*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 747146 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rethimno

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #770 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 08:11:43 μμ »
"(Επειδή μιλήσαμε και τηλεφωνικά, να σας ενημερώσω ότι οδοιπορικά δικαιολογούνται για αποστάσεις 25χλμ και άνω - για τη μονή διαδρομή - οπότε υπάρχει πιθανότητα για τη διαδρομή Α-Β  να μη δικαιολογούνται)."

Αυτη την απαντηση ελαβα στο ερωτημα μου για την αποζημιωση απο τον τοπο μεταβασης μου στο χωρο  που διωργανωνεται το σεμιναριο.Γνωριζει καποιος αν ισχει το 25 σαν οριο και αν υπαρχει καπου το εγγραφο που να το αναφερει...ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:41:16 »

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #771 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 09:25:15 μμ »
Γνωρίζει κάποιος ποια περίοδο περίπου θα γίνουν οι αιτήσεις για τους εκπαιδευτές των ΚΔΒΜ;

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #772 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 09:39:04 μμ »
απο ο,τι θυμαμαι εβγαινε ξεχωριστη προκηρυξη για καθε νομο σε ασχετη χρονικη περιοδο. αν σκεφτουμε οτι οσοι εργαστηκαμε κ εργαζομαστε εχουμε υπογραψη συμβαση εως κ τον ιουνη φανταζομαι οτι μετα τον ιουνη να περιμενουμε κατι.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #773 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 09:42:24 μμ »
απο ο,τι θυμαμαι εβγαινε ξεχωριστη προκηρυξη για καθε νομο σε ασχετη χρονικη περιοδο. αν σκεφτουμε οτι οσοι εργαστηκαμε κ εργαζομαστε εχουμε υπογραψη συμβαση εως κ τον ιουνη φανταζομαι οτι μετα τον ιουνη να περιμενουμε κατι.
Ναι λογικό, ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:41:16 »

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #774 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 10:01:29 μμ »
Πιθανον τον ιουνιο του '15 που ληγει η συμβαση και των υπευθυνων. Ενδεχομενως ομως βγουν συμπληρωματικες στις ειδικοτητες στις οποιες υπαρχει ελλειψη εκπαιδευτων. Προσωπικη εκτιμηση παντα...

Αποσυνδεδεμένος Minnie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #775 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 10:06:27 μμ »
Μήπως ξέρει κάποιος τι θα ισχύσει με τον 'Τρόπο Πληρωμής' στο ΙΝΕΔΙΜΒΙΜ;
Γράφει στην φόρμα για ΤΠΥ Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών). Δηλ. έναρξη στον ΟΑΕΕ ακόμη και όταν έχεις κύρια ασφάλιση το ΙΚΑ;
Γνωρίζετε κάτι; 

Αποσυνδεδεμένος Minnie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #776 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 10:08:23 μμ »
Μιλάω για εμάς που μας καλέσανε τώρα στα Κέντρα Δια Βίου Μάθησης και ξεκινάμε αυτήν την βδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Κ.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #777 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 10:17:05 μμ »
Μήπως ξέρει κάποιος τι θα ισχύσει με τον 'Τρόπο Πληρωμής' στο ΙΝΕΔΙΜΒΙΜ;
Γράφει στην φόρμα για ΤΠΥ Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών). Δηλ. έναρξη στον ΟΑΕΕ ακόμη και όταν έχεις κύρια ασφάλιση το ΙΚΑ;
Γνωρίζετε κάτι; 
Για σιγουριά ρωτήστε τον υπεύθυνο του ΚΔΒΜ! Θα σας εξηγήσει επακριβώς!

Αποσυνδεδεμένος Minnie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #778 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 10:47:17 μμ »
Ρωτάω γιατί ούτε ο ίδιος ο υπεύθυνος οργάνωσης γνωρίζει ακόμη! και είπα μήπως εσείς ήδη έχετε κάνει κάτι και ξέρετε.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #779 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 11:48:11 μμ »
Χαίρεται,

Μια και μόλις σήμερα με κάλεσαν για να διδάξω σε ένα ΚΔΒΜ, και καθώς δεν έχω ξαναδιδάξει σε αυτά θα ήθελα να ρωτήσω ορισμένα πράγματα:

1) Υπάρχει ύλη, κάποιος μπούσουλας ή κάτι, των αντικειμένων που πρέπει να διδάξουμε; Ο υπεύθυνος που με κάλεσε μου είπε ότι την ερχόμενη εβδομάδα που θα μιλήσουμε από κοντά, θα μου δώσει την ύλη, ωστόσο αν υπήρχε κάπου online θα με εξυπηρετούσε.

2) Τα μαθήματα πώς γίνονται; Είμαι χρόνια εκπαιδευτής σε ΙΕΚ αλλά έχω την εντύπωση ότι στα ΚΔΒΜ πρέπει να είναι κάπως πιο ελεύθερο το μάθημα, κάνω λάθος; Υπάρχει αξιολόγηση των εκπαιδευομένων;

3) Τι γίνεται με τις πληρωμές; Πόσο καιρό μετά τη λήξη της εκπαίδευσης πληρωνόμαστε;

4) Μετά τη λήξη της εκπαίδευσης, μπορεί να με ξανακαλέσουν στο ίδιο ή σε άλλο ΚΔΒΜ να διδάξω ξανά; Επίσης υπάρχει πιθανότητα να με καλέσουν από άλλο ΚΔΒΜ ενώ διδάσκω σε άλλο, και αν ναι, είναι νόμιμο να δεχθώ ή πρέπει να διδάσκω μόνο σε ένα κάθε φορά;

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #780 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 11:57:09 μμ »
Ρωτάω γιατί ούτε ο ίδιος ο υπεύθυνος οργάνωσης γνωρίζει ακόμη! και είπα μήπως εσείς ήδη έχετε κάνει κάτι και ξέρετε.

καλά, αυτό που δεν ξέρουν οι υπεύθυνοι οργάνωσης είναι λίγο τραγικό, αλλά ας το αφήσουμε...
λοιπόν το παρακάτω το λέει η σύμβαση που υπογράφουμε:
"Η έκδοση ΤΠΥ μπορεί, ΅ε εξαίρεση τους ελεύθερους επαγγελματίες, να υποκατασταθεί από Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης (ΑΕ∆) του φορέα (Ι.ΝΕ.∆Ι.ΒΙ.Μ.), αν το εισόδη΅α του λήπτη από άσκηση επιτηδεύματος κατά την προηγούμενη φορολογική χρήση, που προέρχεται αποκλειστικά από παροχή υπηρεσιών, από σύ΅βαση μίσθωσης έργου (681 ΑΚ), δεν υπερβαίνει το ποσό των 5.000,00 € (πέντε χιλιάδες ευρώ). Η δεύτερη συμβαλλόμενη για το σκοπό αυτό υποχρεούται να προσκο΅ίσει αντίγραφο του εκκαθαριστικού του σημειώματος. Σε περίπτωση που δεν έχει εκδοθεί ακό΅α εκκαθαριστικό ση΅είω΅α για την προηγούμενη φορολογική χρήση κατά το χρόνο της καταβολής του εργολαβικού ανταλλάγματος, η δεύτερη συμβαλλόμενη συντάσσει σχετική υπεύθυνη δήλωση που βεβαιώνει ότι το εισόδη΅ά του από παροχή υπηρεσιών δεν υπερβαίνει το ποσό των 5.000,00 € (πέντε χιλιάδες ευρώ) για την α΅έσως προηγούμενη φορολογική χρήση».

οπότε αν δεν θες (και επειδή δεν σε συμφέρει νομίζω) δεν κάνεις αυτασφάλιση

τώρα κυκλοφορεί και μία απόφαση του ΙΚΑ http://www.nomotelia.gr/photos/File/IKA6-14.pdf από την οποία εγώ καταλαβαίνω ότι κανονικά από φέτος θα πρέπει να μας κολλάνε ένσημα και να σταματήσουν την κοροϊδία με το ΑΕΔ που άρχισε από πρόπερσι νομίζω σε ΙΕΚ και λοιπά... Αλλά μάλλον το ΙΝΕΒΙΔΙΜ δεν πτοείται και μάλλον χρειάζεται ομαδική καταγγελία

ελπίζω να βοήθησα... καλή αρχή!


Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #782 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 12:20:05 πμ »
Θελει μαζικη διαμαρτυρια απο μας για το θεμα των ενσημων.
Οι πινακες ειναι κυκλικοι και καλουν μετα τον επομενο εκπαιδευτη. Παιρνουν ολοι ωρες αν γινονται συνεχως προγραμματα. Αν γινεται να διδαξεις ταυτοχρονα σε 2 δεν το γνωριζω.

Αποσυνδεδεμένος Minnie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #783 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 12:58:28 πμ »
Σε ευχαριστώ janeite!
Προς το παρόν, μου είπε να στείλω την φόρμα με τα ατομικά στοιχεία και να αφήσω κενό τον τρόπο πληρωμής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.