*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127906 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AssaVolos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9954 στις: Οκτώβριος 25, 2018, 11:48:03 μμ »
Λευκωσια ή παφο;
Και τα 2 εχουν πρακτικη;
4 εξαμηνα; Σος ληγει προθεσμια αυριο πειτε μ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος AssaVolos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9955 στις: Οκτώβριος 26, 2018, 09:11:16 πμ »
ολα τα ειδικης ειναι 4 εξαμηνα μινιμουμ?
πρακτικη ολα?

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9956 στις: Οκτώβριος 26, 2018, 09:15:03 πμ »
ναι

Αποσυνδεδεμένος AssaVolos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9957 στις: Οκτώβριος 26, 2018, 09:35:27 πμ »
μη γελασεις
αλλο πατρας λευκωσιας, αλλο λευκωσιας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9958 στις: Οκτώβριος 29, 2018, 09:24:36 πμ »
Καλημέρα! Οποίος εχει δυο πτυχία, πχ ένα στην πρωτοβάθμια και ένα στη δευτεροβάθμια με ποιο κριτήριο επιλέγει που θα κάνει την πρακτικη του; Η οι ωρες μοιράζονται έξ ίσου 100 και 100; Αυτο μετέπειτα επηρεάζει τη συνάφεια του μεταπτυχιακού με τα δυο προπτυχιακά; Ξέρει κανεις;

Αποσυνδεδεμένος patras7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9959 στις: Οκτώβριος 31, 2018, 01:34:47 πμ »
στο turnitin περνάμε όσες φορές θέλουμε;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2018, 01:36:35 πμ από patras7 »

Αποσυνδεδεμένος patras7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9960 στις: Οκτώβριος 31, 2018, 01:37:17 πμ »
καλημέρα παιδιά, γνωρίζει κάποιος αν πάρουμε 3 μαθήματα και δεν παρευρεθούμε σε ένα λόγω δουλειάς, αν θα έχει επίπτωση στη βαθμολογία? δουλεύω και θα τα δίνω στην Αθήνα , μένω στην Πάτρα και από τη δουλειά μου με αφήνουν με το ζόρι να φεύγω μια μέρα μέσα στον μήνα, εκτός κάθε Κυριακής. Μου είπαν τρία μαθήματα είναι τρεις μέρες στην Αθήνα. Αν γνωρίζει κάποιος και ποιοά είναι τα εξεταστικά κέντρα Αθήνα, ώρες που συνήθως γίνονται οι εξετάσεις?
Ευχαριστώ!
Καλησπέρα. Είμαι κιεγώ απο Πάτρα και έχω τις ίδιες απορίες. Βγήκε και το πρόγραμμα και δίνουμε καθημερινές...

Αποσυνδεδεμένος EVANG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9961 στις: Νοέμβριος 01, 2018, 11:00:15 μμ »
Καλημέρα! Οποίος εχει δυο πτυχία, πχ ένα στην πρωτοβάθμια και ένα στη δευτεροβάθμια με ποιο κριτήριο επιλέγει που θα κάνει την πρακτικη του; Η οι ωρες μοιράζονται έξ ίσου 100 και 100; Αυτο μετέπειτα επηρεάζει τη συνάφεια του μεταπτυχιακού με τα δυο προπτυχιακά; Ξέρει κανεις;
Καλησπέρα! Τέτοια περίπτωση είμαι εγώ. Φοιτώ στο α΄εξάμηνο του εν λόγω μεταπτυχιακού. Το καλοκαίρι, πριν εγγραφώ, τους ρώτησα αν υπάρχει πρόβλημα ή αν αναγράφεται κάποια ειδικότητα προπτυχιακού στον μεταπτυχιακό τίτλο. Με διαβεβαίωσαν ότι δεν τίθεται θέμα. Την τελευταία εβδομάδα ανακαλύψαμε τελικά ότι στα πτυχία που απέστειλαν, αναγράφουν προπτυχιακό τίτλο. Σε ερώτησή μας γιατί τον αναγράφουν, επικαλέστηκαν κανονισμούς των Πανεπιστημίων. Σημειωτέον ότι επικοινώνησα με ΙΕΠ και μου είπαν ότι λογικά δε θα έχουμε πρόβλημα συνάφειας και για τα δύο πτυχία, αλλά δεν υπάρχει έγγραφη διαβεβαίωση. Μάλιστα απόρησαν γιατί μπήκαν στη διαδικασία να αναγράφουν το πτυχίο. Δεν ξέρω αν σε διαφώτισα. Πάντως αν μιλήσεις μαζί τους, ρώτησέ τους γιατί το αναγράφουν. Δεν είναι υποχρεωμένοι, διότι δεν υπάρχει νόμος που το υπαγορεύει...
ΠΕ02 και ΠΕ70

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9962 στις: Νοέμβριος 02, 2018, 01:05:47 μμ »
Καλησπέρα! Τέτοια περίπτωση είμαι εγώ. Φοιτώ στο α΄εξάμηνο του εν λόγω μεταπτυχιακού. Το καλοκαίρι, πριν εγγραφώ, τους ρώτησα αν υπάρχει πρόβλημα ή αν αναγράφεται κάποια ειδικότητα προπτυχιακού στον μεταπτυχιακό τίτλο. Με διαβεβαίωσαν ότι δεν τίθεται θέμα. Την τελευταία εβδομάδα ανακαλύψαμε τελικά ότι στα πτυχία που απέστειλαν, αναγράφουν προπτυχιακό τίτλο. Σε ερώτησή μας γιατί τον αναγράφουν, επικαλέστηκαν κανονισμούς των Πανεπιστημίων. Σημειωτέον ότι επικοινώνησα με ΙΕΠ και μου είπαν ότι λογικά δε θα έχουμε πρόβλημα συνάφειας και για τα δύο πτυχία, αλλά δεν υπάρχει έγγραφη διαβεβαίωση. Μάλιστα απόρησαν γιατί μπήκαν στη διαδικασία να αναγράφουν το πτυχίο. Δεν ξέρω αν σε διαφώτισα. Πάντως αν μιλήσεις μαζί τους, ρώτησέ τους γιατί το αναγράφουν. Δεν είναι υποχρεωμένοι, διότι δεν υπάρχει νόμος που το υπαγορεύει...
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. οποτε εχεις χρονο απαντησε μου σε παρακαλω στα παρακατω:
1. να επιλεξω μια απο τις δυο ειδικοτητες μου, που θα αναγραφεται στον τιτλο του μεταπτυχιακου, οταν το ξεκινησω; και εκει θα κανω και την πρακτικη μου; (εννοω δε μοιραζονται οι ωρες της πρακτικης και για τα δυο προπτυχιακα).
2. αυτη η αιτηση συναφειας για τη δευτερη ειδικοτητα στο ιεπ ειναι χρονοβορα; κοστιζει κατι;

Αποσυνδεδεμένος EVANG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9963 στις: Νοέμβριος 02, 2018, 02:00:30 μμ »
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. οποτε εχεις χρονο απαντησε μου σε παρακαλω στα παρακατω:
1. να επιλεξω μια απο τις δυο ειδικοτητες μου, που θα αναγραφεται στον τιτλο του μεταπτυχιακου, οταν το ξεκινησω; και εκει θα κανω και την πρακτικη μου; (εννοω δε μοιραζονται οι ωρες της πρακτικης και για τα δυο προπτυχιακα).
2. αυτη η αιτηση συναφειας για τη δευτερη ειδικοτητα στο ιεπ ειναι χρονοβορα; κοστιζει κατι;
Καλησπέρα! Δυστυχώς δε μοιράζονται οι ώρες. Μπορείς να επιλέξεις αυτήν την ειδικότητα που θέλεις ή θεωρείς ότι θα έχεις πιο εύκολη πρόσβαση σε σχολεία για την πρακτική σου. Στο ΙΕΠ, λογικά, θα στείλουν οι διευθύνσεις γραφείων τα χαρτιά μας, όταν θα κάνουμε αίτηση για τους πίνακες αναπληρωτών. Αυτό γνωρίζω εγώ, δεν έχω φτάσει ακόμη σε αυτό το στάδιο... Τέλος, μια και σκέφτεσαι να ξεκινήσεις τώρα το μεταπτυχιακό, επίμενε να μη αναγράφουν τον βασικό τίτλο σπουδών. Εσύ μπορείς να τους πιέσεις, γιατί δε θα θέλουν να σε χάσουν από πελάτη. Όπως σου είπα, το ΙΕΠ μίλησε για συνάφεια και των δύο τίτλων, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει αυτό κάπου καταγεγραμμένο, για προσωπική μας κατοχύρωση. Σύμφωνα πάντα με το ΙΕΠ, δεν είναι υποχρεωμένο το Πανεπιστήμιο ούτε της Πάτρας ούτε της Λευκωσίας να αναγράφουν τίτλο σπουδών. Απλά έτσι τους "κάπνισε". Αυτές είναι όλες οι παράμετροι. Προσωπικά, με αγχώνει το θέμα... Ό,τι κι αν αποφασίσεις, καλή επιτυχία.
ΠΕ02 και ΠΕ70

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9964 στις: Νοέμβριος 02, 2018, 02:25:26 μμ »
Ευχαριστώ που με κατατοπισες evang  :)

Αποσυνδεδεμένος EVANG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9965 στις: Νοέμβριος 02, 2018, 10:22:27 μμ »
Ευχαριστώ που με κατατοπισες evang  :)

Να είσαι καλά...εύχομαι ό,τι καλύτερο...
ΠΕ02 και ΠΕ70

Αποσυνδεδεμένος prof-filologos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9966 στις: Νοέμβριος 07, 2018, 07:59:29 μμ »
Καλησπέρα σας!!
Ξεκίνησα αυτό το εξάμηνο το μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή στο πανεπιστήμιο Λευκωσίας και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποιες πληροφορίες.
1. Έχω πάρει τα μαθήματα 521, 505 και 510. Σε όλα αυτά πρέπει να αγοράσω τα βιβλία που προτείνονται; Και γενικά πρέπει να αγοράζω και τα βιβλία σε κάθε μάθημα; Επειδή ακόμα δεν έχω εξοικειωθεί με την ηλεκτρονική βιβλιοθήκη, ξέρετε αν μπορώ να βρίσκω σε αυτήν τα προτεινόμενα βιβλία και να τα διαβάζω από εκεί μέσω του υπολογιστή;
2. Οι εξετάσεις είναι αρκετά απαιτητικές;

Οποιαδήποτε συμβουλή νομίζω θα ήταν πολύτιμη, γιατί έχω πελαγωσει μιας και δουλεύω αρκετές ώρες παράλληλα...

Ευχαριστώ!!
 

Αποσυνδεδεμένος dimitra.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #9967 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 01:35:28 πμ »
Καλησπέρα σας!!
Ξεκίνησα αυτό το εξάμηνο το μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή στο πανεπιστήμιο Λευκωσίας και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποιες πληροφορίες.
1. Έχω πάρει τα μαθήματα 521, 505 και 510. Σε όλα αυτά πρέπει να αγοράσω τα βιβλία που προτείνονται; Και γενικά πρέπει να αγοράζω και τα βιβλία σε κάθε μάθημα; Επειδή ακόμα δεν έχω εξοικειωθεί με την ηλεκτρονική βιβλιοθήκη, ξέρετε αν μπορώ να βρίσκω σε αυτήν τα προτεινόμενα βιβλία και να τα διαβάζω από εκεί μέσω του υπολογιστή;
2. Οι εξετάσεις είναι αρκετά απαιτητικές;

Οποιαδήποτε συμβουλή νομίζω θα ήταν πολύτιμη, γιατί έχω πελαγωσει μιας και δουλεύω αρκετές ώρες παράλληλα...

Ευχαριστώ!!

1. Στα περισσότερα μαθήματα είναι απαραίτητο να αγοράσεις το βασικό βιβλίο. Από τα μαθήματα που αναφέρεις μόνο το 521 είχα επιλέξει και το βιβλίο του σου χρειάζεται καθώς τα θέματα εξετάσεων είναι από την ύλη του βιβλίου και οι εξετάσεις είναι με ανοιχτά βιβλία. Σε κάποια μαθήματα σου αρκούν οι σημειώσεις της πλατφόρμας. Η ηλεκτρονική βιβλιοθήκη παρέχει πολύ καλό υλικό (κυρίως στα αγγλικά ) που θα σου χρειαστεί περισσότερο για τις εργασίες σου.. δεν νομίζω να βρεις τα προτεινόμενα βιβλία εκεί..

2. Οι εξετάσεις δεν είναι  απαιτητικές. Στα περισσότερα μαθήματα οι εξετάσεις είναι με ανοιχτά βιβλία και σημειώσεις..Το μόνο υποχρεωτικό μάθημα που είναι με κλειστά βιβλία είναι το 523 και χρειάζεται να αποστηθίσεις κάποια πράγματα... Αυτό που χρειάζεται να προσέξεις είναι να είσαι συνεπής στις εργασίες και τις δραστηριότητές σου και απλά να περάσεις μια γρήγορη αλλά καλή ανάγνωση όλη την ύλη (1-2 μέρες το πολύ θα σου πάρει).. Στις εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία, τα περισσότερα ερωτήματα  είναι ανάπτυξης, οπότε αν και θα έχεις το βιβλίο μαζί σου δεν θα προλαβαίνεις να ψάξεις για τις απαντήσεις. Χρειάζεται λοιπόν με κάποιο τρόπο  να γνωρίζεις που βρίσκεται κάθε θέμα μέσα στο βιβλίο και να έχεις κατανοησει καποια πράγματα για να έχει μία συνοχή το γραπτό σου.

Ελπίζω να βοήθησα. Καλή αρχή.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158566
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 593
Σύνολο: 613

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.