*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3139871 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος oulaloum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9436 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 01:54:14 μμ »
Εμένα μου χρειάστηκε για τις εξετάσεις.Μάλιστα το τόνισε και η καθηγήτρια στο φόρουμ ότι δεν αρκούν οι σημειώσεις του μαθήματος. Στις εξετάσεις να ξέρεις, δίνουμε με ανοιχτά βιβλία και η χρήση φωτοτυπημένων αντιγράφων απαγορεύεται.

Καλησπέρα.
Θα μπορούσες να μου πεις πώς σου φάνηκε το 610 σαν μάθημα;
Κυρίως από άποψη απαιτούμενης ενασχόλησης (εβδομαδιαίων δραστηριοτήτων, εργασιών κ.λπ.) - δεν ξέρω καθόλου την δομή του.
Θεωρείς ότι είναι απαιτητικό ή βγαίνει (σχετικά) ξεκούραστα κατά τη διάρκεια του τετραμήνου;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Aliki_80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9437 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 06:39:53 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Υπάρχει κάποιος κωδικός που ζητάμε το παράβολο γιατί το ζήτησα παράβολο για αναγνώριση μεταπτυχιακού τίτλου απο το εξωτερικό στο ΚΕΠ και μου είπαν θέλουν κωδικό για να βρούν ποιο παράβολο είναι. Πως το ζητήσατε εσείς???

Αποσυνδεδεμένος Δανάη27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9438 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 07:29:27 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!

Βρίσκομαι στο τελευταίο εξάμηνο του μεταπτυχιακού και θα ήθελα να ρωτήσω τους παλιότερους και όσους ξέρουν, γενικά, για το εάν, με εισδοχή τον περασμένο Φλεβάρη, βρίσκομαι μέσα ή όχι στις αλλαγές που γίνονται και εάν η μη ύπαρξη πρακτικής λειτουργεί αρνητικά στο πτυχίο.
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος nikiale

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9439 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 11:41:35 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Υπάρχει κάποιος κωδικός που ζητάμε το παράβολο γιατί το ζήτησα παράβολο για αναγνώριση μεταπτυχιακού τίτλου απο το εξωτερικό στο ΚΕΠ και μου είπαν θέλουν κωδικό για να βρούν ποιο παράβολο είναι. Πως το ζητήσατε εσείς???
Ειχα πάρει τηλέφωνο στο Δοαταπ επέιδη στο νησι που μένω δεν έχει τράπεζα της ελλάδας ούτε και  παράρτημα. Μου είπαν να κάνω κατάθεση στο λογαριασμό που είναι αναρτημένος στην ιστοσελίδα του doatap από οποια τράπεζα είανι στην περιοχή μου και να τους αποστείλω την απόδειξη της κατάθεσης. Πάλι να τικάρω στην αίτηση το κουτάκι που λέει παράβολο απλά θα είανι η απόδειξη της κατάθεσης. το μόνο που ξέχασα να ρωτήσω είναι αν δεν τους πειράζει να στείλω φωτοτυπία της κατάθεσης και να κρατήσω εγω αυτήν που θα μου δώσει η τράπεζα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pavlitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9440 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 01:06:16 πμ »
Καλησπέρα.
Θα μπορούσες να μου πεις πώς σου φάνηκε το 610 σαν μάθημα;
Κυρίως από άποψη απαιτούμενης ενασχόλησης (εβδομαδιαίων δραστηριοτήτων, εργασιών κ.λπ.) - δεν ξέρω καθόλου την δομή του.
Θεωρείς ότι είναι απαιτητικό ή βγαίνει (σχετικά) ξεκούραστα κατά τη διάρκεια του τετραμήνου;
Ευχαριστώ.

Καλησπέρα!
Είμαι φιλόλογος, όπως καταλαβαίνεις δεν έχω καθόλου καλή σχέση με τα μαθηματικά.Το επέλεξα γιατί πολλά παιδιά το πρότειναν ως εύκολο.

Είχε 3 τεστάκια πολλαπλής επιλογής (μικρά, που σου δίνουν την ευκαιρία δεύτερης προσπάθειας).
Είχε ακόμα μία στην οποία επέλεγες ένα κεφάλαιο από ένα γνωστικό αντικείμενο(ανάλογα με το αντικείμενό σου) που θεωρητικά έχεις ή μπορείς να διδάξεις, για το οποίο έπρεπε  να γράψεις τους διδακτικούς σου στόχους και να συντάξεις ένα δοκίμιο αξιολόγησης με ερωτήσεις που να εξετάζουν την επίτευξη των στόχων αυτών. Μάλιστα δίνει και μία εργασία να την έχεις ως παράδειγμα.(Στα γράφω όσο πιο περιληπτικά γίνεται.)
Δε μου φάνηκε απαιτητικό.Ούτε χρειάστηκε πολλή μελέτη.Και στις εξετάσεις νομίζω έβαλαν εύκολα, γατί είχαν σκοπό να βοηθήσουν. Νομίζω μπορείς και άνετα να πάρεις καλό βαθμό. Και στα λέω αυτά εγώ που λόγω προσωπικών-οικογενειακών λόγων δεν ασχολήθηκα καθόλου με το μάθημα ή τη μελέτη του κατά τη διάρκεια του εξαμήνου. Ντρέπομαι που το παραδέχομαι, αλλά είναι το μάθημα με το οποίο ασχολήθηκα λιγότερο κατά τη διάρκεια του μεταπτυχιακού. Στην εργασία με βαθμολόγησε με 20/20.


(Ειδικά αν είχες μαθήματα παιδαγωγικών προπτυχιακά κι έχεις διδαχθεί την ταξινομία των διδακτικών στόχων του Bloom και αν κάνεις μαθήματα και έχεις ποτέ κατασκευάσει τεστ για τους μαθητές σου, θα σου είναι γνώριμα όσα διδαχθείς.)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2017, 01:12:10 πμ από pavlitsa »

Αποσυνδεδεμένος oulaloum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9441 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 07:16:44 πμ »
Καλησπέρα!
Είμαι φιλόλογος, όπως καταλαβαίνεις δεν έχω καθόλου καλή σχέση με τα μαθηματικά.Το επέλεξα γιατί πολλά παιδιά το πρότειναν ως εύκολο.

Είχε 3 τεστάκια πολλαπλής επιλογής (μικρά, που σου δίνουν την ευκαιρία δεύτερης προσπάθειας).
Είχε ακόμα μία στην οποία επέλεγες ένα κεφάλαιο από ένα γνωστικό αντικείμενο(ανάλογα με το αντικείμενό σου) που θεωρητικά έχεις ή μπορείς να διδάξεις, για το οποίο έπρεπε  να γράψεις τους διδακτικούς σου στόχους και να συντάξεις ένα δοκίμιο αξιολόγησης με ερωτήσεις που να εξετάζουν την επίτευξη των στόχων αυτών. Μάλιστα δίνει και μία εργασία να την έχεις ως παράδειγμα.(Στα γράφω όσο πιο περιληπτικά γίνεται.)
Δε μου φάνηκε απαιτητικό.Ούτε χρειάστηκε πολλή μελέτη.Και στις εξετάσεις νομίζω έβαλαν εύκολα, γατί είχαν σκοπό να βοηθήσουν. Νομίζω μπορείς και άνετα να πάρεις καλό βαθμό. Και στα λέω αυτά εγώ που λόγω προσωπικών-οικογενειακών λόγων δεν ασχολήθηκα καθόλου με το μάθημα ή τη μελέτη του κατά τη διάρκεια του εξαμήνου. Ντρέπομαι που το παραδέχομαι, αλλά είναι το μάθημα με το οποίο ασχολήθηκα λιγότερο κατά τη διάρκεια του μεταπτυχιακού. Στην εργασία με βαθμολόγησε με 20/20.


(Ειδικά αν είχες μαθήματα παιδαγωγικών προπτυχιακά κι έχεις διδαχθεί την ταξινομία των διδακτικών στόχων του Bloom και αν κάνεις μαθήματα και έχεις ποτέ κατασκευάσει τεστ για τους μαθητές σου, θα σου είναι γνώριμα όσα διδαχθείς.)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!
Φαίνεται σίγουρα πολύ καλύτερη επιλογή σε σύγκριση με το 510 ή το 511.
Να είσαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος pavlitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9442 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 01:27:55 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!
Φαίνεται σίγουρα πολύ καλύτερη επιλογή σε σύγκριση με το 510 ή το 511.
Να είσαι καλά!
Να 'σαι καλά!
Δεν ξέρω αν με τις αλλαγές του μεταπτυχιακού, έχει αλλάξει κάτι και με το πρόγραμμα σπουδών...πάντως το 510 νομίζω είναι πιο εύκολο σε σχέση με τα υπόλοιπα μαθήματα έρευνας....(αν θες να αποφύγεις τα πολλά μαθηματικά)...και η εργασία του με βοήθησε να αντεπεξέλθω στις απαιτήσεις των εργασιών των υπόλοιπων μαθημάτων  ;)

Αποσυνδεδεμένος oulaloum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9443 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 03:35:08 μμ »
Να 'σαι καλά!
Δεν ξέρω αν με τις αλλαγές του μεταπτυχιακού, έχει αλλάξει κάτι και με το πρόγραμμα σπουδών...πάντως το 510 νομίζω είναι πιο εύκολο σε σχέση με τα υπόλοιπα μαθήματα έρευνας....(αν θες να αποφύγεις τα πολλά μαθηματικά)...και η εργασία του με βοήθησε να αντεπεξέλθω στις απαιτήσεις των εργασιών των υπόλοιπων μαθημάτων  ;)

Δηλαδή ανάμεσα στο 510 και το 610, θεωρείς πως το πρώτο είναι πιο εύκολο και χαλαρό κατά τη διάρκεια του τετραμήνου;
Είχα τσεκάρει τι έχει αυτό, αν δεν κάνω λάθος πρέπει να εκπονήσεις κανονικά μια μίνι έρευνα, να χορηγήσεις ερωτηματολόγιο σε εκπαιδευτικούς, να κάνεις ανασκόπηση βιβλιογραφίας για το θέμα σου και να βγάλεις κάποια συμπεράσματα με βάση την ανάλυση των δεδομένων που θα συλλέξεις.
Μου φαίνεται μακράν ευκολότερο το 610 με βάση τα όσα έγραψες στο άλλο μήνυμα.. ή όχι;
Αφού τα έχεις ολοκληρώσει και τα δυο, ποιο θα μου πρότεινες εσύ ως λιγότερο απαιτητικό από άποψη ενασχόλησης κατά τη διάρκεια του τετραμήνου;

Αποσυνδεδεμένος pavlitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9444 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 01:02:43 πμ »
Δηλαδή ανάμεσα στο 510 και το 610, θεωρείς πως το πρώτο είναι πιο εύκολο και χαλαρό κατά τη διάρκεια του τετραμήνου;
Είχα τσεκάρει τι έχει αυτό, αν δεν κάνω λάθος πρέπει να εκπονήσεις κανονικά μια μίνι έρευνα, να χορηγήσεις ερωτηματολόγιο σε εκπαιδευτικούς, να κάνεις ανασκόπηση βιβλιογραφίας για το θέμα σου και να βγάλεις κάποια συμπεράσματα με βάση την ανάλυση των δεδομένων που θα συλλέξεις.
Μου φαίνεται μακράν ευκολότερο το 610 με βάση τα όσα έγραψες στο άλλο μήνυμα.. ή όχι;
Αφού τα έχεις ολοκληρώσει και τα δυο, ποιο θα μου πρότεινες εσύ ως λιγότερο απαιτητικό από άποψη ενασχόλησης κατά τη διάρκεια του τετραμήνου;
Σωστά τα αναφέρεις για το 510. Θέλει αρκετό χρόνο και ενασχόληση.
Εννοούσα ότι το λιγότερο απαιτητικό και πιο εύκολο από όλα είναι το 610.
Το 510 είναι (νομίζω) πιο εύκολο σε σχέση με το 511 και 512.... :D

Αποσυνδεδεμένος oulaloum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9445 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 01:31:25 πμ »
Σωστά τα αναφέρεις για το 510. Θέλει αρκετό χρόνο και ενασχόληση.
Εννοούσα ότι το λιγότερο απαιτητικό και πιο εύκολο από όλα είναι το 610.
Το 510 είναι (νομίζω) πιο εύκολο σε σχέση με το 511 και 512.... :D

Άρα 610 χωρίς 2η σκέψη!
Σε ευχαριστώ και πάλι :D

Αποσυνδεδεμένος Danai92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9446 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 03:23:15 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν σας έχουν ανοίξει τα μαθήματα στο moodle. Ευχαριστώ πολύ :)

Αποσυνδεδεμένος Danai92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9447 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 03:25:56 μμ »
Δεν εχω αποψη για το 500 αλλα πηρα το τρεχον εξαμηνο το 504 και μου φανηκε κατανοητό, βατό και ενδιαφερον. Φυσικά θελει να ασχοληθεις και να φιερωσεις χρονο (κυριως στν εργασια). Οι οροι που διαπραγματευεται δεν ειναι δυσκολοι και τα θεματα ειναι κριτικης σκεψης πανω σε γνωσεις απο το μαθημα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ :)

Αποσυνδεδεμένος ZZZZZ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9448 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 03:31:12 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν σας έχουν ανοίξει τα μαθήματα στο moodle. Ευχαριστώ πολύ :)

Συνήθως απόγευμα ανοίγουν.

Αποσυνδεδεμένος maria_f

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9449 στις: Ιανουάριος 31, 2017, 12:20:49 πμ »
Μπορεί κάποιος να μου πει πώς βλέπουμε το βαθμό που πήραμε στις εξετάσεις; Έγραψα για πρώτη φορά, βγήκε το μάθημα από το Moodle αλλά στο intranet δεν καταλαβαίνω. Δεν υπάρχει κάπου ο βαθμός του γραπτού μας (...%);

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 405
Σύνολο: 411

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.