*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3140229 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ZZZZZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9016 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 05:22:17 μμ »
Ανοίγω την σελίδα για το κουίζ 1 και θέλει κωδικό, ποιός είναι; μας έχει δoθεί κάπου;; {για το 512}

Μπαινεις στο μουντλ και σου ζηταει κωδικο ξανα για το κουιζ 1?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Vicky_S

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9017 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 10:28:06 πμ »
καλημέρα είμαι καινούργια φοιτήτρια και πρέπει να δηλώσω μαθήματα και λίγο δυσκολεύομαι.Το 510,504,523 είναι καλά να τα δηλώσω σαν πρώτο τετράμηνο? η' προτείνετε να δηλώσω και κάποιο επιλογής? Δε θέλω να είναι πολύ δύσκολα γιατί δουλεύω συγχρόνως και δε θα έχω πολύ χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος Dorris82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9018 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 11:44:23 πμ »
Γνωρίζει κάποιος σε ποια από τα εξής μαθήματα είναι απαραίτητα τα βιβλία;
504 Συγκριτική Παιδαγωγική
512 Ποσοτική Έρευνα και Εκπαιδευτική Στατιστική
523 Ψυχομετρικές Μέθοδοι στην Ειδική Εκπαίδευση

512 και 523 είχα αγοράσει και τα 2 βιβλία και τελικά δεν χρειαζόταν.
στο 512 ίσως να το διάβασα λίγο για να δω κάποια επιπλέον παραδείγματα αλλά οι σημειώσεις της πλατφόρμας και οι σημειώσεις από τις τηλεδιασκέψεις ήταν αρκετές και για την εργασία αλλά και τις εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος kallina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9019 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 02:54:44 μμ »
512 και 523 είχα αγοράσει και τα 2 βιβλία και τελικά δεν χρειαζόταν.
στο 512 ίσως να το διάβασα λίγο για να δω κάποια επιπλέον παραδείγματα αλλά οι σημειώσεις της πλατφόρμας και οι σημειώσεις από τις τηλεδιασκέψεις ήταν αρκετές και για την εργασία αλλά και τις εξετάσεις.

Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9020 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 03:25:24 μμ »
καλημέρα είμαι καινούργια φοιτήτρια και πρέπει να δηλώσω μαθήματα και λίγο δυσκολεύομαι.Το 510,504,523 είναι καλά να τα δηλώσω σαν πρώτο τετράμηνο? η' προτείνετε να δηλώσω και κάποιο επιλογής? Δε θέλω να είναι πολύ δύσκολα γιατί δουλεύω συγχρόνως και δε θα έχω πολύ χρόνο.

Καλή αρχή Vicky! Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με 2 μαθήματα αφού δεν έχεις πολύ χρόνο για διάβασμα. Δήλωσε το 510 (απαιτητικό αλλά χρήσιμο, γιατί μαθαίνεις να κάνεις έρευνα) και το 504 (έχει μια μεγάλη εργασία, δείχνει λίγο απαιτητικό αλλά με το να είσαι συνεπής στις εβδομαδιαίες εργασίες, θα είσαι και έτοιμη για τις εξετάσεις). Τώρα, αν νομίζεις πως έχεις περιθώριο και για 3ο μάθημα, δήλωσε και το 523. Παραπάνω από 3 μαθήματα δεν μπορείς να δηλώσεις, εκτός και είσαι στο μεταπτυχιακό εφαρμοσμένης ειδικής που έχει και σεμινάρια (από ότι έχω ακούσει). Σε εκείνη την περίπτωση το μέγιστο που μπορείς να δηλώσεις είναι 3 μαθήματα και 1 σεμινάριο.

Αποσυνδεδεμένος Nizeta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9021 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 04:08:09 μμ »
Καλή αρχή Vicky! Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με 2 μαθήματα αφού δεν έχεις πολύ χρόνο για διάβασμα. Δήλωσε το 510 (απαιτητικό αλλά χρήσιμο, γιατί μαθαίνεις να κάνεις έρευνα) και το 504 (έχει μια μεγάλη εργασία, δείχνει λίγο απαιτητικό αλλά με το να είσαι συνεπής στις εβδομαδιαίες εργασίες, θα είσαι και έτοιμη για τις εξετάσεις). Τώρα, αν νομίζεις πως έχεις περιθώριο και για 3ο μάθημα, δήλωσε και το 523. Παραπάνω από 3 μαθήματα δεν μπορείς να δηλώσεις, εκτός και είσαι στο μεταπτυχιακό εφαρμοσμένης ειδικής που έχει και σεμινάρια (από ότι έχω ακούσει). Σε εκείνη την περίπτωση το μέγιστο που μπορείς να δηλώσεις είναι 3 μαθήματα και 1 σεμινάριο.
Καλησπέρα, και εγώ θα σου πρότεινα αν δουλεύεις να πάρεις 2 μαθήματα καλύτερα..είναι και πρώτο τετράμηνο οπότε θα χρειαστείς λίγο χρόνο να προσαρμοστείς..Ωστόσο, το 523 δεν είναι απαιτητικό μάθημα μέσα στο τετράμηνο. Οπότε αν θες να πάρεις 3 μαθήματα, μπορείς να το επιχειρήσεις, απλά ίσως λίγο να πιεστείς..

Αποσυνδεδεμένος Vicky_S

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9022 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 09:24:28 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια..Επίσης προτείνετε το 510 ή το 511?

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9023 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 10:11:35 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια..Επίσης προτείνετε το 510 ή το 511?

Εγώ σου προτείνω 510. Πολύ ενδιαφέρον μάθημα και με καλογραμμένο βιβλίο. Βέβαια εξαρτάται και τί αρέσει σε σένα. Άν σου αρέσει η ποσοτική έρευνα (ερωτηματολόγιο) πάρε 510. Άν σου αρέσει η ποιοτική έρευνα (συνέντευξη) πάρε το 511.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2016, 10:14:04 μμ από Lina92 »

Αποσυνδεδεμένος euaar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9024 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 03:21:47 πμ »
καλησπέρα.! είμαι και εγώ καινούρια φοιτήτρια και θέλω να ρωτήσω τι διαφορά έχει το εφαρμοσμένης ειδικής εκτός από τα σεμινάρια ; και είναι καλύτερο να πάρω 2 μαθήματα και ένα σεμινάριο ή 3 μαθήματα μόνο; Ευχαριστώ  :)

Αποσυνδεδεμένος Vicky_S

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9025 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 10:12:00 πμ »
Εγώ σου προτείνω 510. Πολύ ενδιαφέρον μάθημα και με καλογραμμένο βιβλίο. Βέβαια εξαρτάται και τί αρέσει σε σένα. Άν σου αρέσει η ποσοτική έρευνα (ερωτηματολόγιο) πάρε 510. Άν σου αρέσει η ποιοτική έρευνα (συνέντευξη) πάρε το 511.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ τελικά δήλωσα το 510..Επίσης χρειάζεται να αγοράσω κάποιο βιβλίο για αυτό το μάθημα?

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9026 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 10:25:18 πμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ τελικά δήλωσα το 510..Επίσης χρειάζεται να αγοράσω κάποιο βιβλίο για αυτό το μάθημα?

Ναι Vicky. Πρέπει να αγοράσεις το βιβλίο που ο τίτλος του αναφέρεται στην περιγραφή του μαθήματος στο intranet και στο moodle στο διάγραμμα μαθήματος. Το βιβλίο θα σε βοηθήσει για την συγγραφή της εργασίας σου (ποσοτική έρευνα). Έχει όλα τα βήματα αναλυτικά. Επίσης θα σε βοηθήσει στην προετοιμασία σου για τις εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Lina92

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9027 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 10:34:47 πμ »
καλησπέρα.! είμαι και εγώ καινούρια φοιτήτρια και θέλω να ρωτήσω τι διαφορά έχει το εφαρμοσμένης ειδικής εκτός από τα σεμινάρια ; και είναι καλύτερο να πάρω 2 μαθήματα και ένα σεμινάριο ή 3 μαθήματα μόνο; Ευχαριστώ  :)

Θα μπορούσες, για να είσαι σίγουρη, να τηλεφωνήσεις στους συμβούλους για τις απορίες σου σχετικά με το πρόγραμμα που έχεις επιλέξει. Νομίζω πως οι διαφορές των δύο προγραμμάτων είναι: 1.η εφαρμοσμένη ειδική έχει σεμινάρια και 2.η πρακτική συντονίζεται από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και όχι από το Πανεπιστήμιο Πάτρας.
Σε σχέση με την επιλογή μαθημάτων τώρα. Θα σου πρότεινα στο 1ο σου τετράμηνο να πάρεις 2 μαθήματα και 1 σεμινάριο γιατί τα σεμινάρια έχουν μικρότερη ύλη και μικρότερες εργασίες και έτσι θα έχεις χρόνο για το διάβασμα των 2 μαθημάτων και για να δεις πώς λειτουργεί στο σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος maria_f

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9028 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 11:53:21 πμ »
Ερώτηση για το 510:   Εμείς που τώρα ξεκινήσαμε και είμαστε στην αρχή της 2ης εβδομάδας, την ανάρτησή μας για την επιιλογή θέματος και την εργασία 2Α του βιβλίου μπορούμε να τις κάνουμε στο τέλος της 3ης εβδομάδας και τις δύο;;; ή η ανάρτηση του θέματος είναι μέχρι το τέλος της 2ης και η εργασία μέχρι το τέλος της 3ης εβδομάδας;; (ίσως να ρωτώ το αυτονόητο αλλά επειδή είναι σημαντική διαφορά θα ήθελα να είμαι σίγουρη)

Αποσυνδεδεμένος Nizeta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9029 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 02:25:49 μμ »
Καλησπέρα, μήπως έχει απαντήσει κανείς στις ερωτήσεις εμπέδωσης του 610; Αν ναι, μπορεί να μας δώσει πληροφορίες σχετικά με το πλήθος και τον βαθμό δυσκολίας τους;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 356
Σύνολο: 368

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.