*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3141072 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panatha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7966 στις: Ιούνιος 22, 2016, 09:12:29 μμ »
Παιδιά καλησπέρα,

Έκλεισα ραντεβού για αύριο με τον δικηγόρο Κολύρη Ηλία στις 13:30 στην οδό Αναγνωστοπούλου 32 στο Κολωνάκι για να συζητήσουμε τι μπορούμε να κάνουμε όσον αφορά την αναγνώριση του πτυχίου. Όσοι μπορούν ας έρθουν να ρωτήσουμε ερωτήσεις και να κρίνουμε αν αξίζει να συμμετάσχουμε σε οποιαδήποτε κίνηση. Αν τα πράγματα τα αφήσουμε να εξελιχθούν χωρίς να κάνουμε κάτι δεν θα μπούμε στους πίνακες ειδικής φέτος και δεν θα δουλέψουμε ποτέ 

Ζιούλης Κώστας

Υ.Γ.1 Wologitz το θέμα είναι δώσαμε 6000 και χρόνο και μεις δεν θα δουλέψουμε καθόλου, όπως γνωρίζεις και συ από τις προσλήψεις. Τα έλεγα αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου έλεγα ότι στο υπουργείο είναι άχρηστοι και θα καθυστερήσουν. Ακόμα το πιστεύω...

Υ.Γ.2 Μόλις είδα ότι είχες 666 συνολικά μηνύματα σκιάχτηκα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stela_500

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7967 στις: Ιούνιος 22, 2016, 10:37:20 μμ »
Σταματήστε να γράφετε συνέχεια οτι όποιος δεν μπει φέτος στους πινακες δεν θα δουλέψει ποτέ γιατί υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν τελειώνουν φέτος και αυτό που γράφετε ειναι πολύ άσχημο. Ανοίξτε ένα δικό σας θέμα μια γράψτε το όσο θέλετε.

Αποσυνδεδεμένος theodorakl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7968 στις: Ιούνιος 22, 2016, 11:34:41 μμ »
Δυστυχώς δεν προλαβαίνουμε τις δηλώσεις για φέτος. Οι αιτήσεις θα έχουν ολοκληρωθεί μέσα στο πρώτο δεκαήμερο του Ιούλη και είναι οριστικό. Έχω γνωστό στην πρωτοβάθμια και έμαθα πως δεν προλαβαίνουμε. Δεν δέχονται τίποτα πέρα από την αναγνώριση του ΔΟΑΤΑΠ :(
Κριμα

Αποσυνδεδεμένος sugare

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7969 στις: Ιούνιος 23, 2016, 10:41:35 πμ »
Παιδιά καλημέρα. Δημιούργησα σελίδα στο facebook με όνομα:  Τελειόφοιτοι Ειδικής Αγωγής Κύπρου 2016

για να συντονιστούμε λίγο καλύτερα με το πώς θα κινηθούμε ώστε να πιέσουμε το πανεπιστήμιο για να στείλει σύντομα τα χαρτιά μας στον ΔΟΑΤΑΠ. Όσοι είστε τελειόφοιτοι μπείτε στη σελίδα για να δούμε τι θα κάνουμε ή αν δεν έχετε facebook να ανοίξουμε ένα καινούργιο θέμα σε αυτό το Forum

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7970 στις: Ιούνιος 23, 2016, 10:53:41 πμ »
Παιδιά καλησπέρα,

Έκλεισα ραντεβού για αύριο με τον δικηγόρο Κολύρη Ηλία στις 13:30 στην οδό Αναγνωστοπούλου 32 στο Κολωνάκι για να συζητήσουμε τι μπορούμε να κάνουμε όσον αφορά την αναγνώριση του πτυχίου. Όσοι μπορούν ας έρθουν να ρωτήσουμε ερωτήσεις και να κρίνουμε αν αξίζει να συμμετάσχουμε σε οποιαδήποτε κίνηση. Αν τα πράγματα τα αφήσουμε να εξελιχθούν χωρίς να κάνουμε κάτι δεν θα μπούμε στους πίνακες ειδικής φέτος και δεν θα δουλέψουμε ποτέ 

Ζιούλης Κώστας

Υ.Γ.1 Wologitz το θέμα είναι δώσαμε 6000 και χρόνο και μεις δεν θα δουλέψουμε καθόλου, όπως γνωρίζεις και συ από τις προσλήψεις. Τα έλεγα αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου έλεγα ότι στο υπουργείο είναι άχρηστοι και θα καθυστερήσουν. Ακόμα το πιστεύω...

Υ.Γ.2 Μόλις είδα ότι είχες 666 συνολικά μηνύματα σκιάχτηκα!
Δυστυχώς δε θα μπορέσω να παρευρεθώ στη συνάντηση, καθώς μένω σε νησί.
Έχω στείλει email στον πρύτανη, στο student intranet, στους συμβούλους και στον Αγαλιώτη που διδάσκει το 526 και δεν έχουμε πάρει ακόμα βαθμολογία.
Απάντηση Αγαλιώτη: Για διάφορους λόγους θέλω κι εγώ το συντομότερο δυνατό να καταθέσω τη βαθμολογία.
Δεν το βλέπω όμως να καταθέτει σύντομα.
Ας στείλουν όσοι αποφοιτούν email μήπως επισπεύσουν τις διαδικασίες.

Panatha ενημέρωσέ μας, όταν έχεις νέα από το δικηγόρο.
Μπράβο σου που είσαι τόσο δραστήριος.
Σ΄ευχαριστούμε!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ria19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7971 στις: Ιούνιος 23, 2016, 10:58:02 πμ »
Παιδιά καλημέρα. Δημιούργησα σελίδα στο facebook με όνομα:  Τελειόφοιτοι Ειδικής Αγωγής Κύπρου 2016

για να συντονιστούμε λίγο καλύτερα με το πώς θα κινηθούμε ώστε να πιέσουμε το πανεπιστήμιο για να στείλει σύντομα τα χαρτιά μας στον ΔΟΑΤΑΠ. Όσοι είστε τελειόφοιτοι μπείτε στη σελίδα για να δούμε τι θα κάνουμε ή αν δεν έχετε facebook να ανοίξουμε ένα καινούργιο θέμα σε αυτό το Forum
Ωραία! Έχω ήδη πατήσει "μου αρέσει".

Αποσυνδεδεμένος ariadny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7972 στις: Ιούνιος 23, 2016, 11:27:33 πμ »
Ariadny δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα. Έχει ξοδευτεί μεγάλο μέρος του ΕΣΠΑ, οι προσλήψεις θα κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα και σταδιακά θα λιγοστεύουν και κάθε χρόνο θα μπαίνουν νέοι υποψήφιοι. Φέτος πολλοί νέοι υποψήφοι σε πολλές ειδικότητες δούλεψαν 3 μήνες περίπου στο τέλος αν δεις προσλήψεις. Εκτός και αν αλλάξει κάτι. Πάντως τί και αν τελείωσα τώρα όπως το βλέπω μαζί θα κάνουμε αίτηση του χρόνου, οπότε είμαστε στην ίδια μοίρα. Την ώρα που σε άλλα Πανεπιστήμια όπως το Tor Vergata της Ιταλίας τα πτυχία των απόφοιτων αναγνωρίζονται ήδη στον ΔΟΑΤΑΠ, ενώ τελείωσαν και αυτοί αυτό το εξάμηνο!







Panatha εγώ δεν ξέρω αν αυτή είναι η πραγματικότητα όπως δεν το ξέρεις ούτε κι εσύ.Το μέλλον μας εργασιακά είναι αβέβαιο έτσι κι αλλιώς.Εγώ σέβομαι τη αγωνία σου και προφανώς όταν έρθω στη θέση σου θα αγωνιώ το ίδιο,αλλά θεωρώ πως κι εσύ πρέπει να σεβαστείς αυτούς που προσπαθούν ακόμα να τελειώσουν το μεταπτυχικό και να μην τα ισοπεδώνεις όλα με τόσο κατηγορηματικό τρόπο επαναλαμβάνοντας συνέχεια τα ίδια και τα ίδια...Παρόλα αυτά σου εύχομαι καλή τύχη όπως και σε όλα τα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος Nizeta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7973 στις: Ιούνιος 23, 2016, 06:29:06 μμ »
Καλησπέρα σας!

Καταρχήν, να ευχηθώ καλή δύναμη σε όλους όσους φοιτούν ακόμη και καλή συνέχεια σε όσους αποφοίτησαν.

Παρακολουθώ το Σεμινάριο 2, με την κ. Χαραλάμπους, τώρα στο θερινό εξάμηνο. Έχω διαβάσει τις σημειώσεις, είδα και την τηλεδιάσκεψη, αλλά αντιμετωπίζω δυσκολία όσον αφορά στην εργασία. Το παράδειγμα που δίνεται είναι, κατά τη γνώμη μου, ανεπαρκές, όπως επίσης και οι οδηγίες. Θα μπορούσε κάποιος παλαιότερος να μου δώσει τα φώτα του;
 
Οι θεματικές στις οποίες θα καταλήξουμε και θα παρουσιάσουμε στην εισαγωγή θα πρέπει όλες να απαντούν στα ερευνητικά ερωτήματα; Πόσες περίπου μπορεί να είναι; Για να εξάγουμε μια θεματική θα πρέπει να υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία και στις 2 συνεντεύξεις; Τέλος, κάποιοι κώδικες μπορεί και να μην είναι σχετικοί με τα ερωτήματα, εφόσον πρέπει να κωδικοποιήσουμε όλη τη συνέντευξη, αν το έχω καταλάβει σωστά;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος demy4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7974 στις: Ιούνιος 23, 2016, 09:36:02 μμ »
Καλησπέρα σας!

Καταρχήν, να ευχηθώ καλή δύναμη σε όλους όσους φοιτούν ακόμη και καλή συνέχεια σε όσους αποφοίτησαν.

Παρακολουθώ το Σεμινάριο 2, με την κ. Χαραλάμπους, τώρα στο θερινό εξάμηνο. Έχω διαβάσει τις σημειώσεις, είδα και την τηλεδιάσκεψη, αλλά αντιμετωπίζω δυσκολία όσον αφορά στην εργασία. Το παράδειγμα που δίνεται είναι, κατά τη γνώμη μου, ανεπαρκές, όπως επίσης και οι οδηγίες. Θα μπορούσε κάποιος παλαιότερος να μου δώσει τα φώτα του;
 
Οι θεματικές στις οποίες θα καταλήξουμε και θα παρουσιάσουμε στην εισαγωγή θα πρέπει όλες να απαντούν στα ερευνητικά ερωτήματα; Πόσες περίπου μπορεί να είναι; Για να εξάγουμε μια θεματική θα πρέπει να υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία και στις 2 συνεντεύξεις; Τέλος, κάποιοι κώδικες μπορεί και να μην είναι σχετικοί με τα ερωτήματα, εφόσον πρέπει να κωδικοποιήσουμε όλη τη συνέντευξη, αν το έχω καταλάβει σωστά;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Καλησπέρα και μκαλή αρχή και σε εσένα.
Το πέρασα στο εαρινό με Χαραλάμπους. Παρομοίως δεν μου αρκούσαν τα παραδείγματα και οι σημειώσεις....και ούτε και η τηλεδιάσκεψη με είχε βοηθήσει να καταλάβω τι γίνεται.....αρχικά.
Δεν θυμάμαι να σου απαντήσω με σιγουριά σε αυτά που ρωτάς....Θα σου πρότεινα να ακούσεις την τηλεδιάσκεψη ξανά και να σημειώσεις κάπου έκει που λέει τι να κάνετε και τι είναι οι θεματικές και οι κώδικες.
Επίσης, η συγκεκριμένη απαντάει σύντομα σε όλες τις ερωτήσεις. Στο δικό μου ακροατήριο είχε γίνει χαμός από ερωτήσεις και τις απαντούσε όλες. Θα σου πρότεινα λοιπόν τις ερωτήσεις που έθεσες εδώ να τις θέσεις στην ίδια γραπτώς και θα σε βοηθήσει αυτό να τα ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου.

Αποσυνδεδεμένος sugare

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7975 στις: Ιούνιος 23, 2016, 09:41:46 μμ »
panatha περιμένουμε νέα σου απο την συνάντηση με τον δικηγόρο

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7976 στις: Ιούνιος 23, 2016, 09:44:13 μμ »
Παιδια πιεστε το πανεπιστημιο. Ο δικηγορος σε αυτη την περιπτωση ειναι πεταμενα λεφτα.
Αν δε στειλει το παν το χαρτια σας δε σας βοηθαει ουτε ο Κουγιας.

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7977 στις: Ιούνιος 23, 2016, 10:05:58 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!

Έχει ξεκινήσει κανείς την προαιρετική εργασία στο Σεμινάριο III; Ποια μεταβλητή διαλέξατε να αναλύσετε με τη χρήση του μέσου όρου και της τυπικής απόκλισης;

Αποσυνδεδεμένος panatha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7978 στις: Ιούνιος 24, 2016, 08:18:05 πμ »
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΚΟΛΥΡΗ

Τα συμπεράσματα που εξάγονται από την συνάντηση είναι τα εξής: Ο δικηγόρος μου ζήτησε τον κανονισμό σπουδών του Πανεπιστημίου που υπέγραψα στην αρχή και δεν θυμάμαι να υπέγραψα κάτι τέτοιο! Εσείς έχετε υπογράψει κάποιο έγγραφο στην αρχή που λέει  πότε είναι τα μαθήματα και πότε γράφουμε εξετάσεις; Αν ναι ενημερώστε με. Πήρε στο Πανεπιστήμιο (παριστ΄΄ανοντας τον ενδιαφερόμενο) και τους ζήτησε κανονισμό σπουδών από την υπάλληλο. Δεν έδωσε κάτι η υπάλληλος και στο ίντερνετ που ψάξαμε δεν βρήκαμε τίποτα. Μου είπε αν δεν υπάρχει είναι παράνομο για την Κύπρο(καθώς είναι νομικός σύμβουλος σε 2 άλλα πανεπιστήμια της Κύπρου) και μπορούμε να τους κάνουμε εξώδικο ζητώντας να μας στείλουν τα χαρτιά μας στον ΔΟΑΤΑΠ σε 3 μέρες αλλιώς μου είπε θα γράψουμε επιφυλλασόμεθα για κάθε νόμιμο συμφέρον μας. Αυτό το εξώδικο θα κοινοποιηθεί σε υπουργείο παιδείας Κύπρου, Ελλάδας και στον ΔΟΑΤΑΠ. Όλα αυτά για να πιέσουν να τα στείλουν γρήγορα. Όσον αφορά όταν πάμε να καταθέσουμε τα χαρτιά μου είπε ότι επειδή δεν θα προλάβουμε την αναγνώριση θα πάμε στη δευτεροβάθμια το πτυχίο με μία αίτηση που θα γράφει ότι δώσαμε το πτυχίο για αναγνώριση στον ΔΟΑΤΑΠ που θα μας γράψει για όλους ο δικηγόρος. Τέλος καλό θα ήταν να πάμε στο υπουργείο όλοι μια μέρα και να ζητήσουμε να μιλήσουμε με την κυρία Αστέρη που είναι διευθύντρια ειδικής για το πρόβλημά μας, αλλά είναι δύσκολο να κάνει κάτι καθώς αυτή είναι υπηρεσιακή και όχι πολιτική και για απόφαση προς το συμφέρον μας απαιτήται υπουργική απόφαση, δηλαδή ουσιαστικά να κάνει κάτι ο Φίλης. Το εξώδικο αν μαζευτούμε 60 άτομα θα είναι 20 ευρώ ο καθένας και αν κάνουμε κάτι θα πρέπει να μαζέψουμε τα στοιχεία μας μέχρι την Δευτέρα. Μπορείτε να ρωτήσετε και πληροφορίες για αυτές τις κινησεις παίρνοντας τηλέφωνο τον τηλέφωνο 210 3608504, 210 3643637 Θα προσπαθήσω να μιλήσω σήμερα και με άλλο δικηγόρο και για άλλες απόψεις. Εσείς τί λέτε; Πώς να κινηθούμε; 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2016, 08:20:41 πμ από panatha »

Αποσυνδεδεμένος Nizeta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #7979 στις: Ιούνιος 24, 2016, 10:14:26 πμ »
Καλησπέρα και μκαλή αρχή και σε εσένα.
Το πέρασα στο εαρινό με Χαραλάμπους. Παρομοίως δεν μου αρκούσαν τα παραδείγματα και οι σημειώσεις....και ούτε και η τηλεδιάσκεψη με είχε βοηθήσει να καταλάβω τι γίνεται.....αρχικά.
Δεν θυμάμαι να σου απαντήσω με σιγουριά σε αυτά που ρωτάς....Θα σου πρότεινα να ακούσεις την τηλεδιάσκεψη ξανά και να σημειώσεις κάπου έκει που λέει τι να κάνετε και τι είναι οι θεματικές και οι κώδικες.
Επίσης, η συγκεκριμένη απαντάει σύντομα σε όλες τις ερωτήσεις. Στο δικό μου ακροατήριο είχε γίνει χαμός από ερωτήσεις και τις απαντούσε όλες. Θα σου πρότεινα λοιπόν τις ερωτήσεις που έθεσες εδώ να τις θέσεις στην ίδια γραπτώς και θα σε βοηθήσει αυτό να τα ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου.

Σε ευχαριστώ πολύ demy4 για την άμεση απάντηση  :) ! Στο δικό μου ακροατήριο πάντως δεν έχει γίνει ούτε μια ερώτηση ακόμη... Γενικά, στις βαθμολογίες είναι καλή η Χαραλάμπους;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.