,από 1η Ιουλίου και μετά πληρώνουμε κανονικά εμείς.
ΠΕ81

Αποσυνδεδεμένος thrasius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #339 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 05:24:01 μμ »
Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος:
1) το καλοκαίρι οι μηχανικοί της εκπαίδευσης (ΑΚΩ) πέφτουν στον ΟΑΕΔ; (γιατί κάποτε είχα πάει να γραφτώ στον ΟΑΕΔ και μου είπαν ότι επειδή είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ δεν δικαιούμαι επίδομα.)
2) από τον Ιούνιο και μετά τι θα γίνει με το ΤΣΜΕΔΕ; το πληρώνουμε πάλι εμείς;

1)Ναι μπορούν να πάρουν επίδομα από τον ΟΑΕΔ εφόσον δεν ασκούν ελεύθερο επάγγελμα. Είναι αλήθεια ότι οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ μολις δουν μηχανικος κ ΤΣΜΕΔΕ κατι παθαίνουν. Και γω την πρώτη χρονιά που δεν ήξερα να το ψάξω λιγο παραπάνω δεν πήρα. Φέτος τους πήγα χαρτί από την εφορία οτι δεν είμαι επιτηδευματιας κ πηρα κανονικά. Πιεστε τους, ζητηστε τον προισταμενο μερικοι δεν ξερουν τι τους γινεται.

2)Εγώ φέτος πλήρωσα από 22/6 που απολύθηκα από το σχολείο μέχρι 30/6/2011 για να κλεισει το Α εξάμηνο.
Για το Β εξάμηνο δεν πλήρωσα στις 31/10/2011 αν κ δεν με είχαν καλέσει από σχολείο. Είναι καλύτερο να πληρώσεις ένα μικρό πρόστιμο 10-15€ (ανά μήνα) και όταν σε προσλάβουν να πληρώσεις το ποσό των μηνων που χρειαζεται παρά να πληρώσεις όλο το εξάμηνο και να περιμενεις επιστροφή χρημάτων μετα από 2-3 χρόνια. Ετσι την ειχα πατησει κ ακομα περιμενω επιστροφή.
Και κάτι ακόμα συμψηφισμός χρημάτων στο ΤΣΜΕΔΕ δεν γίνεται, εξωφρενικο ε?

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2011, 05:28:11 μμ από thrasius »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:25:29 »

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #340 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 06:17:04 μμ »
έχω κάνει αίτηση συμψηφισμού στο ΤΣΜΕΔΕ από το 2005 ...μέχρι σήμερα καμιά απάντηση!!

Αποσυνδεδεμένος fniki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #341 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 06:38:26 μμ »
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Την πάτησα φέτος γιατί είναι η πρώτη φορά που με κάλεσαν για αναπλήρωση...

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #342 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 09:59:50 μμ »
Καλησπερα,ημουν αναπληρωτρια μεχρι τον Ιουνιο και θα ηθελα να ρωτησω αν δικαιουμαι δωρο χριστουγεννων. Στον ιδιωτικο τομεα ο εργαζομενος παιρνει δωρο και απο τον οαεδ(αν παιρνει ταμειο) και απο τον πρωην εργοδοτη του. Γνωριζει καποιος κατι?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2011, 10:07:33 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #343 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 10:52:44 μμ »
Καλησπερα,ημουν αναπληρωτρια μεχρι τον Ιουνιο και θα ηθελα να ρωτησω αν δικαιουμαι δωρο χριστουγεννων. Στον ιδιωτικο τομεα ο εργαζομενος παιρνει δωρο και απο τον οαεδ(αν παιρνει ταμειο) και απο τον πρωην εργοδοτη του. Γνωριζει καποιος κατι?
Το ίδιο ισχύει και στους απολυμένους αναπληρωτές. Λογικά το ποσό που θα πάρεις θα είναι αναλογικό του χρόνου που δούλεψες μετά το Πάσχα. Επειδή οι αναπληρωτές μετά το Πάσχα του 2011 δούλεψαν περίπου δύο μήνες ως την απόλυσή τους, το δώρο Χριστουγέννων που τους αντιστοιχεί είναι το 1/4 του κανονικού (δεδομένου ότι οι μήνες που λογίζονται από Πάσχα ως Χριστούγεννα κάθε χρονιά είναι οκτώ).

Μπορεί να σου το πιστοποιήσει και όποιος έχει εργαστεί ως αναπληρωτής προηγούμενες χρονιές.

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #344 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 10:57:46 μμ »
Ευχαριστω πολυ! Υποθετω οτι το ποσο θα το καταθεσει η πρωτοβαθμια στο λογαριασμο που ειχαν για την μισθοδοσια μου,σωστα?  Αν υπολογισα σωστα ειναι περιπου 120 ευρω?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #345 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 11:05:11 μμ »
Ευχαριστω πολυ! Υποθετω οτι το ποσο θα το καταθεσει η πρωτοβαθμια στο λογαριασμο που ειχαν για την μισθοδοσια μου,σωστα?  Αν υπολογισα σωστα ειναι περιπου 120 ευρω?
Ε ναι θα κατατεθεί στο λογαριασμό που είχες δώσει στην πρωτοβάθμια. Νομίζω ότι το δώρο των Χριστουγέννων είναι 500 € μικτά. Άρα μιλάμε για 125 € μικτά. Δεν ξέρω πόσο είναι το ποσοστό των κρατήσεων αλλά συνήθως είναι
20-30%. Υπολογίζοντας με 20% θα πάρεις 100 € καθαρά, ενώ με 30% 85-90€ καθαρά. Αν κάποιος ξέρει ακριβώς πόσα είναι τα καθαρά, ας βοηθήσει. Πάντως τώρα έχεις μια εικόνα για τα λεφτά που έχεις να περιμένεις.

Αποσυνδεδεμένος sish

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #346 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 11:50:33 μμ »
αν θυμαμαι καλα απο την τελευταια φορα ειναι 110 ευρω περιπου παντως αν παιρνεις ταμειο απο τον οαεδ ειναι σιγουρα πολλα περισσοτερα

Αποσυνδεδεμένος andreas1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #347 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 12:07:29 μμ »
Ισχύει οτι αν κάποιος αναπληρωτής έχει πάρει παραπάνω απο 4 μήνες επίδομα ανεργίας οαεδ και ξαναπροσλήφθηκε αυτην την χρονιά το δωρό χριστουγεννων θα είναι ίσο με ένα επίδομα ανεργίας οαεδ(461e);;;

Αποσυνδεδεμένος MortalMan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #348 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 07:10:53 μμ »
Ισχύει οτι αν κάποιος αναπληρωτής έχει πάρει παραπάνω απο 4 μήνες επίδομα ανεργίας οαεδ και ξαναπροσλήφθηκε αυτην την χρονιά το δωρό χριστουγεννων θα είναι ίσο με ένα επίδομα ανεργίας οαεδ(461e);;;
Ναι ισχύει! Πριν δυο χρόνια που προσλήφθηκα μετά απο 4 μήνες ανεργίας,πήρα 454 ευρώ δώρο Χριστουγέννων!

Αποσυνδεδεμένος arty76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία αναπληρωτών
« Απάντηση #349 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 08:32:34 μμ »
Εγω εκτος απο το δωρο χριστουγεννων γιατι περιμενω ακομη και το μισθο του Ιουνιου;(με ΕΣΠΑ αναπληρωτρια)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.