*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3139490 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6524 στις: Φεβρουάριος 09, 2016, 07:32:18 μμ »
Καλησπερα,

Θέλω να πάρω μαθημα απο τον β κύκλο και δεν εχω ιδέα. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο εύκολο;

Εγώ είχα ψυχολογικές διαστάσεις στην εκπαίδευση. Στην αρχή μου φάνηκε πάρα πολύ δύσκολο σαν μάθημα. Διαβάζοντας άρχισα να μπαίνω στο κλίμα και ήταν οκ. Είχε μια εργασία αν θυμάμαι καλά.
Έχω ακούσει ότι συγκριτική παιδαγωγική με τον καθηγητή Μάγο είναι καλό μάθημα και μοιάζει με την συμπερίληψη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Konstantina k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6525 στις: Φεβρουάριος 09, 2016, 11:09:32 μμ »
Εγώ νομίζω πως αν διαβάσουμε καλά τις σημειώσεις του μαθήματος, μπορούμε να κάνουμε το διάγραμμα ροής.

Συμφωνω μαζί σου. Θεωρώ οτι και μόνο από τις σημειώσεις του μαθήματος προκύπτει σχεδόν εύκολα το διάγραμμα ροής.
 :)

Αποσυνδεδεμένος zali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6526 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 11:08:22 πμ »
Έχετε ακούσει Πώς βαθμολογεί ο Τσιναρελης;

Αποσυνδεδεμένος sotia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6527 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 11:56:36 πμ »
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΕΛΕΙΟΦΟΙΤΟΙ...ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ! ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΕΛΛΕΙ ΓΕΝΣΘΑΙ, ΚΑΘΩΣ ΠΟΛΛΗ ΗΣΥΧΙΑ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ. ΟΥΤΕ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟΙΦΗΤΗΣΗΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.... ΕΧΕΤΕ  ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚ ΝΕΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ , ΔΙΟΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6528 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 12:16:48 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω τη γνώμη σας. Θέλω να επιλέξω 2 μαθήματα επιλογής. Ποιο προτείνετε από τα 3;
1) Μαθησιακές Δυσκολίες
2) Δυσλεξία
3) Διδασκαλία παιδιών με ειδικές ανάγκες

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6529 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 12:19:10 μμ »
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΕΛΕΙΟΦΟΙΤΟΙ...ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ! ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΕΛΛΕΙ ΓΕΝΣΘΑΙ, ΚΑΘΩΣ ΠΟΛΛΗ ΗΣΥΧΙΑ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ. ΟΥΤΕ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟΙΦΗΤΗΣΗΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.... ΕΧΕΤΕ  ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚ ΝΕΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ , ΔΙΟΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

τα πράγματα μπορεί να είναι πολύ απλά.... ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ "ΦΕΤΑΑΑΑΑΑΑ" και αργά τα ζά για να βγάλει βαθμούς, πάντα έτσι γίνεται και για το άλλο θέμα που μας ΚΑΕΙ θα είμαστε εδώ για να το δούμε να ξεπηδά μέσα στον Ιούλιο-Αύγουστο ... αυτό κάνει κάθε καλή κυβέρνηση που σέβεται τους πολίτες της ΑΝΕΚΑΘΕΝ
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος zali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6530 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 12:50:16 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω τη γνώμη σας. Θέλω να επιλέξω 2 μαθήματα επιλογής. Ποιο προτείνετε από τα 3;
1) Μαθησιακές Δυσκολίες
2) Δυσλεξία
3) Διδασκαλία παιδιών με ειδικές ανάγκες
Είχα την δυσλεξία με την καθηγήτρια Πιττα και πραγματικά μου άρεσε πάρα πολύ!!! Τωρα έχω δυσκολίες μάθησης με την γαβριηλιδου και από το σχεδιάγραμμα του μαθήματος μου φάνηκε εύκολο.

Αποσυνδεδεμένος ariadny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6531 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 12:56:25 μμ »
Καλημέρα!Είμαι στο πρώτο εξάμηνο του μεταπτυχιακού και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει να μου πει αν στην Ηλεκτρονικη βιβλιοθήκη του πανεπιστημίου υπάρχουν και ελληνικά βιβλία.Μου έστειλαν με mail τους κωδικούς,κατάφερα να συνδεθώ αλλά δεν μπορώ να βρω καθόλου ελληνικά βιβλία.Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος ή κάτι δεν κατάλαβα καλά.Αν γνωρίζει κάποιος και μπορεί ας μου απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος sotia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6532 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 12:59:01 μμ »
Καλημέρα!Είμαι στο πρώτο εξάμηνο του μεταπτυχιακού και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει να μου πει αν στην Ηλεκτρονικη βιβλιοθήκη του πανεπιστημίου υπάρχουν και ελληνικά βιβλία.Μου έστειλαν με mail τους κωδικούς,κατάφερα να συνδεθώ αλλά δεν μπορώ να βρω καθόλου ελληνικά βιβλία.Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος ή κάτι δεν κατάλαβα καλά.Αν γνωρίζει κάποιος και μπορεί ας μου απαντήσει.
[/q

Αριανδη μου καλη σου αρχη! Δεν υπαρχουν ελληνικα βιβλια στην ηλεκτρονικη βιβλιοθηκη

Αποσυνδεδεμένος ariadny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6533 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 01:21:34 μμ »
Καλημέρα!Είμαι στο πρώτο εξάμηνο του μεταπτυχιακού και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει να μου πει αν στην Ηλεκτρονικη βιβλιοθήκη του πανεπιστημίου υπάρχουν και ελληνικά βιβλία.Μου έστειλαν με mail τους κωδικούς,κατάφερα να συνδεθώ αλλά δεν μπορώ να βρω καθόλου ελληνικά βιβλία.Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος ή κάτι δεν κατάλαβα καλά.Αν γνωρίζει κάποιος και μπορεί ας μου απαντήσει.
[/q

Αριανδη μου καλη σου αρχη! Δεν υπαρχουν ελληνικα βιβλια στην ηλεκτρονικη βιβλιοθηκη


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος katerina15

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6534 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 01:22:57 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΣΤΟ 592DL Σεμινάριο ΙΙ: Οργάνωση και Ανάλυση Ποιοτικών Δεδομένων ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ (ΠΙΘΑΝΟΝ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ) ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ
ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ " κωδικοποίηση των δεδομένων,  πινακες  σχήματα  για την κωδικοποίηση"
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6535 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 01:32:21 μμ »
Εγώ νομίζω πως αν διαβάσουμε καλά τις σημειώσεις του μαθήματος, μπορούμε να κάνουμε το διάγραμμα ροής.

Καλησπέρα σας!
Είχα πάρει το σεμινάριο στο θερινό τετράμηνο.
Πρέπει να κάνετε διάγραμμα τα στάδια συγγραφής μελέτης και τα βασικά στοιχεία που περιλαμβάνει το κάθε στάδιο τουλάχιστον αυτό ζητούσε τότε και μετά από το διάγραμμα πρέπει να γράψετε σε κουκκίδες επιγραμματικά τι περιλαμβάνει το κάθε στάδιο. Εάν δεν κάνετε διάγραμμα θα σας κόψει βαθμούς. Αφού διόρθωσε την πρώτη εργασία είχε πει ότι πολλοί δεν είχαν κάνει διάγραμμα και απλά είχαν σχολιάσει τα στάδια.

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6536 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 01:42:43 μμ »
Είχα την δυσλεξία με την καθηγήτρια Πιττα και πραγματικά μου άρεσε πάρα πολύ!!! Τωρα έχω δυσκολίες μάθησης με την γαβριηλιδου και από το σχεδιάγραμμα του μαθήματος μου φάνηκε εύκολο.

Κι εγώ το έχω επιλέξει το 525 με τη Γαβριηλίδου. Μου άρεσε έτσι όπως έχει οργανώσει το μάθημα, αλλά με προβληματίζει η εργασία τετραμήνου που είναι ομαδική. Δεν ξέρω πώς θα συνεννοηθούμε με τις ομάδες μας από τη στιγμή που βρισκόμαστε σε διαφορετικές πόλεις. Η εργασία μπορεί στην τελική της μορφή να αποτελείται από διαφορετικούς τρόπους γραφής και να μην έχει ομοιομορφία. Αν και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον το θέμα και κατατοπιστική σαν καθηγήτρια.
Σκέφτομαι να το αλλάξω με το 526 Διδασκαλία παιδιών με ειδικές ανάγκες στο οποίο άνοιξε καινούριο τμήμα. Αυτό ήθελα δηλαδή να πάρω από την αρχή, αλλά είχε κλείσει.

Αποσυνδεδεμένος zali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6537 στις: Φεβρουάριος 10, 2016, 02:26:53 μμ »
Καλησπέρα σας!
Είχα πάρει το σεμινάριο στο θερινό τετράμηνο.
Πρέπει να κάνετε διάγραμμα τα στάδια συγγραφής μελέτης και τα βασικά στοιχεία που περιλαμβάνει το κάθε στάδιο τουλάχιστον αυτό ζητούσε τότε και μετά από το διάγραμμα πρέπει να γράψετε σε κουκκίδες επιγραμματικά τι περιλαμβάνει το κάθε στάδιο. Εάν δεν κάνετε διάγραμμα θα σας κόψει βαθμούς. Αφού διόρθωσε την πρώτη εργασία είχε πει ότι πολλοί δεν είχαν κάνει διάγραμμα και απλά είχαν σχολιάσει τα στάδια.
Είχες σε κάποιο άλλο μάθημα ομαδική εργασία; στις ψυχολογικές διαστάσεις η ομαδική εργασία γινόταν μέσο ενός προγράμματος Στο οποίο έγραφαν όλα τα μέλη (μερικοί πετούσαν χαρταετό) και είχες την δυνατότητα να επεξεργαζεσαι συνεχώς το κείμενο μέχρι να το φτάσεις στη μορφή που θέλεις. Δηλαδή έγραφαν όλοι σε μία σελίδα και ο καθένας με τη σειρά του επεξεργαζοταν το κείμενο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 412
Σύνολο: 420

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.146 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.