*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3141707 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2618 στις: Αύγουστος 18, 2014, 05:21:45 μμ »
Έχει εβδομαδιαίες ατομικές δραστηριότητες και δύο μικρές εργασίες. Οι εξετάσεις είναι με ανοιχτά βιβλία και οι ερωτήσεις σαν αυτές των δραστηριοτήτων. Εύκολο και σίγουρα το πιο χρήσιμο μάθημα. Η βάση της ειδικής εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος despw89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2619 στις: Αύγουστος 18, 2014, 05:47:42 μμ »
Καλημέρα! Έχω κάνει την εργασία σε προηγούμενο τετράμηνο. Πέραν της περίληψης κάνε την κριτική σου με βάση τις σημειώσεις  σχετικά με την κριτική ενός άρθρου που δίνει ο καθηγητής. Εγώ με βάση αυτό την έκανα και πέρασα το μάθημα με Α.

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!θα μπορούσες μήπως αν σου είναι εύκολο να μου τη στείλεις και με mail  για να έχω μία καλύτερη εικόνα?αν όχι δεν πειράζει...και κάτι τελευταίο στις εξετάσεις εσύ είχες διαβάσει μόνο τις σημειώσεις ή και το βιβλίο?

Αποσυνδεδεμένος fotkar23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2620 στις: Αύγουστος 18, 2014, 06:15:39 μμ »
Καλημέρα! Έχω κάνει την εργασία σε προηγούμενο τετράμηνο. Πέραν της περίληψης κάνε την κριτική σου με βάση τις σημειώσεις  σχετικά με την κριτική ενός άρθρου που δίνει ο καθηγητής. Εγώ με βάση αυτό την έκανα και πέρασα το μάθημα με Α.
Με Α ε??? Εντυπωσιακο. Μπραβο σου. Εγω παλι εχω χαθει. Που να πρωτοεστιασω? Στη περιληψη, στη βιβλιογραφια, στη μεθοδολογια, στην αναλυση των δεδομενων ή στα συμπερασματα? Μηπως μπορεις να μας πεις (μιας και πηρες Α) που να δωσουμε περισσοτερη βαρυτητα? Θα το εκτιμουσαμε ιδιαιτερως...χαχα. Ποια ειναι δηλαδη τα αδυναμα σημεια του αρθρου?

Αποσυνδεδεμένος geliki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2621 στις: Αύγουστος 18, 2014, 06:50:53 μμ »
doramesi βιάσου να κλείσεις μάθημα με Γαβρηιλιδου. Μακράν η καλύτερη. Οι καλύτερες διορθώσεις σε εργασίες, άμεση απάντηση σε απορίες και πολύ καλή στις βαθμολογίες. Τα θέματα είναι μάλλον του στασινού, που 5 ωρες αν είχαμε θα γράφαμε.
Κάποιος συνάδελφος ρώτησε για Ηλιάδου ή Γεροσίμου. Είχα την Ηλιάδου, δεν είχε τόσο καλή ανταπόκριση σε ανατροφοδότηση ή επίλυση αποριών, μάλλον αυστηρή στους βαθμούς, σε γενική κλίμακα όμως εγώ είμαι ευχαριστημένη. Την Γεροσίμου δεν την ξέρω, διάβασα από άλλους εδώ καλές κριτικές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2622 στις: Αύγουστος 19, 2014, 04:12:04 μμ »
doramesi βιάσου να κλείσεις μάθημα με Γαβρηιλιδου. Μακράν η καλύτερη. Οι καλύτερες διορθώσεις σε εργασίες, άμεση απάντηση σε απορίες και πολύ καλή στις βαθμολογίες. Τα θέματα είναι μάλλον του στασινού, που 5 ωρες αν είχαμε θα γράφαμε.
Κάποιος συνάδελφος ρώτησε για Ηλιάδου ή Γεροσίμου. Είχα την Ηλιάδου, δεν είχε τόσο καλή ανταπόκριση σε ανατροφοδότηση ή επίλυση αποριών, μάλλον αυστηρή στους βαθμούς, σε γενική κλίμακα όμως εγώ είμαι ευχαριστημένη. Την Γεροσίμου δεν την ξέρω, διάβασα από άλλους εδώ καλές κριτικές.
Μπορεί να είναι γρήγορη η Γαβριηλίδου... αλλά φέτος ήδη από την 1η εργασία έστειλε από τα 90 άτομα τα 8 σπίτι τους και προσωπικά σε εμένα.. με πετσόκοψε στην εργασία.. Σχετικά βέβαια είναι όλα.

Αποσυνδεδεμένος crat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2623 στις: Αύγουστος 19, 2014, 08:41:54 μμ »
#
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2014, 11:36:50 πμ από crat »

Αποσυνδεδεμένος mons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2624 στις: Αύγουστος 20, 2014, 01:51:09 πμ »
Μπορεί να είναι γρήγορη η Γαβριηλίδου... αλλά φέτος ήδη από την 1η εργασία έστειλε από τα 90 άτομα τα 8 σπίτι τους και προσωπικά σε εμένα.. με πετσόκοψε στην εργασία.. Σχετικά βέβαια είναι όλα.
δηλαδή έκοψε? ή δεν έβαλε καλό βαθμό?

Αποσυνδεδεμένος doramesi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2625 στις: Αύγουστος 20, 2014, 08:44:42 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!θα μπορούσες μήπως αν σου είναι εύκολο να μου τη στείλεις και με mail  για να έχω μία καλύτερη εικόνα?αν όχι δεν πειράζει...και κάτι τελευταίο στις εξετάσεις εσύ είχες διαβάσει μόνο τις σημειώσεις ή και το βιβλίο?

Δεν την έχω αυτή τη στιγμή, διότι βρίσκομαι σε διακοπές. Θυμάμαι όμως ότι ήμουν αρκετά αυστηρή στην κριτική μου. Για τις εξετάσεις χρειάζονται μόνο οι σημειώσεις της πλατφόρμας. Καλή επιτυχία!!!

Αποσυνδεδεμένος doramesi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2626 στις: Αύγουστος 20, 2014, 08:48:46 πμ »
doramesi βιάσου να κλείσεις μάθημα με Γαβρηιλιδου. Μακράν η καλύτερη. Οι καλύτερες διορθώσεις σε εργασίες, άμεση απάντηση σε απορίες και πολύ καλή στις βαθμολογίες. Τα θέματα είναι μάλλον του στασινού, που 5 ωρες αν είχαμε θα γράφαμε.
Κάποιος συνάδελφος ρώτησε για Ηλιάδου ή Γεροσίμου. Είχα την Ηλιάδου, δεν είχε τόσο καλή ανταπόκριση σε ανατροφοδότηση ή επίλυση αποριών, μάλλον αυστηρή στους βαθμούς, σε γενική κλίμακα όμως εγώ είμαι ευχαριστημένη. Την Γεροσίμου δεν την ξέρω, διάβασα από άλλους εδώ καλές κριτικές.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη από τη Γαβρηιλίδου, που την έχω στις μορφές. Είναι πράγματι πολύ καλή, συνεπής και γρήγορη. Παιδιά μη λέτε πως είναι αυστηρή, γιατί δεν είναι στο χέρι της και μόνο να κόψει. Αν το σύστημα της βγάζει υψηλά ποσοστά λογοκλοπής είναι υποχρεωμένη να το κάνει. Εξάλλου υπό την καθοδήγηση άλλων δουλεύει. Δεν είναι μόνη της. Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις πάντως. Δηλαδή είναι βατές οι ερωτήσεις. Μπορείς να δώσεις κάποιο παράδειγμα;

Αποσυνδεδεμένος geliki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2627 στις: Αύγουστος 20, 2014, 09:41:53 πμ »
στις μορφές, όσο θυμάμαι ένα θέμα ήταν για τη συννοσηρότητα στα παιδιά με νοητική στέρηση, ένα για τις ΝΤ σε παιδιά με εκπαιδευτικές ανάγκες και ένα θέμα για την διαφοροποιημένη διδασκαλία ή εξατομικευμένη.  Εχουμε βιβλία αλλά ο χρόνος είναι λίγος. Οι δραστηριότητες πάντως της εβδομάδας, δεν βοήθησαν καθόλου. Δεν λέω να μην τις διαβάσεις.

Αποσυνδεδεμένος μαρακι μαρακι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2628 στις: Αύγουστος 20, 2014, 11:22:23 πμ »
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!
ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ 523 ΚΑΙ 621 ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΒΑΤΟ Κ ΑΝ ΕΧΕΙς ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ :)

Κατά τη γνώμη μου μακράν ευκολότερο το 523, αλλά καθόλου ενδιαφέρον. Έχεις απλά να μάθεις σχεδόν απ' έξω 12 ενότητες από το υλικό που αναρτά ο καθηγητής, δε χρειάζεται βιβλίο, η εργασία είναι μία και εύκολη και στις εξετάσεις απαντάς σε ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής και σε 6-7 σύντομης απάντησης. Είναι πολύ εύκολο σαν μάθημα, αλλά και βαρετό. Πιο χρήσιμο θα έλεγα πως είναι το 621 και πάνω στη φιλοσοφία και στο αντικείμενό του στηρίζονται και όλα τα υπόλοιπα μαθήματα επιλογής και υποχρεωτικά, μιας και η έννοια της συμπεριληπτικής εκπαίδευσης είναι πάρα πολύ σημαντική. Στο 621 είναι περισσότερη η ύλη προς μελέτη, αλλά πιο ενδιαφέρουσα κατ' εμένα. Η εργασία εδώ είναι αρκετά απαιτητική, οι εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία και οι ερωτήσεις 3, ανάπτυξης. Όμως, σε αυτό το στυλ κυμαίνονται τα περισσότερα μαθήματα, οπότε θα έλεγα ότι προτιμώ το 621. Έτσι κι αλλιώς και τα δύο είναι υποχρεωτικά. Εγώ τα είχα στο ίδιο τετράμηνο και τα δύο.
EYΧΑΡΙΣΤΩ :) :) :) ΠΟΙΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΘΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ??

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2629 στις: Αύγουστος 20, 2014, 11:22:38 πμ »
στις μορφες ενα θεμα ηταν πως οι Νεες Τεχνολογιες μπορουν να βοηθησουν ενα παιδι με δυσλεξια και το δευτερο υποερωτημα ελεγε πως οι Νεες Τεχνολογιες μπορουν να βοηθησουν ενα παιδι με μικτη δυσλεξια

Αποσυνδεδεμένος Annoulitsa1990

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2630 στις: Αύγουστος 20, 2014, 02:06:49 μμ »
καλησπέρα συνάδελφοι θα ήθελα να με ενημερώσετε επειδή τώρα με δέχτηκαν στο μεταπτυχιακό τι είναι ποιο εύκολο να δηλώσω στα μαθήματα και ποσά μαθήματα μπορώ να δηλώσω αυτό το 4μηνο? γιατί λόγο φόρτου εργασίας είμαι πιεσμένη. ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος despw89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2631 στις: Αύγουστος 20, 2014, 04:05:58 μμ »
h
Δεν την έχω αυτή τη στιγμή, διότι βρίσκομαι σε διακοπές. Θυμάμαι όμως ότι ήμουν αρκετά αυστηρή στην κριτική μου. Για τις εξετάσεις χρειάζονται μόνο οι σημειώσεις της πλατφόρμας. Καλή επιτυχία!!!
Σε ευχαριστώ πολύ!καλή επιτυχία και σε σένα στις εξετάσεις σου και καλό υπόλοιπο διακοπών!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159854
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 699
Σύνολο: 717

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.