*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127721 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ελεάνθη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10164 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 07:12:03 μμ »
Ποτε θα ξεκινησουν οι τηλεδιασκεψεις?Εχω παρει μονο το 521 κι εχει πολλη διαβασμα.ΟΣΟΙ εχουν παρει 3 μαθηματα πως τα καταφερνουν?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Diorisimus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 EAE
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10165 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 10:54:57 μμ »
Ποτε θα ξεκινησουν οι τηλεδιασκεψεις?Εχω παρει μονο το 521 κι εχει πολλη διαβασμα.ΟΣΟΙ εχουν παρει 3 μαθηματα πως τα καταφερνουν?
3 μαθήματα το ίδιο εξάμηνο είναι εξαντλητικό μεν, αλλά μπορείς να το καταφέρεις αν επιλέξεις λιγότερο απαιτητικά μαθήματα. Εγώ είχα επιλέξει σε ένα εξάμηνο το 521, το 510 (έρευνα) και το 501 (ψυχολογικές διαστάσεις στην εκπαίδευση). Αν για παράδειγμα συνδυάσεις το 521 με το 529 που έχουν και κοινό βασικό σύγγραμμα, τότε μπορείς να ανταπεξέλθεις. Το 510 έχει πιο ''χαλαρές'' εβδομαδιαίες δραστηριότητες και η τελική εργασία είναι έρευνα της επιλογής σου (ποιοτική-ποσοτική), οπότε κι αυτό μπορεί να συνδυαστεί με το 521 που επέλεξες, χωρίς ιδιαίτερη πίεση.
Ελπίζω να βοήθησα!

Αποσυνδεδεμένος Hope3

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10166 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 06:21:29 μμ »
3 μαθήματα το ίδιο εξάμηνο είναι εξαντλητικό μεν, αλλά μπορείς να το καταφέρεις αν επιλέξεις λιγότερο απαιτητικά μαθήματα. Εγώ είχα επιλέξει σε ένα εξάμηνο το 521, το 510 (έρευνα) και το 501 (ψυχολογικές διαστάσεις στην εκπαίδευση). Αν για παράδειγμα συνδυάσεις το 521 με το 529 που έχουν και κοινό βασικό σύγγραμμα, τότε μπορείς να ανταπεξέλθεις. Το 510 έχει πιο ''χαλαρές'' εβδομαδιαίες δραστηριότητες και η τελική εργασία είναι έρευνα της επιλογής σου (ποιοτική-ποσοτική), οπότε κι αυτό μπορεί να συνδυαστεί με το 521 που επέλεξες, χωρίς ιδιαίτερη πίεση.
Ελπίζω να βοήθησα!
;
 Καλησπέρα! Κι εγώ επέλεξα για Α΄ εξάμηνο 512,521,552 και μου φαίνονται πολλά! Είναι καλή η επιλογή μαθημάτων;

Αποσυνδεδεμένος Hope3

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10167 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 06:22:46 μμ »
;
 Καλησπέρα! Κι εγώ επέλεξα για Α΄ εξάμηνο 512,521,552 και μου φαίνονται πολλά! Είναι καλή η επιλογή μαθημάτων;Γενικά πολύ απαιτητικό ως μεταπτυχιακό....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gstoi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10168 στις: Οκτώβριος 02, 2020, 09:56:05 μμ »
Ερωτηση προς παλιους.Ποια 3 απ τα 5 επιλογης θα διαλεγατε;Απο αποψη:1.Ενδιαφεροντος και 2.Δυσκολιας
α.525 β.526 γ.623 δ.626 ε.697...Βασικα το 697 δεν προσφερεται,δεν ξερω το λογο...

Αποσυνδεδεμένος Diorisimus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 EAE
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10169 στις: Οκτώβριος 03, 2020, 09:34:34 πμ »
;
 Καλησπέρα! Κι εγώ επέλεξα για Α΄ εξάμηνο 512,521,552 και μου φαίνονται πολλά! Είναι καλή η επιλογή μαθημάτων;

Καλημέρα.
Το 512 είναι έρευνα και κατά την άποψή μου γενικά τα μαθήματα έρευνας μπορούν να συνδυαστούν με ακόμη δύο μαθήματα. Τώρα για το 521, υπάρχουν οι εβδομαδιαίες δραστηριότητες που προκύπτουν από την ύλη του βασικού συγγράμματος και δύο εργασίες εξαμήνου. Το 552 το είχα επιλέξει κι εγώ και αυτό που θυμάμαι ότι με ζόρισε λιγάκι ήταν η τελική εργασία που αφορούσε στην προσβασιμότητα του παγκόσμιου ιστού και έπρεπε να γίνει πολύπλευρη προσέγγισή της.
Νομίζω ότι συνολικά σαν επιλογή μαθημάτων είναι καλή, απλά σε κάποιες περιόδους του εξαμήνου θα υπάρχει λίγη πίεση προκειμένου να ανταπεξέλθεις σε όλες τις δραστηριότητες και των τριών μαθημάτων. Αν έχεις πρόγραμμα μην ανησυχείς.
Καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος gstoi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10170 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 03:06:00 μμ »
Χαιρετεεεεε,
Ειμαι Φυσικός απο Ελλαδα και  κανω το Μαστερ Ειδικης Αγωγης  εξ αποστασεως Κυπρο.
Και ερωτω ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ:
Ξερει κανεις αν κ εφοσον κανω αυτο το μαστερ υπαρχει περιπτωση να βρω δουλεια ως Kinderpfleger η ακομα και Fachkraft σε ιδρυματα  της Γερμανιας;Εχω και μια μικρη εμπειρια απο Γερμανικο νηπιαγωγειο(Ηοrt) στο Μοναχο.Τωρα γυρισα ελλαδα προσωρινα.
Mιλαω ειτε για Hort,Kindergarten με ειδικη αγωγη.Και σε γενικα σχολεια και σε forderschule (Kindergarten).
Το προβλημα οπως καταλαβαινετε ειναι το ασχετο πρωτο πτυχιο....Δεν απανταει κανενας απο Γερμανια κ ειπα μηπως εδω πεσει καμια ιδεα.
Γερμανικα γνωριζω C1...

Αποσυνδεδεμένος Hope3

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10171 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 10:29:45 μμ »
Καλημέρα.
Το 512 είναι έρευνα και κατά την άποψή μου γενικά τα μαθήματα έρευνας μπορούν να συνδυαστούν με ακόμη δύο μαθήματα. Τώρα για το 521, υπάρχουν οι εβδομαδιαίες δραστηριότητες που προκύπτουν από την ύλη του βασικού συγγράμματος και δύο εργασίες εξαμήνου. Το 552 το είχα επιλέξει κι εγώ και αυτό που θυμάμαι ότι με ζόρισε λιγάκι ήταν η τελική εργασία που αφορούσε στην προσβασιμότητα του παγκόσμιου ιστού και έπρεπε να γίνει πολύπλευρη προσέγγισή της.
Νομίζω ότι συνολικά σαν επιλογή μαθημάτων είναι καλή, απλά σε κάποιες περιόδους του εξαμήνου θα υπάρχει λίγη πίεση προκειμένου να ανταπεξέλθεις σε όλες τις δραστηριότητες και των τριών μαθημάτων. Αν έχεις πρόγραμμα μην ανησυχείς.
Καλή αρχή!
Τελικά πολύ διάβασμα θέλει. Δυσκολεύομαι να κατανοήσω το 512 ακόμη ως φιλόλογος ...Το 521 καθαρά θέμα διαβάσματος και κριτικής. Το 552 κι αυτό έχει διάβασμα και προσπαθώ να κατανοήσω κάποιες έννοιες... Πιστεύω μόλις γίνουν οι τηλεδιασκέψεις να μου λυθούν οι απορίες.Σε ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος akatamakatasoukoutoumpe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10172 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 09:32:03 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι, ξεκινάω τώρα το Μεταπτυχιακό. Αν κάποιος έχει πληροφορίες για τα 505 και 552 θα με βοηθούσε, ευχαριστώ!

το 505 πολύ ωραιο μαθημα, η συντονιστρια φανταστική δες τις τηλεδιασκεψεις της τα εξηγει πολυ καλα. 552 δεν εχει τοσο ορργανωμενο υλικο..εκ των υστερων ειδα οτι υπαρχει καλύτερο υλικο από αλλά πανεπιστημια online..αλλα σχετικα βατο..

Αποσυνδεδεμένος akatamakatasoukoutoumpe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10173 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 09:33:32 πμ »
παιδιά με την πρακτική τί γινεται; εχετε ακούσει κατι;

Αποσυνδεδεμένος tgiannaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10174 στις: Νοέμβριος 05, 2020, 04:45:37 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Καλησπερα! Τηλεφωνώ εδώ και μέρες σε αυτό το νούμερο 2610969303 του Πανεπιστημίου Πατρών για να ρωτήσω για την πρακτική αλλά δεν απαντάει κανείς. Υπάρχει κάποιος άλλος αριθμός ή mail?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2020, 04:47:08 μμ από tgiannaki »

Αποσυνδεδεμένος Hope3

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10175 στις: Νοέμβριος 11, 2020, 10:41:52 πμ »
Καλημέρα σας! Μια μικρή βοήθεια για την επιλογή μαθημάτων. Το 610 και 523 έχω επιλέξει ήδη. Ανάμεσα στα 529,526, 623 και το 505 ποιο θεωρείται πιο εύκολο; Να μπορώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις και των τριών θέλω Στο Α εξάμηνο πήρα 512,521,552. Σας ευχαριστώ.
 

Αποσυνδεδεμένος thouvou000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10176 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 07:59:10 μμ »
529 δαγκωτό

Αποσυνδεδεμένος sakaflias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #10177 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 08:15:31 πμ »
Έχει ασχοληθεί κάποιος με 526.
Για την εργασία ήθελα να ρωτήσω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 384
Σύνολο: 394

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.