*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3139105 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10108 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 10:27:03 πμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Αν τελικά επιλέξω τρεις ενότητες το εξάμηνο περίπου πόσες γίνονται την εβδομάδα; Μόνο εργάσιμες ημέρες;
Δε γίνονται κάθε εβδομάδα. Γίνονται 2-4 ανά εξάμηνο ανάλογα με το μάθημα. Δεν θυμάμαι μέρες και ώρες καθώς ποτέ δεν τις παρακολούθησα την ώρα διεξαγωγής τους λόγω υποχρεώσεων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Panais

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • E=mc^2
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10109 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 10:34:26 πμ »
Δε γίνονται κάθε εβδομάδα. Γίνονται 2-4 ανά εξάμηνο ανάλογα με το μάθημα. Δεν θυμάμαι μέρες και ώρες καθώς ποτέ δεν τις παρακολούθησα την ώρα διεξαγωγής τους λόγω υποχρεώσεων.
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος mardi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10110 στις: Σεπτέμβριος 13, 2020, 04:01:42 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα.

Μόλις με δέχτηκαν σε αυτό το μεταπτυχιακό. Μένω Αθήνα, είμαι Πε86 και θα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορέσω να βρώ δομή για πρακτική στην ειδική αγωγή. Επίσης σε περίπτωση που με έχουν καλέσει και ως αναπληρώτρια, μπορεί να συνδιαστεί η πρακτική;

Σας ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10111 στις: Σεπτέμβριος 13, 2020, 04:20:07 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα.

Μόλις με δέχτηκαν σε αυτό το μεταπτυχιακό. Μένω Αθήνα, είμαι Πε86 και θα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορέσω να βρώ δομή για πρακτική στην ειδική αγωγή. Επίσης σε περίπτωση που με έχουν καλέσει και ως αναπληρώτρια, μπορεί να συνδιαστεί η πρακτική;

Σας ευχαριστώ πολύ
Το Πανεπιστήμιο Πατρών είναι αρμόδιο για την πρακτική και θα σε κατευθύνει. Συνήθως προβλήματα αντιμετωπίζουν όσοι μένουν στην επαρχία και δεν υπάρχουν δομές. Καλή αρχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10112 στις: Σεπτέμβριος 13, 2020, 09:15:31 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα.

Μόλις με δέχτηκαν σε αυτό το μεταπτυχιακό. Μένω Αθήνα, είμαι Πε86 και θα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορέσω να βρώ δομή για πρακτική στην ειδική αγωγή. Επίσης σε περίπτωση που με έχουν καλέσει και ως αναπληρώτρια, μπορεί να συνδιαστεί η πρακτική;

Σας ευχαριστώ πολύ

Η πρακτική γίνεται σε σχολικές μονάδες ειδικής  αγωγής ή γενικής αγωγής όπου υπάρχει τμήμα ένταξης. Για τον δικο σου κλάδο (όπως κ για τον δικο μου που είμαι Αγγλικής) η πρακτική δεν μπορεί να γίνει σε τμήμα ένταξης αφού ο νόμος δεν.προβλέπει ύπαρξη τμήματος ένταξης για εμάς.Ούτε σε  ειδικό δημοτικο μπορεί να γίνει, εφόσον σε αυτά δεν υπηρετούν καθηγητές ειδικής της ειδικοτητας μας.Αρα, μένουν σαν επιλογές μόνο τα ΕΝΕΕΓΥΛ κ τα ΕΕΕΚ. Αυτό μου είπε η υπεύθυνη πρακτικής του Πανεπιστημίου Πατρών την προηγούμενη εβδομάδα που τηλεφώνησα.Επίσης, οι ώρες εργασίας μας σε σχολείο  δεν μετρούν.σαν ώρες πρακτικής. Προσωπικά εχω καταλάβει οτι για τις ειδικότητες μας ,λόγω των περιορισμένων δομών που προσφέρονται για πρακτική, για τους λόγους που προανέφερα, δεν είναι κ τόσο εύκολο να κανεις την πρακτική.

Αποσυνδεδεμένος mardi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10113 στις: Σεπτέμβριος 13, 2020, 10:27:55 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμμεσες απαντήσεις. Μάλλον θα πρέπει να ψάξω για κάποιο άλλο μεταπτυχιακό..
Επειδή έχω ήδη δύο μετ/κά και χρειάζομαι την παιδαγωγική επάρκεια, σκέφτηκα να έκανα κάποιο που θα με βάζει κ στους πίνακες ειδικής..Θα δω τι θα κάνω, σας ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος liziee

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10114 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 01:16:35 πμ »
Η πρακτική γίνεται σε σχολικές μονάδες ειδικής  αγωγής ή γενικής αγωγής όπου υπάρχει τμήμα ένταξης. Για τον δικο σου κλάδο (όπως κ για τον δικο μου που είμαι Αγγλικής) η πρακτική δεν μπορεί να γίνει σε τμήμα ένταξης αφού ο νόμος δεν.προβλέπει ύπαρξη τμήματος ένταξης για εμάς.Ούτε σε  ειδικό δημοτικο μπορεί να γίνει, εφόσον σε αυτά δεν υπηρετούν καθηγητές ειδικής της ειδικοτητας μας.Αρα, μένουν σαν επιλογές μόνο τα ΕΝΕΕΓΥΛ κ τα ΕΕΕΚ. Αυτό μου είπε η υπεύθυνη πρακτικής του Πανεπιστημίου Πατρών την προηγούμενη εβδομάδα που τηλεφώνησα.Επίσης, οι ώρες εργασίας μας σε σχολείο  δεν μετρούν.σαν ώρες πρακτικής. Προσωπικά εχω καταλάβει οτι για τις ειδικότητες μας ,λόγω των περιορισμένων δομών που προσφέρονται για πρακτική, για τους λόγους που προανέφερα, δεν είναι κ τόσο εύκολο να κανεις την πρακτική.

Για να κάνεις πρακτική σε ΕΝΕΕΓΥΛ ή ΕΕΕΕΚ πρέπει να υπάρχει μόνιμος εκπαιδευτικός της ειδικότητάς σου ή δεν χρειάζεται αρκεί και αναπληρωτής;

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10115 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 06:52:34 πμ »
Πολύ καλή ερώτηση. Πρέπει να υπάρχει μόνιμος εκπαιδευτικός στη σχολική μονάδα για να κάνει κάποια ειδικότητα την πρακτική καθώς στο τέλος αξιολογείται και από τον μόνιμο εκπαιδευτικό.

Αποσυνδεδεμένος Ελεάνθη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10116 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 02:44:05 μμ »
Γεια σας,εστειλα τα δικαιολογητικα και περιμενω απαντηση απο το πανεπιστημιο αν εγινα δεκτη.Οι υπολοιποι που εγιναν δεκτοι εχουν ηδη δηλωσει μαθηματα?Υπαρχει περιπτωση να μην μπορω να επιλεξω τα μαθηματα που θελω γιατι εχουν κλεισει οι θεσεις?Επισης για να τελειωσεις στον προβλεπομενο χρονο ποσα μαθηματα πρεπει να παρεις το εξαμηνο?Τα σεμιναρια εχουν καταργηθει ετσι?

Αποσυνδεδεμένος Panais

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • E=mc^2
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10117 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 03:12:03 μμ »
Γεια σας,εστειλα τα δικαιολογητικα και περιμενω απαντηση απο το πανεπιστημιο αν εγινα δεκτη.Οι υπολοιποι που εγιναν δεκτοι εχουν ηδη δηλωσει μαθηματα?Υπαρχει περιπτωση να μην μπορω να επιλεξω τα μαθηματα που θελω γιατι εχουν κλεισει οι θεσεις?Επισης για να τελειωσεις στον προβλεπομενο χρονο ποσα μαθηματα πρεπει να παρεις το εξαμηνο?Τα σεμιναρια εχουν καταργηθει ετσι?

Θα σου στείλουν email  και θα σε πάρουν τηλέφωνο ότι σε δέχονται και μετά θα πρέπει να καταθέσεις κάποια χρήματα. Μετά θα σου στείλουν κάτι κωδικούς και θα μπεις να κάνεις δήλωση μαθημάτων. Κάποια είναι ήδη κλειστά. 3 μαθήματα το εξάμηνο για να τελειώσεις σε 2 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Ελεάνθη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10118 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 10:24:02 μμ »
Θα σου στείλουν email  και θα σε πάρουν τηλέφωνο ότι σε δέχονται και μετά θα πρέπει να καταθέσεις κάποια χρήματα. Μετά θα σου στείλουν κάτι κωδικούς και θα μπεις να κάνεις δήλωση μαθημάτων. Κάποια είναι ήδη κλειστά. 3 μαθήματα το εξάμηνο για να τελειώσεις σε 2 χρόνια.
Σ ευχαριστω,μηπως ξερεις ποιος ειναι ο μεγιστος χρονος φοιτησης ?γιατι εχω οικογενειακες υποχρεωσεις.Σκεφτομαι για αρχη να δηλωσω ενα μαθημα

Αποσυνδεδεμένος Panais

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • E=mc^2
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10119 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 10:46:43 μμ »
Σ ευχαριστω,μηπως ξερεις ποιος ειναι ο μεγιστος χρονος φοιτησης ?γιατι εχω οικογενειακες υποχρεωσεις.Σκεφτομαι για αρχη να δηλωσω ενα μαθημα

Αν δεν κάνω λάθος 10 εξάμηνα

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10120 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 11:13:14 μμ »
Για να κάνεις πρακτική σε ΕΝΕΕΓΥΛ ή ΕΕΕΕΚ πρέπει να υπάρχει μόνιμος εκπαιδευτικός της ειδικότητάς σου ή δεν χρειάζεται αρκεί και αναπληρωτής;

Δεν το ρώτησα αυτο και δεν μου διευκρίνισε κάτι τέτοιο η κυρία που μίλησα.Αν.θέλεις παρε τηλ. στο 2610  969303 . Είναι το τηλέφωνο της κυρίας που είναι υπεύθυνη για την πρακτική.

Αποσυνδεδεμένος maximaria

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10121 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 11:19:09 μμ »
Για να κάνεις πρακτική σε ΕΝΕΕΓΥΛ ή ΕΕΕΕΚ πρέπει να υπάρχει μόνιμος εκπαιδευτικός της ειδικότητάς σου ή δεν χρειάζεται αρκεί και αναπληρωτής;
Να ζεί κανείς ή να μην ζεί;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.