*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 749003 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elpida4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2856 στις: Νοέμβριος 20, 2019, 08:52:28 μμ »
Επιτέλους έγινε το σωστό. Πολλοί θα γκρινιάζετε, αλλά επιτέλους με αυτό τη τρόπο θα σταματήσει ο καθένας να δηλώνει ότι του καπνίσει με την ελπίδα να μη το πάρουν χαμπάρι και να το περάσουν.
Ήταν κάτι που έπρεπε να γίνει εδώ και καιρό. Μπράβο τους!!!
Καλησπέρα, συγγνώμη αλλά θα διαφωνήσω συνάδελφε... προσωπικά απορρίφθηκε η αίτησή μου γιατί  το σύστημα δεν δεχόταν δεκαδικό μέρος στη διδακτική προϋπηρεσία...δεν δήλωσα ότι μου καπνίσει...όπως και πολλοί συνάδελφοί μας. Συμφωνώ να απορρίπτονται οι αιτήσεις όσων δηλώνουν προσόντα που δεν έχουν, αλλά όχι να απορρίπτεται η αίτηση για λάθος του συστήματος... αυτό νομ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:49:30 »

Αποσυνδεδεμένος Elpida4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2857 στις: Νοέμβριος 20, 2019, 09:01:25 μμ »
Απέρριψαν και τη δική μου αίτηση για μισό μόριο ::) που ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί είναι λάθος: 

Διδακτική Εμπειρία 2.3 Σε δομές της τυπικής Εκπαίδευσης [Αναγωγή για μη μόνιμο προσωπικό σύμφωνα με την υπ.αριθμ Υ.Α ΓΠ/200082 (Φ.Ε.Κ. 2844 τ. Β΄/23-10-2012)] (έτη)
0,59,  Ανακριβής και λανθασμένη καταχώρηση των δηλωθέντων στοιχείων.


Έχω πάνω από 30 μόρια συνολικά, δεν θα άλλαζε κάτι το 0,59 που περάστηκε. Δεν με ενδιαφέρουν αυτή την στιγμή τα ΚΔΒΜ αλλά νομίζω ότι το έχουν παρακάνει.
Κι εμένα σε αυτό το πεδίο τα ίδια σημειώνει...μήπως μπορείτε να μου πείτε πώς γίνεται η αναγωγή της προϋπηρεσίας του αναπληρωτή;;; Έχω σπάσει το κεφάλι μου..μου γράφει ασαφής υπολογισμός...τί είναι αυτό πάλι;; Επίσης το ΤΠΕ Α επίπεδο το δεχόταν θυμάστε;;;; Σε μια συνάδελφο το δέχτηκαν ενώ σε μένα λέει μη συμβατό με την προκήρυξη...από τους 8 υποψηφίους μόνο ο ένας στην περιφέρεια και ειδικότητα μου είναι στους επιτυχόντες...είναι για γέλια

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2858 στις: Νοέμβριος 21, 2019, 03:32:00 μμ »
Κι εμένα σε αυτό το πεδίο τα ίδια σημειώνει...μήπως μπορείτε να μου πείτε πώς γίνεται η αναγωγή της προϋπηρεσίας του αναπληρωτή;;; Έχω σπάσει το κεφάλι μου..μου γράφει ασαφής υπολογισμός...τί είναι αυτό πάλι;; Επίσης το ΤΠΕ Α επίπεδο το δεχόταν θυμάστε;;;; Σε μια συνάδελφο το δέχτηκαν ενώ σε μένα λέει μη συμβατό με την προκήρυξη...από τους 8 υποψηφίους μόνο ο ένας στην περιφέρεια και ειδικότητα μου είναι στους επιτυχόντες...είναι για γέλια
''

...και στην περίπτωση μου, ένας και μοναδικός (δημόσιος υπάλληλος) έμεινε στην λίστα με τους επιτυχόντες.
 
Δεν μπορώ να απαντήσω στην ερώτηση περί αναγωγής, δεν γνωρίζω. Κάτι ενισχυτικές που έκανα κάποτε είχα περάσει στο σύστημα και για να πω την αλήθεια καθώς έχει περάσει ένας χρόνος, ούτε και θυμάμαι με ποιον τρόπο. Δεν θα καταλάβω μάλλον ποτέ γιατί ακυρώθηκε η αίτηση μου καθώς δεν σκοπεύω να δώσω 30 ευρώ για καμία αίτηση θεραπείας.

Αποσυνδεδεμένος killbee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2859 στις: Νοέμβριος 21, 2019, 09:50:28 μμ »
Συνάδελφοι, το καθεστώς απασχόλησης-ασφάλισης σε ΚΔΒΜ είναι όμοιο με αυτό των ΙΕΚ και ΣΔΕ; Δηλαδή σύμβαση έργου, χωρίς την αναγκαιότητα να κάνεις έναρξη επαγγέλματος (μπλοκάκι), εάν το ποσό δεν είναι μεγάλο (νομίζω κάτω από 10.000 ευρώ); Για παράδειγμα, ένας αναπληρωτής πλήρους ωραρίου, χρειάζεται να προσκομίσει μονάχα την άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:49:30 »

Αποσυνδεδεμένος yuki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2860 στις: Νοέμβριος 22, 2019, 10:06:43 πμ »
Καλημέρα και από μένα. Και η δική μου αίτηση απορρίφθηκε με το "Δεν πληροί τους όρους και προϋποθέσεις της σχετικής πρόσκλησης" στο πεδίο της επιμόρφωσης, όπου δηλώνω 150 ώρες στις αρχές της εκπαίδευσης ενηλίκων, 2 25ωρα και 1 100ωρο από την εποχή που τις επιμορφώσεις τις διοργάνωνε το ΙΔΕΚΕ. Έχω κάνει την ίδια ακριβώς αίτηση, με τα ίδια ακριβώς στοιχεία, για τα ΣΔΕ και πέρασε τη διοικητική επαλήθευση. Και δεν είναι η πρώτη φορά που δηλώνω αυτές τις 150 ώρες. Σε όλες τις προσκλήσεις του ΙΝΕΔΙΒΙΜ τις δηλώνω και ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα.

Δεν είμαι καν στους πιστοποιημένους από τον ΕΟΠΠΕΠ, γιατί δεν έχω δώσει ακόμα τις εξετάσεις. Πιστεύετε αξίζει να κάνω την αίτηση θεραπείας; Δεν θέλω να τους τα χαρίσω τα 30 ευρώ.

Επίσης, μήπως έχει κανείς ιδέα τι γράφουν σε αυτή την αίτηση; Ό,τι έχω βρει μέχρι τώρα στο ίντερνετ δεν είναι και πολύ διαφωτιστικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2019, 10:21:57 πμ από yuki »

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2861 στις: Νοέμβριος 22, 2019, 11:56:59 πμ »
η αντιμετώπιση " σιγά μην κάθομαι να υπολογίζω τα μόρια του" τον πετάω εκτός και τελιώνω και βάζω και αιτιολογία "ανακριβής!!! δήλωση" πρέπει να αντιμετωπιστει με βροχή ενστάσεων.....δεν έχει ξαναγίνει

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2372
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2862 στις: Νοέμβριος 22, 2019, 12:18:58 μμ »
η αντιμετώπιση " σιγά μην κάθομαι να υπολογίζω τα μόρια του" τον πετάω εκτός και τελιώνω και βάζω και αιτιολογία "ανακριβής!!! δήλωση" πρέπει να αντιμετωπιστει με βροχή ενστάσεων.....δεν έχει ξαναγίνει
Ενστάσεις τέλος.
Αιτήσεις θεραπείας = 30€ / κομμάτι.
Η πονηρή παράγραφος δεν αφήνει περιθώρια δικαίωσης.
Ήταν απλά μια τραγική (πρωτοφανής) προκήρυξη που όλοι νομίζαμε ότι δεν θα είχε τα αποτελέσματα που βλέπουμε.
Ίσως μια κίνηση διαμαρτυρίας μέσω υπογραφών προς το ΙΝΕΔΙΒΙΜ αλλά και πάλι πολύ αμφιβάλλω για την τύχη της.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2863 στις: Νοέμβριος 22, 2019, 04:04:40 μμ »
Αν και δεν ανήκω στους απορριπτέους το θεωρώ απαράδεκτο αυτό που έχει γίνει. Για το ΙΝΕΔΙΒΙΜ γενικότερα δεν έχω λόγια... ή μάλλον έχω αλλά είναι ακατάλληλα... 

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2864 στις: Νοέμβριος 23, 2019, 10:02:38 πμ »

Το έργο δεν θα τρέξει ουσιαστικά, οπότε μην στανχωριέστε τζάμπα. 2020 λήγει και έχουμε σχεδόν 2020 και δεν έχει αρχίσει τίποτα απολύτως.

Αλλά η πργαμτικότητα είναι ότι και και στα ΣΔΕ και στα ΙΕΚ ο καθένας βάζει ΟΤΙ του κατέβει, ειδικά στην προυπηρεσία/μεταπτυχιακά κλπ αλλά και αλλού 3Κ ΑΣΕΠ κλπ.

Η αίτηση είναι υπεύθυνη δήλωση (το να απορριφθεί μία αίτηση είναι το λίγότερο) αλλά κανενός αυτί δεν ιδρώνει γιατί σου λέει άμα περάσει-πέρασε , Ελλαδιστάν είναι, σιγά τι θα μου κάνουν?!?!

Τώρα προφανώς στις επόμενες προσκ΄λησεις του ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν θα βάζει ο κάθε υποψ. -με δόλο κιόλας-  ότι του κατέβει για να περάσει στα μόρια τον άλλο και να βγάζει τα μάτια του ένας υπάλληλος 2 ώρες με την κάθε αίτηση.


Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2865 στις: Νοέμβριος 23, 2019, 11:41:21 πμ »
Το έργο δεν θα τρέξει ουσιαστικά, οπότε μην στανχωριέστε τζάμπα. 2020 λήγει και έχουμε σχεδόν 2020 και δεν έχει αρχίσει τίποτα απολύτως.

Αλλά η πργαμτικότητα είναι ότι και και στα ΣΔΕ και στα ΙΕΚ ο καθένας βάζει ΟΤΙ του κατέβει, ειδικά στην προυπηρεσία/μεταπτυχιακά κλπ αλλά και αλλού 3Κ ΑΣΕΠ κλπ.

Η αίτηση είναι υπεύθυνη δήλωση (το να απορριφθεί μία αίτηση είναι το λίγότερο) αλλά κανενός αυτί δεν ιδρώνει γιατί σου λέει άμα περάσει-πέρασε , Ελλαδιστάν είναι, σιγά τι θα μου κάνουν?!?!

Τώρα προφανώς στις επόμενες προσκ΄λησεις του ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν θα βάζει ο κάθε υποψ. -με δόλο κιόλας-  ότι του κατέβει για να περάσει στα μόρια τον άλλο και να βγάζει τα μάτια του ένας υπάλληλος 2 ώρες με την κάθε αίτηση.


μα αυτο που λες ειναι εντελως ακυρο! τοσο στα σδε οσο και στα ιεκ οι αιτησεις περνουν απο αξιολογηση. τι ειναι αυτα πού λες; και οχι μονο. αφαιρουν και μορια κατα το δοκουν που δεν θα επρεπε! οι υπαλληλοι πρεπει να αξιολογουν, οχι να απορριπτουν! δεν ειναι υποχρεωμενος ο υποψηφιος να αξιολογει ο ιδιος τα εγγραφα του! γι αυτο αλλωστε πληρωνονται!

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2866 στις: Νοέμβριος 23, 2019, 01:42:43 μμ »
μα αυτο που λες ειναι εντελως ακυρο! τοσο στα σδε οσο και στα ιεκ οι αιτησεις περνουν απο αξιολογηση. τι ειναι αυτα πού λες; και οχι μονο. αφαιρουν και μορια κατα το δοκουν που δεν θα επρεπε! οι υπαλληλοι πρεπει να αξιολογουν, οχι να απορριπτουν! δεν ειναι υποχρεωμενος ο υποψηφιος να αξιολογει ο ιδιος τα εγγραφα του! γι αυτο αλλωστε πληρωνονται!
η προκ= έχει ισχύ νόμου, η αίτηση=υπεύθυνη δήλωση (υπάρχει λόγος που ενέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης), ο υπάλληλος αυτά που πρέπει να τσεκάρει είναι κουκιά μετρημένα,  ο υποψήφιος=ενήλικας που ΔΙΑΒΑΖΕΙ την προκ και κάνει ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ότι αυτά που δηλώνει είναι ΑΛΗΘΗ. Εάν αυτά που δηλώνει ΔΕΝ είναι αληθή υπάρχει ΔΟΛΟΣ να φάει τη θέση του άλλου κ κανονικά έπρεπε να το πάνε στα δικαστήρια. Άγνοια νόμου-βελεύει να κάνουμε ότι εν καταλαβαίνουμε-αλλά δεν υφίσταται.

Οι ίδιοι Ελληνάρες θα ήθελα να δω στην Βορεια Αμερική αν θα τολμούσαν να δηλώνουν ΟΤΙ τους κατέβει.  Εκτός του ότι θα τους πετούσαν έξω (αυτό είναι το λιγότερο) θα πλήρωναν και καμιά 10,000 για δικαστικά έξοδα κλπ για τις ψευδής δηλώσεις για πιάσουν τη θεσούλα.

Και όχι δεν είναι η δουλειά του κρατικού μηχανισμού να χαλάει εκτοντάδες εργατοώρες γιατί ο καθένας δηλώνει ότι του κατέβει γιατί ξέρει ότι η υεπύθυνη δήλωση που υπογράφει είναι για τα μάτια του κόσμου μόνο.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2372
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2867 στις: Νοέμβριος 23, 2019, 02:40:20 μμ »
Για να μην αφήσουμε κάτι στη φαντασία....η Δάφνη προτείνει πέραν της ακύρωσης - απόρριψης της αίτησης τα κάτωθι:
Πρόστιμο 10.000€ σε όσους οι αιτήσεις τους απορρίφθηκαν.
Ίσως και προφυλάκιση διότι ο δόλος δεν ξέρουμε αν θα σταματούσε απλά σε ψευδείς δηλώσεις. Ο δόλιος είναι παντού και πάντα δόλιος. ;D
Καλό Σαββατοκύριακο.

Υ.Γ1. Εύχομαι το νέο έτος (αν και αργεί λίγο ακόμη) να μας κάνει Βορειοαμερικάνους! Χωρίς όπλα στα σχολεία βέβαια, απλά πολιτισμένους βρε παιδάκι μου. 8)
Υ.Γ2. Δόλιος σημαίνει και κακομοίρης ανάλογα με την προφορά. ;)
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2868 στις: Νοέμβριος 23, 2019, 03:13:01 μμ »
η προκ= έχει ισχύ νόμου, η αίτηση=υπεύθυνη δήλωση (υπάρχει λόγος που ενέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης), ο υπάλληλος αυτά που πρέπει να τσεκάρει είναι κουκιά μετρημένα,  ο υποψήφιος=ενήλικας που ΔΙΑΒΑΖΕΙ την προκ και κάνει ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ότι αυτά που δηλώνει είναι ΑΛΗΘΗ. Εάν αυτά που δηλώνει ΔΕΝ είναι αληθή υπάρχει ΔΟΛΟΣ να φάει τη θέση του άλλου κ κανονικά έπρεπε να το πάνε στα δικαστήρια. Άγνοια νόμου-βελεύει να κάνουμε ότι εν καταλαβαίνουμε-αλλά δεν υφίσταται.

Οι ίδιοι Ελληνάρες θα ήθελα να δω στην Βορεια Αμερική αν θα τολμούσαν να δηλώνουν ΟΤΙ τους κατέβει.  Εκτός του ότι θα τους πετούσαν έξω (αυτό είναι το λιγότερο) θα πλήρωναν και καμιά 10,000 για δικαστικά έξοδα κλπ για τις ψευδής δηλώσεις για πιάσουν τη θεσούλα.

Και όχι δεν είναι η δουλειά του κρατικού μηχανισμού να χαλάει εκτοντάδες εργατοώρες γιατί ο καθένας δηλώνει ότι του κατέβει γιατί ξέρει ότι η υεπύθυνη δήλωση που υπογράφει είναι για τα μάτια του κόσμου μόνο.

Υπευθυνη δήλωση σημαίνει ότι τίτλοι σπουδών, προϋπηρεσίες κλπ έχουν εκδοθεί κατά το νόμο και δεν παραποιήθηκαν. Προφανώς αν εγώ ως ενήλικΟς κι όχι ως ενήλικΑς μπορούσα να ανάγω προϋπηρεσίες ή να διαπιστώσω συνάφεια επιμορφώσεων για ένα θεματικό πεδίο δε θα είχε νόημα η διοικητική επαλήθευση. Ακόμη και ο ΑΣΕΠ σου λέει όταν διαπιστωθεί παρέκκλιση από δηλωθέντα στοιχεία τροποποιούνται αναλόγως χωρίς αποκεφαλισμό όσων τα δήλωσαν. Αν είσαι από τους τυχερούς ενηλίκΟΥς κι όχι ενήλικΕς τότε πάσο και μπράβο και μαγκιά σου. Αλλά μη λες μεγάλες κορώνες περί Ελλαδιστάν κι Ελληνάρων γιατί μεταξύ ισότητας, ισονομίας και δικαιοσύνης πολλά τσιγάρα δρόμος...Θυμίζω δε ότι εκδοθείσα προκήρυξη δε σημαίνει ευαγγέλιο γιατί υπάρχει και η περίπτωση προβολής προκηρύξεων λόγω παράνομων όρων που αντίκεινται στο Σύνταγμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2019, 03:24:04 μμ από teacher80 »

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2869 στις: Νοέμβριος 23, 2019, 04:11:49 μμ »
Μηπως γνωριζει κανεις αν το σεμιναριο της εκπαιδευσης ενηλικων της ΕΕΠΕΚ με καλυπτει για να κανω τα χαρτια μου για να πιστοποιηθω ως εκπαιδευτης ενηλικων;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 169
Σύνολο: 169

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.