*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3142653 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panatha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5754 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 11:42:48 μμ »
Παιδιά γεια σας,

Μπορείτε να μου πείτε ποιόν καθηγητή να διαλέξω για το 529 Νοητική στέρηση - αυτισμός; Αν βάζει καλούς βαθμούς στις εργασίες και στο τέλος ή όχι; Γενικά είναι εύκολο μάθημα για να το διαλέξει κανείς;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος e.bee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5755 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 08:41:30 πμ »
Καλημέρα σε όλους!

Ξέρετε καθόλου αν στο 526 είναι απαραίτητο το βιβλίο ή αρκούν οι σημειώσεις που έχει στην πλατφόρμα;

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5756 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 10:57:34 πμ »
Καλημέρα σε όλους!

Ξέρετε καθόλου αν στο 526 είναι απαραίτητο το βιβλίο ή αρκούν οι σημειώσεις που έχει στην πλατφόρμα;
Οι ίδιες ακριβώς είναι οι σημειώσεις με το βιβλίο με την μόνη διαφορά ότι στις σημειώσεις δεν έχει τις απαντήσεις των κουίζ. Απλά δεν ξέρω αν σε συμφέρει να τα εκτυπώσεις ---γιατί σίγουρα θα σου χρειαστούν για τις τελικές εξετάσεις. Το κόστος του βιβλίου δεν είναι μεγάλο...

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5757 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 10:59:28 πμ »
Γνωρίζετε αν στο 526 η βαθμολογία στην τελική βαθμολογία προσμετρώνται τα κουίζ που κάνουμε στα μαθήματα;
Δεν προσμετρώνται .. αλλά καλό είναι να τα κάνεις.. Οι απαντήσεις είναι στο βιβλίο του..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5758 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 11:00:50 πμ »
παιδιά το βιβλίο της εξελικτικής ψυχολογίας για το 623 είναι τόσο ακριβό; 60 ευρώ;
Για το 624 το βιβλίο  ψυχολογία του λόγου έχει βρει κανείς την έκδοση 2015;
Ναι τόσο κοστίζει... 60 ευρώ.. οι σημειώσεις νομίζω σε καλύπτουν... εκτός αν κάνεις βιβλιογραφική ανασκόπηση μπορεί να σου χρειαστεί το βιβλίο.. Στις εξετάσεις βάζει και υλικό από το βιβλίο...

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5759 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 11:06:18 πμ »
παιδια στο 623 σθμφερει να παρω το βιβλίο ή να εκτυπώσω? είναι πολές οι σελίδες για εκτύπωση! επισης ποιο από τα 3 θέματα να διαλέξω για εργασία????
Θα σου χρειαστούν σίγουρα οι σημειώσεις που έχει στην πλατφόρμα άσχετα αν αγοράσεις το βιβλίο ή όχι.. Σε φωτοτυπίο συμφέρει σίγουρα περισσότερο από ότι στον εκτυπωτή..
Αν δουλεύεις ή πρόκειται να δουλέψεις σε ειδικό σχολείο κάνε μελέτη περίπτωσης παιδιού με ψυχοπαθολογία γιατί μπορείς να πάρεις υλικό από τον φάκελο του παιδιού... Αν όχι μελέτη με βιβλιογραφική ανασκόπηση.. Το portfolio θέλει αρκετό κόπο και πολλές ώρες για συγγραφή εργασίας...

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5760 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 11:11:22 πμ »
Καλημέρα, είμαι κι εγώ ένας από τους νέους φοιτητές της ειδικής εκπαίδευσης.
Προς το παρόν προσπαθώ να συνηθίσω την πλατφόρμα και να βγάλω ένα πλάνο δράσης για τα μαθήματα.
Οι επιλογές μου είναι:

EDUC-512DL Ποσοτική Έρευνα και Εκπαιδευτική Στατιστική
EDUC-504DL Συγκριτική Εκπαίδευση
EDUC-521DL Μορφές Ειδικών Εκπαιδευτικών Αναγκών
EDUC-591DL Σεμινάριο Ι: Θεματικά Πεδία της Κατεύθυνσης

Απ' ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα το εγχειρίδιο είναι απαραίτητο για το 512 και το 521. Στο 504 απ' την άλλη δε βλέπω ξεκάθαρες αναφορές στο διάγραμμα μαθήματος που να χρειάζονται το βιβλίο και επιπλέον τα ηλεκτρονικά βιβλία που είναι συνημμένα σε κάθε ενότητα και στο forum είναι αρκετά ογκώδη. Οι πιο έμπειροι τι άποψη έχουν πάνω στο θέμα;
Στο 512 υπερκαλύπτουν και οι σημειώσεις της Παπαϊερωνύμου οι οποίες είναι αναλυτικότατες και χρήσιμες.. Αρκεί να ρωτήσεις αν μπορείτε να τις έχετε και στο τέλος μαζί σας. Πολύ εύστοχη επιλογή μαθήματος.. και θα μείνεις ευχαριστημένος αρκεί να "πιάνεις" λίγο από μαθηματικά και στατιστική. Θα σε βοηθήσει και για το σεμινάριο 3. Εγώ που είχα το βιβλίο μια - δυο φορές το άνοιξα..
Στο 504 μπορεί να σου χρειαστεί το βιβλίο στην εργασία στο τέλος (ανάλογα με το θέμα) και σίγουρα στις εβδομαδιαίες δραστηριότητες..Αν μπορείς να το βρεις φωτοτυπημένο καλύτερα.. γιατί πάτε με κλειστές σημειώσεις..
Στο 521 σίγουρα χρειάζεται.. Γιατί επιτρέπεται μόνο το βιβλίο και μάλιστα όχι φωτοτυπίες..


Αποσυνδεδεμένος sugare

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5761 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 12:36:38 μμ »
Η εργασία ήταν εύκολη? ?για να τα εκτυπώσεις  όλα αυτά πόσο σου βγήκε? ΓΤ βρίσκω το βιβλίο με 56 ευρώ
Εγώ είχα την Τσεσμελή που έβαλε πολύ καλούς βαθμούς, ήταν πολύ αναλυτική και γενικά απαντούσε σε όλες τις απορίες. Οι εργασίες ήταν η μια παρατήρηση, καταγραφή και σχεδιασμός παρέμβασης παιδιού  με αυτισμό και η άλλη παρατήρηση, καταγραφή και σχεδιασμός παρέμβασης για παιδί με νοητική υστέρηση. Ακούγονται δύσκολες αλλά είναι σχετικά εύκολες

Αποσυνδεδεμένος Daphne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5762 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 02:13:15 μμ »
Γνωρίζει κανείς πως είναι σαν καθηγήτρια η Pieridi C ;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Lenaki98

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5763 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 05:00:40 μμ »
Καποιος που μπορει να με βοηθησει με την εγκατασταση του λογισμικου στο 512? Βγαινει παραθυρο οτι τα windows δεν μπορουν να ανοιξουν αυτο το αρχειο! Συμβαινει σε κανεναν?

Αποσυνδεδεμένος xrysath

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5764 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 05:52:06 μμ »
Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε ποιό είναι το εγχειρίδιο στο μάθημα Ψυχολογικές Διαστάσεις στην Εκπαίδευση;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος kostis85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5765 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 09:55:14 πμ »
Στο 512 υπερκαλύπτουν και οι σημειώσεις της Παπαϊερωνύμου οι οποίες είναι αναλυτικότατες και χρήσιμες.. Αρκεί να ρωτήσεις αν μπορείτε να τις έχετε και στο τέλος μαζί σας. Πολύ εύστοχη επιλογή μαθήματος.. και θα μείνεις ευχαριστημένος αρκεί να "πιάνεις" λίγο από μαθηματικά και στατιστική. Θα σε βοηθήσει και για το σεμινάριο 3. Εγώ που είχα το βιβλίο μια - δυο φορές το άνοιξα..
Στο 504 μπορεί να σου χρειαστεί το βιβλίο στην εργασία στο τέλος (ανάλογα με το θέμα) και σίγουρα στις εβδομαδιαίες δραστηριότητες..Αν μπορείς να το βρεις φωτοτυπημένο καλύτερα.. γιατί πάτε με κλειστές σημειώσεις..
Στο 521 σίγουρα χρειάζεται.. Γιατί επιτρέπεται μόνο το βιβλίο και μάλιστα όχι φωτοτυπίες..

Σ'ευχαριστώ!
Το 504 μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον μάθημα αλλά ταυτόχρονα και πάρα πολύ απαιτητικό. Σε πρώτη φάση έχει τις δραστηριότητες που εντάξει ίσος αν γίνει σωστή συνεργασία με την ομάδα κάτι να βγει, αλλά μετά έχει τελική εργασία 3000 λέξεις και τώρα μου λες ότι και οι εξετάσεις είναι με κλειστά βιβλία... αναρωτιέμαι αν έκανα σωστή (εύκολη) επιλογή.
Μήπως μπορείς να με διαφωτίσεις λίγο για το επίπεδο των εξετάσεων στο συγκεκριμένο μάθημα; Και ίσως αν υπάρχει κάποιο μάθημα λιγότερο απαιτητικό που θα μπορούσα να το αντικαταστίσω από την ομάδα Β;

Αποσυνδεδεμένος katrinxab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5766 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 10:51:07 πμ »
A Excellent 93-100 4.0
A-90-92  3.7
B+ Very Good 87-89 3.3
B 83-86 3.0
Καλημέρα. Σύμφωνα με τα παραπάνω όπως τα δίνει το πανεπιστήμιο, ο βαθμός 9 που αντιστοιχεί, Β, Β+, ή Α-;

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5767 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 10:54:04 πμ »
Σ'ευχαριστώ!
Το 504 μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον μάθημα αλλά ταυτόχρονα και πάρα πολύ απαιτητικό. Σε πρώτη φάση έχει τις δραστηριότητες που εντάξει ίσος αν γίνει σωστή συνεργασία με την ομάδα κάτι να βγει, αλλά μετά έχει τελική εργασία 3000 λέξεις και τώρα μου λες ότι και οι εξετάσεις είναι με κλειστά βιβλία... αναρωτιέμαι αν έκανα σωστή (εύκολη) επιλογή.
Μήπως μπορείς να με διαφωτίσεις λίγο για το επίπεδο των εξετάσεων στο συγκεκριμένο μάθημα; Και ίσως αν υπάρχει κάποιο μάθημα λιγότερο απαιτητικό που θα μπορούσα να το αντικαταστίσω από την ομάδα Β;
Με ποιον καθηγητή το έχεις;; τα υπόλοιπα νομίζω είναι πιο δυσνόητα μαθήματα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159873
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 344
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.