*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3140082 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apollon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2016 στις: Απρίλιος 13, 2014, 03:26:16 μμ »
Έχει παρακολουθήσει κάποιος το 552; Ρωτάω για τη δυσκολία του στις εξετάσεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2017 στις: Απρίλιος 13, 2014, 05:15:42 μμ »
Γεια σας! Ποιο μάθημα θα μου προτείνατε ως το λιγότερο απαιτητικό για καλοκαίρι (όσο αυτό είναι δυνατό) : Το 521 ( Μορφές ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών) ή Δυσλεξία (624); Και ποιον καθηγητή να επιλέξω : Κωνσταντινίδου ή Γαβριηλίδου ή Κούντουρου ή Μορφίδη ή  Ανδρέου για το 521 και για το 624 Πίττα ή Τσεσμελή;;;;
Σας ευχαριστώ !!! Καλή συνέχεια
Δεν ξέρω για το 624, αλλά το 521 είναι πολύ απαιτητικό. Χρειάζεται να κάνεις 2 μικρές δραστηριότητες κάθε εβδομάδα και δύο εργασίες. Από καθηγήτριες είχα την Τσεσμελή και τη Γαβριηλίδου. Η Τσεσμελή πολύ βοηθητική και επιεικής, αλλά η Γαβριηλίδου θεωρώ ότι είναι η καλύτερη που είχα μέχρι στιγμής.
Έρχεται δύσκολο καλοκαίρι!!!! Καλό κουράγιο σε όλους μας!!!

Αποσυνδεδεμένος ntouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2018 στις: Απρίλιος 13, 2014, 05:43:40 μμ »
Γεια σας! Ποιο μάθημα θα μου προτείνατε ως το λιγότερο απαιτητικό για καλοκαίρι (όσο αυτό είναι δυνατό) : Το 521 ( Μορφές ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών) ή Δυσλεξία (624); Και ποιον καθηγητή να επιλέξω : Κωνσταντινίδου ή Γαβριηλίδου ή Κούντουρου ή Μορφίδη ή  Ανδρέου για το 521 και για το 624 Πίττα ή Τσεσμελή;;;;
Σας ευχαριστώ !!! Καλή συνέχεια


Ρ.Π. καλησπέρα! Από αυτά τα δύο θεωρώ πως για το Καλοκαίρι ενδείκνυται περισσότερο το 521,επειδή είναι από τα υποχρεωτικά μαθήματα επομένως είναι πιο "εισαγωγικό" συγκριτικά με τη δυσλεξία που είναι μάθημα επιλογής, άρα πιο εξειδικευμένο. Βέβαια εγώ προσωπικά έχω παρακολουθήσει μέχρι στιγμής μόνο το 521 και η άποψη μου για το 624 είναι από όσα έχω ακούσει από γνωστούς μου που το έχουν παρακολουθήσει. Μου έχουν πει δηλαδή ότι δυσκολεύονται αρκετά με το 624. Τώρα για το 521 για το οποίο έχω και προσωπική άποψη, θα σου έλεγα ότι το πιο "δύσκολο" κομμάτι αφορά στις εβδομαδιαίες εργασίες. Όχι ότι είναι δύσκολες, απλώς είναι δύο κάθε βδομάδα και αν δεν είσαι τυπική και δεν ασχολείσαι τακτικά με αυτές, στο τέλος μαζεύονται πολλές και είναι αδύνατο να ανταπεξέλθεις. Ωστόσο οι δύο υποχρεωτικές εργασίες του μαθήματος είναι πάρα πολύ εύκολες (με την Κούντουρου το είχα παρει εγώ και μας είχε βάλει μια εργασία για το bullying και μια για τη νόσο του Stephen Hawking). Οι εξετάσεις επίσης ήταν με ανοιχτά βιβλία και τα θέματα ήταν πανεύκολα! :)
Η παιδεία, όπως και η τέχνη, είναι vis formandi, μια δύναμη μορφοποίησης του χάους

Αποσυνδεδεμένος ntouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2019 στις: Απρίλιος 13, 2014, 05:58:33 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα!
Μιας και είναι περίοδος προεγγραφής μαθημάτων για την καλοκαιρινή περίοδο, έχω κι εγώ κάποιες απορίες.
Έχω δηλώσει δύο μαθήματα από το section A, το 510-Εκπ Ερευνα: Αρχ& Μεθ Ποιοτ & Ποσοτ Eρ. με τον Δανόπουλο και το 512-Ποσοτική Έρ. & Εκπαιδευτική Στατιστική με την Παπαϊερωνύμου.
Δεν μπορώ να πω ότι το έψαξα ιδιαίτερα με τα μαθήματα του section A, καθώς πάνω-κάτω μου φαίνονται παραπλήσια μεταξύ τους. Ωστόσο εφόσον έχουμε αρκετές μέρες περιθώριο να αλλάξουμε τις επιλογές μας θα ήθελα αν κάποιος έχει παρακολουθήσει τα μαθήματα αυτά να με ενημερώσει για το κατά πόσο είναι δύσκολα, απαιτητικά, ενδιαφέροντα, αν έχουν δύκολες εργασίες ή εξετάσεις κλπ, ή αν έχει να προτείνει κάποιο άλλο αντί των 2 αυτών.
Ακόμη, δήλωσα το σεμινάριο 3 (κωδ 593) με Παπαϊερωνύμου. Υπάρχει καποιος που το παρακολούθησε; Είναι πιο δύσκολο από το σεμιναριο 2;
Η παιδεία, όπως και η τέχνη, είναι vis formandi, μια δύναμη μορφοποίησης του χάους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2020 στις: Απρίλιος 13, 2014, 06:35:32 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα!
Μιας και είναι περίοδος προεγγραφής μαθημάτων για την καλοκαιρινή περίοδο, έχω κι εγώ κάποιες απορίες.
Έχω δηλώσει δύο μαθήματα από το section A, το 510-Εκπ Ερευνα: Αρχ& Μεθ Ποιοτ & Ποσοτ Eρ. με τον Δανόπουλο και το 512-Ποσοτική Έρ. & Εκπαιδευτική Στατιστική με την Παπαϊερωνύμου.
Δεν μπορώ να πω ότι το έψαξα ιδιαίτερα με τα μαθήματα του section A, καθώς πάνω-κάτω μου φαίνονται παραπλήσια μεταξύ τους. Ωστόσο εφόσον έχουμε αρκετές μέρες περιθώριο να αλλάξουμε τις επιλογές μας θα ήθελα αν κάποιος έχει παρακολουθήσει τα μαθήματα αυτά να με ενημερώσει για το κατά πόσο είναι δύσκολα, απαιτητικά, ενδιαφέροντα, αν έχουν δύκολες εργασίες ή εξετάσεις κλπ, ή αν έχει να προτείνει κάποιο άλλο αντί των 2 αυτών.
Ακόμη, δήλωσα το σεμινάριο 3 (κωδ 593) με Παπαϊερωνύμου. Υπάρχει καποιος που το παρακολούθησε; Είναι πιο δύσκολο από το σεμιναριο 2;

Το 510 το έχω παρακολουθήσει με Γιασεμή και το προτείνω ανεπιφύλακτα, είναι πολύ εύκολο. Έχει μια βατή τελική εργασία και η εξέταση είναι πολλαπλής επιλογής. Το ίδιο εύκολο λένε ότι είναι και το 610, το οποίο δήλωσα τώρα.

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2021 στις: Απρίλιος 13, 2014, 06:42:48 μμ »
ntouki
κι εγώ θα σου πρότεινα το 510 με Γιασεμή. Εύκολο μάθημα και πολύ καλός ο καθηγητής. Αν σε ενδιαφέρει μελλοντικά μια ποιοτική έρευνα θα σου πρότεινα και το 511.

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2022 στις: Απρίλιος 13, 2014, 10:13:05 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα!
Μιας και είναι περίοδος προεγγραφής μαθημάτων για την καλοκαιρινή περίοδο, έχω κι εγώ κάποιες απορίες.
Έχω δηλώσει δύο μαθήματα από το section A, το 510-Εκπ Ερευνα: Αρχ& Μεθ Ποιοτ & Ποσοτ Eρ. με τον Δανόπουλο και το 512-Ποσοτική Έρ. & Εκπαιδευτική Στατιστική με την Παπαϊερωνύμου.
Δεν μπορώ να πω ότι το έψαξα ιδιαίτερα με τα μαθήματα του section A, καθώς πάνω-κάτω μου φαίνονται παραπλήσια μεταξύ τους. Ωστόσο εφόσον έχουμε αρκετές μέρες περιθώριο να αλλάξουμε τις επιλογές μας θα ήθελα αν κάποιος έχει παρακολουθήσει τα μαθήματα αυτά να με ενημερώσει για το κατά πόσο είναι δύσκολα, απαιτητικά, ενδιαφέροντα, αν έχουν δύκολες εργασίες ή εξετάσεις κλπ, ή αν έχει να προτείνει κάποιο άλλο αντί των 2 αυτών.
Ακόμη, δήλωσα το σεμινάριο 3 (κωδ 593) με Παπαϊερωνύμου. Υπάρχει καποιος που το παρακολούθησε; Είναι πιο δύσκολο από το σεμιναριο 2;
To 512 το έχω σε αυτό το τετράμηνο....είναι μόνο ασκήσεις μαθηματικών και κυρίως στατιστικής. Πολύ καλές σημειώσεις αναλυτικότατες.. αλλά πρέπει να έχεις μια μικρή ιδέα από ποσοστά κτλ.

Αποσυνδεδεμένος Ρ.Π

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2023 στις: Απρίλιος 13, 2014, 10:40:34 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!!!!Από αυτά που μου είπατε κατάλαβα ότι είναι απαιτητικά και τα δύο και καλύτερα θα ήταν να τα πάρω κάποιο άλλο τετράμηνο και όχι μέσα στο καλοκαίρι!!!!!!Καλύτερα ,λοιπόν , θα ήταν να πάρω το 510 με το Γιασεμή που το προτείνατε αρκετοί και παραπάνω και λέτε ότι είναι από τα εύκολα μαθήματα!!!Και πάλι σας ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος Ρ.Π

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2024 στις: Απρίλιος 13, 2014, 10:42:51 μμ »
Επίσης καλές γιορτές σε όλους μας!!!

Αποσυνδεδεμένος ntouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2025 στις: Απρίλιος 14, 2014, 09:43:13 πμ »
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
Από αυτά που μου είπατε, κατέληξα ότι το 510 θα το δηλώσω σίγουρα, ενώ το 512 σε καμία περίπτωση!! :P
Όσο για το 511, το σκέφτομαι ακόμη. Το 610 δυστυχώς δεν το είδα στη λίστα, οπότε υποθέτω πως θα έχουν κλείσει τα τμήματα...
Μια τελευταία ερώτηση!
Τις ψυχομετρικές μεθόδους της Ειδικής Εκπαίδευσης (523) τις έχει παρακολουθήσει κάποιος; Γνωρίζετε αν έχει δύσκολη εργασία; Ο λόγος που ανησυχώ είναι ότι τώρα το Καλοκαίρι που θα είναι κλειστά τα σχολεία θα είναι δύσκολο να κάνουμε κάποια εργασία που πιθανώς απαιτεί συμμετοχική έρευνα σε σχολείο ή να εφαρμόσουμε σε μαθητές κάποιο διαγνωστικό τεστ. Εκτός κ αν η εργασία είναι βιβλιογραφική οπότε δεν θα τίθεται τέτοιο ζήτημα.
Η παιδεία, όπως και η τέχνη, είναι vis formandi, μια δύναμη μορφοποίησης του χάους

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2026 στις: Απρίλιος 14, 2014, 10:08:28 πμ »
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
Από αυτά που μου είπατε, κατέληξα ότι το 510 θα το δηλώσω σίγουρα, ενώ το 512 σε καμία περίπτωση!! :P
Όσο για το 511, το σκέφτομαι ακόμη. Το 610 δυστυχώς δεν το είδα στη λίστα, οπότε υποθέτω πως θα έχουν κλείσει τα τμήματα...
Μια τελευταία ερώτηση!
Τις ψυχομετρικές μεθόδους της Ειδικής Εκπαίδευσης (523) τις έχει παρακολουθήσει κάποιος; Γνωρίζετε αν έχει δύσκολη εργασία; Ο λόγος που ανησυχώ είναι ότι τώρα το Καλοκαίρι που θα είναι κλειστά τα σχολεία θα είναι δύσκολο να κάνουμε κάποια εργασία που πιθανώς απαιτεί συμμετοχική έρευνα σε σχολείο ή να εφαρμόσουμε σε μαθητές κάποιο διαγνωστικό τεστ. Εκτός κ αν η εργασία είναι βιβλιογραφική οπότε δεν θα τίθεται τέτοιο ζήτημα.
Η εργασία πέρυσι το καλοκαίρι που το είχα εγώ ήταν κριτική ανασκόπηση άρθρου και δεν ήταν δύσκολη. Δεν αποκλείεται βέβαια από τότε να έχει αλλάξει, αλλά θεωρώ ότι αποκείεται να απαιτεί πρακτική εφαρμογή τεστ σε παιδιά, αφού το μάθημα είναι θεωρητικό (μαθαίνεις καθαρά θεωρητικές αρχές της ψυχομετρίας).

Αποσυνδεδεμένος doramesi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2027 στις: Απρίλιος 14, 2014, 11:45:01 πμ »
Όπως ανέφερε και η ελιά, η ψυχομετρία είναι ένα καθαρά θεωρητικό μάθημα με 12 παρουσιάσεις powerpoint ως ύλη στις τελικές εξετάσεις. Το βιβλίο δεν χρειάζεται, αλλά είναι μόνο βοηθητικό. Προσωπικά δε μου χρειάστηκε, αν και το αγόρασα. Η εργασία είναι μία κριτική επισκόπηση άρθρου 3 σελίδων. Είναι γενικά εύκολο μάθημα.
Όσον αφορά τη δυσλεξία και τις μορφές ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών, προτείνετε να ξεκινήσω με τις μορφές; Αν κάποιος έχει το διάγραμμα μαθήματος ας μου το στείλει, σας παρακαλώ, και αν μπορείτε πείτε κάποιες πληροφορίες για τις εργασίες που έχει το μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος geo_nks

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2028 στις: Απρίλιος 14, 2014, 05:28:13 μμ »
Παιδιά, καλησπέρα κι από εμένα! Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τη γνώμη του για τα μαθήματα ψυχολογικές διαστάσεις στην εκπαίδευση και συγκριτική παιδαγωγική;;

Αποσυνδεδεμένος msc_special_edu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2029 στις: Απρίλιος 14, 2014, 05:45:10 μμ »
Συνάδελφοι θα ήθελα να με βοήθήσετε αναφορικά με το μάθημα 526 "ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΣΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ" του κ.Σαλαβαρά. Θα μπορούσατε να μου πείτε τι να προσέξω στην ύλη εν όψει της εξεταστικής? Τι στυλ θεμάτων βάζει και από ποιες ενότητες του βιβλίου? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 143
Σύνολο: 145

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.