*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3139468 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος renadrama

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5040 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 04:39:16 μμ »
Συνάδελφοι είμαι λίγο πριν τα την κρίση πανικού. Δεν έκλεισα μάτι όλο το βράδυ, πήρα πρωί πρωί τις ακαδημαϊκές συμβούλους για να ξανακούσω ότι πρέπει να περιμένω τις αποφάσεις του πανεπιστημίου. Μετά άρχισα να κοιτάζω τις δομές ειδικής αγωγής της περιοχής μου να δω αν λειτουργεί καμία απογεύματα (καμία δεν υπάρχει. είναι όλες μέχρι 4 το απόγευμα που είναι και το δικό μου ωράριο).  Πως είναι δυνατόν; Πώς είναι δυνατόν να καταστρέφουν ανθρώπους. Δεν ξέρω τι να κάνω. Πώς να το σταματήσω τώρα;Τον Γενάρη τελείωνα κανονικά. Αλλά και πως να το συνεχίσω αφού δεν γίνεται με τίποτε να κάνω πρακτική. Προσωπικά θα ήθελα να το τελειώσω έστω και χωρίς συνάφεια.
πόσο σε καταλαβαίνω..
Ακριβώς τα ίδια σκέφτομαι.. εγώ είμαι απο Δράμα και δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι στο οποίο μπορώ να απασχολούμαι μόνο συγκεκριμένες ώρες.. ασ πούμε μία λύση θα ήταν κάποιος σύλλογος..ξέρω εγώ ρε παιδιά..Αμαρτία είναι πάντως για τον κόπο μας..μας αναγκάζουν ή να παραιτηθούμε απο τις δουλείες μας ή να παραιτηθούμε από το μεταπτυχιακό..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος effimia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5041 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 05:18:52 μμ »
Παιδιά εγώ θα τελειώσω τώρα κανονικά και δεν χρειάζομαι τη συνάφεια. Γίνεται να το πάρω κανονικά ως έχει ή πρέπει υποχρεωτικά να κάνω επιπλέον πρακτική και μαθήματα;

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5042 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 06:03:05 μμ »
Effimia κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει. Κι εγώ όσο και να φαίνεται παράλογο θα προτιμούσα να το πάρω κι ας μην έχει συνάφεια. Διαφορετικά δε θα το πάρω καθόλου. Κανονικά το πανεπιστήμιο αν θέλει να είναι συνεπές πρέπει να αφήσει αυτή την επιλογή σε όσους το θελήσουμε. Μπήκαμε επιλέγοντας ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών και από τη στιγμή που αναγνωρίζεται από τον ΔΟΑΤΑΠ οι όποιες αλλάγές θα πρέπει να είναι εθελοντικές από τους φοιτητές ώστε να καλυφθούν όλοι.Για όλους εμάς που αδυνατούμε να κάνουμε πρακτική καλύτερα ένα ΜΤΠ χωρίς συνάφεια παρά καθόλου ΜΤΠ.

Αποσυνδεδεμένος erani

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5043 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 07:46:42 μμ »
Παιδιά που δηλώνουμε το όνομά μας για προσφυγή; Πόσους δικηγόρους έχουμε;Δεν είμαστε όλοι μια ομάδα; Ουφ, μπερδεύτηκα.Θεωρητικά είχα ακόμη 2 μαθήματα και τελείωνα τον Ιανουάριο αν όλα πάνε καλά σ' αυτη την εξεταστική με πολλή κούραση...δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει και συνέχεια... καλό μας κουράγιο!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kat810

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5044 στις: Σεπτέμβριος 01, 2015, 09:32:53 μμ »
εννοειται οτι αν μπει πρακτικη θα πρεπει ο καθενας να την κανει στο τοπο του, σε συλλογους ή οπου αλλου βρει...δεν μπορουμε να τρεχουμε θεσνικη ή αθηνα...αν ειναι δυνατον...ηδη ειναι 6000 χιλιαρικα, χωρια τα βιβλια, χωρια τα πηγαινε ελα...μη τρελαθουμε κιολας!!!!

Αποσυνδεδεμένος memosmemos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5045 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 11:44:44 πμ »
Παιδες έχει κανεις διπλωματικη????? ξερει να μας πει την διαδικασσία????? Την παρουσιαζουμε κάπως??? κααι πως???

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5046 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 12:34:24 μμ »
https://docs.google.com/forms/d/17AF1XO-7FUoOWH481rHMUv_9VApaVrwfJrp6wamplPs/viewform

Σήμερα καταρτίστηκε μια ηλεκτρονική φόρμα από τον δικηγόρο που μας εκπροσωπεί για να προβούμε σε προσφυγή σχετικά με τη συνάφεια των μεταπτυχιακών ειδικής εκπαίδευσης.
Παρακαλώ συμπληρώστε τη άμεσα για κινηθούν το συντομότερο οι διαδικασίες προσφυγής.
Όσο περισσότεροι τόσο μειωμένο το κόστος προσφυγής.

Υπάρχει και νέα ομάδα στο Facebook (η παλιά έκλεισε) στην οποία μπορείτε να γίνετε μέλη μόνο στην περίπτωση που σας θίγουν τα κριτήρια συνάφειας.
https://www.facebook.com/groups/1006535586035412/1017224064966564/?notif_t=group_comment_reply

Όπως θα δείτε στη φόρμα, αφορά :
1)όσους θα καταθέσουν για 1η φορά μεταπτυχιακό ειδικής εκπαίδευσης
2)όσους ήδη έχουν καταθέσει μεταπτυχιακό ειδικής εκπαίδευσης και έχει κριθεί συναφές στο παρελθόν
3) όσους δεν έχουν ολοκληρώσει τη φοίτησή τους στο μεταπτυχιακό ειδικής εκπαίδευσης και θέλουν να το καταθέσουν το επόμενο έτος

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5047 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 12:50:53 μμ »
Αυτή η προσφυγή προφανώς είναι διαφορετική από αυτή της ενελέα με σακέα (διαφορετικοί δικηγόροι). Μπορείς να μας δώσεις μία εικόνα από τις συζητήσεις για την προσφυγή με το δικηγόρο κλπ δε διαθέτουν όλοι facebook. Νομίζω θα βοηθούσε όλους τους ενδιαφερόμενους

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5048 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 01:15:07 μμ »
Υπάρχουν αρκετές συναντήσεις με τον δικηγόρο στην Αθήνα, έχουν συγκεντρωθεί αρκετά άτομα, αλλά χρειάζονται περισσότερα, έχει γίνει επαφή με ενελέα.
Η ενελέα ζητά εγγραφή, δεν ξέρω αν θα γίνουν ξεχωριστές προσφυγές ή θα συνεργαστούν οι δικηγόροι.

 Ορισμένοι συνάδελφοι πήραν πρωτοβουλία και απευθύνθηκαν σε αυτόν τον δικηγόρο τον οποίο γνωρίζουμε από την προσφυγή ασεπιτών στη γενική παιδεία.
Ο καθένας επιλέγει κατά το δοκούν.
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να πιέσουμε και μάλιστα ενωμένοι, διότι όλα τα μεταπτυχιακά ειδικής που δεν καλύπτουν τα 3 κριτήρια του Κουρμπέτη θα μπλοκαριστούν και μάλιστα είναι ανένδοτος σε αυτό.
Φυσικά, αυτό είναι εξωφρενικό και δεν θα του περάσει.
Με τον συγκεκριμένο δικηγόρο παίρνουμε άμεσα δικάσιμο.
Για οποιεσδήποτε πληροφορίες απευθυνθείτε στον ίδιο το δικηγόρο.

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5049 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 01:22:23 μμ »
Αυτή η προσφυγή προφανώς είναι διαφορετική από αυτή της ενελέα με σακέα (διαφορετικοί δικηγόροι). Μπορείς να μας δώσεις μία εικόνα από τις συζητήσεις για την προσφυγή με το δικηγόρο κλπ δε διαθέτουν όλοι facebook. Νομίζω θα βοηθούσε όλους τους ενδιαφερόμενους
Προσωπική μου γνωμη ειναι να κινηθούμε μέσω ΣΑΚΕΑ και ΕΝΕΛΕΑ. Ο δικηγόρος κύριος Πανταρώτας ειναι εξαιρετικός έμπειρος στα εκπαιδευτικά θέματα και ξερω συναδέλφους που παλαιότερα ειχαν κερδίσει δύςκολους δικαστικούς αγώνες με την εκπροσώπηση του.
Για να μην παρεξηγηθώ απλά καταθέτω την προσωπική μου γνωμη μετά απο έρευνα που εχω κάνει. Εγώ έτσι θα κινηθώ...

Αποσυνδεδεμένος MKK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5050 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 01:48:49 μμ »
Καλησπέρα.Εγώ τελείωσα φέτος και έχω πάρει και την αναγνώριση από το ΔΙΚΑΤΣΑ. Για τη φετινή χρονιά δεν έχω κάνει τα χαρτιά μου στην ειδική γιατί προσλαμβάνομαι στη γενική (είμαι μουσικός) αλλά θέλω να έχω τη συνάφεια γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει. Μπορώ να συμπληρώσω και εγώ τη φόρμα;

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5051 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 02:01:24 μμ »
Καλησπέρα.Εγώ τελείωσα φέτος και έχω πάρει και την αναγνώριση από το ΔΙΚΑΤΣΑ. Για τη φετινή χρονιά δεν έχω κάνει τα χαρτιά μου στην ειδική γιατί προσλαμβάνομαι στη γενική (είμαι μουσικός) αλλά θέλω να έχω τη συνάφεια γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει. Μπορώ να συμπληρώσω και εγώ τη φόρμα;

Σαφως και μπορεις να συμμετεχεις στη προσφυγη. Θα σου προτεινα τωρα που θα γινουν αιτησεις να πας να καταθεσεις αιτηση ωστε να συμπεριληφθεις στους πινακες εστω και χωρις επιλογες περιοχης.

Αποσυνδεδεμένος nikos2213

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5052 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 02:02:35 μμ »
Συνάδερφοι γεια σας.Μόλις έκανα και γω την αίτηση στο παραπάνω λινκ με το δικηγόρο.Δε νομίζω πως έχει μεγάλη σημασία με ποιον δικηγόρο από όλους θα κινηθούμε.Μια απο τα ίδια θα κάνουν όλοι.Χτες δεν άντεξα και ξαναμίλησα με το γραφείο της Κύπρου στη Ελλάδα και με διαβεβαίωσαν πως μέχρι 15/9 θα λύσουν οριστικά το πρόβλημα. Μάλιστα μου είπαν πως δεν υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί πρακτική σε άτομα όπως εγώ και όπως πολύ απο εσάς που δουλεύουμε ήδη πολλά χρόνια σε δομές ειδικής αγωγής.Φυσικά θέλω να πιστεύω πως θα πάρουν πίσω αυτό το έκτρωμα όπως και να έχει.Καλή συνέχεια και υπομονή σε όλους μας.Είναι πραγματικά πολύ άδικο αυτό που περνάμε και κυρίως για εμάς που έχουμε ήδη τελειώσει και απο Κύπρο και απο ΔΟΑΤΑΠ και είμαστε με τα χέρια δεμενα.

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5053 στις: Σεπτέμβριος 02, 2015, 02:14:00 μμ »
Συμφωνώ με όλους παραπάνω και συμμερίζομαι την αγωνία σας.
Πρέπει να είμαστε ενωμένοι και σε εγρήγορση διότι ο Κουρμπέτης είπε σε συναδέλφους "Όσο είμαι εγώ εδώ, μεταπτυχιακό χωρίς πρακτική δεν θα μπαίνει σε πίνακες".
Απευθυνθείτε σε όποιον δικηγόρο επιθυμείτε, ενδεχομένως κ να συνεργαστούν, αρκεί να συγκεντρωθούν εκατοντάδες άτομα που αγανακτούν και αντιδρούν σε τέτοια εκτρώματα.
Φυσικά, πρέπει να μπουν κριτήρια για όσους πρόκειται να φοιτήσουν από 1Σεπτεμβρίου και εφεξής

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 434
Σύνολο: 442

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.