*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3136112 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος liziee

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10122 στις: Σεπτέμβριος 14, 2020, 11:26:47 μμ »

Δεν το ρώτησα αυτο και δεν μου διευκρίνισε κάτι τέτοιο η κυρία που μίλησα.Αν.θέλεις παρε τηλ. στο 2610  969303 . Είναι το τηλέφωνο της κυρίας που είναι υπεύθυνη για την πρακτική.

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10123 στις: Σεπτέμβριος 15, 2020, 12:28:53 πμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Παρακαλώ! Την κα Κοζία να ζητήσεις.Αυτή είναι υπεύθυνη.Αν το διευκρινίσεις πες μας τι σου είπε αν δε σου κάνει κόπο...

Αποσυνδεδεμένος mardi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10124 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 09:57:29 πμ »
Καλημέρα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω εαν υπάρχει κάποιος ΠΕ86-Πληροφορικής που έχει κάνει το μετ/κό "Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση" της Λευκωσίας έτσι ώστε να μου πεί τι έκανε με την πρακτική. Μένω Αθήνα, μίλησα με την κ. Κοζία στην Πάτρα και μου είπε πως αν κάνω τελικά το μετ/κό είναι αποκλειστικά δική μου ευθύνη να βρώ δομή. Αυτό που μου είπε και με προβλημάτισε όμως είναι πως λόγω της ειδικότητάς μου μπορώ να κάνω την πρακτική ΜΟΝΟ σε Ειδικό Σχολείο στο οποίο θα πρέπει να υπάρχει Ειδικός Πληροφορικής. Εαν έχει βρεί κάποιος και κάνει την πρακτική του ας μου πει..

Σας ευχαριστώ!

 

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10125 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 08:26:33 μμ »
Καλημέρα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω εαν υπάρχει κάποιος ΠΕ86-Πληροφορικής που έχει κάνει το μετ/κό "Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση" της Λευκωσίας έτσι ώστε να μου πεί τι έκανε με την πρακτική. Μένω Αθήνα, μίλησα με την κ. Κοζία στην Πάτρα και μου είπε πως αν κάνω τελικά το μετ/κό είναι αποκλειστικά δική μου ευθύνη να βρώ δομή. Αυτό που μου είπε και με προβλημάτισε όμως είναι πως λόγω της ειδικότητάς μου μπορώ να κάνω την πρακτική ΜΟΝΟ σε Ειδικό Σχολείο στο οποίο θα πρέπει να υπάρχει Ειδικός Πληροφορικής. Εαν έχει βρεί κάποιος και κάνει την πρακτική του ας μου πει..

Σας ευχαριστώ!

 
Δεν καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου. Μια γνωστή μου με την ίδια ειδικότητα με σένα έκανε την πρακτική της στη Λάρισα. Εσύ που μένεις Αθήνα δεν έχεις λόγο να φοβάσαι ότι δε θα βρεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΑΘΑΝΑΣΙΑ Χ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10126 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 08:24:29 μμ »
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πληροφορίες για τα μαθήματα EDUG 624, EDUG 526 και EDUG 523. Είναι βατά μαθήματα; Οι εξετάσεις είναι με ανοιχτά ή κλειστά βιβλία;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10127 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 08:41:26 μμ »
Γεια σας,εστειλα τα δικαιολογητικα και περιμενω απαντηση απο το πανεπιστημιο αν εγινα δεκτη.Οι υπολοιποι που εγιναν δεκτοι εχουν ηδη δηλωσει μαθηματα?Υπαρχει περιπτωση να μην μπορω να επιλεξω τα μαθηματα που θελω γιατι εχουν κλεισει οι θεσεις?Επισης για να τελειωσεις στον προβλεπομενο χρονο ποσα μαθηματα πρεπει να παρεις το εξαμηνο?Τα σεμιναρια εχουν καταργηθει ετσι?

Τα σεμινάρια ειδικής αγωγής δεν έχουν καταργηθεί αλλά σε βάζουν στον επικουρικό πίνακα ειδικής αγωγής και για τους πίνακες γενικής δίνουν φυσικά λιγότερα μόρια από ένα μεταπτυχιακό. Προσοχή! Τα σεμινάρια έχουν κατώτατο αριθμό ωρών (νομίζω 300) και να διαρκούν τουλάχιστον 7 μήνες (με επιφύλαξη οι αριθμοί, ψάξτο) ώστε να αναγνωρίζονται. Υπάρχουν και σεμινάρια που πραγματοποιούνται εξ ολοκλήρου διαδικτυακά.

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10128 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 09:23:38 μμ »
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πληροφορίες για τα μαθήματα EDUG 624, EDUG 526 και EDUG 523. Είναι βατά μαθήματα; Οι εξετάσεις είναι με ανοιχτά ή κλειστά βιβλία;
Το EDUG 526 είναι βατό στις εξετάσεις, η εργασία με δυσκόλεψε από άποψη όγκου, διότι είχα πολλές υποχρεώσεις. Οι εξετάσεις όλων των μαθημάτων γίνεται διαδικτυακά με ανοιχτές σημειώσεις και βασίζονται στην εμπέδωση της ύλης.

Αποσυνδεδεμένος ΑΘΑΝΑΣΙΑ Χ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10129 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 09:33:29 μμ »
Το EDUG 526 είναι βατό στις εξετάσεις, η εργασία με δυσκόλεψε από άποψη όγκου, διότι είχα πολλές υποχρεώσεις. Οι εξετάσεις όλων των μαθημάτων γίνεται διαδικτυακά με ανοιχτές σημειώσεις και βασίζονται στην εμπέδωση της ύλης.
Ευχαριστώ πολύ. Η εργασία είναι μια ατομική μεγάλη δηλαδή;

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10130 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 09:37:07 μμ »
Ευχαριστώ πολύ. Η εργασία είναι μια ατομική μεγάλη δηλαδή;
Ναι, αλλά θα σου δώσει ένα υπόδειγμα και με βάση αυτό θα σκεφτείς μια δική σου μελέτη περίπτωσης την οποία θα εφαρμόσεις. Η δυσκολία αφορά μόνο την έκταση της.

Αποσυνδεδεμένος ΑΘΑΝΑΣΙΑ Χ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10131 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 09:45:36 μμ »
Ναι, αλλά θα σου δώσει ένα υπόδειγμα και με βάση αυτό θα σκεφτείς μια δική σου μελέτη περίπτωσης την οποία θα εφαρμόσεις. Η δυσκολία αφορά μόνο την έκταση της.
Ευχαριστώ πολύ. Για τα μαθήματα edug 624 και 523 γνωρίζεις κάτι; Κάποιο άλλο μάθημα που έχεισ πάρει και θα μου πρότεινες;

Αποσυνδεδεμένος katerina ioanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10132 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 10:00:54 μμ »
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πληροφορίες για τα μαθήματα EDUG 624, EDUG 526 και EDUG 523. Είναι βατά μαθήματα; Οι εξετάσεις είναι με ανοιχτά ή κλειστά βιβλία;


το 624 αφορά τη δυσλεξία και έχει δύο εργασίες πέρα απο τις εβδομαδιαίες δραστηριότητες. Σε γενικές γραμμές είναι βατό μάθημα. Προσωπικά με δυσκόλεψε λίγο το 523 η ψυχομετρία γιατί η δομή του όλου μαθήματος είναι λίγο φλου. Εχεις μόνο σημειωσεις και το εγχειρίδιο που μας δίνουν για μελέτη αφορά την κατανόηση των όρων. Ωστόσο τα πήγα καλά στην εργασία και τις εξετάσεις. Το 526 είχε μεγάλη εργασία αλλά οι εξετάσεις του ήταν οκ.

Αποσυνδεδεμένος ΑΘΑΝΑΣΙΑ Χ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10133 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 10:05:06 μμ »
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πληροφορίες για τα μαθήματα EDUG 624, EDUG 526 και EDUG 523. Είναι βατά μαθήματα; Οι εξετάσεις είναι με ανοιχτά ή κλειστά βιβλία;


το 624 αφορά τη δυσλεξία και έχει δύο εργασίες πέρα απο τις εβδομαδιαίες δραστηριότητες. Σε γενικές γραμμές είναι βατό μάθημα. Προσωπικά με δυσκόλεψε λίγο το 523 η ψυχομετρία γιατί η δομή του όλου μαθήματος είναι λίγο φλου. Εχεις μόνο σημειωσεις και το εγχειρίδιο που μας δίνουν για μελέτη αφορά την κατανόηση των όρων. Ωστόσο τα πήγα καλά στην εργασία και τις εξετάσεις. Το 526 είχε μεγάλη εργασία αλλά οι εξετάσεις του ήταν οκ.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Να είσαι καλά. Κάποιο άλλο μάθημα που έχεις πάρει και θα μου πρότεινες να πάρω;

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10134 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 10:06:32 μμ »
Ευχαριστώ πολύ. Για τα μαθήματα edug 624 και 523 γνωρίζεις κάτι; Κάποιο άλλο μάθημα που έχεισ πάρει και θα μου πρότεινες;
Το ΕDUG 529 Νοητική υστέρηση-ΔΑΦ και το EDUG 505 Διαπολιτισμική εκπαίδευση μου είπαν ότι είναι εύκολα και τα δήλωσα για το νέο εξάμηνο.

Αποσυνδεδεμένος ΑΘΑΝΑΣΙΑ Χ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10135 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 10:08:34 μμ »
Το ΕDUG 529 Νοητική υστέρηση-ΔΑΦ και το EDUG 505 Διαπολιτισμική εκπαίδευση μου είπαν ότι είναι εύκολα και τα δήλωσα για το νέο εξάμηνο.
Τα έχω πάρει και τα δύο μαθήματα αυτά σε προηγούμεο εξάμηνο. Δεν θα έχεις πρόβλημα. Είναι πολύ καλές επιλογές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 325
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.