*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 750484 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2086 στις: Απρίλιος 09, 2015, 12:44:52 μμ »
Με καλέσαν σαν εκπαιδεύτρια κδβμ για 25 ώρες. Η σύμβασή μου όμως λήγει στις 30/06 παρά το γεγονός ότι εγώ τελείωσα με το 25ωρο πρόγραμμα τώρα. Όταν τους ρώτησα γιατί η σύμβασή μου λήγει τότε μου είπαν ότι τότε λήγει κ το πρόγραμμα κ ότι υπάρχει πιθανότητα να με καλέσει κ άλλος δήμος αργότερα. Το θέμα όμως είναι ότι εγώ ήμουν άνεργη κ σταμάτησα την κάρτα ανεργίας. Τώρα που θέλω να ξαναγραφτώ στον οαεδ μου είπαν ότι απλά μου δίνουν μία βεβαίωση προυπηρεσίας  την οποία δεν ξέρουν εάν ο οαεδ τη δέχεται. Δηλαδή,σε περίπτωση που δεν με καλέσει άλλος δήμος,θα φαίνομαι ότι δουλεύω μέχρι τον Ιούνιο ενώ έχω σταματήσει από τώρα; Έχει τύχει σε κάποιον κ τι κάνει σε τέτοιες περιπτώσεις; Επίσης σε αυτές τις 25 ώρες παίρνεις κανένα ένσημο;

Από την στιγμή που "έκοψες" την κάρτα ανεργίας, έτσι γίνεται.
Στα ΚΔΒΜ κανένας εκπαιδευτής δεν παίρνει ένσημα.
Πληρώνεται με Τίτλο Κτήσης, δηλαδή  πρώην ΑΕΔ (Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης), ο οποίος παρέχεται από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Εσύ δηλαδή δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.
Εκτός αν ο εκπαιδευτής είναι ελεύθερος επαγγελματίας, οπότε και κόβει ΤΠΥ (τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών) για τις ώρες που θα διδάξει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:11:13 »

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2087 στις: Απρίλιος 09, 2015, 01:02:44 μμ »
καλημέρα και καλή Ανάσταση
το ωρομίσθιο για κάποιον με διδακτορικό πόσο είναι?
έχω ΤΠΥ δεν ξέρω αν παίζει ρόλο :)

Αποσυνδεδεμένος mafeira

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2088 στις: Απρίλιος 09, 2015, 01:46:47 μμ »
Με διδακτορικό είναι 20 ευρώ (μικτά), δε παίζει ρόλο ο τρόπος πληρωμής.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2089 στις: Απρίλιος 10, 2015, 01:45:15 μμ »
Και μόλις μου ήρθε μια περίεργη ιδεά. Λοιπόν την πρώτη φορά που δούλεψα πληρώθηκα μετά από 5 μήνες. Τέλειωσα το τμήμα τέλη Ιουλίου και πληρώθηκα Δεκέμβριο. Και θεωρούσα ότι απλά οι πληρωμές γίνονται μετά από 5-6 μήνες. Και ξαφνικά σκέφτομαι αν ισχύει αυτό με τους 5 μήνες ή αν άραγε οι πληρωμές γίνονται Δεκέμβριο, ανεξάρτητα από το πότε τελειώνεις :/ Ξέρει κανείς; Ρωτάω γιατί το προηγούμενο τμήμα μου το τέλειωσα τέλη Φεβρουαρίου και περίμενα να πληρωθώ ως τον Ιούλιο.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:11:13 »

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2090 στις: Απρίλιος 21, 2015, 01:16:19 πμ »
Έχεις ήδη δουλειά και κυνηγάς κι επιπλέον ώρες στερώντας τους από άνεργους; Έλεος πια με τους μόνιμους. Έλεος, έλεος, έλεος. Έτσι κι εμένα μια χρονιά δε με πήραν κάπου γιατί πήραν μόνιμο. Ως μόνιμη, εκείνη θα πληρωνόταν λιγότερο, σχεδόν τα μισά. Και καταδέχτηκε να πάρει τις ώρες αφήνοντας εμένα χωρίς ένσημα και ασφάλιση. Μετά μου έλεγε πως θέλει να κάνει 2η δουλειά επειδή συντηρεί τον άνεργο γιο της. Ε ναι, ας είναι διπλοθεσίτες οι μόνιμοι και μετά να μην είναι στην ανεργία τα παιδιά τους! Και μην ακούσω τίποτα περί περικοπής μισθών γιατί οι μόνιμοι πάντα κυνηγούσαν εξτραδάκια. Οι μόνιμοι θέλουν μεταθέσεις, μην παίρνετε αναπληρωτές, οι μόνιμοι θέλουν μετατάξεις, μην παίρνετε αναπληρωτές, οι μόνιμοι θέλουν έξτρα λεφτά, κόψτε από τους αδιόριστους και τις μικρές συμβάσεις σε ΙΕΚ/κδβμ/όπου αλλού! Το βλέπω στην ειδικότητά μου. Γκρινιάζουν που είναι μακριά και θέλουν να έρθουν στις μεγάλες πόλεις και να πάμε εμείς αναπληρωτές/ωρομίσθιοι στα νησιά πληρώνοντας διπλά ενοίκια. Καμιά ντροπή, είμαι έξαλλη.

Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο μαζι σου!!!

Θα προσθεσω μονο αυτο: τα 'εξτραδακια' των μονιμων, για αρκετους απο εμας τους ανεργους ειναι η διαφορα αναμεσα στην επιβιωση αλλη μια σχολικη χρονια-εστω και με αυτα τα λιγα που περιμενουμε μηνες για να παρουμε-και στην απελπισια! Κατι που οι μονιμοι συναδελφοι, συχνα κοιταζοντας αποκλειστικα και μονο την παρτη τους, ουτε σκεφτονται, ουτε νοιαζονται!

Εκει θα επρεπε να υπαρχει μια ντροπη και μια συναισθηση...
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2091 στις: Απρίλιος 21, 2015, 01:18:39 πμ »
Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο μαζι σου!!!

Θα προσθεσω μονο αυτο: τα 'εξτραδακια' των μονιμων, για αρκετους απο εμας τους ανεργους ειναι η διαφορα αναμεσα στην επιβιωση αλλη μια σχολικη χρονια-εστω και με αυτα τα λιγα που περιμενουμε μηνες για να παρουμε-και στην απελπισια! Κατι που οι μονιμοι συναδελφοι, συχνα κοιταζοντας αποκλειστικα και μονο την παρτη τους, ουτε σκεφτονται, ουτε νοιαζονται!

Εκει θα επρεπε να υπαρχει μια ντροπη και μια συναισθηση...

Έτσι ακριβώς!
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2092 στις: Απρίλιος 22, 2015, 09:59:57 πμ »
Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο μαζι σου!!!

Θα προσθεσω μονο αυτο: τα 'εξτραδακια' των μονιμων, για αρκετους απο εμας τους ανεργους ειναι η διαφορα αναμεσα στην επιβιωση αλλη μια σχολικη χρονια-εστω και με αυτα τα λιγα που περιμενουμε μηνες για να παρουμε-και στην απελπισια! Κατι που οι μονιμοι συναδελφοι, συχνα κοιταζοντας αποκλειστικα και μονο την παρτη τους, ουτε σκεφτονται, ουτε νοιαζονται!

Εκει θα επρεπε να υπαρχει μια ντροπη και μια συναισθηση...

Καταλαβαίνω απόλυτα την οργή και το συναίσθημα που έχει κάποιος όταν είναι άνεργος αλλά έχω μάθει πια να μην κρίνω τόσο εύκολα. Μπορεί όντως και η μόνιμη συνάδελφος μετά από τόσες περικοπές να αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα κι αν έχει και άνεργο γιο, πολύ δύσκολα τα πράγματα. Επίσης, μπορεί να υπάρχει πίσω ένα δάνειο, οικονομικές υποχρεώσεις που δημιουργήθηκαν από ξανοίγματα όταν οι καιροί ήταν καλύτεροι οικονομικά κι ένα σωρό άλλα που αν δεν είσαι στο σπίτι του άλλου, δεν μπορείς να τα ξέρεις.

Σαφέστατα κι έχουν το μισθό τους οι μόνιμοι κάθε μήνα και ο άνεργος μπορεί να μην κερδίζει ούτε ένα ευρώ για να πάρει ψωμί. Εννοείται σε χειρότερη θέση είναι ο άνεργος. Αλλά, για μένα, το πρόβλημα ξεκινά από τη δυνατότητα που δίνει ο νόμος στους μόνιμους να απασχολούνται κι αυτοί σε τέτοιες θέσεις. Δε λέω πως είναι απόλυτα λάθος, ας το συζητήσουμε μια άλλη φορά αυτό. Αφού έχουν αυτή τη δυνατότητα να εργαστούν κι εκεί, ας μην τους κατακρίνουμε γιατί δε σκέφτονται τον άνεργο. Δεν είμαι σίγουρη πόσο αλτρουισμό θα δείχναμε κι εμείς στη θέση τους. Αυτή είναι η άποψή μου.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2093 στις: Απρίλιος 22, 2015, 06:01:00 μμ »
Miss pe06 μια χαρά τα λες και έχεις δίκιο!!!


Δεν γίνεται όμως εγώ (προσωπικά) να μην κράξω και να μην κατακρίνω ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ άτομο που φιγουράρει πάντα στις πρώτες θέσεις των πινάκων στα Κ.Δ.Β.Μ, όπου είναι μόνιμος καθηγητής (πολλά χρόνια τωρα), ξεσκίζεται στα ιδΙαίτερα και κάθε βράδυ δουλεύει και στη ψησταριά του αδερφού του!!! Ε έλεος!!!! Ζουμε σε επαρχία και μπορω να πω με βεβαιοτητα πώς δεν έχει καμία οικονομική ανάγκη
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2094 στις: Απρίλιος 22, 2015, 08:30:20 μμ »
Καταλαβαίνω απόλυτα την οργή και το συναίσθημα που έχει κάποιος όταν είναι άνεργος αλλά έχω μάθει πια να μην κρίνω τόσο εύκολα. Μπορεί όντως και η μόνιμη συνάδελφος μετά από τόσες περικοπές να αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα κι αν έχει και άνεργο γιο, πολύ δύσκολα τα πράγματα. Επίσης, μπορεί να υπάρχει πίσω ένα δάνειο, οικονομικές υποχρεώσεις που δημιουργήθηκαν από ξανοίγματα όταν οι καιροί ήταν καλύτεροι οικονομικά κι ένα σωρό άλλα που αν δεν είσαι στο σπίτι του άλλου, δεν μπορείς να τα ξέρεις.

Σαφέστατα κι έχουν το μισθό τους οι μόνιμοι κάθε μήνα και ο άνεργος μπορεί να μην κερδίζει ούτε ένα ευρώ για να πάρει ψωμί. Εννοείται σε χειρότερη θέση είναι ο άνεργος. Αλλά, για μένα, το πρόβλημα ξεκινά από τη δυνατότητα που δίνει ο νόμος στους μόνιμους να απασχολούνται κι αυτοί σε τέτοιες θέσεις. Δε λέω πως είναι απόλυτα λάθος, ας το συζητήσουμε μια άλλη φορά αυτό. Αφού έχουν αυτή τη δυνατότητα να εργαστούν κι εκεί, ας μην τους κατακρίνουμε γιατί δε σκέφτονται τον άνεργο. Δεν είμαι σίγουρη πόσο αλτρουισμό θα δείχναμε κι εμείς στη θέση τους. Αυτή είναι η άποψή μου.
Το θέμα είναι ότι και πριν τις μειώσεις τα αναζητούσαν τα εξτραδάκια οι μόνιμοι.
Και, επειδή εγώ ανάφερα τη "συνάδελφο" με τον άνεργο γιο, θα πω λεπτομέρειες, γιατί μάλλον δεν έγινα κατανοητή. Μιλάμε για εξτραδάκι λίγων ωρών, τουτέστιν 1400 ευρώ για'μένα και γύρω στα 700 για εκείνη. Εκείνη, ως μόνιμη, πληρώνεται λιγότερα. Λοιπόν σώθηκαν με τα 700 ευρώ η ίδια κι ο γιος της; Δε νομίζω. Αντίθετα εμένα μου στέρησαν ασφάλιση γιατί δε βρήκα άλλη δουλειά με ένσημα. Αλλά ξαναλέω: ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΜΙΣΘΟΥ ΟΙ ΜΟΝΙΜΟΙ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΝ ΕΞΤΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ.
Και βέβαια τίθεται το ερώτημα: αν αυτή με το μισθό της δεν μπορεί να ζήσει, ο άνεργος τι να πει που δεν έχει και ασφάλιση; Έλεος
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2095 στις: Απρίλιος 23, 2015, 09:11:13 πμ »
Miss pe06 μια χαρά τα λες και έχεις δίκιο!!!


Δεν γίνεται όμως εγώ (προσωπικά) να μην κράξω και να μην κατακρίνω ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ άτομο που φιγουράρει πάντα στις πρώτες θέσεις των πινάκων στα Κ.Δ.Β.Μ, όπου είναι μόνιμος καθηγητής (πολλά χρόνια τωρα), ξεσκίζεται στα ιδΙαίτερα και κάθε βράδυ δουλεύει και στη ψησταριά του αδερφού του!!! Ε έλεος!!!! Ζουμε σε επαρχία και μπορω να πω με βεβαιοτητα πώς δεν έχει καμία οικονομική ανάγκη

!!!! E, ναι, ακούγεται υπερβολικό. Κι αν, όπως λες, δεν υπάρχει καμία οικονομική ανάγκη, τότε τι να πω... Μήπως κάποια άτομα είναι τόσο πορωμένα με τη δουλειά τους ειδικά ή/και τη δουλειά γενικά που θέλουν πάντα κάτι να κάνουν; Yπάρχει επίσης και το ενδεχόμενο να θέλουν να μαζέψουν όσα περισσότερα χρήματα μπορούν, ακόμη κι αν ακούγονται ψίχουλα σε κάποιους.

Το θέμα είναι ότι και πριν τις μειώσεις τα αναζητούσαν τα εξτραδάκια οι μόνιμοι.
Και, επειδή εγώ ανάφερα τη "συνάδελφο" με τον άνεργο γιο, θα πω λεπτομέρειες, γιατί μάλλον δεν έγινα κατανοητή. Μιλάμε για εξτραδάκι λίγων ωρών, τουτέστιν 1400 ευρώ για'μένα και γύρω στα 700 για εκείνη. Εκείνη, ως μόνιμη, πληρώνεται λιγότερα. Λοιπόν σώθηκαν με τα 700 ευρώ η ίδια κι ο γιος της; Δε νομίζω. Αντίθετα εμένα μου στέρησαν ασφάλιση γιατί δε βρήκα άλλη δουλειά με ένσημα. Αλλά ξαναλέω: ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΜΙΣΘΟΥ ΟΙ ΜΟΝΙΜΟΙ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΝ ΕΞΤΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ.
Και βέβαια τίθεται το ερώτημα: αν αυτή με το μισθό της δεν μπορεί να ζήσει, ο άνεργος τι να πει που δεν έχει και ασφάλιση; Έλεος

Κατανοώ αυτό που λες. Είναι σκληρό να μην έχεις καν ασφάλιση και να τρέμεις μήπως αρρωστήσεις και δεν μπορείς να πας σε γιατρό ή σε νοσοκομείο.
Δεν ψάχνω τρόπους να δικαιολογήσω τους μόνιμους αλλά σκέφτομαι πως δεν το κάνουν πάντα για τα χρήματα αλλά κι επειδή στα Κ.Δ.Β.Μ. εργάζεσαι με ενήλικες και τους ενδιαφέρει αυτός ο τομέας, σπάει τη ρουτίνα. Εγώ πάντως έτσι θα το έβλεπα στη θέση τους.

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2096 στις: Απρίλιος 23, 2015, 11:44:02 πμ »
το ΙΝΕΔΙΒΙΜ στην επόμενη προκύρηξη τους μόνιμους πρέπει να τους αποκλείει ή να τους βάζει στο τέλος όπως ήταν παλιά.
έχουμε που έχουμε τόσο ανταγωνισμό έχουμε και αυτούς που θέλουν και extra!!!!!!
εάν δυσανασχετούν μπορούν να παραιτηθούν από την μόνιμη θέση και μετά να δικαιούνται να κάνουν αίτηση σε ΙΕΚ,ΙΝΕΔΙΒΙΜ.κλπ

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2097 στις: Απρίλιος 23, 2015, 11:58:40 πμ »
το ΙΝΕΔΙΒΙΜ στην επόμενη προκύρηξη τους μόνιμους πρέπει να τους αποκλείει ή να τους βάζει στο τέλος όπως ήταν παλιά.
έχουμε που έχουμε τόσο ανταγωνισμό έχουμε και αυτούς που θέλουν και extra!!!!!!
εάν δυσανασχετούν μπορούν να παραιτηθούν από την μόνιμη θέση και μετά να δικαιούνται να κάνουν αίτηση σε ΙΕΚ,ΙΝΕΔΙΒΙΜ.κλπ

Πολύ δίκαιο, κατά τη γνώμη μου!

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2098 στις: Απρίλιος 23, 2015, 12:09:16 μμ »
και να κανανε αίτηση για τον εαυτό τους  πάλι καλά
αλλά τι κάνουν: ειδοποιούν -μες την τρελή χαρά μόλις βγει η προκύρηξη-και όλη την υπηρεσία τους και πλακώνουν όλοι οι μόνιμοι με αιτήσεις και μπλοκάρουν τους πίνακες..............

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #2099 στις: Απρίλιος 23, 2015, 12:46:29 μμ »
Είπαμε, φταίει το σύστημα που τους επιτρέπει να προηγούνται. Το ότι ειδοποιούν ο ένας τον άλλο δεν είναι κατακριτέο. Αντίστοιχα ειδοποιούν τους γνωστούς και φίλους και όσοι θέλουν να κάνουν αίτηση ως αναπληρωτές.

Μια διευκρίνιση, για να εργαστεί κάποιος ως εκπαιδευτής απαιτείται πλέον η περιβόητη πιστοποίηση για τους εκπαιδευτές ενηλίκων;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 677
Σύνολο: 691

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.